Посівний місячний календар на травень 2022 року

Коли і які роботи проводити в саду і на городі в травні 2022 року


Місячний календар на травень 2022 року для садівника і городника

 

 

В кінці весни розсада десь вже піднімається буйством листків, а десь ще тільки висаджується на грунт, і всюди йде боротьба з шкідниками, тому місячний календар на травень набагато більше затребуваний, ніж на інші місяці.

Посівний місячний календар на травень 2022 року

Радимо прочитати: Посівний календар огородника на 2022 рік — таблиця з датами посіву

Що садити в травні за місячний посівним календарем?

Коли настає останній місяць весни, володіння майже кожного городника або садівника вже приведені в порядок, тобто земля розпушена і удобрена, посадковий матеріал активно вкорінюється. Розсада в південних областях країни вже, як правило, перенесена в грунт з парників і з підвіконь. Гілки дерев і кущів теж до цього часу вже, найчастіше, підстрижені. То що ж, можна відпочивати?

Це абсолютно не так, адже саме в травні личинки багатьох шкідників перетворюються в повноцінних ворогів садових і городніх культур. Тому в останньому місяці весни йде сама запекла боротьба садівника і городника за рослини. Прийміть до уваги, що місячний календар на травень вказує тільки на самі сприятливі дні для тих або інших робіт, але це не означає, що те ж обприскування або обкурювання не можна робити і в інші числа. Просто перелік робіт був би занадто великим, тому виділяються пріоритетні рекомендації.

І вже, звичайно, не варто розглядати входження супутника землі в той або інший знак зодіаку, інакше більше часу буде йти на перегляд гороскопів для рослин, ніж на настільки важливі в травні клопоти. Календар просто підказує, коли вкорінювати посадковий матеріал або обрізати дерева.

Що радить місячний календар на травень

 

 

Місячний посівний календар на травень для садово-городніх робіт — таблиця

Число місяцяФази МісяцяРекомендації для городника і садівника
01ЗростаючийПерший день травня вважається сприятливим для посіву овочевих культур з надземними плодами, декоративних рослин, висадки зміцнілої розсади, проведення підгодівлі і закладки компосту, допускається укорінення плодових дерев і ягідних кущів, обрізки кімнатних рослин. А ось від обприскування рослин хімікатами варто відмовитися. 1 травня — день Козьми (Кузьми). За народною прикметою, цвітіння фіалки і верби-бредіни в цій день сигналізуть  про початок посіву редису, моркви, цибулі та зелені (кропу, петрушки).
02-04ЗростаючийЦі дні вважаються сприятливими для посіву соняшника і формування крони плодових дерев. Не виключається посадка кісточкових культур (черешні, сливи), агрусу, винограду, суниці, волоського горіха, а також декоративних дерев, чагарників і дворічних квітів. Серед агротехнічних заходів допускається прополка, боротьба зі шкідниками, розпушування та пересадка рослин на нове місце. Пікіровка, внесення підгодівлі і рясний полив — небажані дії протягом цього періоду.
05, 06ЗростаючийПосів однорічних і дворічних квітів, суниці, декоративних чагарників, проведення поливу та підгодівлі — сприятливі в ці дні. Також можна приступати до посіву насіння огірків, петрушки, кропу і бобових культур. Не зайвим буде і розпушування, прополка, обробка саду від шкідників. А ось замочувати насіння не рекомендується. 5 травня — день Луки, тому час садити цибулю. 6 травня — Єгоров або Юріїв день. У народі про нього говорять так: «Сей розсаду до Єгорій — буде розсольнику вдосталь», «Ярина сій на Єгорій». 6 травня ворожили на погоду і майбутній урожай: «На Єгорій мороз — буде просо і овес».
07, 08ЗростаючийТриває посів зелених і починається висадка пряних культур. Час укоренити троянди та інші живці, провести розпушування, обрізку старих гілок і зайнятися квітами. Можна приступити до посадки пасльонових (баклажани, картопля, томати, овочевий і стручковий перець) і гарбузових культур. У цей період не варто проводити щеплення і обприскування рослин. 7 травня — день Євсея (Овсея). У народі кажуть так: «Прийшов Овсій — овес відсій». До цього дня, зазвичай, закінчують посів вівса. Також 7 травня існує повір’я – якщо багато комарів, значить, урожай вівса буде хорошим.
09, 10ЗростаючийУ ці дні займіться посівом овочів з надземними плодами, посадкою кучерявих і плетистих культур і висадкою розсади капусти, квітів. Рекомендується проводити щеплення, внесення підгодівлі і полив, не зайвим буде прополка, розпушування, обробка саду від шкідників і стрижка газону. Обрізка рослин небажана. 8 травня в день Марка зазивають дощі, починають сіяти гречку, а 9 травня в день Глафіри приступають до посадки ранньої картоплі і гороху.
11Повний МісяцьВ цей день рекомендується утриматися від проведення серйозних агротехнічних заходів і посіву. Займіться проріджуванням сходів і розпушуванням грунту, а також присвятіть час збору березового соку, адже саме 11 травня народні умільці вважають найсприятливішим днем для його заготівлі. За народною прикметою, якщо ніч буде теплою і зоряною — чекайте хороший урожай.
12, 13УбуваючийЦі дні вважаються сприятливими для посіву картоплі, цибулі, декоративних рослин, укорінення живців плодових дерев і ягідних кущів. Агротехніка рекомендує провести обробку саду від шкідників, проріджування сходів і пасинкування. Обрізку рослин і полив проводити не рекомендується. 13 травня — день апостола Якова теплого. У цей день ворожили на погоду. Якщо сонце сходить на чистому і ясному небі — літо буде сонячним, зірки спалахують при південному теплому вітрі — чекайте гроз і рясного врожаю.
14-16УбуваючийПродовжуємо посів старих і нових коренеплідних культур, цибулі, картоплі, а також дерев і кущів. Проводимо заготовку живців, вносимо прикореневе і позакореневе підживлення. Пікірувати і прищипувати рослини не рекомендується. 15 травня — православне свято перших руських святих Бориса і Гліба. Згідно з народним календарем, цей час є сприятливим для посадки огірків і гарбуза. 16 травня — день Марфи,можна сіяти всі овочі і висаджувати капустяну розсаду.
17,18УбуваючийЗа місячним календарем рекомендується розпочати здійснення агротехнічних процедур: обприскування ділянки від шкідників і хвороб, проріджування сходів, прополку, формування крони і зрізання квітів. Посів, посадку, полив і внесення підгодівлі варто перенести на інші дні. А ось народний календар 18 травня в день Аріни рекомендує продовжувати висадку розсади, особливо огірків і капусти, а також сіяти по краях грядок кропиву і примовляти: «Кропиву — чортам, капусту — нам!»
19-21УбуваючийПроводимо пересадку, посадку і посів культур з підземними коренеплодами. При бажанні можна заготовити матеріал для прищеп, провести прищіпку. Обрізку рослин і обробку ділянки від шкідників краще не проводити. 19 травня — день святого Іова обіцяє рясний урожай огірків, якщо погода ясна і багато роси. А 21 травня в день Іоанна Богослава сіяли пшеницю, звідси склалося прислів’я: «Заганяй кобилицю і паши землю під пшеницю»
23,24УбуваючийЦі дні сприятливі для прищіпування та обробки присадибної ділянки від шкідників. Пікірувати розсаду, проводити пересадку, обрізку та підживлення рослин не варто. 23 травня присвячується Симону Кананен. Згідно з повір’ям, в цей день небажано турбувати землю, особливо орати город або навіть забивати в грунт кілки. Краще пройдіться по землі босоніж — це додасть вам сил і здоров’я.
24УбуваючийПроводиться посадка і посів практично всіх видів культур, зокрема бобових, коренеплодів, бульбових, плодових і декоративних дерев і кущів. Замочують насіння, проводять пророщування насіння, полив, прищіпування і щеплення. При бажанні можна зайнятися посівом квіткових багаторічних рослин. А ось для пересадки, розпушування та обрізки цей день буде несприятливим. 24 травня — день Мокрея. За народною прикметою, якщо йде дощ і стоїть туман — чекайте мокрого літа.
25Молодий МісяцьВ день молодого Місяця займіться обприскуванням ділянки від шкідників, розпушуванням грунту і проріджуванням сходів. Проведення посадок, посіву, поливу і внесення підгодівлі краще відкласти на інші дні, що залишилися на травень. У Єпіфанів день придивіться до латаття. Якщо на ставку є їх листя, значить, період ранкових холодів підійшов до кінця.
26,27ЗростаючийПродовжіть посадку плетистих, витких рослин та суниці. Агротехніка також не зашкодить. Проведіть розпушування, проріджування сходів, прополку, стрижку газону і обприскування від шкідників. Час почати збирати перші коренеплоди. Не зайвими буде посів капусти, посадка живців винограду, а також декоративних рослин (троянд, жоржин) і зміцнілої розсади квітів. Посів трав’янистих рослин і обрізка не рекомендуються. 26 травня в день Лікери-комариці існує повір’я: якщо здадуться комарі — буде великий ягідний урожай.
28,29ЗростаючийЦі дні сприятливі для посіву та посадки овочевих культур з надземними плодами, висадки розсади. Продовжуємо посадку плодових і ягідних дерев, кущів, обрізку і пересадку рослин. Замочування насіння, розпушування, полив, щеплення і внесення підгодівлі – для них також будуть сприятливими ці дні, а ось прибирання коренеплодів і обробку ділянок хімікатами проводити не варто.
30,31ЗростаючийВ останні весняні дні проходить посів соняшнику, збирають коренеплоди і формують крону плодових дерев. Допускається посадка декоративних рослин і дворічних квіткових культур. Проводиться прополка, пересадка і обробка саду від шкідників. Полив, внесення підгодівлі і обрізка рослин в останні дні травня небажані. 30 травня в день Євдокії народний календар рекомендує проводити підгортання картоплі і придивитися до погоди. Яким буде цей день, таким буде і літо.

Місячний посівний календар для садівника і городника на травень місяць

Першим і основним завданням дбайливого садівника і городника є захист плодово-овочевих і декоративних культур від шкідників. Тому вже на початку травня потрібно приступати до обробки рослин препаратами для знищення шкідників, про що невпинно нагадує місячний календар на травень квітникаря на травень. У цей період більшість культур піддаються атаці попелиці, брунькового кліща, личинок дротянок.

Відео: Місячний календар на 2022 рік — найкращі поради

Від попелиці допомагає п’ятигодинний настій 15 грамів цибулі на літр води, або розчинити в такому ж об’ємі  води 1 столову ложку шампуню і 10 крапель олії чайного дерева. Кліщ зникає після обробки суспензією колоїдної сірки в пропорції 10 грам на 10 літрів води. При ураженні малинників личинками малинового мухи слід зрізати всі почорнілі гілочки і спалити їх в багатті або в печі.

Місячно-посівний календар для землевласника на травень містить величезний перелік невідкладних справ на цей період.

Крім боротьби зі шкідниками, потрібно не забувати про підгодівлю рослин, оскільки весна — це час зростання, розвитку пагонів, накопичення мінеральних речовин. Деякі культури продовжують пересаджувати, що теж небажано робити без удобрювання ґрунту. Переносячи посадковий матеріал, в лунки слід класти по жмені перегною, а також декілька грам мінеральних добрив. У травні також починається посадка картоплі, капусти, перцю, в лунки обов’язково потрібно сипати золу, в об’ємі, відповідному декільком сірниковим коробкам.

У чому посівний місячний календар на травень безсилий?

В останній місяць весни для садівника і городника наступає час, коли доводиться працювати, не покладаючи рук, щоб перевести дух вже влітку, коли рослини увійдуть в повну силу. Але далеко не у всіх випадках може допомогти порадою навіть найдокладніший місячний календар на травень. Наприклад, на певне число пропонується запланувати розпушування, а в цей день починається сильна злива, коли взагалі з хати не вийдеш. Тому для садівника і городника дуже важливо мати точні прогнози, які іноді краще робити за прикметами.

За старих часів суху частину травня (без опадів) відокремлювали 90-денним проміжком від морозів в лютому, а як тільки холоди останнього зимового місяця змінювалися інеєм, на дев’яностий день очікували дощів. Сьогодні через змінену екологію така періодичність може бути трохи порушеною, але в цілому прикмети все ще діють. Сіяти зернові починали в той день, коли лопалися перші бруньки на деревах, що ростуть біля розораного поля, тобто не орієнтуючись на місячний посадковий календар землевласника на травень. Інші культури висаджувалися з початком цвітіння найближчих до полів дерев.

У чому посівний місячний календар на травень безсилий

На цьому наша стаття «Місячний календар на травень 2022 року» підійшла до кінця. Сподіваємося, що за допомогою наших порад ви отримаєте хороший урожай. Ще більше корисних порад для свого городу ви можете прочитати на нашому сайті. Нехай щастить і до нових зустрічей!

 

Посівний місячний календар на травень 2022 року