Технологія вирощування сої в Україні та як заробити на вирощуванні сої

Як вирощувати сою в домашніх умовах


Технологія вирощування сої в Україні. Як вирощувати сою

 

Технологія вирощування сої в Україні та як заробити на вирощуванні сої

 

Соя є однією з найбільш популярних культур в рослинництві. Вона відноситься до сімейства бобових, відрізняється високою врожайністю і росте практично на будь-яких типах грунту, за винятком піщаних. Плоди сої містять велику кількість рослинного білка.

Вони мають найширше застосування:

  • використовуються для приготування різних страв і в харчовому виробництві (білкові продукти для вегетаріанців, сири, сосиски, котлети, супи та ін.), А також в якості кормів для сільськогосподарських тварин.
  • З насіння бобів роблять соєву муку, з якої в свою чергу виробляють соєве м’ясо. З насіння отримують соєву олію (яке вважається одним з кращих рослинних масел) і соєве молоко (для цього використовується насіння білого кольору).
  • З ферментованої сої готують соєвий рідкий соус. З пресованих бобів виробляють соєву макуха.

Попит на сою незмінно високий. Вона коштує набагато дорожче пшениці і набагато менш схильна до коливань цін. Потреба в сої і продуктах її переробки збільшується з кожним роком з ростом виробництва м’яса птиці і країнами, що розвиваються тваринництвом і свинарством. З усіх цих причин вирощування сої є прибутковим і високорентабельним бізнесом. Однак, як і в будь-якому іншому напрямку, тут є певні особливості, які необхідно враховувати.

Основні фази вирощування сої включають в себе:

  • проростання (від посіву до сходів),
  • сходи (від появи сім’ядольних до розпускання прімордіального листя),
  • виростання першого трійчастого листа, розгалуження, поява бутонів, цвітіння, формування бобів, налив насіння і дозрівання.

При сприятливих умовах сходи сої можна буде побачити вже на 6-9-й день після посіву. Під час наливу насіння соя більше не росте, а під час дозрівання бобів рослини скидають листя. У більшості сортів дозрілі боби не розтріскуються, що полегшує збір врожаю.

Основні фази вирощування сої включають в себе:

Чомусь поширена думка, що соя — невибаглива рослина. Насправді, вона є світлолюбною і вимогливою до тепла культурою. При недоліку освітлення подовжуються стебла рослини і черешки листя, що перешкоджає утворенню бічних пагонів і бобів або навіть до обпадання зав’язі, що раніше утворилися в нижній частині рослини. Найбільша потреба в теплі доводиться на фази цвітіння і формування плодів. Оптимальна температура повітря в цей період становить 21-22 ° С. При температурі від 14 ° С і нижче рослина не росте і не розвивається. На початку і наприкінці вегетації потреба в теплі набагато нижча. Більш того, в цей час рослини навіть відносно спокійно переносять заморозки до -2-3,5 ° С.

Крім світла і тепла, соя потребує великої кількості вологи, але ця потреба також залежить від періоду зростання рослини.

У початковий період росту, до появи квітів соя відносно посухостійка, хоча нестача вологи може дещо негативно відбитися на продуктивності рослин і на розвитку нижніх бобів. А ось при нестачі вологи під час цвітіння, утворення зав’язі і наливу насіння на великі обсяги врожаю розраховувати не варто. При інтенсивному розвитку зеленої маси збільшується площа поверхні випаровування рослини, тому з початком цвітіння зростає і споживання вологи. У період цвітіння і утворення бобів соя також вимоглива і до вологості повітря. При низькій вологості в цей період не утворюються нові і скидаються наявні квітки і боби.

Сівба сої

Фахівці радять вирощувати сою на чистих від бур’янів полях з оптимальними запасами поживних речовин і вологи. Не забувайте, що для гарного врожаю цієї рослини потрібно в два-три рази більше поживних речовин, ніж зерновим культурам. Це означає, що грунт для вирощування сої повинен бути родючим і окультуреним, інакше не обійтися без додаткових витрат на внесення великої кількості добрив. За типами ґрунту особливих переваг немає, але найкраще підходить нейтральний або слабокислий (рН 5,5-6,5), добре пропускающий воду грунт, багатий фосфором, гумусом і кальцієм.

 

 

Як і всі зернобобові, соя є цінною культурою в сівозміні. Її можна висівати на полях, де до цього росли зернові (найкраще — озима пшениця), кукурудза, цукрові буряки, картопля, багаторічні злакові трави. До непридатних в якості попередників відносяться інші зернобобові культури, багаторічні бобові трави, капустяні культури і соняшник через небезпеку поширення бактеріозу та інших хвороб. Частина культур, сприйнятливих до склеротінозу (наприклад, ріпак, соя, соняшник), не повинна перевищувати в сівозміні 33%.

Сівба сої в домашніх умовах

Після сої рекомендується засівати поле озимою пшеницею, іншими зерновими культурами, кукурудзою, рапсом, кормовими і овочевими культурами. Прийміть до уваги, що пізнє збирання культури в деяких регіонах нашої країни не дозволяють вирощувати після сої озимі культури. Соя сильно збіднює грунт поживними речовинами, тому необхідно враховувати, що повертати сою на колишнє місце рекомендується не раніше ніж через два роки. Таким чином, вам необхідно буде регулярно шукати нові посівні площі на кожен рік.

Читайте також: Як працювати плоскорізом правильно

Що стосується регіонів, придатних для вирощування сої, то тут все залежить від правильного вибору сортів. Сорти сої розрізняються не тільки за вимогами до агрокліматичних і природних умов, а й за призначенням. Наприклад, є сорти, призначені для олійно-кормового використання або харчового, орієнтованого на виробництво соєвих білків. Також необхідно брати до уваги закупівельну вартість, склад, співвідношення основних інгредієнтів зерна і врожайність конкретного сорту. Зверніть увагу: в нашій країні заборонено вирощувати геномодифіковану сою, хоча за кордоном вона набула великого поширення завдяки тому, що ця культура не настільки вимоглива і дешевше, ніж звичайна соя.

Вирощування зернобобової культури — сої

Поле, призначене під посіви, необхідно заздалегідь підготувати. Спочатку восени виробляють одне-два лущення на глибину 8-10 см і вносять добрива під оранку. Якщо раніше на цьому полі вирощувалися зернові культури, то добрива вносяться на глибину 22-25 см, а якщо кукурудза — то на глибину 25-30 см. Ранньою весною проводиться боронування важкими, середніми або легкими боронами впоперек або під кутом до напрямку оранки.

В принципі, передпосівна обробка поля мало чим відрізняється від обробітку грунту для інших бобових культур. Головна її мета — знищення сходів бур’янів і збереження вологи. Якщо восени поле не вирівнювалося, якщо воно засмічене бур’янами або падалицею, при тривалій, холодній зимі, навесні проводять культивацію на глибину 6-8 см з подальшим прикочуванням. Вона дозволяє підвищити температуру посівного шару на пару градусів і стимулює проростання бур’янів, які потім видаляють.

Вирощування зернобобової культури - сої

Для передпосівної культивації, яка проводиться на глибині 4-5 см поперек або під кутом у напрямку попередніх обробітків, будуть потрібні парові або бурякові культиватори з плоскорізними лапами. Поле під посів має бути максимально рівним і без грудок. Це пов’язано з тим, що боби у сої розташовуються досить низько. Нерівна поверхня ускладнює збирання врожаю. Висота гребенів і глибина борозен не повинна бути більше чотирьох сантиметрів.

Грунтові гербіциди вносяться після сівби до появи сходів за допомогою борін на глибину не менше трьох сантиметрів або кільчасто-шпоровими котками (в цьому випадку збільшується ефективність азотфіксуючих бактерій). Якщо на полі є кореневищні і коренепаросткові бур’яни, то передпосівний обробіток рекомендують не проводити, а дочекатися відростання пирію до 10-15 см і провести посів. Потім через 3-4 посіва, до того як з’являться сходи сої, поля обробляють гербіцидом суцільної дії «раундап». Витрата добрив становить 10-20 кг / га азоту, 15-30 кг / га фосфору і 25-60 кг / га калію.

Читайте також: Метод вирощування овочів по Міттлайдеру

Насіння перед посівом необхідно протравити, а безпосередньо при засіванні їх інокуліруют бульбочковими бактеріями (ризоторфіном). Для інокулірованія соєвого насіння не підходять звичайні протруюючі машини, так як частинки ризоторфінома досить великі і не проходять через форсунку і фільтри звичайного обладнання, а ризоторфін в рідкому вигляді більш складний в застосуванні. Одні фермери використовують для цього бетономішалку, інші здійснюють інокуліровання в кузові вантажного автомобіля з подальшим розбиванням грудок, що утворилися в сівалці. Витрата робочого розчину виходить близько 70-80 літрів на 1 тонну.

Деякі фермери не використовують ризоторфін, а перед посівом вносять в грунт аміачну селітру. З одного боку, це збільшує собівартість продукції, але дозволяє забезпечити хорошу врожайність.

Посів роблять у третій декаді квітня — першій і другій декаді травня при прогріванні грунту до температури 10-15 ° С. Спочатку сіють пізньостиглі сорти і лише в кінці — скоростиглі.

Насіння засівають на глибину 450-700 мм. Ширина міжрядь становить 0.4-0.6 м. Норма висіву залежить від сорту рослин, способу посіву та боротьби з бур’янами. Середня щільність посіву — 35-40 насіння на метр. При збільшенні ширини міжрядь збільшується на 10-20% і норма висіву.

Після появи сходів необхідно регулярно знищувати сорнякові рослини і проводити розпушування міжрядь. Після появи 5-6 справжніх листків рослини починають цвісти. На цьому етапі в грунт вносять нітрофоску (мінеральне азотно-фосфорно-калійне добриво), рясно поливають її і засипають землею. Термін дозрівання коливається від 85 до 245 днів, в залежності від сорту і кліматичних умов регіону зростання. Наприклад, ранні сорти сої визрівають до кінця липня, а пізні — до жовтня. Урожай збирають після опадання листя і придбання бобами сіруватою забарвлення.

Як вирощувати сою в домашніх умовах

Перед перекопуванням ділянки стебла рослини висмикують, а сухе листя закопують в землю для прискорення їх перегнивання. Перед обмолочуванням боби розкладають на сонці, де вони розкриваються або ж вилущуються, потім провіюють і засипаються в мішки. Для зберігання сої можна використовувати і звичайні арочники. Головне, щоб рівень вологості в ньому не перевищував 14-15% (оптимальний — 12%). Занадто вологу сою можна висушити за допомогою спеціального обладнання, але це занадто витратний процес, який значно збільшує собівартість готової продукції.

Врожайність залежить від регіону, від сорту і від погодних умов. Середня врожайність без поливу становить 10 центнерів з гектара, а з поливом — 25 ц / га. Найбільшу врожайність в більшості регіонів дають ранні сорти.

Досвідчені фермери знають, що посіяти і виростити сою — це не найскладніше. Набагато складніше зібрати отриманий урожай. Для цього використовуються комбайни (як правило, «Дон»). Хоча урожай сої потрібно зібрати в стислі терміни (для деяких сортів це всього 3-5 днів), інакше боби розтріскаються і обсипляться на землю, але зробити це навіть за наявності достатньої кількості техніки дуже складно. Один комбайн може прибрати максимум 20 га в день за умови, що поля добре оброблені і без бур’янів. Але насправді, цей показник виявляється значно менше — близько 5 га. І навіть в цьому випадку втрати врожаю досить істотні. Під час прибирання необхідно стежити, щоб стебла сої не потрапили в барабан комбайна, інакше великий ризик поломки.

Для вирощування сої потрібно наступне обладнання:

  • пневматична сівалка (можна використовувати сівалки для соняшника, зерна або буряка), культиватор,
  • обладнання для інокуліровання і боронування,
  • комбайни для збирання врожаю.

Відео: Соя — вирощування, як бізнес в домашніх умовах

Рентабельність цього бізнесу становить 25%. Для збільшення рентабельності бізнесу фахівці радять придбати екструдер з виробництва соєвого «м’яса». Це недороге і досить компактне обладнання, що дозволяє здійснювати переробку бобів. Вихід продукту становить до 25 тонн на 30 тонн вихідної сировини.

 

Технологія вирощування сої в Україні та як заробити на вирощуванні сої