Вирощуємо смородину – посадка й догляд: обрізування і розмноження

Правила догляду та вирощування найкращих сортів смородини на дачній ділянці


Смородина - посадка і догляд у відкритому грунті

 

 

Зміст статті!

Смородина є жителем практично кожного саду чи городу. І садівники-початківці обов’язково намагаються виростити цей кущ на своїй дачній ділянці. А також смородина, посадка і догляд у відкритому грунті за якою досить простий, виглядає дуже красиво і володіє масою корисних властивостей. Тому сьогодні тема нашої статті – «Смородина — посадка і догляд у відкритому грунті».

Коли садити смородину на дачній ділянці

Ця ягода з дитинства знайома кожному, але мало хто знає її ботанічний опис. Для садівника ця інформація буде досить цікавою. Отже, смородина — це цілий рід багаторічних чагарникових рослин, які відносяться до сімейства агрусових. Об’єднує майже 200 видів, з яких близько 50 широко поширилися в природі Азії, Північної Америки, Європи. Величезне число дикорослих видів цього ягідного чагарнику зустрічається в Сибірському регіоні Росії, а в Європейській частині країни їх зростає всього 3.

Смородина - універсальна ягода

Смородина — кущ з пагонами висотою до 2 м, пишним різьбленим лопатевим листям по 3-5 лопатей досить великих розмірів (до 12 см). Колір листової пластини зовні темно-зелений, а зсередини — більш світлий, з легкою опушкою уздовж жилок. Кущиться смородина дуже добре, тому кожну весну зі сплячих бруньок з’являється все більше і більше молодих стебел.

Чорна смородина на ділянці

На замітку! Смородинове листя має особливий аромат, який знайомий кожному. Саме тому їх часто сушать і додають в чай і приправи. А видають аромат спеціальні золотистого кольору залози, розташовані по краях листової пластини.

Коренева система смородинового куща мочковата, досить пишна, яка проникає вглиб землі приблизно на 20-60 см. Квіти смородини — маленькі бутони форми дзвіночка, що мають по 5 чашолистків і зібрані в суцвіття по кілька штук, які можуть мати різний колір, в тому числі білий, червоний різних відтінків, рожевий, жовтий. Період появи квіток починається в травні-червні і триває до червня-липня, хоча, залежно від регіону, може початися пізніше і так само пізніше закінчиться.

Коренева система смородини

Радимо прочитати: Як доглядати за смородиною

Плоди — дуже соковита і володіюча сильним ароматом кругла ягода. Її колір і розмір прямо залежать від виду і сорту куща, а смак може бути кислим або солодко-кислуватим. Забарвлення плодів варіюється від прозоро-білого до чорного, буває червоним, жовтувато-золотистим.Плодоношення починається приблизно в липні-серпні, при цьому з моменту посадки смородини в відкритий грунт має пройти близько 2 років.

Відео: Як та коли правильно садити смородину

Смородина — це одна з найпопулярніших садових культур, яка вирощується на садових ділянках поряд з агрусом, полуницею, малиною. Своєю популярністю зобов’язана не тільки унікальним смаковим якостям, а й іншим властивостям. Вона дуже корисна, тому що містить велику кількість вітамінів і мікроелементів, необхідних для здоров’я. З цієї ягоди готують різні страви, додають в чаї і відвари, на основі соку чорної смородини виготовляються натуральні харчові барвники.

Плоди смородини

Смородина застосовується і в народній медицині для профілактики захворювань кровоносної, нервової систем, а також злоякісних пухлин, діабету, погіршення зору. Позитивно впливає на розумові здібності, бореться з варикозом, ефективна при захворюваннях нирок.

На замітку! Завдяки своєму величезному господарському значенню, смородина вирощується не тільки на дачних ділянках, але і в промислових масштабах.

Смородинове варення

Найкращі сорти смородини для вирощування в Україні

Смородину, яку можна зустріти на приватних дачних ділянках, поділяють на три основних види: чорну, білу, червону. Кожен з них має свої особливості і якості.

Чорна смородина, мабуть, є найпоширенішим різновидом цієї ягоди. Саме вона зустрічається практично на кожній присадибній ділянці Росії, Європи, Монголії. У природі росте переважно в лісах і біля водойм. Чорносмородиновий кущ сильний, гіллястий, з висотою пагонів до 2 м, які в молодому віці мають зелене забарвлення, але потім змінюють його на коричневе, біля основи дерев’яніють. Їсти ароматні ягоди можна з середини літа. Вони досить великі, ароматні, а смак мають кислувато-солодкий.

Чорна смородина

Червона смородина — також один з поширених видів в садівництві. Кущі трохи менші, ніж у смородини чорної. Кислі ягоди мають прозору оболонку і яскраво-червоний колір, а за розмірами менше, ніж у чорної смородини (8-12 мм).

Червона смородина

Біла смородина в Європейській частині майже не зустрічається, кущ у неї має висоту до 1,5 м. Ягоди кисло-солодкі, мають жовтуватий відтінок, прозору шкірку, через яку добре видно насіння. Розмір плодів — 6-10 мм.

Біла смородина

Є і ще деякі особливості, якими чорна, червона і біла види смородини відрізняються один від одного. Наприклад, найароматніше листя має саме чорна смородина. Біла і червона пахнуть набагато слабше. Справа в тому, що листя чорної ягоди містить більше ефірних масел. Найкисліші плоди у червоної і білої смородини, чорна щодо смакових якостей набагато солодша. Також перші два види дають більш водянисті ягоди.

 

 

На замітку! За вмістом вітамінів в ягодах лідирує чорна смородина. Наприклад, вітаміну С в ній в 4 рази більше, ніж в червоній або білій, незважаючи на те, що ті більш кислі.

Відео: Догляд за смородиною — посадка, хвороби, обрізка і знищення шкідників

Відрізняються види смородини ще й способами розмноження: наприклад, червону і білу розмножують зазвичай діленням куща, а ось чорну — живцюванням. При цьому перші два види можна не пересаджувати протягом 15-20 років, тоді як місце проживання чорної повинно змінюватися кожні 6-7 років. Але зате такі сорти менше схильні до захворювань.

Найпоширеніші сорти смородини — таблиця з описом

СортВидОпис
ДесертнаБілаМає великі ягоди ніжного кремового відтінку.
ВерсальськаБілаДає великі ягоди масою до 1,5г. Колір плодів жовтувато-білий, прозорий. Зимостійкість середня.
ПримусБілаНе боїться холодів, ягоди жовтуваті і дуже соковиті, солодкі.
ВалентинівкаЧервонаДає дуже великі ягоди, але тільки в кінці сезону.
ЧулковськаЧервонаРанньостиглий сорт, рясно плодоносить. Дає дрібні ягоди червоного кольору. Маса одного плоду — 0,4г.
ДарницяЧервонаРясно плодоносить, не боїться перевезення і пересадок. Ягоди середніх розмірів.
СофіївськаЧорнаРано починає плодоносити, дає солодкувато-кислі ягоди овальної форми. На кущі їх дуже багато.
АріаднаЧорнаУрожай з куща можна зібрати багатий. Аріадна має відмінний імунітет, плодоносити починає в середині літа, не боїться холодів, добре зимує.
Білоруська солодкаЧорнаВідмінно зимує. Рясно плодоносить. Ягоди синяво-чорного кольору, великі, маса одного плоду — до 1,2г.

Найпоширеніші сорти смородини

Щоб бути впевненими в тому, що саджанці або живці смородини є саме тими видами, що плануються вирощувати на садовій ділянці, а також точно знати, що рослини здорові, слід купувати їх тільки в спеціалізованих розплідниках при наявності документів. На ринках під виглядом одного сорту можуть продати зовсім інший, також можна нарватися і на хворі рослини.На жаль, не завжди це вдається зрозуміти відразу — деякі захворювання мають інкубаційний період близько 2 років. А ззовні рослина буде повною сил і здоров’я.

Найбільш активно смородина плодоносить, якщо на ділянці росте дуже багато кущів (близько 10 різних видів). Але не кожен садівник має можливість висадити цю рослину в такій кількості. Саме тому дуже важливо ретельно вибирати сорт, щоб отримати хороший урожай. При цьому враховуються кліматичні умови регіону, терміни цвітіння і плодоношення рослин, період збору врожаю, можливості правильного догляду за посадками. Добре також формувати насадження смородини з кущів з різними термінами плодоношення — тоді ягодою можна буде насолоджуватися максимально довго, іноді — майже все літо.

Саджанці смородини

На замітку! Добре показали себе на ділянках України середньоранні холодостійкі червоні сорти Нива, Костянтинівська, Баяна, чорні — Лучія, Садко, Нара, які відносяться до великоплідних видів.

Правила посадки смородини на дачній ділянці

Те, як добре буде плодоносити смородина, багато в чому залежить від умов вирощування. Основні правила посадки цієї культури наступні:

Правила посадки смородини на своїй ділянці

  • Місце для кущів повинно бути рівним, сонячним, адже смородина — рослина світлолюбива. Також не саджають її в низинах або на пагорбах, інакше вона буде страждати від надлишку холодного повітря або вітру.
  • Кислотність грунту (рн) на ділянці повинна бути не менше 4,5. Смородина дуже любить субглинки і субпіски.
  • Водоносні шари в товщі грунту не повинні бути ближче до поверхні, ніж 1 м.
  • Місце, де буде рости смородина, має бути очищено від бур’янів, його потрібно удобрити не менше ніж за 2 місяці до планованої висадки саджанців.

Як вирощувати смородину

Порада! Дуже гарне добриво для ґрунту під смородину легко приготувати самостійно. У грунт додають компост з розрахунку 1 відро на 1м2, калійну сіль (20г/1м2), вапно (2-6 кг/1м2), суперфосфат (50-70 г/1м2). Після внесення добрива в грунт, його добре перекопують на глибину багнета лопати.

Коли краще садити смородину — навесні чи восени?

Думки досвідчених садівників в цьому питанні різняться. Але так як рослина у весняний період починає оживати після зими і йде в ріст рано, то рекомендовано планувати посадки на початку осені, у вересні. Хоча навесні смородина приживається набагато краще, але садити її потрібно до початку періоду руху соків в рослині.

Коли краще садити смородину - навесні чи восени

При цьому ями для посадки готуються заздалегідь. Їх можна зробити за двома схемами — стрічковою і одиночною. У першому випадку відстань між саджанцями буде близько 60-80см, у другому — 1м. Ширина міжрядь витримується при стрічковій схемі близько 2м, при одиночній – також 2м.

На замітку! Більшість садівників рекомендують використовувати стрічкову схему — в цьому випадку вже в перші роки врожайність буде вражаючою. Але імунітет у таких посадок повинен бути відмінним — при сильній загущеності ризик розвитку захворювань набагато вище.

Ями для кущів смородини повинні мати такі розміри — 50*50*50см. На дно кожної підготовленої лунки поміщають трохи деревного попелу (по 100-150 г), присипають грунтом. Якщо грунт попередньо не підживлюють, то ще кладуть трохи суперфосфату (також по 100-150 г) і перегною по 1-2 відра. Лунки добре заливають водою. Висадка смородинових кущів проводиться не раніше, ніж через 20 діб.

Схема обрізки смородини

Куплені в розпліднику рослини, якщо вони не були обрізані, обов’язково підрізають перед посадкою, залишаючи на гілках по 3-4 бруньки. Якщо ця процедура була проведена, то рослина буде добре кущитися. Живці смородини перед посадкою витримують 15 хвилин в теплій воді (+46 градусів) — цей захід є хорошою профілактикою смородинового кліща.

Як розмножувати і садити смородину

  • Крок 1. Насамперед готують лунки для кущів так, як описано вище.

Як розмножувати і садити смородину

  • Крок 2. У підготовлену ямку вносять добрива в потрібній кількості, все це присипають грунтом і залишають лунку на деякий час.

У підготовлену ямку вносять добрива в потрібній кількості, все це присипають грунтом і залишають лунку на деякий час

Увага! Присипати добрива грунтом або компостом важливо для того, щоб коріння рослини не торкалося хімічних речовин. В іншому випадку корені можуть отримати опік.

  • Крок 3. Смородиновий кущик ставлять всередину ямки. Коріння обережно розправляють по земляній подушці. Між корінням і землею не повинно залишитися порожнечі.

Смородиновий кущик ставлять всередину ямки

Кореневу систему смородинового куща засипають землею, злегка утрамбовувавши грунт

  • Крок 4. Кореневу систему смородинового куща засипають землею, злегка утрамбовувавши грунт.

Утрамбовуємо землю навколо куща

  • Крок 5. Посаджений кущ добре поливають водою.

Посаджений кущ добре поливають водою

  • Крок 6. Ще трохи присипають политий кущ грунтом і формують невеликий бордюр з землі, який допоможе утримати воду при поливі біля куща.

Ще трохи присипають политий кущ грунтом і формують невеликий бордюр з землі

  • Крок 7. Грунт ще раз проливають, після чого обрізають пагони смородини так, щоб залишилося по 4 бруньки. Співвідношення наземної і підземної частин повинно бути однаковим.

 обрізають пагони смородини так, щоб залишилося по 4 бруньки

Догляд за кущами смородини

Смородина — рослина невибаглива, але щоб вона добре плодоносила, за нею, як і за будь-якою садовою культурою, потрібен   хороший догляд. Весняний догляд за кущами смородини полягає у видаленні уражених кліщем пагонів, а також відмерлих частин рослин. Кущі обкопують, одночасно рихлять грунт навколо них. Під кожен вноситися мульча. Рихлити ґрунт навколо кущів смородини слід кожні 2-3 тижні, але якщо вони були замульчувані, то робити цю процедуру можна рідше. Також навесні смородину обробляють від шкідників.

Догляд за кущами смородини

В літній період смородину обов’язково поливають і стежать за тим, щоб між кущами було чисто — прибирають сміття і бур’яни. Періодично під кущ вносять органічні добрива.

Увага! Якщо смородину обробляють від паразитів, але планують збирати з неї врожай, то ці процедури слід припинити приблизно за 3 тижні до збору ягід.

По осені кущі продовжують поливати, періодично рихлити ґрунт навколо них.Останню підгодівлю проводять в кінці вересня. В цей же час при необхідності насадження проріджують, розмножують. Обрізка кущів вкрай важлива для смородини. Навесні вони стимулює ріст і плодоношення куща. Обов’язково видаляють всі гілки, вік яких понад 6 років, а також старі та хворі пагони. Якщо доглядати за смородиновими кущами правильно, то урожай ягоди буде рясним і якісним. Її можна продати, а можна використовувати для приготування різноманітних заготовок.

Правила догляду за смородиною

На цьому наша стаття «Смородина — посадка і догляд у відкритому грунті» підійшла до кінця. Сподіваємося, що за допомогою наших порад ви отримаєте хороший урожай. Ще більше корисних порад для свого городу ви можете прочитати на нашому сайті. Нехай щастить і до нових зустрічей!

 

Вирощуємо смородину – посадка й догляд: обрізування і розмноження