Укриття винограду на зиму в Україні — коли слід вкривати виноград перед зимою

Захист кущів винограду взимку від морозів та холоду


Укриття винограду землею, сухе укриття на зиму

 

Укриття винограду на зиму в Україні - коли слід вкривати виноград перед зимою

 

Захист кущів винограду від морозу

Основним способом захисту надземної частини кущів від зимових морозів є укриття винограду на зиму.

Надземні органи виноградного куща (в окремі роки і підземні) взимку можуть пошкоджуватися низькими температурами як під укриттям, так і без нього.

Визрівша однорічна лоза стійких сортів витримує низькі температури до — 20 — 22 °С, а багаторічна лоза і стара деревина — до — 26 — 30 °С, коренева система витримує — 10 — 11 °С.

У виноградарстві розрізняють два поняття: морозостійкість і зимостійкість.

Морозостійкість — стійкість виноградної рослини до низьких температур повітря.

Зимостійкість — припускає здатність винограду протистояти всьому комплексу несприятливих зимових умов: великим морозів, різких перепадів температури, обмерзання.

Зимостійкість виноградних кущів залежить від умов вирощування. На ступінь стійкості винограду до низьких температур впливає вік насаджень. Молоді кущі більш чутливі до морозів, ніж плодоносні. Ослаблені кущі володіють зниженою морозостійкістю, порівняно з потужними плодоносними. Кущі, пошкоджені грибними хворобами і шкідниками, а також які вирощуються в умовах посухи і при низькій агротехніці, помітно втрачають зимостійкість.

З метою підвищення зимостійкості виноградної рослини застосовують цілий ряд агротехнічних прийомів:

 • — Глибока предпосадочна обробка ґрунту, яка сприяє розвитку кореневої системи в глибину; глибока посадка винограду, якщо дозволяє родючий шар;
 • — Правильне внесення добрив — у другій половині вегетаційного періоду азотні добрива виключаються, щоб уникнути тривалого зростання пагонів застосовують фосфорні та калійні добрива, а також золу рослинних залишків.
 • — Для запобігання появи росяних коренів в перші два-три роки кущам треба робити катаровку, це сприяє гарному укоріненню глибинних — п’яткових коренів;
 • — Для кращого збереження вічок і молодої деревини одно — і дворічні кущі на зиму вкривати;
 • — Уникати дуже рясних поливів. Це може викликати затяжний ріст пагонів і як наслідок погане визрівання лози. Останній полив влітку проводити не пізніше 10 серпня;
 • — В жовтні-листопаді, перед укриттям кущів на зиму, провести вологозарядковий полив, якщо в цьому є необхідність;
 • — Строго нормувати врожай, не допускати ослаблення кущів врожаєм;
 • — Домагатися гарного визрівання лози. Для цього з 1 по 10 серпня прищипують точки зростання, у міру появи пасинків видаляють їх, залишаючи 1 — 2 листи .Через два тижні у пасинків, що з’явилися на кінцях пагонів, прищипують точку зростання;
 • — Вибірково збирати врожай пізніх сортів;
 • — Кущі без врожаю не удобрювати. При буйному зростанні обмежити поливи;
 • — Не поспішати з укриттям кущів на зиму, необхідно дати можливість лозі загартуватися, тобто вкривати після перших заморозків.

 

 

Усі перелічені заходи сприяють хорошому визріванню і загартуванню лози.

Основним способом захисту надземної частини кущів від зимових морозів є її укриття на зиму. Залежно від кліматичних і ґрунтових умов району, де вирощується виноград, застосовують різні способи укриття винограду.

Укриття винограду землею для захисту від морозу

Це найпростіший спосіб захисту. Але найголовніше — що вкривати доводиться в кінці жовтня — на початку листопада. Після перших заморозків часто настає тепла погода з дощами, аж до кінця грудня.

У укритих в цей час кущів вимокають, випрівають і гинуть глазки. Крім того, вкривається погано визрівша лоза, не використовується резерв часу з температурами + 6 + 10 °С протягом 1,5 — 2 місяців для визрівання і загартування лози перед сильними морозами.

Недоліком такого укриття є велика трудомісткість, часто не вистачає землі в міжряддях для укриття, при укритті восени і при розкритті навесні багато лози травмується, виноградні кущі ушкоджують миші, не виключається захворювання некрозом.

Техніка укриття винограду від холоду на зиму

Обрізані кущі пов’язують в фашини на дві сторони.

Захист кущів винограду взимку

Фашини пришпилюють до землі скобами або притискають яким-небудь вантажем, попередньо обробивши лозу і деревину залізним купоросом (400 г на 10 л води) або побілити вапном (2 кг вапна + 300 г мідного купоросу на 10 л води) мітелкою. Присипають помірно вологою землею. Сухим ґрунтом присипати можна, так як через таке укриття легко проникає мороз. Дуже вологою також не приховують — можуть випріти глазки. Для комплексновитривалих сортів винограду достатній шар землі 10 — 15 см. Для нестійких — 25 — 30 см, а в північних регіонах насипають 50 — 60 см землі над укладеними лозами.

У цих же регіонах застосовують багатошарове укриття. Спочатку кущ вкривають землею шаром 15 — 20 см, потім поверх землі насипають шар опалого листя (10 — 15 см) і знову засипають землею.

Техніка укриття винограду

Для того щоб волога через насипний вал не проникала до лози, зверху накривають старим шифером, щитами, натягують поліетиленову плівку.

Сухе укриття винограду на зиму

Це таке, де для захисту виноградних рослин земля не застосовується, а використовуються різні підручні засоби: збиті з дощок короби, щити, старий шифер, жолоби, руберойд, толь, поліетиленова плівка та ін.

Залежно від можливостей і фантазії виноградаря можна застосувати наступні способи :

-укриття винограду щитами:

-укриття винограду щитами:

Щілини засипаються землею, щоб не було протягів.

-укриття винограду коробами.

-укриття винограду коробами.

Замість коробів можна використовувати толь або руберойд, краї яких також присипають землею або притискають важкими предметами, можна використовувати старий шифер; в деяких районах для укриття кущів застосовують очеретяні або солом’яні мати.

-укриття винограду плівкою.

-укриття винограду плівкою.

Переваги такого укриття; затрачається менше праці і засобів (плівка служить декілька років), не травмується лоза. Фашини укладають у канавки і пришпилюють, зверху замість щитів натягують плівку і присипають краї землею.

Відео: Як вкривати кущі винограду на зиму

На цюму все, сподіваємося, що сьогоднішня стаття була Вам корисна. Залишайтеся з нашим сайтом «Садівництво та Сільське господарство» і не знатимете проблем у вашому саді та городі, а читаючи нашу рубрику про виноградарство Ви будете в курсі всіх новинок по догляду за вашим улюбленим виноградом.

Читайте також:

 

Укриття винограду на зиму в Україні - коли слід вкривати виноград перед зимою