Як розрахувати потужність джерела безперебійного живлення  

Що потрібно знати про джерела безперебійного живлення


Як розрахувати потужність джерела безперебійного живлення

 

 

При нинішніх перевантажених стаціонарних електричних мережах нікого не здивуєш стрибками напруги. Цілком звичайне явище, коли в електромережі воно занадто високе, або, навпаки, низьке. Дуже часто трапляється, що електроенергію зовсім вимикають (аварія або профілактика, або ж заплановане відключення).

Подібні казуси чреваті виходом з ладу чутливої ​​електроніки, втратою бази даних на комп’ютері, неможливістю виконати в потрібний термін певну роботу. Щоб електроніка і побутова техніка не зламалася від перебоїв струму і напруги, її підключають до джерела безперебійного живлення. Якщо ви хочете реально надійну систему енергопостачання, то необхідно правильно підібрати джерело живлення.

В даній статті я надам вам необхідну інформацію про правила вибору. Головне, щоб параметри пристрою підходили під навантаження техніки, до якої воно підключається. Прочитавши статтю, ви будете знати, що правильний підбір ДБЖ принесе користь і допоможе зберегти витрачені на нього гроші.

Параметри розрахунку безперебійника

Найголовніший критерій в розрахунку безперебійника — потужність. Щоб ДБЖ працював, необхідно купити пристрій, потужність якого буде трохи більше, ніж навантаження, яку споживає комп’ютер, телевізор або будь-яка побутова техніка.

Параметри розрахунку безперебійника

Купуючи безперебійник, слід прорахувати для себе і врахувати критерії:

  • навантаження, яку споживає техніка;
  • час роботи пристрою;
  • вольтаж акумуляторних батарей.

Розрахунок джерела безперебійного живлення визначається за допомогою коефіцієнта. Він допомагає визначити частку споживання потужності (маємо на увазі потужність активну). При максимальному опорі коефіцієнт буде мати максимальне значення — один. Якщо в пристрої більшу частину складають конденсатори, котушки, які зовсім несуть ніякого навантаження, коефіцієнт буде рівнятися нулю. При виборі безперебійника також необхідно звертати увагу на складову кожного виду техніки.

Є два види складових:

  • Ємнісний вид (комп’ютерні пристрої);
  • Індуктивний вид (присутній в агрегатах, що працюють на електродвигунах, наприклад, насоси, кондиціонери).

Типи складових необхідно враховувати, тільки якщо безперебійний пристрій купується не для одного виду техніки і електроніки. В ідеалі для комп’ютера, посудомийної машини, холодильника, інших видів техніки, необхідно купувати різні безперебійники, оскільки у комп’ютерної техніки даний показник дорівнює одиниці, в інших видах електротехніки — 0,8 або 0,9. Але іноді ДБЖ купується один для різних пристроїв. Тоді вибирається безперебійник із середнім значенням.

Як розрахувати потужність ДБЖ

Як розрахувати потужність ДБЖ

Якщо знати номінальну потужність і коефіцієнт споживаної навантаження , обчислити потужність безперебійника дуже легко. Номінальна потужність найчастіше вказується в Ватах, тоді розрахунок проводиться легко і без всяких труднощів. Досить просто номінальну потужність безперебійника помножити на коефіцієнт навантаження. Таким чином, буде відома максимальна потужність, яку може обслужити безперебійник.

 

 

Тобто, це означає, що підключати пристрій до ДБЖ можна з потужністю, яка не перевищує активної потужності. Наприклад, потужність безперебійника становить 100 кВт, коефіцієнт навантаження — 0,9В. Якщо помножити потужність ДБЖ на коефіцієнт (100х0,9) вийде 90 кВт. Тому загальне навантаження підключеного пристрою не повинна бути більше 90 кВт, найкраще, якщо вона буде навіть трохи меньше.

Для того, щоб не відчувати труднощів при розрахунку, в якості первинного критерію можна брати вихідну потужність ДБЖ. Простіше буде, якщо дані будуть виражені в Вольтах, а не в Амперах або Ватах. Різні величини дуже складно порівнювати, при цьому дуже легко

Читайте більше: Більше про сучасні зварювальні шоломи, як вони влаштовані і на що звертати увагу при виборі, щоб не потрапити в халепу. Ви дізнаєтеся в нашій статті, як працює маска хамелеон і чому краще вибрати саме її, якщо хочете зберегти своє здоров’я при зварюванні металів.

Які факти ще потрібно врахувати при виборі

Які факти ще потрібно врахувати при виборі

Вибираючи безперебійник, важливо брати до уваги той факт, що залежно від телефону, енергія, споживана технікою, може бути набагато нижче номінальної потужності. При виборі безперебійника для комп’ютера необхідно звертати увагу на те, яку потужність споживають всі разом узяті деталі комп’ютера. До них відноситься блок живлення, екран, миша, інші складові пристрою.

Дуже часто потужність комп’ютера визначають по його системного блоку. Бувають випадки, коли сам блок живлення споживає 450 і більше Вольт, але, підключивши всі інші комплектуючі елементи комп’ютера, вийде набагато менше число, наприклад, 120 Вольт. Тому дуже важливо врахувати всі нюанси при розрахунку коеффіціента.

Купляючи безперебійник для будинку, для кухонної техніки, важливо заздалегідь знати, скільки часу на день працює пристрій. Для прикладу можна взяти холодильник, потужність якого становить більше 250 Вольт. Час від часу він вимикається. Тому при розрахунку коефіцієнта необхідно брати показник, скільки холодильник споживає енергії за один рік і поділити це число на дев’ять. Потужність вираховується в Ваттах.

Існує багато сайтів, так званих, калькуляторів для вирахування потужності. Єдиний мінус таких сайтів — вони не враховують ситуацій, пов’язаних з мінливістю роботи техніки, різницею між потужністю окремо взятого системного блоку і всіх складових комп’ютера і так далі. Вираховуючи потужність ДБЖ на подібних інтернет-платформах, необхідно до отриманої цифри додавати двадцять відсотків. Якщо потужність навантаження постійно зростає, можна відразу купити більш потужний безперебійник.

Розрахунок акумуляторних батарей ДБЖ

Розрахунок акумуляторних батарей ДБЖ

Другий критерій при розрахунку потужності ДБЖ — ємність його батарей, які дають енергію різного роду пристроїв при відсутності електроенергії. Щоб вирахувати ємність безперебійного пристрою, необхідно 100 помножити на час автономної роботи (цей показник висловлюємо в годинах). Потім отриману цифру множимо на потужність, яку споживає техніка під навантаженням. Потужність нараховується в Кіловаттах.

Для прикладу можна взяти комп’ютер з показником потужності в 0,5 кВт, який приєднаний до ДБЖ. Безперебійник повинен підтримати роботу пристрою на дві години. Щоб відняти ємність батареї безперебійника, необхідно відняти наступну формулу: 100х0,5х8 = 400.

Ємність елемента живлення в ДБЖ становить 400 Ач. Виходить, що для комп’ютера потужністю 500 Вт (0,5 кВт) необхідний безперебійник, ємність батареї якого становитиме 400 Ач. Такі характеристики підійдуть для акумуляторів потужністю 12 Вольт. Така формула розрахована для акумуляторів, які забезпечують роботу пристрою на 9-10 годин. Якщо ІБП купується для менш тривалої роботи, показники необхідно зменшувати.

Для роботи на півгодини результат ділиться на два, для двогодинної роботи показники діляться на 30 відсотків від отриманого результату, для чотирьох годин — на 40 відсотків і так далі. Після вирахування ємності батареї, необхідно провести розрахунок, скільки батарей необхідно для одного ДБЖ. Щоб це дізнатися, треба загальну ємність поділити на ємність окремо взятої батареї. Наприклад, ємність однієї батареї становить 50 Ач, а загальна ємність — 400 Ач. В такому випадку, для одного безперебійного приладу знадобиться вісім однакових батарей

Розрахунок тривалості роботи ДБЖ 

Розрахунок тривалості роботи ДБЖ 

Щоб правильно прорахувати тривалість роботи безперебійника, відштовхуємося від трьох основних показників:

  • потужність завантаження приєднаної електроніки;
  • потужностного коефіцієнту;
  • ємність всіх наявних елементів живлення (акумуляторів).

Тривалість роботи неможливо обчислити з максимальною точністю, оскільки на нього, як і на якість виконання завдань, впливає термін служби пристрою, термін служби акумулятора, умови роботи, температура повітря. Щоб збільшити термін служби безперебійника, бажано при скачках температури знижувати навантаження ДБЖ на десять градусів після того, як температура повітря приміщення перевищить 25 градусов.

Для того, щоб визначити потужність ДБЖ, ємність його батарей, можна скористатися порадами фахівця, але допускається також застосування калькулятора розрахунку або спеціальних таблиць, де розписана тривалість роботи будь-якого виду бесперебойніка.

Універсальная формула розрахунку

Універсальная формула розрахунку

Формула прорахунку, що враховує всі вищевикладені фактори, виглядає так:

tібп = Uакб * Сакбе * N * K * Кгр * Кде / Рнагр

де:

  • tібп — тривалість незалежної роботи ДБЖ, коли мережа відключена, ч;
  • Uакб — вольтаж одного акумулятора,В;
  • Сакбе ємність живильної батареї, Ач;
  • N — число (скільки є штук) живлятчих елементів;
  • K — перетворює ККД (h = 0,75-0,8);
  • Кгр — коеф. можливої ​​глибини розрядки 0,8 -0,9 (80% -90%);
  • Кде — коеф. прийнятної ємності (ця цифра визначається величиною двох режимів — температурного і розряду / заряду)Режим розрядки тривалістю 1 годину, tокр = 20 ° С 0,7 (70%);
  • Режим розрядки тривалістю 2 години, tокр = 20 ° С 0,85 ( 85%);
  • Режим розрядки тривалістю 10 годин, tокр = 20 ° С 1,0 (100%);
  • Рнагр — показник навантаження сили.

Тепер, знаючи всі нюанси, можна сміливо вибирати ДБЖ, яке захистить техніку від стрибків навантаження і електроенергії, а також збільшить термін служби пристрою.

Ще більше корисної інформації про інструменти для дачі і саду ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Як розрахувати потужність джерела безперебійного живлення