Хвороби розсади огірків: що робити, якщо розсада витягнулася або жовтіє

Як вберегти розсаду огірків від різних хвороб


Хвороби розсади огірків - як боротися з хворобами на розсаді, симптоми та лікування

 

 

На жаль, хвороби розсади огірків вдається уникнути не кожному городникові, особливо, якщо він новачок в цій справі. У таких ситуаціях важливо аналізувати і знайти правильні шляхи вирішення проблеми. Розберемо, які помилки часто допускають садівники, і що робити, щоб майбутній урожай огірків був здоровим.

Що робити, якщо розсада огірків витягнулася

Садівники часто задають питання — чому витягується розсада огірків? Причини можуть бути різні, проте найпоширеніша — недолік сонячного світла або, навпаки, його надлишок. У всьому потрібен баланс. Щоб рослина виросла здоровою, її необхідно утримувати в прохолодних умовах при температурі не вище 22°с. Підвищена температура потрібна рослині тільки на етапі прокльовування насіння і появи сходів. Багато господарів забувають про це правило, продовжуючи «кутати» розсаду.

Що робити, якщо розсада витягнулася - фото.

Не варто одразу викидати розсаду, її можна врятувати. Обережно притисніть витягнуте стебло до землі петелькою і присипте його землею до самих сім’ядоль. Це дозволить уповільнити зростання огіркової розсади, наростити додаткову кореневу систему, зробити центральне стебло міцним і товстим. Є велика ймовірність того, що розсада огірка витягнеться, навіть при дотриманні всіх правил догляду. Тому для вирощування цієї культури рекомендуємо використовувати високі стаканчики, щоб вам було зручніше підсипати потрібну кількість землі.

Головні причини пожовклого листя в огірків

Відповісти однозначно на питання, чому жовтіє розсада огірків, неможливо. Головними джерелами жовтизни можуть бути грибкові інфекції, комахи-шкідники або несприятливі зовнішні фактори. Однак в більшості випадків саме порушення правил догляду за розсадою призводить до поширення цієї проблеми.

Головні причини пожовклого листя в огірків

одна з перших причин — мало простору. Активне зростання розсади веде до того, що їй стає дискомфортно, через що коренева система отримує меншу кількість поживних речовин. Вихід один — пересадіть розсаду в більшу ємність. Дефіцит мікроелементів також може відігравати важливу роль, особливо при нестачі азоту. Доповнити нестачу можна за допомогою внесення комплексних мінеральних добрив, а також підгодівлі. Для розсади огірка рекомендуємо Вермістим і Азогран.

Не забувайте про пікіровку. Коли на розсаді з’являться 2-4 справжніх листочки, і сформується розвинена коренева система, рослину потрібно обов’язково пересадити з дрібної тари. Багато хто забуває про це, і в результаті розсада починає хворіти. Подумайте про освітлення. Не варто ставити молоді огірочки на підвіконня з прямим доступом сонячного світла. Це може викликати опіки і жовтизну листових пластин.

В’януть огірки – в чому причина і як з нею боротися

розсада почала раптово в’янути? Причиною може бути патогенний ґрунтовий грибок. Він проникає вглиб тканин кореневої системи рослини і починає поступово руйнувати її зсередини. Через це зростання розсади сповільнюється. Першою в’янути починає верхівка, втрачаючи свою пружність. Однак буває, що і вся розсада відразу гине. Це вельми поганий знак, тому варто перевірити кореневу систему. Якщо при надрізі кореня ви помітите бурі кільця — він заражений грибком.

 

 

В'януть огірки – в чому причина і як з нею боротися

Такі показники характерні для фузаріозного і вертіцилозного в’янення. Хоча вони і мають схожі ознаки, причини їх появи різні. Сприятливими умовами для розвитку фузаріозного в’янення є знижена вологість повітря і температурні показники в межах 16-20°С. Фузаріозне в’янення, навпаки, розвивається в умовах сухого повітря і температури понад 25-28°С.

Відео: Хвороби розсади огірків. Основні причини та способи їх лікування

Запобігти в’яненню розсади огірків допомагає прибирання теплиць від минулорічних рослинних залишків та знезараження грунту. Дотримання сівозміни також важливе. Пікіровка — це завжди зайвий стрес для рослини і велика ймовірність занесення інфекції. Тому перед виконанням цієї процедури обробіть посадковий ґрунт розчином біопрепарату Тріходермін або Планріз. Хворі паростки з явними ознаками кореневої гнилі видаляємо, а ґрунт проливаємо будь-яким протигрибковим розчином.

В чому підступність хвороби чорна ніжка

Найпоширенішим захворюванням не тільки огірків, але й інших культурних рослин вважається чорна ніжка. Це грибок, який поселяється в грунтосуміші, і, при створенні сприятливих для нього умов, починає свою активність. Причини, що провокують згубний вплив грибка, стандартні — підвищена вологість ґрунту, густа посадка, різкі перепади температур і освітленості.

Як проявляє себе цей тип хвороби розсади? У основи стебла, ближче до ґрунту, ви помітите чорні тлями. Це і є той самий грибок, який закупорює провідні судини рослини і запобігає проникненню поживних речовин до кореневої системи. Як результат, розсада починає повільно хилитися до землі і гинути. Боротися з цим захворюванням безглуздо. Пошкоджені екземпляри потрібно негайно видалити, обробити грунт дезинфікуючим розчином і пересадити в знезаражений грунт здорову розсаду.

В чому підступність хвороби чорна ніжка

Головні помилки можуть бути допущені з самого спочатку. Перше, що вам потрібно пам’ятати — завжди пропарюйте грунт в духовці або мікрохвильовій печі, щоб знищити патогенні мікроорганізми.

Перед тим, як додати в тару грунт, переконайтеся, що вона стерильна, а краще попередньо вимочіть її в дезинфікуючому розчині. У грунт, де буде вирощуватися розсада, підсипте деревний попіл, а після поливу присипте кущики навколо невеликою кількістю сухого піску. Серед біопрепаратів, які допомагають запобігти розвитку чорної ніжки, хотілося б відзначити Гамаір, Тріхоцін, Алірін і Гліокладін, а також хімічний препарат Превікур.

Відмирання коренів і огіркова мозаїка — які симптоми хвороби розсади огірків

Якщо на листках вашої розсади з’явилися мокрі плями, які після підсихання залишають чорні крапки — це аскохітоз. Лікування від цього захворювання немає. Його грибок глибоко проникає в кореневу систему, в результаті чого спочатку відмирають кореневі волоски, а потім весь корінь, який починає гнити зсередини.

Відмирання корінців — ще одне поширене захворювання серед розсади огірків. Головна його небезпека — відсутність зовнішніх ознак. Рослина різко зупиняється в рості, засихає і гине. Провокує розвиток цього захворювання полив розсади холодною водою. Однак, якщо ви впевнені, що використовуєте теплу воду, придивіться до інших факторів: холодне підвіконня, протяги або підвищена вологість повітря. При таких умовах вирощування ґрунт швидко охолоджується, провокуючи гниль і відмирання клітин коренів.

Відмирання коренів і огіркова мозаїка - фото.

Хвороби розсади огірків. Огіркова мозаїка

Перезволоження ґрунту і холодний потік повітря, а також глибока закладка насіння є головними факторами розвитку кореневої гнилі. Зовнішні ознаки хвороби — крихкість стебла і почорніння його тканин, поступове відмирання верхівки. На початковому етапі формування розсади сім’ядолі огірка жовтіють, а в фазі утворення перших 2-4 справжніх листочків — коренева шийка тоншає і деформується. Якщо вчасно почати лікування, то поборотися за життя рослини можна. Для цього зробіть подвійну обробку хімічним препаратом Превікур з інтервалом у 20 днів.

Найнебезпечнішим з усіх представлених хвороб вважається вірус огіркової мозаїки. На жаль, вірусні захворювання ще мало вивчені біологами, і дієвого лікування від нього не існує. Головними джерелами зараження є комахи-шкідники, такі як тля, білокрилка, а також неякісний посадковий матеріал. Зовнішніми ознаками захворювання є мозаїчний візерунок зі світлих плям, який займає всю листову пластину. В результаті листя скручується, опадає, а сама рослина гине. Заражені екземпляри обов’язково потрібно видалити разом із землею і спалити.

Радимо прочитати: Хвороби огірків: захист, лікування і боротьба з борошнистою росою

Як захистити розсаду огірків від борошнистої роси

Борошниста роса — не рідкість на наших городах. Крім відкритого ґрунту, вона також розвивається в теплицях і інших закритих приміщеннях для вирощування розсади. Її білий борошнистий грибок вражає листя, а при подальшому розвитку захоплює всі інші частини рослини. Така розсада значно відстає в рості від здорових саджанців, її пагони слабшають. Розвиток грибка може провокувати ряд наступних причин — різкий перепад температур, нерегулярний полив, надлишок азотистих добрив або дефіцит кальцію.

Серед народних засобів згубний вплив на грибок надає відвар польового хвоща або настій чорнобривців. З фунгіцидів вибирайте препарати, які містять мідь, застосовуючи 1% бордоську рідину, 0,4% розчин мідного або залізного купоросу. Обробку проводимо з зовнішньої і внутрішньої сторони листя, повторюючи процедуру при необхідності через тиждень.

Як захистити розсаду огірків від борошнистої роси

Хвороби розсади огірків. Борошниста роса

Пероноспороз (несправжня борошниста роса) має інший характер прояви. При зараженні грибком з зовнішньої сторони листка уздовж центральних жилок можна помітити жовті плями з маслянистою структурою, а з внутрішньої сторони видніється сірий наліт зі спорами. У процесі розвитку хвороби плями темніють, тканини листочка руйнуються і стають крихкими. У запущених випадках розсада гине.

Відео: Найпоширеніші хвороби розсади огірків і як їх лікувати

Щоб застерегти свої посіви від цього грибкового зараження, обов`язково  знезаражують насіння. Для цих цілей ви можете використовувати розчин сірчанокислого цинку, підігрітого до 50°С. Після замочування підсушують насіння огірків . Не допускайте густих посадок і підвищеної вологості повітря, а також використовуйте біостимулятор Радіфарм, застосовуючи його згідно з інструкцією.

На цьому наша стаття «Хвороби розсади огірків — як боротися з хворобами на розсаді, симптоми та лікування» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у вирощуванні. Рекомендуємо переглянути незмінну рубрику нашого сайту город — корисні поради  де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

 

Хвороби розсади огірків: що робити, якщо розсада витягнулася або жовтіє