Абрикос Компотний: характеристика та опис опис сорту з фото та відгуками

Вирощування абрикосу сорту Компотний у себе в саду


Абрикос Компотний: опис фото

 

Абрикос Компотний: характеристика та опис опис сорту з фото та відгуками

 

Абрикос Компотний — популярний високоврожайний сорт з високою опірністю до хвороб і несприятливих факторів погодних умов. Вдале поєднання сортових властивостей робить гібрид привабливим для вирощування на особистих присадибних ділянках і в невеликих фермерських господарствах. Плоди сорту Компотний золотистого кольору з точковим червоним рум’янцем.

Історія селекції виведення абрикосу сорту Компотний

Абрикос Компотний був виведений на базі кафедри селекції Воронезької Сільськогосподарської Академії. Вчені мали на меті створити сорт, стабільно плодоносний в умовах великих перепадів температур, зберігаючи високі якості плодів.

За основу був узятий сорт абрикоси Тріумф Північний. Кілька десятків саджанців були посаджені в оточенні сортів, що відрізняються морозостійкістю і десертним смаком фруктів. Роботу вели методом вільного запилення. В результаті з тисячі елітних сіянців 3 кращих — стали новими гібридами. У 2003 році сорт абрикоса Компотний був внесений до Держреєстру України, рекомендований для вирощування, включаючи північні області регіону.

Абрикос Компотний - фото.

Опис сорту абрикосу Компотний

Абрикос Компотний — високоросле дерево, що досягає 4-6 м, з густою, компактною кроною. Коренева система досить сильна і розгалужена. Листя абрикосу велике, темно-зелене. Пластини жорсткі, овальної форми з дрібними зубчиками по краях.

Гібрид Компотний відносять до пізніх сортів, що дозрівають в першій декаді серпня. Пізнє цвітіння, високий відсоток пробудження квіткових бруньок і хороше зав’язування плодів, незалежно від погодних умов, забезпечують стабільну щорічну врожайність. Гібрид не схильний до передчасного опадання абрикосів.

Плоди сорту Компотний середнього розміру (до 40 г), яйцевидної форми, злегка приплюснуті з боків, опушені. Зрілі фрукти пофарбовані в жовтий колір з точковим кармінним рум’янцем. М’якоть — жовто-оранжева, щільна, хрустка, кисло-солодкого смаку, без явно вираженого аромату. Кісточка округлої форми, легко відділяється, з гірким ядром. Завдяки наявності щільної бархатистої шкірки, гібрид Компотний може зберігатися до трьох тижнів, добре переносить перевезення на далекі відстані, довго зберігає товарний вигляд.

Сорт абрикосу Компотний володіє підвищеними адаптаційними здібностями до умов зростання. Дерева легко переносять перепади температур, періоди дощів і посухи, морози і тривалі відлиги в зимовий час. Пагони гібрида мають підвищену регенераційну здатність, фруктове дерево швидко оговтується від можливих пошкоджень.
Зауваження! Для власників невеликих земельних ділянок сіянці абрикосу компотний зручні. Компактне дерево не виростає вище 2 м у висоту. Плоди гібрида Компотний міцно тримаються на гілці.

Опис сорту абрикоса Компотний

Характеристика сорту абрикоса Компотний

Абрикос Компотний добре себе зарекомендував у всіх районах.

Посухостійкість

Добре розвинена коренева система абрикоса дозволяє йому витримувати нетривалі періоди посухи. Вирощування без поливу при тривалій відсутності дощів може привести в другій половині липня до опадання частини плодів, недостатньою закладці квіткових бруньок для цвітіння в наступному році.

Морозостійкість абрикосу Компотний

Гібрид підходить по стійкості до морозів до п’ятої кліматичної зони. Дерево без шкоди для плодоношення і пошкодження кори витримує морози до -28 градусів, особливості сорту дозволяють уникнути підпріванню кори під час перепадів температур і затяжних відлиг.

 

 

Запилювачі абрикоса Компотний

Сорт відносять до самоплідних, він здатний давати врожай навіть при вирощуванні на ділянці одного дерева. При посадці в радіусі 10-15 м декількох сортів абрикоса, врожайність гібрида Компотний підвищується на 15-25%.

Увага! Кращими запилювачами вважаються: Тріумф Північний, Червонощокий, Магнітоба.

Характеристика та опис сорту абрикоса Компотний

Період цвітіння і терміни дозрівання абрикосу Компотний

Абрикос Компотний цвіте пізно: в кінці квітня — початку травня. Ця особливість сорту дозволяє гібриду уникнути весняних поворотних заморозків, які можуть знищити врожай. Для бутонів абрикоса згубні негативні температури -2 -5 градусів, маточки відкритих квіток пошкоджуються при -2-0. Плоди абрикосу Компотний дозрівають в залежності від погодних умов — починаючи з перших чисел до середини серпня. Сорт характеризується дружною віддачею врожаю.

Урожайність та плодоношення абрикосу

Гібрид Компотний відрізняється скороплідністю. Перші фрукти зав’язуються вже на 3-4 рік після посадки. Сорт має високу і стабільною врожайністю, незалежно від примх погоди. Молодий саджанець у віці 7-8 років дає 25 кг плодів, з дорослого 10-15 річного дерева знімають 40-50 кг і вище. Сорт здатний плодоносити щорічно. Отримувати повноцінний урожай щороку можливо при дотриманні правил агротехніки культури. Сорт прекрасно підходить для цільноплідного консервування.

Агротехніка вирощування плодів компотного абрикосу 

Абрикос Компотний — сорт універсального призначення. Його вживають в свіжому вигляді, використовують для приготування домашніх заготовок. Щільна шкірка плоду не розтріскується при тепловій обробці, що робить гібрид зручним для цільноплідного консервування в вигляді компотів. Абрикос Компотний підходить для варіння варення, джемів, повидла. З плодів роблять сік, пастилу і мармелад.

Порада! Сорт Компотний рідко використовують для сушки. М’якоть плодів містить недостатню кількість цукру.

Абрикос Компотний - опис сорту та відгуки з фото

Стійкість до хвороб і шкідників

Гібрид має високий імунітет до вірусних та грибкових захворювань кісточкових. Цінність гібрида — він рідко уражається моніліозом — найбільш небезпечною хворобою абрикоса, що викликає масове опадання плодів. Листові пластини сорту Компотний щільні, жорсткі. Вони мало пошкоджуються листогризучими паразитами.

Переваги і недоліки вирощування абрикосу сорту Компотний

Сорт Компотний володіє багатьма позитивними характеристиками:

 • витривалість, невибагливість;
 • скороплідність;
 • самоопиляємість;
 • висока щорічна врожайність;
 • універсальність використання плодів;
 • можливість зберігання і перевезення зрілих фруктів;
 • тривале збереження товарного виду плодів;
 • хороша відновна здатність пагонів і кори дерева;
 • високий імунітет до захворювань.

До недоліків сорту можна віднести кислуватий смак м’якоті фрукта і відсутність сильного абрикосового аромату.

Переваги і недоліки вирощування плодів компотного абрикосу

Особливості посадки компотного абрикосу

Вирощування культури абрикосу вимагає певних навичок. Отримання повноцінного врожаю можливо при правильній посадці і догляду за гібридом.

Крона абрикосу найчастіше досить добре розгалужена, з товстенькими, але в той же час дуже гнучкими гілками. В нашій статті ми поговоримо про таке корисне заняття як, обрізка абрикосу. Найбільша перевага обрізки абрикосу — це звичайно ж в першу чергу забезпечення нових сильних пагонів щороку.

Рекомендовані терміни посадки абрикосу

Кращий час висаджування абрикоса навесні — при середньодобовій температурі +5 градусів. Можна і восени, за місяць до настання заморозків.

Вибір відповідного місця для посадки абрикосу

Абрикос Компотний досить витривалий. Південну культуру рекомендується садити на високих місцях з максимальною освітленістю. Дерево має бути захищене від протягів і північних вітрів.

Які культури можна і не можна садити поруч з абрикосом

Коріння абрикоса виділяють токсичні речовини, що негативно впливають на розвиток плодових дерев і овочів. В радіусі 4 м садити культурні рослини не слід. Добре себе почувають в пристовбурних комах однорічні квіти з поверхневою кореневою системою.

Особливості посадки компотного абрикосу

Вибір і підготовка посадкового матеріалу

Найкраще приживаються на новому місці дво- і трирічні саджанці, висотою до 1,5 м. При виборі абрикоса слід звернути увагу на центральний провідник, стан кори і кореневої системи. Перед посадкою рослину оглядають, видаляють зламані гілки і пошкоджені ділянки. Саджанці краще приживаються, якщо кореневу систему помістити на 3-5 годин в глиняну бовтанку. Посадку в яму з живильною грунтосумішшю краще проводити після підготовки саджанця абрикоса.

Алгоритм посадки абрикосу у відкритий ґрунт

Посадку абрикоса проводять наступним чином:

 • викопують посадкову яму, на дно укладають дренаж товщиною 10-15 см;
 • яму заповнюють живильною сумішшю, що складається з родючої землі, компосту та піску;
 • саджанець розміщують в центрі, рівномірно розподіляють коріння;
 • підсипають ґрунт, звертаючи увагу на кореневу шийку, яка повинна бути вище рівня землі на 5 см.

Важливо! Заглиблення кореневої шийки може стати причиною хвороб абрикосу і відпрівання кори.

Подальший догляд за абрикосом

У перший рік після посадки саджанці потребують регулярних поливів, щомісячної підгодівлі комплексним мінеральним добривом. Крона сорту Компотний схильна до загущення. Крім весняної санітарної обрізки гібрид потребує літнього видалення слабких гілок . Проведена чистка стимулює утворенню нових сильних пагонів.

Подальший догляд за абрикосом в саду

Хвороби і шкідники абрикосу сорту Компотний

Гібрид Компотний рідко уражається хворобами. У дощові роки абрикос незначно може постраждати від моніліозу і клястероспоріоза. Весняні профілактичні обробки фунгіцидами попереджають розвиток захворювань.

Основні шкідники фруктового дерева:

 • плодожерка:
 • довгоносик казарка;
 • тля, фруктова міль.

Боротьбу з комахами-паразитами проводять у весняний і осінній період. Плоди абрикоса Компотний рідко страждають від шкідників.

Висновок

Абрикос Компотний завдяки комплексу позитивних характеристик заслуговує на увагу садівників-любителів та осіб, що займаються розведенням культури в промислових масштабах. Сорт витривалий, стійкий до ряду захворювань. Гібрид Компотний рано починає плодоносити і відрізняється стабільно високою врожайністю.

Відео: Короткий опис Абрикосу Компотний

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваш сад і город ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Абрикос Компотний: характеристика та опис опис сорту з фото та відгуками