Зберігання капусти на зиму в домашніх умовах аж до весни

Як зберігати капусту на зиму в погребі свіжою аж до весни


Зберігання капусти на зиму в погребі, підвалі

 

Зберігання капусти на зиму в домашніх умовах аж до весни

 

Білокачанна і кольорова капуста, поряд з картоплею та морквою, становить основу нашого овочевого столу. Однак знайти в кінці зими у продажу свіжий і щільний качан практично неможливо. Через неправильні умови зберігання, капуста втрачає велику частину вітамінів, стає рихлою і позбавленою смаку.

Купувати капусту в кінці зими в магазині потрібно тільки в разі крайньої необхідності, отже, набагато краще запасти капусту восени (купити на ринку або зібрати власний урожай) і подбати про зберігання капусти в холодний період. Тому так важливо знати, як правильно зберігати капусту в підвалі або погребі взимку.

Кращі сорти капусти для зберігання взимку

Для зберігання ідеально підійдуть середньо і пізньостиглі сорти капусти, вегетаційний період (час розвитку і дозрівання) яких становить від 90-100 днів і вище. Ранньостиглі сорти, які дозрівають вже на початку-середині літа для зберігання в погребі не підходять, вони мають пухкі качани, і лежати будуть погано. Такою капустою добре побалувати себе, коли інших овочів на столі практично немає. Ранньостиглі сорти вживають в їжу протягом 2-3 місяців після збирання. Зазвичай таку капусту їдять свіжою.

Для закладки капусти на тривале зберігання потрібно правильно вибрати її сорт. Ідеально зберігатися будуть сорти, які дозрівають в кінці літа або восени (цей овоч менш залежний від довжини світлового дня, якщо порівнювати його, скажімо, з морквою, фотоперіодизм набагато нижче — менше 12 годин). Такі сорти будуть добре зберігатися в погребі, також їх можна використовувати для домашнього консервування.

Пізньостиглі сорти (добре зберігаються):

 • Зимівля.
 • Московська пізня.

Середньостиглі та середньопізні сорти (можна зберігати, підходять для домашніх заготовок):

 • Золотий гектар 1422.
 • Надія.
 • Подарунок.
 • Харківська зимова.

Ранньостиглі сорти (не слід зберігати, вони йдуть у їжу в свіжому вигляді):

 • Червнева.
 • Скоростигла.
 • Номер перший Грибовський 147.

Якщо Ви не знаєте, якого сорту ваша капуста (наприклад, Ви купили її на ринку), зверніть увагу на форму качана. Найкраще зберігаються щільні округлі і злегка приплюснуті качани середнього розміру, а пухкі і довгасті будуть псуватися набагато швидше.

Збір урожаю і закладка капусти в погреб

Якщо Ви вирощуєте капусту на садовій ділянці, то для Вас її зберігання почнеться з правильного збору врожаю. Викопувати капусту рекомендується наприкінці літа або з середини осені, залежно від сорту.

Урожай збирають при сухій сонячній погоді.

Урожай збирають при сухій сонячній погоді

 1. Правильно збираємо врожай. Бажано вибрати теплий сонячний день. Капуста акуратно викопується лопатою, корінці та кочерижки відразу зрізати не потрібно, їх потрібно тільки очистити від грудок землі.
 2. Зібраний урожай потрібно ще раз перебрати, очистити пошкоджені листи, залишивши 2-3 покривних. Відразу ж можна відсортувати дрібні качани, оскільки вони підуть в їжу в першу чергу. Якщо качан підгнивший або його погризли шкідники — прибираємо його не залишаючи.
 3. Просушуємо. Перед закладанням капусти в погреб на зберігання качани потрібно просушити добу — двоє в приміщенні або під навісом, а далі, залежно від майбутнього способу зберігання, Ви можете або зрізати корінці гострим ножем, або залишити їх так, як є.

 

 

Для того щоб капуста в погребі чи підвалі зберігалася правильно і довго не гнила, потрібно забезпечити відповідний мікроклімат. Температура в погребі взимку не повинна виходити за межі -1- +2 градусів, а вологість повинна підтримуватися на рівні 90-98%. У таких умовах капуста довго залишиться свіжою і соковитою, а листя не буде гнити.

Подбайте про те, щоб у вашому погребі не було гризунів. Вже вони-то поласувати капустою ніколи не відмовляться. Стіни, а також полки в підвалі потрібно гарненько просушити перед закладкою врожаю на зберігання. Також не завадить обробити їх антисептиком, можна використовувати побілку розчином негашеного вапна, але підійде і обкурювання сіркою з розрахунком 30-40 грам на 1 м2.

Не забудьте прибрати сміття і старі залишки капустяного листя, в іншому випадку зберегти незіпсованими овочі нового врожаю буде набагато складніше.

Способи зберігання капусти

Давайте розглянемо декілька популярних і доступних кожному способів, які Ви зможете застосувати на практиці.

Зберігання урожаю капусти у ящиках

Це найпростіший спосіб зберегти капусту в погребі, хоч і не кращий за ефективністю. Повністю зрізаємо у качанів кочерижки, видаляємо зіпсоване листя і закладаємо капусту у великі дерев’яні ящики. Добре, якщо ящики будуть не суцільні, а з отворами — тоді повітря буде добре циркулювати. Кришкою закривати не потрібно. Ящики краще ставити не на підлогу погребу, а на невелику підставку.

У ящиках повинні бути щілини для циркуляції повітря

У ящиках повинні бути щілини для циркуляції повітря

Овочева піраміда з капусти

Якщо Ви вирішили вибрати цей спосіб, Вам буде потрібно спорудити в погребі дерев’яну площадку висотою 7-10 сантиметрів від підлоги. Між дошками настилу повинні залишатися невеликі зазори. На цей майданчик прямокутником викладаємо найбільші і хороші качани, на них в шаховому порядку викладаємо качани поменше і так далі. У Вас повинна вийти капустяна «пірамідка». При такому способі зберігання повітря буде добре циркулювати між качанами.

Вживати овочі потрібно поступово розбираючи пірамідку, починаючи з верхніх рівнів. Ви відразу помітите, якщо якийсь з крайніх качанів почне псуватися, однак, щоб дістати його, швидше за все, доведеться розбирати всю вищестоящу конструкцію.

Зберігання капусти у піску

Один з найкращих способів збереження вітамінів і корисних речовин, правда, він трохи брудний. Капуста в цьому випадку складається в дерев’яні ящики і пересипається піском, або товстий шар піску насипається на підлогу погребу, і в нього укладаються качани.

Замотування капусти у паперові обгортки для зберігання взимку

Для того щоб зберігати капусту таким способом, кожен качан потрібно загорнути в кілька шарів м’якого паперу, наприклад, газетної. Шар паперу не дасть качанам стикатися, створить додаткову теплоізоляцію, захистить від світла і вологи. Якщо у Вас вдома накопичилася купа непотрібних газет — ось відмінний привід їх використовувати, однак, слід врахувати, що друкарська фарба містить свинець і шкідливі для здоров’я речовини, тому для першого шару, який стикається з качаном, краще використовувати простий білий папір. Обгорнені папером качани можна скласти в мішки і зберігати в підвалі або погребі.

Кожен качан загортається в кілька шарів паперу

Кожен качан загортається в кілька шарів паперу

Зберігання капусти в харчовій плівці взимку

Найбільш ефективний спосіб зберігання капусти взимку в погребі чи підвалі. Потрібно купити в будь-якому господарському магазині кілька рулонів харчової поліетиленової плівки, потім кожен качан слід щільно обмотати декількома шарами плівки. Поліетилен добре прилипає і дозволяє запакувати кожен овоч акуратно і якісно, ​​а також характеризується гігієнічністю і хорошою вологонепроникністю. Загорнуті в плівку качани складіть в ящик або розкладіть на полицях — в такому вигляді капусту можна зберегти аж до весни.

Як зберігати капусту на зиму в погребі

Зберігання капусти на мотузці під стелею

Це найбільш ефективний і екологічний спосіб. Якщо збираєтеся взимку зберігати капусту в такому вигляді, корінці відрізати не потрібно. Прибийте під стелею погреба товсту дерев’яну дошку, причому, відстань до найближчої стіни повинна бути не менше 30 сантиметрів. Далі, в бічну поверхню дошки вбийте на однаковій відстані один від одного цвяхи середньої величини. Між цвяхами повинен проходити найбільший качан.

Качани можна підвісити на мотузці, або проткнути качан і протягнути крізь нього дріт

Качани можна підвісити на мотузці, або проткнути качан і протягнути крізь нього дріт

До кожного качана прив’яжіть мотузку, другий кінець мотузки примотати до цвяха. Один цвях — один качан. Цей спосіб зберігання ідеальний для капусти — всі качани добре провітрюються і не стикаються один з одним, а Ви в будь-який момент можете зняти будь-який з них, і якщо щось десь почало псуватися — це відразу видно неозброєним оком. Недолік у способу всього один. Яку кількість качанів можна правильно без зіткнень розмістити на зберігання в середньостатистичному погребі? Штук 10-20.

Ви можете використовувати будь-який з перерахованих вище способів зберігання капусти зимою, але не забудьте перед закладкою врожаю правильно підготувати погреб. Це дозволить Вам насолоджуватися свіжими соковитими овочами протягом усього року!

Відео: Прості способи тривалого зберігання капусти взимку

На цьому ми прощаємося з Вами, сподіваємося наша стаття про зберігання капусти в взимку, була корисна Вам, до нових зустрічей і удачі! Залишайтеся з нашим сайтом Сільське господарство і садівництво і не-знайте турбот.

 

Зберігання капусти на зиму в домашніх умовах аж до весни