Абрикос Чемпіон Півночі: характеристика та опис опис сорту з фото та відгуками

Вирощування абрикосу сорту Чемпіон Півночі у себе в саду


Абрикос Чемпіон Півночі: опис, фото, характеристики, відгуки садівників

 

Абрикос Чемпіон Півночі: характеристика та опис опис сорту з фото та відгуками

 

Опис сорту абрикоса Чемпіон Півночі, його використання в регіоні Центрального Чорнозем’я. Завдяки своїй витривалості і морозостійкості культура поширилася набагато ширше.

Історія селекції виведення абрикосу сорту Чемпіон Півночі

Прабатьком Чемпіона Півночі вважається широко відомий і поширений абрикос Тріумф північний. Саме на його основі шляхом схрещування вільним запиленням з іншими різновидами абрикоса і подальшого посіву був виведений новий перспективний сорт. Селекційні роботи з розробки Чемпіона Півночі проводилися на базі ВДАУ (Воронезького Державного Аграрного Університету) під керівництвом двох учених-ботаніків: Долматова Л. А. і Веньямінова А. Н. в 70-х роках минулого століття.

Метою селекціонерів було отримання абрикоса, що виживає і успішно прилаштовується до екстремальних умов, жорстоких зимових морозів, що супроводжуються раптовими різкими відлигами. Такий мінливий клімат взимку, а також ймовірні пізні весняні заморозки властиві для Центрально-Чорноземної зони, для якої сорт абрикоса і призначався. Згодом Чемпіон Півночі стали культивувати далеко за цими межами.

Абрикос Чемпіон півночі: опис сорту, посадка і догляд

Важливо! Офіційної акредитації в Держреєстрі абрикос Чемпіон Півночі не має. Тріумф північний використовували при виведенні багатьох морозостійких сортів абрикосу.

Опис сорту абрикосу Чемпіон Півночі

У порівнянні з іншими абрикосовими деревами, нерідко досягають 8 м у висоту, Чемпіон Півночі вважається малорослим сортом, оскільки рідко переростає 4-5 м. Через повільне утворення пагонів його куляста крона не дуже густа, розріджена, але скелетні гілки при цьому потужні і товсті, покриті гладкою на дотик, буро-коричневою корою. Листові пластинки абрикоса Чемпіон Півночі звичайної форми, середнього розміру, блискучі і гладкі, пофарбовані в стандартний світло-зелений відтінок, який змінюється восени на ефектний оранжево-червоний.

Ніжні квітки рожево-лілові або майже білі з соковито-рожевими тичинками, досить великі (до 30 мм). Чемпіон Півночі — сорт самоплодовий, так як на дереві одночасно присутні як жіночі, так і чоловічі квітки. Красивими суцвіттями закінчуються шиповидні відростки на пагонах абрикоса, що несуть бруньки (квіткові і вегетативні).

Визрілі плоди у Чемпіона Півночі, судячи з численних фото городників, які вирощують цей абрикос, круглясто-овальної форми, покриті товстою бархатисто-опушною шкіркою насиченого сонячно-оранжового забарвлення з легким розсипчастим малиновим рум’янцем. Внутрішня м’якоть абрикоса трохи кислувата, освіжаюче-солодка, щільна і суха, без проблем відділяється від досить великої вільної кісточки. Ядро абрикоса їстівне, солодке, з вираженим мигдальним присмаком.

Опис сорту абрикосу Чемпіон Півночі - фото.

Важливо! За смаковими якостями Чемпіон Півночі оцінюється експертами-дегустаторами на добре і відмінно (в середньому 4,6 бала). Плоди у цього абрикосового сорту дуже привабливі на вигляд.

Характеристика абрикосу сорту Чемпіон Півночі

Від свого предка Чемпіон Півночі отримав виняткові сортові характеристики. Вони дозволяють абрикосу виживати в місцях з абсолютно невідповідним кліматом.

Посухостійкість та зимостійкість

Найважливішою якістю, що відрізняє Чемпіон Півночі від інших сортів абрикосів, є приголомшлива зимостійкість. Деревина стовбура і гілок здатна гідно переживати морози до -35 ° C і навіть нижче. Кольорові бруньки показують трохи гіршу морозостійкість і в особливо суворі зими часто підмерзають (при різких скачках температур). Але сорт Чемпіон Півночі наділений природною здатністю до регенерації, тому відновлюється самостійно, при цьому на врожайності абрикоса підмерзання практично не позначається.

Багатоденну спеку (вище +25 ° C) Чемпіон Півночі переживає легко — завдяки міцній і товстої корі. Відсутність природних опадів ніяк не позначається на зав’язі і визріванні абрикосів, якщо дерево поливати регулярно і рясно, а також мульчувати грунт в пристовбурних колах.

Запилення, період цвітіння і терміни дозрівання абрикосу Чемпіон Півночі

Абрикос чемпіон півночі - опис сорту, фото

Період цвітіння абрикоса короткий — не більше 10 днів, зазвичай доводиться на останній тиждень квітня або першу половину травня. Чемпіон Півночі самозапилюється, але в цілях підвищення врожайності досвідчені садівники рекомендують в безпосередній близькості від нього підсаджувати рослини-запилювачі інших споріднених абрикосових сортів (Лель, Тріумф північний). По термінах дозрівання Чемпіон Півночі приписують до середньопізніх сортів. Гілки абрикосового дерева покриті квітами.

Урожайність та плодоношення абрикосу

Зацвітає молодий саджанець Чемпіона Півночі вперше вже на третій сезон після висадки, в цей же рік можна очікувати і незначного плодоношення. Піка врожайності (25-30 кг) дерева абрикоса досягають на 5-6 рік життя, прожити вони здатні до 30-35 років. Максимальна маса одного визрілого плода — 65 г, в середньому ж вага зазвичай варіюється в межах 50-55 м Якщо зав’язей на дереві Чемпіона Півночі утворилося занадто багато, то абрикоси помітно дрібнішають, ледь досягаючи 30-35 м Плодоношення дружнє, триває близько 3-3,5 тижнів. Плоди абрикоса масово починають визрівати з середини липня.

 

 

Агротехніка вирощування абрикосу Чемпіон Півночі

Чемпіон Півночі має універсальну сферу застосування. Найчастіше плоди вживають в їжу відразу ж в свіжому вигляді або висушують. Абрикоси підходять в якості інгредієнта для всіляких фруктових десертів (салати, конфітюр, повидло, варення). Їх можна заморожувати, консервувати (компоти), а також використовувати для приготування солодких десертних алкогольних напоїв (наливки, вина, лікерів).

Стійкість до хвороб та шкідників

Стійкість до хвороб і шкідників абрикосу Чемпіон Півночі

Абрикос Чемпіон Півночі досить стійкий до різних інфекційних і грибкових патологій, демонструє по відношенню до них хороший імунітет. Однак садівники попереджають про вкрай низьку стійкість сорту до дірчастої плямистості і сірої гнилі. Всілякі комахи дуже часто поселяються на абрикосових деревах, завдаючи їм відчутної шкоди.

Переваги й недоліки вирощування абрикосу Чемпіон

До безперечних позитивних якостей, властивим Чемпіону Півночі, відносять:

 • посухостійкість;
 • відмінну і стабільну врожайність;
 • самоопиляємість;
 • крупноплідність;
 • високу товарність стиглих абрикосів (зовнішній вигляд);
 • скороплідність (перший урожай абрикосів буде вже на 3-4 сезон);
 • відмінний традиційний абрикосовий смак;
 • транспортабельність;
 • найвищу морозостійкість;
 • стійкість до ряду захворювань (завдяки пухкій і незагущеній кроні);
 • універсальність використання;
 • хорошу лежкість абрикосів.

Навіть правильне зберігання неможливе тривалий час.

Абрикос «Чемпіон Півночі» - фото і опис

Поряд з масою переваг, для сорту Чемпіон Півночі характерні і деякі негативні моменти:

 • можливість підмерзання (при різких амплітудних змінах температури) плодових бруньок;
 • деяка суховатість і волокнистість зрілих плодів абрикоса, а також характерна кислинка (особливо шкірки);
 • необхідність наявності запилювачів (в разі несприятливої погоди самозапилення буде поганим);
 • сприйнятливість до моніліозу;
 • схильність масовим атакам великого числа шкідників.

Особливості посадки абрикосу сорту Чемпіон Півночі

Особливою примхливістю Чемпіон Півночі не відрізняється. Однак при посадці цього абрикоса необхідно дотримуватися чітких правил агротехніки.

Якщо Ви хочете виростити абрикос на своїй ділянці, знайте, цій культурі потрібно створити особливі умови. Необхідно правильно обрати місце посадки, знати всі хитрощі вирощування абрикосу і не забувати про правильний догляд. Детальніше про посадку абрикосів ви можете знайти в нашій статті.

Рекомендовані терміни для посадки

Найкращим часом для посадки Чемпіона Півночі вважається рання весна, коли природа тільки відходить від сну, а активний сокорух ще не почався. Точні терміни безпосередньо залежать від місцевого клімату. Припускається висаджувати абрикосові дерева і восени до настання стійких морозів.

Вибір відповідного місця для висадки абрикосу

Особливості посадки абрикосу Чемпіон Півночі

При підборі оптимального місця для посадки абрикоса необхідно пам’ятати, що, як і всі кісточкових, ця культура дуже світлолюбна. Краще розвиватися і рясніше плодоносити Чемпіон Півночі буде на добре освітлених, відкритих і прогрітих сонцем просторах. Залягання близьких до поверхні ґрунтових вод (вище 1,2 м) допускати не можна. Низини і підтоплена територія абрикосу не підійдуть. Місце має бути захищене від різких рвучких вітрів і протягів.

Увага! Ідеально розмістити абрикосове дерево Чемпіон Півночі з підвітряного, південного боку будівлі, або на схилі, направленому на південь (південний схід, південний захід).

Які культури можна і не можна садити поруч з абрикосом

Чемпіон Півночі, як і інші сорти абрикосів, потрібно садити окремо. Близького сусідства з плодовими культурами він не виносить. Велика рослина конкурує з чагарниками та іншими деревами за вологу і поживні речовини. Деякі кісточкові (персик, вишня) мають спільних шкідників і схильні до одних хвороб.

Добре ужитися абрикосове дерево здатне в безпосередній близькості тільки від своїх прямих родичів, які одночасно є запилювачами. У пристовбурних колах вікового абрикоса допустимо вирощувати городні та декоративні культури (зелень, квіти, газонну траву).

Важливо! Не можна розміщувати поруч з Чемпіоном Півночі пасльонові (баклажани, картоплю, томати) і садову суницю, так як вони часто поширюють небезпечне невиліковне захворювання — вертициллізне в’янення.
Абрикосові дерева вважають рослинами-одинаками.

Вибір і підготовка посадкового матеріалу

Новий абрикос Чемпіон Півночі: опис сорту і фото

Найкраще приживаються 1-2-річні саджанці Чемпіона Півночі. Більш дорослі екземпляри переносять пересадку набагато важче. Якісний посадковий матеріал абрикоса характеризується:

 • здоровою і розгалуженою кореневою системою, без слідів гнилі і будь-яких ушкоджень;
 • наявністю здорових, великих і міцних бруньок;
 • прямим, нескривленими стволом;
 • декількома цілими і міцними гілками.

Купувати абрикосові саджанці краще в осінній період, коли вибір ширший і якість посадкового матеріалу значно вища. Щоб дерево абрикоса гарно збереглося до весни, його коріння занурюють в глиняну бовтанку, розведену до консистенції рідкої сметани. Після того, як глина трохи підсохне, рослину поміщають в ящик з вологим піском або тирсою, тримають при температурі до + 3 + 5 ° C (підпілля, підвал). Можна зберегти абрикос Чемпіон Півночі і в відкритому грунті на ділянці, виривши яму і положивши в неї під кутом саджанець. Коріння необхідно присипати грунтом.

Алгоритм посадки абрикосу у відкритий ґрунт

Технологія посадки Чемпіона Півночі така:

 • Приблизно за 3-4 тижні (можна навіть восени) готують посадкову яму для абрикоса — глибиною і діаметром близько 0,6 м.
 • З викопаної родючої землі, перегною, низинного торфу й крупного піску, узятих в однакових частинах, додавши суперфосфат (200-250 г), нітроамофоску (150-170 г) і деревної золи (0,8-1 кг) замішують грунтову суміш .
 • З підготовленого поживного грунту формують горбок на дні ями.

Алгоритм посадки абрикосу Чемпіон Півночі

 • Вбивають опорний кілок приблизно на 10-15 см від центру.
 • Акуратно розправивши коріння абрикоса в різні боки, на пагорб встановлюють саджанець Чемпіона Півночі, підв’язують його до опори. Рослину потрібно вкоротити до 0,6-0,8 м і підрізати всі гілки.
 • Посадкову яму доверху засипають грунтосумішшю, утрамбовують, притоптують і формують валик для поливу в пристовбурних колах. Укладають мульчу (хвоя, торф, перегній).
 • Рясно проливають саджанець абрикоса.

Садять абрикосові саджанці так само, як і інші кісточкові культури

Подальший догляд за культурою

Післяпосадочний догляд за молодим абрикосом Чемпіон Півночі складається з наступних агротехнічних маніпуляцій:

 • Рідкісний (3-4 рази за сезон), але рясний (30-50 л на дерево) полив.
 • Прополка і розпушування абрикосів (після кожного рясного дощу і поливу).
 • Підживлення. Після посадки (2-3 роки), якщо яма була заправлена грамотно, дерево додатково удобрювати не потрібно. Надалі розпочавші плодоносити екземпляри Чемпіона Півночі підгодовують мінімум тричі на сезон: навесні – азотні добрива (курячий послід, гнойова жижа), влітку — суперфосфат і калійна сіль, восени — перегній (компост).
 • Обрізка і формування крони (частіше тільки в перші 3 роки).
 • Побілка стовбурів і скелетних гілок абрикоса захисними складами під зиму.

Подальший догляд за абрикосом Чемпіон Півночі

Хвороби і шкідники абрикосу сорту Чемпіон Півночі

Сорт Чемпіон Півночі проявляє низьку стійкість до деяких грибкових патологій:

 • Сіра гниль, яку називають Моніліоз. Небезпечна, важко виліковна хвороба. Спори грибка легко розносять пориви вітру, та переносять комахи. Захворювання проявляється світло-сірими пухнастими наростами на всіх частинах рослини. Уражені листки згортаються і обпадають, гілки відсихають. Плоди абрикоса Чемпіон Півночі зрілості не досягають, розтріскуючись ще зеленими. В якості профілактики ефективно обприскування фунгіцидними засобами (бордоська суміш, Гамаір, Хорус).
 • Дірчаста плямистість, по-науковому клястероспоріоз. Спочатку на листових пластинках з’являються оточені коричневим темним обідком сірі плями. Згодом уражені ділянки висихають, залишаючи після себе наскрізні діри. Потім листя всихає повністю. Абрикоси покриваються червонувато-коричневими мітками. Допоможуть неодноразові обробки фунгіцидами (мідний купорос, Цинеб, Квадріс).
  Моніліоз найчастіше вражає абрикосові дерева

Абрикосові дерева Чемпіон Півночі періодично піддаються навалі шкідливих комах:

 • Довгоносик. Шкідливі жуки харчуються листям абрикоса, не гребуючи квітами і плодами (прогризають ходи). Шкідників збирають вручну і обробляють уражені дерева інсектицидними препаратами (Кінмікс, Інта-Вир).Хвороби і шкідники абрикосу Чемпіон Півночі
 • Тля. Молоді пагони і листки абрикоса скручуються. Сидячі всередині кокона численні дрібні комахи висмоктують рослинні соки. Сисний шкідник не встоїть перед системними інсектицидами (Децис, Біотлін).
 • Листовійка. Влаштовує з листків Чемпіона Півночі укриття від небезпек — невеликий нічний метелик. Листові пластинки абрикоса він згортає в трубочку, одночасно ними харчуючись. Допоможе високоефективний препарат Хлорофос.
 • Плодожерка. Дрібні білувато-сірі метелики відкладають яйця в квітки, на черенки листя і зав’язь. Абрикоси не ростуть, загнивають, обсипаються. Для боротьби застосовують різні пастки і пояси, а також щадні інсектициди (Ентобактерін, Ровікурт).

Щоб уникнути зараження абрикосових дерев сорту Чемпіон Півночі хворобами і мінімізувати наслідки нападу шкідників, необхідно проводити регулярні і обов’язкові профілактичні обробки. В період формування зав’язі і збору врожаю абрикосів від сильних хімічних засобів краще відмовитися.

Висновок

Детальний опис сорту абрикоса Чемпіон Півночі обіцяє його підвищену зимостійкість і невибагливість у догляді. Багато садівників, які працювали з ним, підтверджують достовірність цієї інформації.

Відео: Коротка характеристика сорту абрикосу Чемпіон Півночі

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваш сад та город ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Абрикос Чемпіон Півночі: характеристика та опис опис сорту з фото та відгуками