Алича Шатер: опис сорту, фото, характеристика, посадка і догляд за деревом

Алича Шатер: опис сорту, фото, відгуки, запилювачі, морозостійкість


Алича Шатер: опис, фото, посадка і догляд

 

Алича Шатер: опис сорту, фото, характеристика, посадка і догляд за деревом

 

З виведенням гібридної аличі популярність цієї культури помітно підвищилася у садівників. Це пояснюється її здатністю рости в будь-яких кліматичних умовах, швидкою адаптацією на новому місці, стабільною врожайністю і високими смаковими якостями плодів. Одним з таких видів є сорт Шатер. Вибираючи з усього різноманіття, на нього не можна не звернути уваги. Але перш ніж остаточно прийняти рішення, потрібно вивчити опис сорту аличі Шатер, щоб зрозуміти його сильні і слабкі сторони.

Історія селекції сорту аличі Шатер

Цей вид був отриманий штучний шляхом на Кримській дослідно-селекційній станції. Засновником сорту Шатер є Єрьомін Геннадій Вікторович, її керівник. Основою виду стала китайсько-американська слива Фібінг, яку схрестили з невідомим видом аличі. Результат вийшов настільки вдалим, що він був виділений в окремий сорт.

У 1991 році було розпочато випробування для підтвердження основних характеристик аличі Шатер (фото внизу). І після їх завершення даний сорт в 1995 році був внесений до Держреєстру. Рекомендований вид до вирощування в Центральних та Північних регіонах. На одному місці алича Шатер може рости більше 30 років.

Опис сорту Аличі Шатер

Сорт Аличі Шатер

Цей вид характеризується невеликою силою зростання, тому висота дорослого дерева не перевищує 2,5-3,0 м. Крона у аличі Шатер плоска, загущена зі злегка пониклими гілками. Основний стовбур дерева рівний, середньої товщини. Кора сірого-бурого відтінку. Алича Шатер формує пагони діаметром від 2 до 7 мм. З сонячної сторони вони мають червонувато-бурий відтінок середньої інтенсивності.

Листя у аличі Шатер при розпусканні спрямовані вгору, а коли досягають максимального розміру, приймають горизонтальне положення. У довжину пластини бувають до 6 см, а ширина їх близько 3,7 см, форма овально-довгаста. Верхівка листя сильно загострена. Поверхня зморшкувата, насиченого зеленого кольору. З верхньої сторони опушення відсутнє, а на звороті тільки уздовж основної і бічних прожилок. Черешки листя аличі Шатер досить довгі, близько 11-14 см і товщиною вони 1,2 мм.

Цвітіння у цього сорту починається в середині квітня. У цей період із зелених бруньок середнього розміру розпускаються по 2 простих квітки з п’ятьма білими пелюстками. Їх діаметр не перевищує 1,4-1,5 см. Середня кількість тичинок в кожному становить близько 24 шт. Пильовики у аличі Шатер округлі, жовтого кольору, злегка зігнуті. По довжині вони трохи вище рильця маточки. Чашечка має форму дзвіночка, гладка. Товкач довжиною до 9 мм, злегка зігнутий.

Рильце округлої форми, зав’язь гола. Чашолистки у квітів відігнуті від маточки, не мають узлісся. Вони зеленого відтінку, овальні. Квітконіжка потовщена, коротка, довжиною від 6 до 8 мм.

Плоди у аличі Шатер великі, діаметром близько 4,1 см, широкої яйцевидної форми. Середня вага кожного становить близько 38 м Основний колір шкірки жовто-червоний, покривна суцільна, фіолетового відтінку. Підшкірних крапочок середня кількість, вони жовті.

Опис сорту Аличі Шатер

Важливо! На плодах аличі Шатер присутній невеликий восковий наліт.

М’якоть середньої щільності і зернистості, жовто-зеленого відтінку. Алича Шатер має приємний солодкуватий смак з невеликою часткою кислинки, слабовиражений аромат. Шкірочка плодів товста, добре відділяється від м’якоті. При з’їданні злегка відчутна. Усередині кожного плоду знаходиться кісточка довжиною 2,1 см і шириною 1,2 см. Вона погано відділяється від м’якоті навіть при повному дозріванні фруктів. При розрізі плодів аличі Шатер м’якоть трохи темніє.

Характеристика сорту Аличі Шатер

Перш ніж зупинити свій вибір на цьому сорті, потрібно попередньо вивчити його характеристики. Це дозволить оцінити ступінь продуктивності аличі Шатер і можливість її вирощування на присадибній ділянці, в залежності від кліматичних умов.

Посухостійкість

Ця гібридна слива здатна переносити нестачу вологи протягом короткого періоду. У разі тривалої посухи дерево потребує регулярного поливу. Це особливо актуально в період зав’язі і дозрівання плодів.

Морозостійкість сливи Шатер

Дерево не страждає від зниження температур до -25 градусів. Тому аличу Шатер відносять до категорії морозостійких видів. І навіть у разі підмерзання пагонів вона швидко відновлюється. Тому її продуктивність на тлі цього не знижується.

Морозостійкість сливи Шатер

Запилювачі аличі Шатер

Даний сорт гібридної сливи є самобесплідним. Тому для отримання стабільного високого врожаю необхідно висаджувати на ділянці інші види аличі з однаковим періодом цвітіння, що буде сприяти перехресному запиленню.

На цій посаді можна використовувати такі сорти:

 • Павловська Жовта;
 • Пчельніковская;
 • Комета;
 • Сонечко;
 • ЛОДВІ.

 

 

Важливо! Для стабільної врожайності аличі Шатер необхідно висаджувати не менше 2-3 запилювачів на відстані від 3 до 15 м.

Чи можна опилити аличею Царською?

Цей сорт не підходить для запилення гібридної сливи Шатер, так як він відноситься до видів середнього строку цвітіння. Алича Царська формує бутони на 10-14 днів пізніше. Крім цього, морозостійкість даного виду значно нижча, тому не завжди обидва сорти можна вирощувати на одній ділянці.

Період цвітіння і терміни дозрівання

Період цвітіння і терміни дозрівання

Алича Шатер починає формувати бутони в середині квітня. І вже до кінця цього місяця розпускаються всі квіти. Тривалість періоду при наявності сприятливих умов становить 10 днів. Дозрівання плодів у аличі Шатер відбувається після закінчення 3 місяців. Перший урожай можна знімати в кінці липня-на початку серпня.

Важливо! Період плодоношення у аличі Шатер розтягнутий і може тривати до 3 тижнів.

Урожайність, плодоношення

Цей сорт починає плодоносити на 3-4 рік після посадки. Обсяг врожаю з 1 дорослого дерева аличі Шатер становить близько 40 кг. Це вважається хорошим результатом у порівнянні з іншими видами.

Область застосування плодів

Алича Шатер відноситься до числа універсальних видів. Її плоди відрізняються високими смаковими якостями, тому ідеально підходять для вживання в свіжому вигляді. Також товста шкірка і середня щільність м’якоті дозволяють переробляти цей сорт, використовуючи для приготування зимових заготовок. При термічній обробці консистенція плодів зберігається.

Цю гібридну сливу можна використовувати для приготування:

 • компоту;
 • варення;
 • джему;
 • соку;
 • аджики;
 • кетчупу.

Алыча Шатер (Shater) - опис сорту

Важливо! Середня оцінка смакових якостей консервів з аличі Шатер становить 4,1-4,3 бала з 5 можливих.

Стійкість до хвороб і шкідників

Цей сорт гібридної сливи має стійкість до захворювань і шкідників. Але для підтримки його природного імунітету на високому рівні рекомендується щорічно навесні проводити профілактичну обробку.

Читайте більше: Облагороджування заміських ділянок декоративними культурами набирає популярності. Для цієї мети ідеально підходить слива розчепірена (алича) з темно-червоним листям, корою і плодами. Бльше про вирощування, обрізку та посадку ви зможете знайти на нашому сайті.

Переваги і недоліки вирощування аличі сорту Шатер

Алича Шатер має певні сильні і слабкі сторони. Тому потрібно з ними ознайомитися, щоб скласти повне уявлення про цей сорт і зрозуміти, наскільки критичні його недоліки.

Плоди аличі Шатер можна зберігати протягом 10 днів без втрати смакових якостей

Основні переваги:

 • ранній термін дозрівання плодів;
 • висока врожайність;
 • універсальність застосування;
 • відмінні смакові якості;
 • невелика висота дерева, що полегшує догляд;
 • несприйнятливість до захворювань і шкідників;
 • висока морозостійкість;
 • відмінний товарний вигляд.

Переваги і недоліки

До мінусів можна віднести:

 • розтягнутий період плодоношення;
 • неповне відділення кісточки;
 • потребує обпилювачів.

Посадка і догляд за аличею Шатер

Щоб саджанець цього сорту гібридної сливи повноцінно ріс і розвивався, необхідно провести посадку з урахуванням вимог культури. При цьому важливо не тільки правильно підібрати місце, але і дотримуватися оптимальних термінів, а також слід враховувати, з якими культурами можна вирощувати аличу Шатер поблизу.

Рекомендовані терміни

Посадку саджанця цього сорту слід проводити навесні до розпускання бруньок. У південних регіонах оптимальним періодом для цього є кінець березня або початок наступного місяця, а в центральних областях — середина або кінець квітня.

Важливо! Осіння посадка для аличі Шатер не рекомендується, так як ймовірність вимерзання саджанця в першу зиму велика.

Посадка і догляд за аличею Шатер

Вибір відповідного місця

Для гібридної сливи слід вибирати сонячну ділянку, захищену від сильних рвучких вітрів. Тому рекомендується висаджувати аличу Шатер з південної або східної сторони ділянки.

Дана культура невимоглива до складу грунту, тому її можна вирощувати навіть у глинистому важкому грунті, якщо спочатку додати в нього торф і пісок. Рівень грунтових вод на ділянці повинен бути не менше 1,5 м. Хоча алича є вологолюбною культурою, вона погано переносить тривалий застій вологи в грунті, в результаті може загинути.

Важливо! Максимальної продуктивності при вирощуванні аличі Шатер можна досягти при посадці в добре дренованих суглинках.

Які культури можна і не можна садити поруч з аличею

Для повноцінного росту саджанця необхідно враховувати можливе сусідство. Не можна висаджувати сорт аличі Шатер поруч з такими деревами:

 • яблуня;
 • волоський горіх;
 • вишня;
 • черешня;
 • груша.

Найкраще уживається гібридна слива з іншими видами культури, в тому числі з барбарисом, жимолостю, тереном.

Які культури можна і не можна садити поруч з аличею

Вибір і підготовка посадкового матеріалу

Для посадки слід вибирати одно-, дворічні саджанці, отримані методом живцювання або з порослі. Вони здатні швидко відновлюватися в разі підмерзання взимку. Саджанець для посадки не повинен мати ознак початку вегетації.

При покупці слід звернути увагу на кору, щоб не було пошкоджень. Коренева система повинна складатися з 5-6 добре розвинених гнучких відростків без зламів і пересушених кінчиків.

Важливо! За добу до посадки саджанець потрібно поставити просто в воду, щоб активізувати обмінні процеси в тканинах рослини.

Агротехніка посадки аличі Шатер

З посадкою аличі Шатер може впоратися садівник, який навіть не має багаторічного досвіду. Цю процедуру проводять за стандартною схемою. При цьому важливо пам’ятати, що для отримання хорошого врожаю гібридної сливи необхідно висадити як мінімум 2 запилювачі.

Посадкову яму слід підготувати за 2 тижні до висадки. Її розмір повинен бути 60 на 60 см. На дно укласти шар битої цегли товщиною 10 см. А решта 2/3 обсягу заповнити грунтосумішшю з дерну, торфу, піску, перегною в рівній кількості. Також додатково слід додати 200 г суперфосфату, 100 г сульфату калію і 1 ст. деревної золи. Все ретельно перемішати з землею, а потім насипати в посадочне поглиблення.

Алгоритм дій при посадці:

 • По центру ями зробити невеликий пагорб з грунту.
 • На нього поставити саджанець аличі Шатер, розправити коріння.
 • Поруч встановити дерев’яну опору висотою 1,0-1,2 м.

Алгоритм посадки аличі Шатер

 • Рясно полити, почекати, щоб волога вбралася.
 • Присипати коріння землею, і заповнити всі порожнечі.
 • Ущільнити поверхню грунту біля основи саджанця, притоптати ногами.
 • Підв’язати до опори.
 • Рясно полити.

На наступний день укласти мульчу біля основи дерева з торфу або перегною завтовшки 3 см. Це дозволить зберегти вологу в ґрунті і запобіжить пересиханню коренів.

Важливо! При посадці кількох саджанців між ними потрібно витримувати дистанцію в 1,5 м.

Подальший догляд за культурою

Доглядати за аличею Шатер нескладно. Полив проводити 2-3 рази на місяць при відсутності сезонних опадів. У період спеки зрошувати грунт біля основи аличі слід 1 раз в 10 днів з промоканням грунту до 30 см.

Підживлення дерева необхідно починати з трирічного віку, так як до цього рослина буде витрачати живильні речовини, які були внесені під час посадки. Ранньою весною слід застосовувати органіку, а в період цвітіння і формування плодів фосфорно-калійною мінеральною сумішшю.

Алича Шатер не потребує формувальної обрізки. Рекомендується тільки проводити санітарну зачистку крони від загущування пагонів, а також від пошкоджених і поламаних. Іноді потрібно прищипувати верхівки гілок, підсилюючи зростання бічних пагонів.

Сорт аличі Шатер: фото, відгуки, опис

Перед зимою аличу Шатер рекомендується рясно полити з розрахунку 6-10 відер води на 1 дерево, в залежності від віку. Для утеплення кореневої системи слід укласти мульчу з перегною або торфу шаром 10-15 см. При наявності ран на стовбурі їх обробити спеціальним розчином. Для цього буде потрібно в 5 л води додати по 100 г деревної золи, вапна і 150 г мідного купоросу. Поливати перед зимівлею аличу потрібно тільки при відсутності дощів.

Хвороби і шкідники, методи боротьби і профілактики

З метою профілактики ранньої весни слід обробляти аличу Шатер бордоською сумішшю або мідним купоросом. Також потрібно білити стовбур дерева і скелетні гілки вапном. Повторну обробку крони рекомендується проводити після цвітіння з застосуванням сечовини в пропорції 500 г засобу на 10 л води.

Висновок

Детальний опис сорту аличі Шатер дозволить кожному садівникові оцінити переваги і недоліки цього виду. Також інформація дає можливість порівняти його з іншими гібридними сливами і вибрати найбільш підходящий варіант, в залежності від кліматичних умов регіону.

Відео: Короткий опис аличі Шатер

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваш сад та город ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Алича Шатер: опис сорту, фото, характеристика, посадка і догляд за деревом