Щеплення яблуні — як правильно прищепити яблуню

Основні способи щеплення яблуні


Щеплення яблуні навесні - основні способи щеплення

 

 

Як правильно прищепити яблуню весною

Щеплення яблуні навесні — щепленнями я займаюся вже більше 20 років, мені це приносить невимовне задоволення. На кожному дереві у мене по кілька сортів, це дуже зручно і красиво. Уявіть собі яблуню, на якій з одного боку червоні яблука, з іншого — жовті, з третьої — зелені з червоним бочком.

Ділянка у мене дуже маленька, всього 2 з невеликим сотки, особливо не розмахнешся. Дві яблуні і одна груша, три молоденькі сливи, три вишні, смородина червона і чорна, агрус. Нещодавно посадила чотири саджанці абрикосу, вирощених мною ж з кісточок, захоплююся виноградом, у мене його п’ять сортів. А ще я давно і безнадійно хвора квітами, їх у мене третина ділянки, кожен клаптик землі ними зайнятий. Але не в тому суть, поговоримо про щеплення.

На яблуні сорту Жігульовка у мене зроблено одне щеплення від яблуні Північний синап і три — від Симиренко. На іншій яблуні, сорту Спартак, у мене щеплено шість сортів: Дочка паніровки, Антонівка, Штрейфлінг, Жигулівське і ще два літніх сорти, яких навіть назв не знаю, для мене головне, щоб яблука були смачні.

На груші у мене поки три сорти, сподіваюся, буде більше. Головне, дотримуйте правило: на одному дереві слід прищеплювати, наприклад, літні та осінні сорти, на іншому — осінні і зимові. Щеплення найкраще робити незадовго до початку виділення соку, свіжозрізаних живців, але щоб було їм не більше тижня від моменту зрізання.

Щеплення яблуні навесні

У нас я роблю щеплення з 15 березня по 15 квітня, і коли займаюся обрізанням, то відразу і прищеплюю. Буває, затримуюся — по погоді, і щеплення роблю вже коли починається виділення соку. Тоді сік надходить до прищепити швидше, і у мене практично завжди повна приживлюваність.

Щеплення яблуніСорт Спартак мені не дуже подобається, і я його з часом зовсім випила. Двух яблунь мені і моїй родині вистачає — і на зиму яблука посушити, і соки, компоти, закладку в свіжому вигляді зробити, і, природно, весь сезон їмо із задоволенням.

Пробувала прищепити на велику сливу абрикос, але зима була дуже морозна, і слива дуже сильно підмерзла. З весни щепи випустили зелені листочки, але повністю розвернутися вони не змогли, загинула вся гілка, і не одна.

Робіть щеплення відразу свіжими живцями безпосередньо перед появою соку, згідно з погодою вашого регіону, головне — зрізати правильно і підщепу, і щепу, і щоб камбій збігся з камбієм хоча б з одного боку.

Читайте також: Боротьба з попелицею на яблуні

Спочатку відпилюють гілку на підщепі, залишаючи пеньок не менше 10 см, чистим прищеплювальним ножем вирізуєте частину деревини клином. Потім берете гілочку потрібного вам для щеплення сорту (приріст минулого року), залишаєте три бруньки, верхівку зрізуєте під прямим кутом і замазуєте садовим варом. Знизу зрізуєте клином, за розмірами, відповідним вирізу в підщепі. Прикладаєте гілочку так, щоб збіглися шари камбію, міцно притискуєте і обережно, щоб не змістити, примотуйте ізоляційною стрічкою. Зріз на дереві добре замажте садовим варом, прихоплюючи гілочку, щоб туди не потрапила жодна інфекція, і залиште до наступної весни, коли гілочка вже приросте. Ізоляційну стрічку знімете наступної весни.

Коли рік урожайний, то і з двох дерев яблука не встигаєш переробляти, а хочеться ж різних сортів, і якщо посадити яблунь більше, плоди взагалі не переробиш, а викидати — шкода. А скільки сил для цього потрібно? Так що прищеплюйте і радійте новим сортам.

Щеплення яблуні за кору

Щеплення яблуні за коруЦей спосіб підходить у випадку, коли до дорослого дереву хочуть прищепити зимостійку, стійку до хвороб щепу. Щеплення просте, але вимагає скрупульозності, так як держак неміцно прилягає і може зміститися. Проводять дану процедуру у період появи соку, саме в цей момент кора легко відділяється від дерева.

На гілку для рівномірного заростання спилювання прищеплюють до 4 живців, з яких через 2 роки залишають один, найміцніший. Місце щеплення — 1 м від поверхні землі. Отже, зачищаєте спіл зрізаної гілки садовим ножем, робите зверху вниз надріз 4-5 см завдовжки, так щоб ніж прорізав кору повністю, до деревини. Причому, розріз робіть на верхній частині гілки, так як при дозріванні плодів і без упору держак може обламатися. Трохи відсуньте кору від деревини, найлегше це зробити тупим боком ножа.

Щеплення за коруНа прищеплюючій гілці зробіть косий зріз, довжина якого дорівнює 3-4 діаметрам самого живця і загостріть його внизу зі зворотної сторони косого зрізу. Звернемо вашу увагу на те, що косий зріз повинен бути якомога рівніше, а роблячи гострий нижній край держака подивіться на пучки, таким чином, щоб визначаючи не переплутати низ з верхом, чи спрямовані пучки вгору.

 

 

Щоб не було окислення, вставте держак в розріз підщепи, притиснувши якомога щільніше до деревини так, щоб 2 мм косого спилювання щепленого живця залишилося над пеньком гілки підщепи. Залишилося обв’язати щеплення яблуні за кору і змастити садовим варом.

ЩепленняЯкщо будете використовувати ізоляційну стрічку, то обв’язуйте щеплення липкою стороною назовні. Якщо використовуєте шпагат, то садовим варом обмазують пеньок гілки, розрізи на ній і зрізи щеп, це запобіжить засиханню.

Є думка, що щеплення потрібно сховати в поліетиленовий пакет, проте це спірне питання, в такому випадку Ви свідомо створите парничок, це прискорить процес розпускання бруньок, тим самим створить навантаження на ще ослаблений держак.

Щеплення яблуні копуліровкой

В якості підщепи використовуйте однорічну гілку з добре розвиненими пучками. Зауважимо, що для щеплення яблуні копуліровкой потрібно використовувати щепу з підщепою однакового діаметра, допустимо, коли підщепа трохи більше прищепи, але ніяк не менше. Держак повинен мати гладку поверхню кори. Видаліть з нього листя, залишивши листові черешки.

Щеплення яблуні копуліровкой

Отже, прищеплювальним секатором зробіть зріз на підщепі, вирізавши деревину і на привої, вирізавши кору і залишивши деревину. Зрізи повинні бути однакової довжини. Зіставте дві половинки в єдине ціле, обв’яжіть і обробіть садовим варом. Перш ніж робити щеплення яблуні способом копуліровки радимо взимку потренуватися на будь-яких гілках з живцями. Так як без досвіду таке щеплення зробити вдало досить складно.

Щеплення яблуні в розщіп

Щеплення яблуні в розщіпЦей спосіб застосовується на молодих деревах, у віці 3-6 років, коли діаметр штамба плодового дерева або скелетної гілки близько 5-6 см на висоті 15 см від поверхні. Таке щеплення яблуні не підходить для товстих гілок, так як розщеп просто не встигне затягнутися, почне гнити.

Гілку (підщепу) обрізають на висоті 20-25 см (для одного живця зріз пенька потрібно зробити під кутом) на глибині 6 см роблять по центру розщеплення по всьому діаметру пенька, використовуючи для цієї процедури добре заточений ніж. Тепер щілину на пеньку потрібно відкрити, вставте яку-небудь розпірку (викрутку). На нижній частині живця робите з двох сторін два косих зрізи однакової довжини, отримавши держак клиноподібної форми.

Щеплення яблуні в розщіпВставте його з високого краю підщепи так, щоб кора підщепи та прищепи з одного боку збіглися. Так можна прищепити 2-4 держака, тобто один буде з одного краю щілини, інший з іншого, а для чотирьох роблять хрестоподібний розріз. Розпірку витягніть і щепи пригорнуться. Надалі залишають той, який приживеться і стане міцним, другий зріжте.

розщіп

Місце щеплення обв’язувати шпагатом або поліетиленовою стрічкою необов’язково, але обов’язково потрібно все замазати варом, а саму щілину на пеньку підщепи заліпите пластиліном. У сам центр розщепи держак вставляти не можна, щоб не було стикання кори підщепи та прищепи, що призведе до всихання.

Щеплення яблунь в бічній заріз

Щеплення яблуні в бічній зарізВідступіть вниз від пенька підщепи 20-25 см, ножем під невеликим кутом (20-25 °) зробіть бічний надріз, пройшовши кору і трохи деревини. На черешку з протилежних сторін зробіть косі зрізи близько 2,5 см (один зріз повинен бути менше, як показано на фотографії), вставте в надріз, поєднавши кору підщепи та прищепи. Далі йде обв’язка щеплення в бічній заріз і обмазування садовим варом.

Окуліровка яблуні (щеплення вічком)

Цей спосіб щеплення люблять багато садівників завдяки своїй простоті виконання і високому відсотку приживлюваності, навіть початківцю ця «операція» буде по плечу. На малюнку видно, що Привика в Т-подібний розріз складається з:

  • а- розріз кори підщепи,
  • б-зріз щитка,
  • в — щиток,
  • г- установка щитка в розріз,
  • д- обв’язка.

Приступати до щеплення способом окулірування слід влітку, під час активного другого етапу появи соку (початок серпня). У цей час кора на підщепі добре відстає від деревини, а у прищепи, щепленого живця, пучки добре визрівають і верхівкова брунька в цей час може бути вже добре сформована. Живці зрізають рано вранці.

Підщепа для даного способу щеплення береться однорічна або дворічна гілка, яку потрібно підготувати: виберіть місце на підщепі, там, де буде щеплення, товщина стовбура гілки повинна бути діаметром 1-1,5 см. За кілька днів до процедури проведіть рясний полив. З прищеплених живців зріжте листя, залишивши невеликі до 2 см довжини листові черешки. Опустіть нижню частину живців у воду і поставте в тінь, ближче до вечора можна буде приступити до окулірування.

Окуліровка яблуні (щеплення вічком)

Безпосередньо перед щепленням з держака видаліть пил і перевірте, чи чисті інструменти для проведення щеплення. Розріз на підщепі робіть з північної сторони, тоді сонце не зможе висушити вічко. На висоті від землі до 20 см зробіть Т-подібний розріз, довжина поперечного зрізу 10 мм, довжина поздовжнього — 25 мм, причому поздовжній зріз потрібно робити знизу вгору. Відкрийте кору поздовжнього надрізу на ширину поперечного, намагаючись не пошкодити камбіальний шар.

 (щеплення вічком)Тепер у держаку виберіть найкращу сформовану пучку і під нею на відстані 1,2-1,3 см зробіть поперечний надріз довжиною 1 см. Зріжте пучку з дуже тонким шаром кори, так щоб загальна довжина щитка із пучкою була 2,5 см. Швидко , але акуратно візьміться за листовий черешок і вставте щиток в розріз підщепи, притисніть щиток корою підщепи. Зробіть обв’язку окулірування поліетиленовою плівкою, залишивши пучку відкритою.

Зняти обв’язку можна не раніше весни при вдалому результаті щеплення яблуні, регулярно послаблюючи обв’язку. Через 2 тижні можна перевірити наскільки вдало пройшло щеплення вічком. Для цього подивіться на листовий черешок, якщо він вже відпав або ви доторкнулися до нього і він відлетів, то радійте, все добре, якщо черешок тримається, то трохи пізніше він почне засихати разом з очком. Ви можете провести подокуліровку (повторну) під першим щепленням, з протилежного боку або збоку.

Щеплення яблунь містком

Щеплення яблуні місткомЦей спосіб застосовують, коли ранньою весною виявляють на молодих деревах яблунь абсолютне пошкодження кори навколо стовбура або на скелетній гілці, схожою на кільце. Причиною цього пошкодження є зайці і миші. Якщо шматок ствола не повністю «голий» і хоча б з одного боку є кора, то щеплення робити нема чого, досить це пошкоджене місце продезінфікувати і обмазати садовим варом.

Для щеплення яблунь містком потрібно негайно (до набрякання бруньок) приготувати живці та зберегти їх до травня, коли почнеться період активного сокоруху. Живці заготовляють довжиною на 10-13 см довше висоти ушкодження. Якщо рятувати потрібно молоде дерево зі стовбуром товщиною 3 см, то достатньо 2 живців, якщо доросле з товстим стовбуром, то знадобитися 8 живців.

На стовбурі дерева або скелетної гілки спочатку потрібно очистити пошкоджену частину, вирівняти краї. Тепер зробіть Т-образні надрізи з розрахунком числа щеплених живців над верхньою і нижньою частиною ушкодження. У живців зробіть косі зрізи по 2-3 см зверху і знизу на одній стороні.
Подивіться, щоб пучки на держаках були спрямовані вгору, нижній кінець заведіть в нижній надріз на підщепі, закріпіть ізоляційною стрічкою. Тепер верхній край держака заведіть в верхній розріз на підщепі і також закріпіть.

Щеплення місткомВ результаті у вас вийде трохи дугоподібний місток, що з’єднує два береги. З іншими живцями проведіть тугіше операцію. Тепер обв’яжіть верх і низ щеплення, а відкриті місця обмажте садовим варом. Листочки на держаках, які з’являються, видаляйте.

Приживлюваність можна перевірити вже восени. Якщо щеплення містком не вдалася або ви його взагалі не робили, а врятувати сорт яблуні хочеться, то наступної весни на стовбурі нижче пошкодженої ділянки з’являться нові молоді пагони, які можна буде використовувати як прищепний матеріал.

Рекомендуємо переглянути відео: Весняне щеплення яблуні

На цьому наша стаття «Щеплення яблунь навесні — основні способи щеплення» підійшла до кінця, сподіваємося, вона зможе допомогти Вам у вашій Боротьбі за ​​врожай яблук, до нових зустрічей! Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику унікальні поради садоводу.

 

Щеплення яблуні - як правильно прищепити яблуню