Зимова риболовля — секрети успішної рибалки в Україні

Зимова рибалка в Україні відео


Зимова риболовля - секрети рибалки в Україні відео

 

 

Багато рибалок і не підозрюють, що в мороз і холоднечу рибалка може бути не менш яскравою, захоплюючою і результативною, ніж у будь-яку іншу пору. Взимку, як відомо, можна ловити як з льоду, так і з берега, якщо водойма, звичайно, не замерзла.

Особливо популярний зараз зимовий спінінг, коли на тлі засніжених берегів і морозних вод найстійкіші і відчайдушні рибалки так само, як і влітку, зі спінінговою снастю в руках полюють за хижаком. До речі, в Україні, Росії та Білорусі шанувальників цього стає все більше і більше.

І все-таки я пропоную розглянути класичну зимову рибалку з льоду. Вважаю, багато, ще не розсмакували смак і принади такого лову, хоча б бачили десятки, сотні, а то й тисячі рибалок, «шаманящіх» над лунками. Повірте, дане заняття має особливий шарм, азарт і принадність. Приєднуйтесь!

Зимова риболовля - секрети успішної рибалки

У рамках даної статті я спробую розвіяти міф про те, що при лові взимку з льоду, нібито, холодно, небезпечно, нецікаво та інше. А так само наведу деякі рекомендації та практичні поради новачкам, які буквально за тиждень зможуть підготуватися не тільки до свого першого виходу на лід, але і вже до перших успіхів. Адже в зимовій риболовлі все не так складно, як може на перший погляд здатися, головне — захотіти.

Природа розпорядилася так, що риболовля з льоду практично не перетинається з іншими видами лову. За винятком хіба що альтернативи відправитися зі спінінгом на незамерзаючу ділянку річки (втім, далеко не завжди це можливо), вибір зазвичай складається лише між тим, щоб залишитися вдома або відправитися на рибалку. Я для себе давно вибрав друге. І ось чому.

Нічого подібного, як при лові з льоду, Ви ніде не відчуєте. Судіть самі. Стають доступними практично всі ділянки, про які навіть при наявності човна Ви могли тільки мріяти. Риба хоч і стала більш млява і пасивна (не вся і не скрізь), все ж харчуватися не перестала і нікуди з водойми не поділася.

Зимова рибалка на окуня

Більше того, її місцерозташування стало набагато передбаченим. Тепер не потрібно носити з собою величезний і часом дуже габаритний набір літніх снастей, майже завжди «зимовий скарб» поміщається в рибацький ящик, який служить так само сидінням. Взимку ніколи не буває жарко, хіба що від активної ходьби або буріння лунок. Ніколи не вкусить комар і не стане докучати мошка. Абсолютно не варто переживати про збереження улову — спіймані і тут же застиглі на морозі риби, будинки, відтанув, бадьоро будуть плавати в мисці.

Взимку з льоду можна зловити практично будь-який вид риби. Якщо Ви затятий шанувальник поплавця або фідера, Вам не складе ніяких труднощів успішно полювати за окунем, щукою і судаком. Загалом, все максимально універсально, але разом з тим дуже різноманітно і захоплююче. Нарешті, зимова риболовля — сама бюджетна серед всіх інших видів, і по кишені практично кожній людині. І це лише неповний список всіх переваг.

Найближчим часом я, безумовно, поділюся своїм досвідом і спостереженнями щодо більш конкретних моментів зимової риболовлі, поки ж хочу дати ряд рекомендацій початківцям або тим, хто сумнівається, вступати чи ні до лав «пінгвінів» (так часом називають рибалок на льоду).

Зимова екіпіровка рибака

Зимова екіпіровка рибака

Про те, що зима — найхолодніша пору, знають усі, але чомусь вважають, що саме на рибалці настільки холодно, що ніякий одяг і взуття не здатні забезпечити тепло і комфорт. Безумовно, це все нісенітниця. Правильно одягнувшись, рибалці не страшний і тридцятиградусний мороз, хоча, безумовно, при такій температурі рибалка помітно ускладнюється. Що стосується температури, то новачкові я б порадив свої перші кроки в зимовому лові робити при температурі повітря не нижче мінус п’яти градусів морозу. А краще і зовсім у відлигу. Тоді можна буде повністю сконцентруватися на риболовлі.

Немає поганої погоди, є поганий одяг.

У рибалці з льоду це особливо актуально. Одягатися слід тепло, але разом з тим не втрачати мобільність і легкість рухів. Пам’ятаю, як батько мене наряджав в парашутні штани і баранячий кожух, в яких я, напевно, не замерз, якби навіть заночував на льоду. Але маса і габарити того одягу були занадто надмірними, щоб говорити про комфорт. Часу пройшло з тих пір чимало.

 

 

Зараз питання одягу легко вирішується використанням спеціальних зимових костюмів. Практично всі з них, крім властивостей максимально зберігати тепло, ще й здатні відводити вологу. До речі, відводити вологу від тіла на зимовій риболовлі — вкрай важлива річ. Дуже часто адже доводиться інтенсивно рухатися і, природно, потіти. Однак залишатися мокрим в морозний день — дуже небезпечно для здоров’я.

Іншими словами, якщо бюджет дозволяє придбати спеціальний зимовий одяг, це потрібно зробити. На щастя, останній коштує приблизно стільки ж, що і звичайний. А ще багато сучасних рибальських костюмів виглядають настільки красиво, що в них не гріх і на роботу піти. Правильно і логічно так само мати термобілизну, але це не настільки обов’язково.

А ось що особливо важливо — це непромокальне та тепле взуття. У морозний день, безумовно, підійде і класика — валянки, але коли відлига або на льоду вода, однозначно слід використовувати непромокальне взуття. До речі, теплі і довговічні спеціалізовані зимові чоботи на пінці коштують майже так само, що і нові валянки. Багато бувалих «пінгвінів» в якості захисту від води і навіть морозу використовують бахіли з комплекту хімзахисту. Дешево, не зовсім зручно, але цілком надійно.

Зимові снасті для рибалки

Без снастей, звичайно, рибалка відбутися не може. У кожного рибалки-зимника згодом виробляється свій індивідуальний арсенал, проте у початківців він цілком стандартний і більш передбачуваний, ніж навіть медична аптечка. Одне з перших, з чого починаються зимові рибацькі снасті- це зимовий ящик. Втім, чимало цей рибальський аксесуар навмисно не використовують, замінюючи його рюкзаком і розкладним стільцем.

Це цілком виправдано під час стаціонарної Лещової риболовлі на закормленних лунках, а так само при використанні намету. При цьому добиратися на риболовлю слід явно не громадським транспортом, інакше зимові снасті в рюкзаку можуть перетворитися на купу мотлоху. Особисто я використовую ящик. Цілком підходящий варіант можна знайти за 30-50 $. Як на мене, з ящиком надійніше, мобільніше і зручніше.

В арсеналі «пінгвіна» повинен бути пристрій для очищення лунки від крижаної шуги після буріння. Цього добра достатньо у всіх магазинах (ціною близько $ 1), але на перший випадок в якості альтернативи можна навіть «позичити» у мами чи дружини інструмент для діставання пельменів або вареників з каструлі.

Обов’язково повинна бути запасна коробка з блешнями, гачками, свинцевими дробинками і кивками. Користуватися ними, правда, часто не доведеться, адже специфіка зимової риболовлі така, що на льоду практично ніяких операцій з доробки або зміни снастей не проводять, максимум перев’язують мормишку або гачок. Як відомо, зимові снасті особливо делікатні, а з такими на холоді працювати вкрай складно. Та й неприємно, м’яко скажемо. Зазвичай більшість питань вирішується діставанням з скриньки іншої вудки. Для цього, звичайно, їх деякий запас повинен бути.

Зимові снасті

Не можна назвати точну кількість вудок, яку з собою слід мати. Це може бути і одна вудка, але краще 7-10. У більшості своїй вудки поділяють на поплавочні і мормишечні (кивкові). Правильно і ті, й інші мати в запасі.

По-перше, заздалегідь невідомо, що сьогодні рибі буде до душі: практично нерухомий мотиль на мініатюрному гачку (найактуальніше для білої риби) або  разом з блешнею (окунева класика). Нарешті, є моменти, коли ефективно чергують обидва варіанти. Наприклад, знайти рибу блешнею, а потім, прикорм, поставити кілька поплавцевих вудок.

У більшості ж своєму ми чітко уявляємо, на яку рибу і в яких умовах будемо полювати. Свій рибальський набір розумно так само доповнити вудкою для блеснения і лову на балансир. Часто по активному хижакові — це найефективніша снасть.

Яку конкретно волосінь, мормишку, гачок і вантаж застосувати, залежатиме від водойми. Зазвичай зимові діаметри лісок лежать в межах від 0,08 мм до 0,14 мм, блешні використовують діаметром 2,5 — 3,5 мм і вагою до 0,6 гр. Найкращий спосіб новачкові не прогадати зі снастями і взагалі з діями — не тільки напередодні виїзду проконсультуватися з досвідченими товаришами, а й попроситися з ними на риболовлю.

зимова рибалка фото

Нарешті, осягати ази зимової ловлі з льоду одному не тільки нерозумно, а й вкрай небезпечно. Хороший напарник здатний буквально за пару виїздів повідати і показати стільки моментів, що поодинці починаючому не збагнути і за всю зиму. До речі, зимова риболовля досить проста в освоєнні. Нехай спочатку за кадром залишиться маса тонкощів, але уроки, отримані на перших виїздах, не дозволять Вам в кльовий день, як мінімум, повернутися додому без улову.

Що стосується конструкції самих вудок і особливостей їх вибору, то тут все, напевно, на три порядки простіше, ніж з вибором літніх вудилищ. Нарешті, при вартості вудки в 1-3 $, погодьтеся, помилитися не так страшно.

Основні вимоги при виборі вудочки:

  • Хлистик повинен бути максимально м’яким навіть для досить міцних лісок (0,12-0,14 мм).
  • Змотування і розмотування волосіні має відбуватися легко і плавно незалежно від типу мотовила.
  • Чим делікатніше снасть, тим це важливіше. Особливо на це потрібно звернути увагу, якщо вудка вибирається для лову на мормишку. У кожному разі снасть повинна зручно лежати в руці.

Для поплавцевих вудок, які розташовуються на льоду, вимоги мінімальні, а от кивкові (їх доводиться постійно тримати в руці і до того ж задавати гру блешні) слід підбирати особливо ретельно. Особливо вітаються вудки з пенопластовой ручкою, які на морозі не так холодять руку. Найбільш популярні, так звані, «балалайки» (кругле мотовило для волосіні і хлистик нагадують цей російський народний інструмент). Якщо «балалайки» Вам зручні в руці (а це, до речі, індивідуально), цілком можна зупинити свій вибір на них. У мене більшість саме такі.

Льодобур і пешня

Невід’ємною частиною кожного «пінгвіна» є ледобур, а по першому і останньому льоду — пешня. Останній інструмент актуальний практично завжди для водойм з течією, проте початківцям від такої рибалки категорично рекомендую відмовитися.

По-перше, ловля тут на кілька порядків складніше, ніж на стоячих водоймах і вимагає маси навичок. А по-друге (що головне!), Це вкрай небезпечно, адже навіть у сильні морози ділянки з швидкою течією дуже не надійні і вкрай мінливі. Розпізнати підступ часто не вдається навіть найдосвідченішим рибалкам. У зв’язку зі сказаним пешня актуальна від сили 2-3 тижні за зиму, коли лід особливо тонкий і небезпечний. Загалом, новачкові без пешні цілком можна обійтися.

Що стосується льодобуру, то його роль в арсеналі рибалки-зимника незрівнянно більше. З вибором зазвичай особливих проблем не виникає. Для лову окуня, плотви і будь-який інший дрібної риби відмінним варіантом буде розмір бура 110-130 мм (діаметр лунки, який ледобур робить). Лещатники і шанувальники жерлиц, як правило, 180-200 мм використовують розміри. Вони адже мають справу з більш великою рибою, яка у вузький отвір в льоду може і не пройти (доведеться використовувати багор або робити більше лунку).

Льодобур і пешня

Очевидно, що лунку меншого діаметру бурити легше і швидше, тому по товстому льоду, і особливо при пошуковій рибалці, використовують льодобури невеликого діаметру. Вартість среднебюджетного такого інструменту становить 50 $. Якщо все нормально, то прослужить він не один десяток років. Правда, час від часу (раз за сезон або два) доведеться міняти ножі (3-5 $ за комплект).

Комплекту з двох льодобурів (великого і маленького) цілком буде достатньо, але на перший час новачкові вистачить і одного — 110-130 мм. Часом кріплення ножів послаблюються і льодобур перестає різати лід. Обзаведіться маленькою викруткою, і проблема буде вирішена.

Наживка й підгодовування риби

На відміну від літнього лову мирної риби, де наживка й підгодовування особливо актуальні, взимку все зведено до мінімуму. Часто прикормка взагалі не застосовується, однак при її вмілому використанні результати можуть перевершити всі навіть найсміливіші очікування.

Отже, якщо мова не йде про цілеспрямований лов на безмотилку або жерлиці із заздалегідь заготовленими живцями, то, як мінімум, коробочку з мотилем мати потрібно. Мотиль — приманка для зими номер один. Якщо не використовувати цих рубінових личинок для підгодовування, то сірникової коробки вистачить практично при будь-якому клюванні. Зазвичай такими порціями мотиля і продають (0,5-1 $).

Зимова рибалка в Україні відео

Новачкові, самостійно купуючом мотиля, слід знати, що є мотиль рибальський (насадочний), а є чисто прикормочний, який в силу своїх мініатюрних розмірів на гачок не одягнути. Зате в якості прикормки — це найкращий варіант. Зазвичай 100 грам прикормочного мотиля (1-2 $) для риболовлі з блешнею цілком достатньо. Його періодично щіпками підкидають в лунку для залучення риби.

Ті ж, хто цілеспрямовано вирушає за лящем, бере з собою прикормочного мотиля в кілька разів більше. Як доповнення готуються каші (пшоняна, горохова та ін.). Як показує практика, спеціальної готової сухої прикормки (2-3 $ за 1 кг) буде цілком достатньо. Змішана з мотилем і опущена годівницею на дно, ця суміш приверне рибу не гірше, а то і краще, більшості саморобних каш. До речі, за вартістю обидва варіанти підгодовування приблизно рівнозначні.

Відео: Зимова рибалка на карася

Загалом, зимова риболовля здатна подарувати масу таких моментів, які Ви не забудете ніколи. А ще для зимової риболовлі не тільки всі віки покірні, а й способи лову теж.

 

Зимова риболовля - секрети успішної рибалки в Україні