Технологія вирощування буряків і догляд за ними

Як вирощувати буряк в домашніх умовах на городі


Технологія вирощування буряків і догляд за ними

 

 

Багато дачників вирощують моркву, буряк, капусту, кабачки, часник, цибулю, картоплю, так як це найосновніші овочі, використовувані в приготуванні різних страв, включаючи консервацію. Найцікавіше те, що буряк корисно вживати не тільки його коренеплід, а й саме листя. Буряк — одна з небагатьох культур, яка не вибаглива до місця проживання, але яка потребує рясної кількості органіки і мінеральних добривах. За своїм виглядом листя схоже на мангольд.

Найпоширеніші сорти буряка для вирощування на дачі: Грибовська, Єгипетська плоска, Незрівнянна А-46, Холодостійка, Підзимова А-474, Ренова, Пабло. Доглядати за буряком потрібно, як і за будь-якою іншою культурою, а саме своєчасно поливати, проріджувати, прополювати і підгодовувати.

Вирощування буряків на дачі

Незважаючи на його невибагливість до місця посадки, все ж у нього є переваги. Це повинна бути добре освітлювана дренована ділянка, світло дає коренеплоду колір. Якщо грунт кислий, то закладаючи грядки, внесіть золу з доломітовим борошном або вапном. Однак з вапном слід бути обережніше, тому що його надлишок приведе до захворювання культури паршею. При підготовці грядок під буряк в травні місяці в грунт слід внести компост з розрахункjv 3 кг на 1 кв.м.

Якщо ділянка знаходиться в сирому місці, то буряк вирощують на гребенях. Якщо вирощувати буряк під зиму, то грунт потрібно поверхнево перекопати і внести компост або перегній ½ відра з 30г хлористого калію і такої ж кількості суперфосфату на 1 кв. м. Навесні додати 30г сечовини.

Технологія вирощування буряків

Вирощувати буряк на дачі краще насінням. Якщо проводити посів буряка навесні, то для прискорення проростання насіння замочіть його на добу в теплій воді. Після чого насіння потрібно підсушити, сіяти в пухкий грунт і прикопати. Якщо Ви насіння готуєте барботуванням, то сіяти його слід тільки у вологий грунт! (Барботування — дуже зручний спосіб підготовки насіння до посадки, що не вимагає попереднього замочування. Насіння насичують киснем за допомогою, наприклад, акваріумного компресора. Сходи насіння прискорюються в 2 рази).

 

 

Проростати насіння починають при температурі 4-5 ° С, сходи витримують температуру до 2 ° С нижче нуля. Якщо грунт буде не прогрітим, то на буряках утворюються квітконоси. Посів насіння зазвичай проводять з 1 по 20 травня, в цей час грунт ще максимально зволожений. Норма висіву насіння буряка 2г на 1кв.м. При підзимовому посіві 3г на 1кв.м (глибина закладення 3-4 см), не забувайте про мульчування грунту. Відстань між насінням 5-8см при неглибокому посіві в важкий грунт 2-3см, міжряддя 18-20см.

Читайте також: Коли садити буряк на городі

При перших сходах, приблизно через 4-5 днів, потрібне проріджування, краще після поливу або дощу, не забудьте про прополювання та розпушування між рядками. Перше проріджування при всході перших 2-х листочків, друге при 4-5 листочків, залишаючи відстань між рослинами 6 см, останнім проріджування в серпні, відстань до 8 см.

Зауважимо, що при другому проріджуванні, коренеплоди можна вже використовувати за своїм призначенням, тобто в їжу.

Не забувайте про полив буряка при вирощуванні, так як це дуже вологолюбна рослина, приблизно 20 л. на 1кв.м при посушливій погоді в період інтенсивного росту. Такий потужний полив проводять 1-2 рази. За сезон поливайте малими порціями. За місяць до збирання врожаю перезволожувати грунт не варто, це позначиться на якості врожаю.

Добрива при вирощуванні буряка

Як вирощувати буряк в домашніх умовах на городі

Буряк потрібно підгодовувати азотом, бором, фосфором, калієм, малібденом, міддю. У всьому цьому буряк дуже потребує. Альтернативою цим добривам може стати суміш золи (3 склянки на 1кв.м.) з перегноєм або компостом.

За весь сезон вирощування буряка потрібно провести 2 підгодівлі мінеральними добривами. Перша проводиться після первинного проріджування азотними добривами (10г сечовини на 1кв.м), друга — коли починає замикатися бадилля в міжряддях, калійно-фосфорними (10г хлориду калію, 8г суперфосфату на 1кв.м).

Для зниження кількості нітратів в буряках, азотні добрива слід вносити дрібними порціями, краще всього використовувати сечовину. А хлорні форми калійних добрив, через вміст в них іонів, будуть перешкоджати накопиченню нітратів.

Буряк потребує міді і молібдену і особливо бору. Кореневе підживлення в даному випадку недоцільне. Вносьте добрива, що містять ці мікроелементи позакореневим методом. Жовті плями на бадиллі буряка вкажуть на ознака нестачі калію, виправити становище допоможе полив вапняним молоком (на 10 л води 200г вапна з 80г хлористого калію).

Читайте також: Церкоспороз буряку

Повторити таку підгодівлю рекомендується через 10 днів. Червоне бадилля буряка скаже про нестачу натрію і кислотності грунту. В такому випадку листя буряка поливають солоною водою, а грядки посипають золою. Світле листя буряка вкаже на недолік калію. Провести підгодівлю потрібно, коли коренеплід стане розміром з волоський горіх, найкраще це зробити розчином коров’яку з розрахунком 1: 8, але можна і так: 2 г. азотних, по 3 г. фосфорних і калійних добрив на 1кв.м.

Прибирання і зберігання буряків

Прибирання і зберігання буряків

Збирати врожай починають через 70-80 днів після посіву, закінчують до початку заморозків (середина вересня). Для кращого зберігання буряків та збереження кольору з усіма поживними речовинами, зрізати листя потрібно на відстані 3 см від кореня. Зберігати в підвалах або льохах при температурі 1-3 ° С.

Рекомендації по вирощуванню буряків:

  • Садіть буряк там, де до цього росли томат, картопля, цибуля і огірок.  Не садіть буряк там, де росли мангольд, морква, капуста і буряк. — Дотримуйтесь сивозміни.
  • Для більшої цукровості буряків поливайте їх розчином кухонної солі (на 10 л води 1ст.л. на 1кв.м), а ще краще селітрою натрію і так 2-3 рази за сезон.
  • Вирощувати буряк найкраще насінням, так як розсада після пересадки в грунт тривалий час хворіє і не переносить зниженої температури, піде в стрілку або плід буде невеликий.
  • Прискорити проростання насіння буряка можна, укривши посіви вермикулітом або торфом, тоді збережеться вологість, тепло і не буде утворюватися міцна кірка.
  • Найпоширеніші хвороби і шкідники буряка: несправжня борошниста роса, плямистість листя, іржа, коренева попелиця та ін.

Відео: Як виростити великий буряк на городі

На цьому все, наша стаття «Вирощування буряку і догляд за ним на городі» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у вирощуванні. Рекомендуємо переглянути незмінну рубрику нашого сайту город — корисні поради  де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

 

Технологія вирощування буряків і догляд за ними