Альпінарій своїми руками в ландшафтному дизайні

Як самому зробити альпінарій? фото виготовлення


Як зробити Альпінарій своїми руками в ландшафтному дизайні

 

Альпінарій своїми руками в ландшафтному дизайні

 

Ну, скажіть, хто з володарів садових ділянок не мріяв би прикрасити їх мальовничими ландшафтними витворами. Будь-якому нормальному господареві хочеться, щоб сад радував не тільки себе коханого, а й викликав захоплення гостей. Хочеться чогось незвичайного і при цьому щоб чіплявся погляд? Для створення особливої атмосфери і гармонії на садових ділянках, ідеально підійде альпінарій. Цей тип ландшафтного дизайну прийшов до нас з Європи. Тут і буйний колір яскравої рослинності, і гірські валуни різних розмірів та форм, що створюють відчуття, ніби екзотичний шматочок природи з самого серця Альп вкрали в Середземномор’ї і перемістили прямо в сад. Сьогодні на xpert.com.ua ми розглянемо створення альпінарію своїми руками.

Як зробити Альпінарій своїми руками в ландшафтному дизайні

Що потрібно знати щоб зробити альпінарій?

Щоб самому зробити альпінарій, потрібно розбиратися в видах і схемах його пристрою. Розуміти, де варто встановлювати, а де ні. Знати, які підготовчі роботи потрібно провести, який камінь обрати, як підібрати грамотну композицію рослин.

Взявши на озброєння знання і свою фантазію, можна сміливо приступати до робіт. І зовсім не обов’язково наймати знавців облаштування ландшафтного дизайну. Головне, потрібно бути уважним і обережним.

Читайте також: Багаторічні квіти для саду

Основа будь-якого альпінарію — різних розмірів в обрамленні рослин камені. Флора альпійської гірки досить різноманітна. Іншими словами, щоб будувати в своєму саду альпінарій, людина робить гірський фрагмент природи, який повинен виглядати максимально природно і органічно. Тому камені потрібно встановлювати хаотичним чином, але так, щоб складалося відчуття, ніби сама природа, а не людська рука погосподарювала над ними. До оформлення гірки рослинами це правило теж відноситься.

Що потрібно знати щоб зробити альпінарій?

Типи альпінаріїв:

 • Схил гірський — своєрідний насип, де великі валуни розташовуються у вершини, а біля підніжжя дрібні, розсипом.
 • Крута гірка — виконана за типом скелі, де переважають великі камені в підставі, до вершини більш дрібні.
 • Полонина — камені всіх розмірів розташовані хаотично.
 • Схил терасований — створюється у вигляді сходинок не дуже великого розміру, що підтримуються великими каменями, оформленими на пологому схилі.
 • Яр лісовий — гірку розміщують в поглибленні за формою що нагадує раковину. При цьому намагаються оформити великим каменем порослим мохом.
 • Кам’яна стіна — здебільшого формується з плоского каменю, який укладають у невеликі бордюри.

При будівництві альпійської гірки застосовується лише гірське каміння. Зрідка його називають рокарієм. Тільки це не зовсім правильно. При створенні рокарія застосовують, не тільки гірську породу, але і річкову гальку, і великі камені округлих форм негірничого характеру. Прекрасним і нестандартним рішенням, при створенні забору на ділянці, стане вбудована альпійська гірка з каменю шаруватих порід. Відмінною ідеєю в оформленні альпінарію у водойми буде використання лісового валуна оброслого мохами і лишайниками.

Типи альпінаріїв

Обираємо місце для альпійської гірки

Основна функція альпінарію — декоративна. Це потрібно враховувати при виборі місця під гору. Бажано розмішати її на вільному з усіх боків місці, щоб красу було видно з будь-якої точки саду. Найчастіше гірку роблять по центру, або з краю трав’янистих газонів. Орієнтувати альпійську гірку треба так, щоб всі рослини отримували максимальну кількість сонячної енергії і тепла.

Якщо на ділянці вже є сходи на якомусь природному узвишші, то альпінарій стане гарним доповненням до неї. Якщо немає, але планується, є резон потурбуватися схемою, де вони будуть доповнювати один одного. Коли гірку планується облаштувати в глибині саду, необхідно подумати про підходи до неї у вигляді стежок, або доріжок. Дуже красиво виглядають в альпінарії кам’яні стежки, або сухі струмочки, створені з дрібного каменю.

Читайте також: Фото квітів які цвітуть все літо

Коли на ділянці є невелике озеро, або штучний ставок, та ще й порослий очеретом, то альпінарій ідеально впишеться в загальну картину, коли розташувати його поруч. А хочете щось по-справжньому велике, що кидається в очі? Створіть альпінарій з величезних валунів, і оформіть його у вигляді водоспаду.

Коли встановете альпінарій по центру садової ділянки, він буде головним елементом декору. Пам’ятайте, при установці гірки не бажано розташовувати її в тіні. Неважливо, чи буде дерево закривати світло, або якась інша споруда. Якщо кущі з деревами присутні як елемент саду, то вони будуть мати гарний вигляд на деякому віддаленні від гірки. Тут треба, щоб вони підходили за колірною гамою. Занадто яскравий задній фон буде нівелювати красу альпійської гірки. Дуже добре виглядає гірка, що продовжує загальний дизайн саду, якщо її розмістити на природному узвишші, або навіть в глибині яру.

Обираємо місце для альпійської гірки

Як зробити альпінарій своїми руками, покрокова інструкція

Підготовчі роботи при створенні гірки починаються безпосередньо на місцевості. Для початку визначається, який заввишки буде альпінарій, яких розмірів і форм камені будуть використовуватися в закладці. Тут же визначається і діаметр альпінарію. Стандартно вважається, що висота гірки становить приблизно 0,6-1,6 метрів. На землі схематично і попередньо розміщуються основні композиційні елементи з каменів.

Всі розуміють, що погода — дощ, вітер, сніг, впливають на збереження альпійської гірки. Згодом деформація і руйнування будуть відбуватися все сильніше. Як уберегти гірку від згубного впливу зовнішнього середовища? Перше що радять — створювати альпінарій найкраще в осінній сезон. Основу його потрібно буде ретельно і якісно підготувати, щоб ні опади, ні ґрунтові води не зруйнували.

Як зробити альпінарій своїми руками, покрокова інструкція

Ґрунт під альпінарій готують, розчищаючи землю і знімаючи верхній шар грунту в глибину 25-35 см. Після чого створюють дренажну систему, щоб вода нормально відходила і не підточувала підставу. Для цього після зняття ґрунту укладається різний матеріал — осколки цегли, різне будівельне сміття, гравійний керамзит. Глибина цього шару повинна складати до 15 см.

Слідом відбувається укладання крупнозернистого піску — шар товщиною в 5-7 см. Після нього йде грунт 10-17 см, на який вже безпосередньо виставляються валуни, і засаджується флора. Якщо створюється альпійська гірка по терасуватому типу, то великі валуни кладуться в основу кожного ступеня.

Головне в кам’яній композиції

 

 

Грамотна установка великих валунів в основу гірки — головна суть будь-якого альпінарію. А правильна композиція каменів — запорука красивої і міцної гірки. Валуни середніх і дрібних розмірів знадобляться надалі, для формування інших частин альпінарію. Так само для того щоб можна було пересуватися по альпінарію доглядаючи за ним, подбайте про плоске каміння для сходинок.

Викладення каменів починається з заснування вгору, від великих, середніх, і закінчуючи дрібними. Неправильно робити все в строгому порядку, дотримуючись закономірності і рівну відстань. Альпінарій не повинен імітувати гірський ландшафт. Він повинен бути, по суті, цим самим ландшафтом — шматочком Альп, вирваним з дикої природи. Валуни просто потрібно розміщувати в хаотичному порядку, без чіткої ієрархії. Облаштовуючи альпінарій, завжди поглиблюйте камені в землю на одну третину, іноді і на 1/2 від висоти валуна.

Головне в кам'яній композиції

Коли проміжки між каменів заповнені землею, вона трамбується, потім поливається струменем зі шланга з розпилюючею насадкою так, щоб не вимивалася. Після, протягом двох тижнів альпінарій залишають у спокої. Камені повинні встоятися, грунт просісти. Оптимально, якщо його залишити на зиму, а по весні, якщо все добре, висаджувати рослини.

Створюючи кам’яну композицію альпінарію, намагайтеся періодично відходити від неї на відстань в 4-6 метрів. Це дозволить побачити недоліки, і домогтися гармонійності.

Вибір відповідних каменів для альпінарію

Обираючи валуни і камені дрібніших розмірів, завжди слід думати, чи підійде їхня форма, або тип поверхні для певного виду альпінарію. Не забуваємо, що гірка відтворює гірський пейзаж в окремому взятому саду. А на природі, камінь шліфується вітром, водою, і завжди, хоч і природний, але неправильної форми. Якщо брати річкове каміння, то буде зовсім не те. Ламаний, з зазубреним гострим краєм камінь, теж не впишеться в загальний дизайн. Хорошим варіантом стане вапняк, або піщаник. Підійде і доломіт, який буде цілком непогано виглядати. Ще підійдуть — сланці, базальт і деякі інші види каменів гірських порід. Якщо вийде знайти лісові валуни з мохом — це буде майже ідеально.

Для будівництва будь-якої альпійської гірки треба обирати різні розміри каменів — починаючи величезними валунами, і закінчуючи дрібним гравієм.

Вибір відповідних каменів для альпінарію

Які камені використовують при створенні альпінарію?

 • Кварц молочний — діаметр від 35 до 75 см. Він шорсткий, поверхня нерівна. Видобуток каменю відбувається на Уралі.
 • Пісковик — різної форми, часто округленого типу. Колір переважно сірий, рідше пісочний, діаметр від 30 до 90 см, часто шаруватого типу.

Які камені використовують при створенні альпінарію?

 • Кварц біло-зелений — діаметр від 25 до 65 см, камінь осколкового типу зі згладженими фрагментами. Видобувають поблизу Оренбурга.

Кварц біло-зелений

 • Сірпантеніт — сріблястого, або зеленого кольору камінь, діаметр від 26 до 50 см.

Сірпантеніт

 • Ельбрус — колір каменю сірий, рідше бежевий, діаметр від 24 до 98 см.
 • Яшма — має діаметр від 26 до 65 см. Колір червоний, або зелений.

каміння для альпінарію

 • Веселка »- тип кварцу. Має жовто-коричневий колір, і діаметр від 11 до 71 см.

Оформлення рослинами альпінарію

Якщо вдалося залишити в зиму відстоюватися альпінарій, то по весні можна приступати до висадки рослин. Флора повинна відповідати Альпійській, характерною для високогір’я. Насамперед саджають чагарники, слідом трав’янисті, і лише потім землепокривні. Підбираються рослини так, щоб гірка виглядала красиво в будь-який час року. Навесні захоплювала первоцвітом, влітку буйством кольорів, восени золотистою купою, а зимою соковитою зеленню.

Оформлення рослинами альпінарію

Грамотна висадка рослин підсилює естетичну складову альпінарію. Щоб посадити чагарники, викопуються лунки, дно їх зміцнюється гравієм. Коли посадка завершена, грунт утрамбовується і присипається зверху гравієм. Якщо хочеться альпінарій-хвойник, то для невибагливого дизайну ландшафту цілком підійдуть чагарники і дерева з вічнозелених рослин.

Коли для гірки беруть вапняк, то грунт, що насипаний в ньому набуває якості лужного середовища. Деякі рослини на такій землі погано ростуть. Тоді доведеться підкислити грунт.

Рослини добре адаптовані до тіні їх найкраще висаджувати на північному схилі гірки. Якщо альпійська гірка побудована у вигляді кам’яної огорожі, то ідеально буде виглядати на ній килим з гвоздики і барвінка.

альпінарій фото

До тіньолюбних рослин належать:

— Хости. Мають золотисті, білі і сині прожилки на листі, розростаються по розеткообразному типу.
Астільба. Має рожеві дрібні суцвіття по пірамідному типу. Зацвітає в липні.
— Бадан. Листя м’ясисті, яскраво-зеленого кольору. Суцвіття малинового кольору.

До тіньолюбних рослин належать:

— Папороть. Ця рослина дивовижно виглядає, якщо висадити її біля підніжжя альпінарію.

- Папороть. Ця рослина дивовижно виглядає, якщо висадити її біля підніжжя альпінарію.

— Стахис. Листя пухнасті сизуваті. Є досить невибагливим у догляді і поливі.

— Барвінок. Ця рослина має блакитну квітку. Листя темно-зелене, блискуче.

- Барвінок. Ця рослина має блакитну квітку. Листя темно-зелене, блискуче.

— Живучка. Під сонячними променями дуже швидко розростається. Флора, якій потрібно багато світла, завжди висаджується на південних схилах альпійської гірки.

До світлолюбних рослин відносяться:

— Декоративна цибуля. Має величезне листя, які виглядають як довгі вертикальні стріли.
— Ірис. Чимось дуже нагадує орхідею, відноситься до багаторічних цибулинних рослин.
— Лаванда. Відноситься до вічнозелених гірських чагарниках, має дрібні фіолетові квіти.
— Молодило. Рослина з маленьким салатового кольору листям, що розходиться розетками.
— Адоніс. Має яскраво-жовті суцвіття. Багаторічна рослина.
— Ацена. Чудова рослина, листя якої по зимі не опадає. Суцвіття, коли відцвітають, стають червоними голчастими кульками.

Грамотно поєднуючи різні типи і види рослин можна створити унікальну і гармонійну композицію на альпійській гірці. Покривні, первоцвіти — в правильних комбінаціях довго будуть радувати око власника альпінарію. А ще, є види рослин, які є універсальними.

фото альпійської гірки

До них відносяться:

— Мильнянка. Зростає на вапняних скелях. Високогірна багаторічна рослина.
— Седум. Має соковите листя лимонного кольору. Квіти у вигляді розеток.
— Сцилла. Відноситься до первоцвітів. Має суцвіття блакитного кольору.
— Фіалка. Є досить невибагливою рослиною. Цвіте практично все літо.
— Флокс. Відноситься до килимового типу рослин, з дрібними рожевими суцвіттями.
— Арабіс. Зацвітає два рази в рік — в травні і пізньої осені. Відноситься до багаторічних рослин.
— Дзвіночок. Досить невибагливий. Рясно цвіте, починаючи з липня, і аж до жовтня.
— Крокус. Є первоцвітом і бульбоцибульною рослиною.
— Мускари. Відноситься до цибулинних рослин, який чимось нагадує гіацинт.

Хорошим ходом буде, якщо оформити альпінарій хвойними вічнозеленими рослинами в поєднанні з кам’янистою стежкою, або дерев’яними сходинками.

гарний альпинарий

До вічнозелених хвойних порід відносяться:

— Звичайна, або канадська ялина;
— Гірська сосна;
— Козацький, звичайний, або скельний ялівець.

Для грамотного і плавного переходу, між високими і дрібними рослинами добре підійде проміжна флора. Це може бути і краснолистий барбарис, і вереск, і мигдаль, і рокитник російський, і японська спірея, і бересклет.

За альпійською гіркою потрібен догляд. Тут потрібно вчасно прибирати засохлі квіти, прополювати від бур’янів, поливати, коли потрібно. Удобрювати гірку слід фосфатно-калійними добривами. Особливу увагу потрібно приділити і прополюванню. Адже бур’ян має різну кореневу систему і, проростаючи, він легко може зруйнувати альпінарій зсередини. Якщо є можливість, бажано відразу перед закладкою гірки обробити грунт гербіцидами. Але, головне, не перестаратися. У зимовий час, для захисту від холодів рослини утеплюють.

Альпінарій своїми руками, фото добірка

Альпінарій своїми руками, фото добірка

Альпінарій своїми руками, фото

Як самому зробити альпінарій? фото виготовлення

Як самому зробити альпінарій? фото

Як зробити альпінарій

альпійська гірка для дачі

квіти для альпінарія

рослини для альпінарію

Зате, після того, як альпінарій буде готовий, на садовій ділянці в будь-який час року завжди буде маленька, але справжнісінька частинка Альпійських гір.

 

Альпінарій своїми руками в ландшафтному дизайні