Отруйні гриби поганки: фото та опис отруйних і неїстівних грибів

Біла і бліда поганки: відрізняємо від інших грибів


Отруйні поганки з фото і описом: як вберегти себе та рідних від небезпеки

 

Отруйні гриби поганки: фото та опис отруйних і неїстівних грибів

 

Отруйні поганки поділяють на два види: білу і бліду. Отруєння обома з них може носити летальний результат. Особливо, якщо потерпілому не надана екстрена медична допомога протягом перших 24-х годин. Щоб не піддавати своє  і життя інших людей на такий ризик, кожен грибник повинен не тільки знати, як виглядають поганки, а й мати уявлення про їх конкретні відмінні ознаки, за якими ці гриби можна ідентифікувати.

Як виглядають отруйні та неїстівні гриби поганки

Як виглядають отруйні поганки

Капелюшок до 6-12 см, опукла, потім плоско-опукла, іноді клейка, біла, в центральній частині кольору вершкового масла, часто з білими залишками покривала на краях. Пластинки широкі, часті, вільні, білі.

Ніжка у поганки біла, 1-2 см завтовшки, 10-15 см завдовжки, покрита пластівчастими білими лусочками з Вольво внизу. Кільце на ніжці біле пластівчасте. М’якоть біла з неприємним смаком і запахом хлору. Споровий порошок білий.

Зростає біла поганка (мухомор смердючий) в змішаних і хвойних лісах, серед мохів на торф’яних ґрунтах. Зустрічається в серпні і вересні.

Схожі на білу поганку світлі поплавці (вони без кільця на ніжці) і печериці (вони без Вольво, з пластинками рожевого відтінку). Біла поганка не менш отруйна, ніж бліда поганка, але випадків отруєння блідою поганкою менше, так як вона має непривабливий вигляд «поганки» і неприємний запах.

Отруйний гриб бліда поганка: фото і опис рослини

Отруйний гриб бліда поганка: фото і опис рослини

Зловісну славу бліда поганка придбала ще в глибоку давнину. Відомо, що стравою, приготованою з отруйного гриба, отруїлися імператор Клавдій, наречена царя Івана Грозного — Марфа. За силою отрути у блідої поганки немає аналога. 1/2 капелюшки може викликати смерть кількох людей. В блідій поганці виявлені стійкі токсини фалоїдин, фалоін, аманитин та ін. Отрути повільно, але невідворотно вражають внутрішні органи.

 

 

Бліда поганка — це отруйний пластинчастий гриб, що володіє сильною токсичною дією. Зростає з кінця серпня до перших осінніх заморозків, віддаючи перевагу листяним і широколистим лісам. Зростає під дубами, кленами і соснами. Зустрічається рідко, але в деякі роки дає великий урожай. Бліда поганка — гриб досить вологолюбний і росте він в період, коли в лісі настає пора розвитку багатьох їстівних грибів: сироїжок, білих, дубовиків, підберезників і багатьох інших. У цей період зустрічаються поганки не тільки в листяних лісах. Трапляються вони і в посадках сосни.

Радимо прочитати: Білі гриби

Капелюшок до 10-12 см, опукла, потім плоско-опукла, гладка жовто-зелена, оливково-зелена, до центру більш темна, радіально волокниста, іноді з білими залишками покривала. Є форма з білим капелюшком. Дзвіночкоподібний капелюшок молодих грибів з віком стає розпростертим, а у деяких різновидів – втиснутим всередину. Його блискуча, шовковиста на дотик поверхня при високій вологості повітря покривається тонким шаром слизового нальоту, іноді з борошнистими пластівцями. Краї капелюшка гладкі, рівні, зі звисаючими залишками білого покривала. Пластинки широкі, часті, вільні, білі.

Що стосується опису ніжки блідої поганки, то вона округла, трохи розширена внизу, де вона утворює невелику бульбу, занурену у вільну мішкоподібну вольву. Забарвлення ніжки біле або блідо-оливкове, з тонким муаровим малюнком. У висоту вона виростає до 8-10 см, а її діаметр становить приблизно 1-2 см. У верхній частині ніжки розташоване широке біле кільце, по якому бліду поганку можна легко відрізнити від їстівних двійників. Тим самим можна уникнути фатальної помилки. М’якоть біла, солодкувата, зі слабким притомно-солодким запахом. Споровий порошок білий. Зустрічається в серпні — вересні.

Важливо знати! Бліда поганка смертельно отруйна. Отрута, що міститься в тканинах блідої поганки, дуже стійка і не розкладається в процесі будь-якого виду обробки, включаючи тривале кип’ятіння. Його смертельна доза для дорослої людини міститься в 30 г грибний м’якоті, для дитини — в 5-10 грамах.

Усі доведені випадки смертельного отруєння людей грибами, пов’язані зі вживанням блідої поганки, коли її переплутали з сироїжкою відповідного кольору або з печерицею. Найбільша кількість отруєнь припадає на липень-жовтень, в період вегетації блідої поганки.

 Як відрізнити отруйні поганки від їстівних грибів

 Як відрізнити отруйні поганки від їстівних грибів

При уважній оцінці кожного зірваного гриба, бліду поганку можна відрізнити від інших, їстівних грибів. А за формою гриб досить привабливий, стрункий. Співвідношення висоти ніжки і діаметра капелюшка перебуває в гармонійному поєднанні.

Щоб описати отруйні поганки, виділяють такі характерні риси: біля основи тонкої циліндричної ніжки є клубневидне потовщення (булава), і комірець-гриб як би виростає з чохла, а посередині ніжки — кільце з плівки. У зелених сироїжок, з якими теж плутають бліду поганку, їх немає.

Пластинки у блідих поганок білі (як у молодих, так і у старих екземплярів), спори безбарвні. У печериць же, з якими найчастіше плутають поганку, нижня сторона капелюшка рожево-бура, що темніє до чорноти в міру дозрівання гриба.

Але найголовніша відмінність блідої поганки від печериці — це запах. Поганка не пахне, а печериця має анісовий або мигдальний запах.

Якщо ви не знаєте, як відрізнити поганку, краще обійдіть підозрілий гриб стороною!

Ознаки отруєння блідою поганкою

Ознаки отруєння блідою поганкою

Перші ознаки отруєння поганкою з’являються не відразу, через 10-12 год, а іноді через 30 годин після прийняття гриба в їжу. Вони супроводжуються головним болем, запамороченням, порушенням нормального зору і неспокійним станом. Хворий відчуває сильну спрагу, пекучий біль у шлунку, судоми в кінцівках. Слідом за цим наступають холероподібні напади у вигляді жовчної блювоти і сильного проносу. Сеча при цьому темна і виділяється в малій кількості. Сильні болі відчуваються в печінці, особливо при натисканні. З’являється рясний піт, холонуть кінцівки і через день-два наступає смерть. У 90% випадків отруєння блідою поганкою або поганкоподібним мухомором закінчується смертельним результатом.

Якщо є хоча б найменша підозра на отруєння блідою поганкою, то краще перестрахуватися, ніж вичікувати, і терміново звернутися за кваліфікованою медичною допомогою, так як лікування ефективне лише протягом перших двадцяти чотирьох годин. Необхідно також госпіталізувати всіх членів сім’ї потерпілого, які вживали в їжу гриби хоча б у мінімальній кількості, навіть якщо симптомів отруєння грибами на момент приїзду «швидкої» немає. Ці симптоми можуть виникнути, коли вже буде пізно.

Відео: Як відрізнити отруйні гриби від їстівних

На цьому наша стаття «Отруйні поганки з фото і описом: як вберегти себе та рідних від небезпеки» підійшла до кінця. Ще більше корисних порад для свого городу ви можете прочитати на нашому сайті. Нехай щастить і до нових зустрічей!

 

Отруйні гриби поганки: фото та опис отруйних і неїстівних грибів