Коптильня холодного копчення з бочки своїми руками: схеми + креслення

Саморобна коптильня холодного копчення з бочки


Коптильня холодного копчення з бочки своїми руками: схеми + креслення

 

Коптильня холодного копчення з бочки своїми руками: схеми + креслення

 

Коптильня холодного копчення своїми руками з бочки дає можливість в домашніх умовах готувати напівфабрикати при низьких температурах. Зробити її зможе кожен, головне — більш детально розглянути всі способи виготовлення, і слідувати певним алгоритмом дій.

Переваги коптильні холодного копчення з бочки

Серед позитивних моментів саморобної коптильні для холодного копчення продуктів варто відзначити наступні фактори:

 • простота у виготовленні;
 • можливість складання своїми руками;
 • економія коштів;
 • різноманіття варіантів виконання;
 • високий ступінь ефективності агрегату;
 • можливість роботи на повну потужність;
 • конструкція підходить для копчення і м’яса, і риби;
 • немає необхідності в додатковій обробці продуктів.

Переваги коптильні холодного копчення з бочки - фото.

Принцип холодного копчення в бочці

На відміну від гарячого копчення холодне відбувається в умовах низьких температур. За тривалістю процес може становити 2 тижні, все буде залежати від розмірів напівфабрикатів, способу маринування, попередніх заходів, типу продуктів. Так, наприклад, обробка димом овочів і фруктів здійснюється кілька годин, тоді як для приготування м’яса і риби потрібно від кількох днів до 2-3 тижнів. Тривалість приготування безпосередньо залежить від використовуваних продуктів.

В процесі холодного копчення важливо контролювати кількість палива. Не можна допускати, щоб в приготуванні були збої, перерви, також необхідно стежити за показниками температури диму. Якщо допущені такі помилки, то продукти після копчення будуть не тільки неприємні на смак, але і не знайдуть приємного аромату.

Саморобна коптильня холодного копчення з бочки являє собою конструкцію з коптильної камери і топки. Для їх з’єднання використовують димову трубу.

Різновиди коптилень холодного копчення з бочки

Виділяють кілька основних видів коптильні холодного копчення. У кожної з них свій принцип роботи і технологія виготовлення.

Принцип холодного копчення в бочці - фото.

Електрична коптильня 

Затребуваність цього різновиду коптильні пояснюється швидкістю приготування напівфабрикатів. Відбувається це за рахунок обробки димом і паралельно електричними хвилями. Для виготовлення холодної коптильні з бочки своїми руками потрібен набір найпростіших матеріалів та інструментів. Тривалість процесу копчення компенсується високою якістю готового продукту.

Коптильня з окремо розташованою топкою

Цей вид агрегату для холодного копчення сировини передбачає наявність вільного простору у великих розмірах. Для облаштування топки знадобиться певна відстань від коптильні. Пристрій буде зістиковано з місцем, де відбувається вироблення диму. Роблять це при використанні димоходу — труби / шланга великого діаметру. Розміщувати димохід можна і над землею, і під нею.

Коптильня з димогенератором — своїми руками

На відміну від конструкції з окремою топкою варіант з димогенератором не вимагає багато місця. Пристрій для вироблення і подачі диму розміщують трохи нижче коптильної шафи. Завдяки цьому дим надходить всередину коптильні рівномірно, обробка продуктів проходить набагато ефективніше.

Перевага коптильні з димогенератором полягає в можливості працювати при мінімальному контролі, використовуючи для появи диму тріску, тирсу.

Підготовка ємності (бочки) для коптильні своїми руками

Підготовка ємності

Для виготовлення коптильні холодного копчення потрібно вибрати бочку об’ємом 200 літрів. Така тара зручна у використанні, відрізняється достатньою місткістю продуктів, не займає багато місця на ділянці. Перед її застосуванням потрібно провести ряд підготовчих заходів:

 • очистити від залишків фарби;
 • обпалити зсередини;
 • залити водою;
 • залишити на кілька днів;
 • ретельно просушити.

Якщо проігнорувати ці маніпуляції, то продукти після копчення будуть гіркими на смак і неприємними на запах.
Класична коптильня холодного копчення з бочки 200 літрів. Зробити стандартну коптильню холодного копчення своїми руками з бочки нескладно. Важливо знати, як вона влаштована, і які дії по її складанні потрібно зробити.

Принцип роботи, схеми і креслення

Агрегат з окремою топкою простий у виготовленні, зручний у використанні. Для якісної обробки напівфабрикатів необхідно стежити за дровами, вони повинні горіти безперебійно протягом усього процесу копчення. Щоб прискорити складання коптильні, рекомендується визначитися зі схемою, кресленням. Існує маса варіантів, головна їхня відмінність в габаритах конструкції. Нерідко топку для коптильні роблять під землею.

Коптильня своїми руками: холодна, - Схеми і креслення

Інструменти і матеріали для виготовлення коптильні з бочки

Для виготовлення коптильні з бочки 200 літрів холодного копчення знадобляться такі матеріали:

 • металева тара об’ємом 200 л;
 • лист шиферу / профнастилу;
 • вогнетривка цегла;
 • труби з невеликим діаметром;
 • решітка для копчення продуктів;
 • листи металу невеликих розмірів;
 • ножівка для робіт з металом;
 • лопата;
 • зварювальний апарат;
 • електродриль.

Коптильня холодного копчения в Україні

Розмітка і розпил ємності

Щоб конструкція мала акуратний вигляд і працювала на повну потужність, необхідно зробити акцент на розмітці бочки, визначивши:

 

 

 • місця зрізу дна і верху;
 • отвір для облаштування димаря.

Розмітка при виготовленні коптильні дозволяє виключити нерівність зрізу, зробити заготовку рівною і акуратною.
Здійснювати розпил ємності потрібно строго по розмітці, інакше «постраждає» герметичність коптильні — дим буде виходити назовні.

Саморобна коптильня холодного копчення

Виготовлення ручок і кришок

Якщо використовувана бочка не укомплектована кришкою, зробити її можна своїми руками. До відрізаної частини ємності по краях досить приварити тонку металеву смужку для кращої герметизації коптильні. Як варіант, підійде для цих цілей лист металу, його можна застосовувати як є, або зробити з нього кришку відповідного бочці діаметра, приварив по краях смужку.

Кришка і ручка на коптильні роблять процес копчення продуктів зручним і безпечним. Для зручності і безпеки експлуатації коптильні необхідно на кришці передбачити ручку. Вона може бути з дерева або металу. Монтують її через 2 наскрізних отвори.

Підставка

Наявність підставки для агрегату дозволяє підвищити його стійкість, виключити перекидання під час експлуатації. Для виготовлення надійної підставки будуть потрібні труби невеликого діаметру, зістиковані між собою за допомогою зварювального апарату. Крім цього, до піднятої над землею коптильні буде простіше провести димар. Підставка під бочку — просте і ефективне рішення в стійкості коптильні.

Як зробити топку і димар для коптильні

Процес облаштування топки передбачає наявність невеликої канави, де на одному її кінці буде знаходитися сама топка, а на іншому — коптильня з напівфабрикатами.

Як зробити топку і димар своїми руками для коптильні

Порада! Розмір канави повинен бути 30 см. Якщо топку роблять в ямі, то її глибина повинна бути півметра.

Коли траншея або яма вириті, їх накривають листами шиферу / профнастилу. Але для зручності підкидання дров для топки в ямі роблять кришку, але вона не повинна щільно її закривати. Щоб вогонь не згас, потрібен доступ повітря.

Якщо припускають використання коптильні протягом багатьох років, то траншею варто викласти вогнетривкою цеглою. Для димоходу необхідно вирити траншею, від її довжини буде залежати температура диму на виході. Поверх укладають шифер / профнастил, дошки. Підводять димохід до бочки, де будуть коптити продукти.

Збірка конструкції коптильні

Для копчення продуктів можна використовувати вже готові грати, або зроблені своїми руками з дроту. Якщо застосовують лист металу, то з нього потрібно вирізати коло з аналогічним діаметром, що і у ємності (зсередини). Для циркуляції диму в заготовку необхідно просвердлити безліч отворів.

Коптильня з бочки для холодного копчення продуктів з окремою топкою може бути виготовлена і з дерев’яній ємності. Для збору жиру внизу коптильні передбачають кріплення для піддону. Він не повинен впритул бути встановлений в бочку, інакше дим не зможе вільно проникати в верхню частину резервуара. Проробивши один навпроти одного чотири отвори, фіксують прути для утримання піддону.

Як зробити електричну коптильню холодного копчення з бочки

Як зробити електричну коптильню холодного копчення з бочки - фото.

Електричний варіант коптильні виграє в термінах приготування продуктів. Процес відбувається в 2-3 рази швидше, ніж у стандартній конструкції.

Електростатична коптильня є зручним засобом для тих, хто хоче за короткий час отримати смачні і ароматні копченості. З цієї причини варто розглянути особливості самостійного виготовлення електростатичного обладнання для копчення. Більше в нашій статті.

Принцип роботи

Обробка напівфабрикатів в коптильні проходить в результаті впливу не тільки диму, але і електричних хвиль. Завдяки цьому вони відрізняються більш тривалим терміном зберігання. Щоб процес копчення пройшов успішно, необхідно зробити правильне підключення нагрівального елементу, який був встановлений в металевій ємності.

Інструменти і матеріали для домашньої коптильні 

Як джерело нагріву для домашньої коптильні підійде ТЕН з електричної плити. Головне, щоб при розбиранні плитки нагрівальний елемент був разом з непошкодженими проводами. Його вистачить для копчення 10 кг напівфабрикатів.

Як зробити електричну коптильню холодного копчення з бочки - фото.

З інструментів потрібні такі:

 • болгарка;
 • електродриль;
 • заклепки / гвинти з гайками.

Збірка конструкції

Процес виготовлення електричної коптильні з бочки передбачає наступний алгоритм дій:

 • Підготовка ємності. Її потрібно очистити щіткою по металу і помити, висушити.
 • Розмітка під двері і їх облаштування. Одні будуть для укладання напівфабрикатів в коптильню, а другі — для прибирання вугілля, тирси. Вирізати отвори зручно болгаркою, спочатку прорізати одну сторону і зафіксувати її за допомогою петель, а потім доопрацювати далі.
 • У просвердлений вгорі бочки отвір монтують димохід з заслінкою. Їх можна придбати в спеціалізованому магазині.
 • Монтаж ущільнювачів. За допомогою фіксації тонких металевих пластинок виключають зазор між корпусом коптильні і дверцятами. Для кріплення використовують заклепки / гвинти з гайками. Щоб запобігти випадковому відкриванню дверей, застосовують магніти.
 • Установка кронштейнів під решітку. Можна передбачити кілька виступів під різну відстань.
 • Монтаж для термопари. Спочатку потрібно зробити отвір угорі бочки, а потім закріпити пристрій. Поблизу можна встановити механічний термометр.
 • Кріплення ручки на дверці.
 • Установка Тени внизу ємності.

Збірка конструкції коптильні своїми руками.

Як зробити коптильню холодного копчення з бочки з димогенератором

Перевага цього різновиду коптильні — в контрольованому виробленні та подачі диму в коптильну камеру. Димогенератор можна використовувати вже готовий з магазину, або зібрати своїми руками.

Принцип роботи та креслення

Для розміщення коптильні, обладнаної димогенератором, не потрібно багато вільного простору. Пристрій з вироблення диму встановлюють поруч з бочкою. Щоб процес складання домашньої коптильні пройшов швидко і якісно, потрібно підготувати креслення.

Інструменти і матеріали

Як зробити коптильню холодного копчення з бочки з димогенератором

Для робіт з виготовлення коптильні з димогенератором потрібно підготувати:

 • бочку об’ємом 200 л;
 • трубу з діаметром 6 см і довжиною півметра;
 • муфту під різьбу 40-60 мм;
 • болгарку;
 • дриль;
 • елементи кріплення.

Збірка коптильні холодного копчення з бочки з димогенератором

Покрокова інструкція:

 • Провести підготовчі заходи, очистивши бочку від залишків фарби.
 • Зробити з труби стакан, звузити одну зі сторін , передбачивши різьблення для муфти. Другий кінець труби необхідно загерметизувати. Зістикувати 2 елементи в одну конструкцію.
 • Внизу бочки приварити муфту, на яку буде виконано монтаж генератора диму.
 • Вгорі майбутньої коптильні просвердлити кілька отворів під прути.
 • Приєднати до муфти стакан, заповнений тирсою для копчення.
 • Встановити решітку або підвісити гаки.
 • Закрити бочку мокрою мішковиною, брезентом.

Що можна коптити в бочці для холодного копчення

Що можна коптити в бочці для холодного копчення

У коптильні з бочки холодного і гарячого копчення об’ємом в 200 л можна готувати абсолютно будь-які продукти: м’ясо, рибу, сир, ковбаси, сало. Копчення можуть піддаватися і фрукти, і овочі. Для отримання бажаного ефекту необхідно не порушувати технологію процесу обробки напівфабрикатів димом, дотримуватися обраного рецепта.

Перед тим, як коптити рибу, її потрібно засолити. Є маса варіантів, самий стандартний полягає в обробці сировини сіллю грубого помелу. Досить просто нею добре присипати шматки риби і витримати при кімнатній температурі протягом 4 днів. Щоб просолів заморожений напівфабрикат, необхідно час збільшити ще на 1-2 дня.

Після цього рибу слід вимочити в ємності з водою протягом 10 годин. На цьому етапі важливо повністю видалити зайву сіль. Коли продукт вимочений, його обтирають серветкою і підвішують в прохолодному місці для прив’ялення. Якщо копчення виробляють в літній сезон, рекомендується для уникнення негативних наслідків подбати про захист від мух та інших небажаних «гостей». Підсушені шматки риби відправляють в бочку для копчення.

Температура в кімнаті, де виробляють підготовку напівфабрикатів, повинна бути в межах +6 ° C. У більш теплих умовах висока ймовірність того, що вони зіпсуються, а при холодному повітрі процес засолювання сировини не пройде в належній мірі.

Поради професіоналів

Поради професіоналів

Приготувати копченості в домашніх умовах під силу кожному, якщо дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Контролювати процес тління. Щоб продукти рівномірно були оброблені димом, тирса не повинна горіти, а тільки тліти.
 • Виключити тління з перервами. Цей процес повинен бути безперебійним, тріски необхідно регулярно підсипати в топку, генератор диму. В іншому випадку такі збої значно погіршать смакові характеристики готових продуктів.
 • Фільтр потрібно періодично зволожувати, якщо він передбачений в агрегаті.
 • Для тривалого утримання диму в коптильній камері її потрібно зверху накрити вологою мішковиною.
 • Після кожного використання бочку рекомендується мити. Інакше попередня копоть при черговій закладці продуктів буде робити їх гіркими і несмачними.
 • Щоб вугілля не створювали перешкод для надходження диму в бочку, його необхідно періодично прибирати.
 • Розміщувати коптильню з бочки для холодного копчення продуктів, зроблену своїми руками, під навісом. Це і зручно, і практично. Коптити м’ясо або рибу можна за будь-яких погодних умов.

Принцип роботи та креслення коптильні

 • На смак і аромат готових копченостей сильно впливає вид палива. Перевагу слід віддавати фруктової деревині, хвойні породи взагалі не варто розглядати через велику кількість виділеної смоли.
 • Найкраще себе зарекомендували тирса від вишні, яблуні, дуба, вільхи. Родзинку додасть продуктам ялівець, достатньо однієї гілки на один захід.
 • Якщо використовувати тріску від хвойної деревини, то продукти будуть виділятися гіркотою, непривабливим зовнішнім виглядом, запахом. Березові гілки застосовувати можна, але тільки після видалення кори.
 • Підкидати паливо в топку необхідно однаковими порціями, так вдасться домогтися безперервного тління і рівномірного надходження диму в коптильну камеру.

Висновок

Коптильна холодного копчення своїми руками з бочки проста у виготовленні. Головне — вибрати відповідну металеву ємність, визначитися з варіантом конструкції, і чітко слідувати покроковій інструкції по її виготовленню. Коптити продукти можна абсолютно різні, від м’яса до фруктів. Для спрощення процесу складання потрібно заздалегідь визначитися зі схемою коптильні холодного копчення з бочки, підібрати необхідні матеріали.

Відео: Коптильна холодного копчення своїми руками з бочки

Ще більше цікавої та корисної інформації для покращення вашої дачі ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Коптильня холодного копчення з бочки своїми руками: схеми + креслення