Переваги використання соломи в якості органічного добрива

Використання соломи в якості органічного добрива


Солома як органічне добриво

 

 

Солома як органічне добриво

Гарним органічним добривом є солома. Найчастіше її застосовують у сільському господарстві для інших цілей: на корм худобі, на підстилку, включають в компости. Стерню нерідко спалюють, вважаючи, що тим самим удобрюють ґрунт золою, а також борються з бур’янами та шкідниками.

Однак при цьому згоряє органічна речовина соломи, що дуже марнотратно, так як воно могло б перетворитися на гумус, причому частково горить і ґрунтовий гумус. До того ж, як показали дослідження багатьох вчених, спалювання стерні — прийом, що порушує екологічну рівновагу в ґрунті. Насамперед тому, що гине мікрофлора і ґрунт тривалий час відновлює властивий їй микробоценоз, а отже, і родючість.

Вихід соломи, наприклад, ячменю при середньому врожаї (20 ц / га) становить 35-40 ц / га. Додайте до цього пожнивні залишки, які досягають при тій же врожайності приблизно 10-15 ц / га. Таким чином, всього в ґрунт при такій врожайності надходить близько 4,5-6,0 т / га рослинних решток, тобто додаткової органічної речовини, виробленої тут же на місці, її не треба купувати, витрачати кошти на перевезення.

 

 

Солома органічне добривоПри добавлянні в ґрунт, вона поступово розкладається і поповнює запаси ґрунтового гумусу і елементів мінерального живлення. Так, з 5 тоннами соломи на гектар ріллі надходить приблизно 20-35 кг азоту, 5-7 кг фосфору, 60-90 кг калію, 10-15 кг кальцію, 4-6 кг магнію. Цієї кількості елементів живлення, за винятком азоту, достатньо для отримання врожаю зерна понад 20 ц / га.

А як же бути з азотом? Рекомендують на кожну тонну соломи вносити додатково 7-10 кг амонійного азоту, причому саме амонійного, так як він краще засвоюється мікроорганізмами. Адже мікроорганізми виконують роботу з розкладання органічних залишків і вивільнення елементів живлення. Якщо цього не зробити, то в перший рік після внесення соломи можна отримати деяке зниження врожаю, так як ґрунтовий азот частково піде на харчування мікроорганізмам і його може не вистачити для формування повноцінного врожаю рослин.

Солома як матеріал для мольчування

Солому часто використовують як матеріал для мульчування. Тут же зупинимося на способах використання соломи саме в якості добрива.

Як удобрювати соломою

Найбільш широко поширений спосіб удобрювання соломою полягає в її подрібненні, розкиданні по полю і закладенні в ґрунт дисковою бороною, лущильником або фрезою. Такий спосіб дає найбільший ефект в зоні достатнього зволоження на важких ґрунтах, оптимальна глибина загортання соломи — 5-8 см.

Норма внесення соломи озимих — 3-5 т / га, ярих — 2-3 т / га. Солому відразу після збирання зернових подрібнюють за допомогою косарки-подрібнювача ЕП280. Ця машина піднімає солому із залишеного комбайном валка, подрібнює до 5-10 см і розкидає. На солому вносять аміачні добрива або сечовину — 40-60 кг азоту на гектар ріллі, а на ґрунтах, бідних фосфором, бажано додати і фосфорні добрива.

Солому слідом за внесенням добрив — закладають лущильником на глибину 5-8 см, а коли вона помітно розкладеться, проводять зяблеву оранку на нормальну глибину. Якщо відразу заорати солому на глибину 25-30 см, вона буде дуже повільно розкладатися.

Читайте також: Деревна зола як органічне добриво

Можна й не подрібнювати, а залишити в валках, і потім закласти в грунт плоскорізом. У цьому випадку після обмолу зернової культури вносять розрахункову кількість азотних добрив і здійснюють плоскорізну обробку ґрунту на глибину 12-15 см з рухом агрегату поперек валків соломи. Рішення залежить від цілей: при більш сильному подрібненні гумусу буде утворюватися менше, але підвищення рухомих елементів живлення в ґрунтовому розчині спостерігається швидше.

На цьому наша стаття «Солома як органічне добриво» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у виборі добрива для Ваших рослин. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику Добрива де Ви дізнаєтеся багато корисної інформації про добрива, які вони мають основні елементи живлення.

 

Переваги використання соломи в якості органічного добрива