Відео: Як виростити фізаліс в домашніх умовах з насіння

Фізаліс: вирощування і застосування корисних властивостей фізалісу


Фізаліс

 

Відео: Як виростити фізаліс в домашніх умовах з насіння

 

Фізаліс колись був досить популярний, і на базарі бабусі продавали плоди-ліхтарики штучно по 5 копійок. Потім він якось пішов на дальній план, і садівники про нього забули. Може і даремно — смакова різноманітність його видів досить широка. Давайте розберемося, які вимоги до вирощування та догляду за фізалісом, а також стисло нагадаємо види, відповідні для аматорського садівництва.

Фізаліс: опис та види сортів для вирощування в Україні

Фізаліс (Physalis), або земляна журавлина, а також перуанська вишня або китайські ліхтарики — невибаглива рослина сімейства Пасльонових. Багато видів їстівні, і широко використовуються в мексиканській кухні. Інші види використовують для декоративних цілей, і навіть для отримання стійких природних барвників. Цвіте фізаліс не особливо ефектно, а ось плоди зав’язуються під яскравим чохлом-куполом у формі ліхтарика з яскравим забарвленням. Для аматорського садівництва цікаві такі види:

Фізаліс суничний (Ph. pubescens)

  • фізаліс суничний (Ph. pubescens) — однорічна рослина з сланким стеблом. Захисний купол плода п’ятигранний, плоди невеликі — близько 10 г, в смаку присутній приємний суничний відтінок;
фізаліс суничний - фото.

                               фізаліс суничний

Фізаліс перуанський (Ph. peruviana)

  • фізаліс перуанський (Ph. peruviana) — багаторічна рослина з потужними прямо стоячими стеблами і опушеними листям. Вирощують, як ягідну культуру. Плоди невеликі 5-12 г, з приємним кисло-солодким ананасовим присмаком;
фізаліс перуанський фото.

                               фізаліс перуанський

Фізаліс мексиканський (Ph. ixocarpa)

  • фізаліс мексиканський або овочевий (Ph. ixocarpa) — однорічна перехреснозапильна рослина з гладкими листям. Найбільш популярний вид, який має великі плоди 30-60 м. Забарвлення сильно варіює: від зеленого і жовтого до темно-фіолетового. Розміри теж різноманітні — від великих до дрібних, які навіть розриваються підростаючи;

 

 

фізаліс мексиканський фото.

          фізаліс мексиканський або овочевий

Фізаліс звичайний (Ph. alkekengi)

  • фізаліс садовий або звичайний (Ph. alkekengi) — багаторічна рослина висотою до 1 м з плодами, покритими пергаментним лусочкою в формі ліхтарика з гарним яскраво-вогненним відтінком. Забарвлення чохлика зберігається і взимку, тому часто використовується в фітодизайн. У ягодах часто присутня неабияка частка соланіну, що робить присмак гіркуватим і непридатним для їжі. У різновиди фізалісу Франше (Ph. Alkekengi var.franchetti) рослини вище типових, і ліхтарики крупніші.

фізаліс фото

Фізаліс: вирощування і догляд в домашніх умовах

Перед тим, як виростити фізаліс, треба визначитися з місцем, так як умови вирощування для перерахованих видів розрізняються — перуанський бажано висаджувати в теплиці, суничний більш вимогливий до світла, а овочевий і садовий цілком миряться з півтінню.

Але що приємно дивує, до ґрунтів всі види не вимогливі, тільки лише застійних вод не переносять. Так як картопля, баклажани, перці і томати відносяться до сімейства пасльонових, після них фізаліс НЕ висаджують. Кращі попередники — гарбузові та хрестоцвіті. Також не слід вносити свіжий гній під посадку фізалісу — він викликає бурхливе зростання зеленої маси на шкоду плодоношення.

Вирощування фізалісу з насіння

Насіння фізалісу дрібне, тому ми не варто експериментувати з посівом в ґрунт, необхідно виганяти саджанці через розсаду. Вирощування фізалісу з насіння нічим не відрізняється від вирощування томатів: при підготовці до посіву насіння проробили в розчині з Фітолавіном, і висадили по 2-3 насінини відразу в торф’яні стаканчики (без пікіровки). Зайві сходи потім відщипнули.

Якість насіння сподобається — сходи з’являються дружно, і розвиваються дуже добре. У фазі пари справжніх листочків досипають почвоґрунт, і в квітні перед висадкою в ґрунт розсаду гартувати, як зазвичай — поступово адаптували до вуличних умов.

І хоча, вирощування з насіння декоративного фізаліса на підвіконні трохи довше (наприклад, висадити на початку квітня), але він наздоганяж раніше висаджений фізаліс ананасовий, і в ґрунт «переїзджає» у кінці травня.

Вирощування фізалісу з насіння - фото.

Посадка фізалісу в ґрунт, догляд, спостереження, відгуки

Для посадки необхідно виділити місце в саду під абрикосом для декоративного фізаліса, і в городі на піднятій грядці — для ананасового. У них різні вимоги до освітленості — декоративні форми краще миряться з півтінню. Ніяких регулювань і прищіпок не робити, кущі обох видів тримаються без «страховки». Однак в свіжому вигляді смак Ананасового фізалісу не вражає.

Невелика ремарка — за описами мексиканський (овочевий) фізаліс перед вживанням і / або заготовками треба бланшувати, щоб змити слиз. Сорт Ананасовий цим не страждає, і урожай у нього великий і пристойний — ягідки по 60 г, і врожайність 3,5-4 кг з куща. Швидше за все, він проявить себе в мексиканському соусі або овочевому пюре. Так що таку культуру необхідно освоювати.

Читайте також: Флокси — багаторічні квіти в саду, посадка та догляд

Догляд легкий — ні колорадський жук до фізаліс не пристає, ні фітофтора.

Декоративний фізаліс доводиться поливати — у абрикоса коріння поверхневі, воду він п’є. Висаджувати рослини на відстані 60 см в ряду в центрі вузької грядки, між крапельницями.

що таке фізаліс

Як приклад, для саду вибрали різновид Франше з великими вогненно-червоними ліхтариками. Смак у них, до речі, відмінний, ягоди цілком встигають визрівати, і гіркуватого присмаку зовсім немає. Так що декоративний фізаліс цілком їстівний.

Поки цей багаторічний вид фізалісу проблем не доставляє. Але знаючи його схильність до розростання, висаджувати треба негусто, за схемою 60 × 60 см.

Відео: Корисні і небезпечні властивості фізалісу

Ось, власне, і вся інформація яку необхідно знати, щодо обробітку такої культури, як фізаліс; вирощування і догляд за ним нескладний, а смакові якості сильно різняться. Тому на одному сорті або вигляді зупинятися навряд чи варто, треба пробувати далі. Рекомендуємо переглянути на нашому сайті незмінну рубрику садівництво-кращі поради де Ви знайдете чимало цікавих статей про сад та догляд за ним. Дякуємо за увагу і до нових зустрічей!

 

Відео: Як виростити фізаліс в домашніх умовах з насіння