Арматура: застосування в будівництві, характеристика та опис

Сталева та композитна арматура


Сталева та композитна арматура - опис, характеристика та застосування з фото Сталева арматура фото

 

Арматура: застосування в будівництві, характеристика та опис

 

Яка буває арматура — опис та характеристика

У будівництві одним з незамінних матеріалів є бетон, але цілком очевидно, що його «ахіллесова п’ята» — це крихкість і обмежена міцність на розтяг. А тому бетон обов’язково піддають армуванню — зміцненню за допомогою будівельної арматури.

Як відомо, будівельна арматура являє собою стрижні, які в процесі будівництва з’єднуються в каркас, що сприяє створенню міцності бетонної конструкції. Арматура допомагає розподілити в ній навантаження, збільшити її несучу здатність, що не дає бетону потріскатися.

В даний час на ринку представлена традиційна сталева арматура та інноваційна композитна (неметалева). Давайте розглянемо, що являють собою ці види арматури і які їхні переваги.

Сталева арматура для будівництва

Сталева арматура буває гарячекатана стрижнева і холоднокатана (холоднотянута) дротова. Найбільш часто застосовується гарячекатана стрижнева арматура, що має вигляд довгого стрижня з гладкою або ребристою поверхнею (періодичним профілем). Виготовляється вона з легованої сталі: сталь для посилення міцності легується, або сплавляється, кремнієм і марганцем; іноді додають хром і титан. Це покращує фізико-механічні властивості сталі — її міцність і зносостійкість.

Діаметр стрижня — від 6 до 40 мм.

При виготовленні каркаса стрижні арматури зварюють або з’єднують шляхом в’язки за допомогою в’язального дроту.

Арматура з ребристою поверхнею має краще зчеплення з бетоном, однак періодичний профіль може знижувати міцність сталі.

Холоднотягнута дротяна арматура має діаметр від 3 до 12 мм. Виготовляється з низьковуглецевої сталі (звичайний арматурний дріт класу В-I) або з вуглецевої сталі (високоміцний дріт класу В-II). Дріт так само буває з гладкою і рифленою поверхнею.

Така арматура може застосовуватися тільки в надміцному бетоні.

Ще одним видом арматури є канати, які скручують з декількох (2-19) дротів з гладкою поверхнею. Найчастіше використовуються семи-дротові канати, що виготовляються шляхом звивання по спіралі шести дротів діаметром від 1,5 до 5 мм навколо прямолінійною центральної дроту.

Як окремий вид будівельної арматури можна виділити жорстку (несучу, монтажну) арматуру, що є частиною конструкції залізобетону. До цього виду належить двутавр (перетин буквою «Н»), швелер та куточок. Двотавр застосовується у влаштуванні перекриттів і конструкцій для мостів. Швелер, що має П-подібну форму, застосовується в якості опорних елементів як частина залізобетонної конструкції.

 

 

armatyra-1

Плюси і мінуси сталевої арматури

Використання сталевої арматури доцільно з функціональної точки зору і відносно недорого, вона відмінно справляється з поставленими завданнями, володіючи міцністю і термостійкістю. Однак у неї є своя «слабка ланка»: сприйнятливість до корозії (окислення), що робить її схильною до дії солей, агресивних хімічних реагентів і вологи. При кородуванні сталева арматура розбухає і збільшує розтягувальне навантаження на бетон, який починає розтріскуватися і кришитися, створюючи тріщини, що надалі веде до прискореного зносу як сталі, так і бетону. Це неминуче тягне за собою витрати на ремонт і обслуговування, а якщо ж процес вчасно не зупинити, виникає небезпека порушення цілісності конструкції. Більше того, схильність сталевої арматури до електропровідності і магнітних полів робить небажаним її використання в бетонних конструкціях будівель і споруд, пов’язаних з виробництвом електроенергії або з проведенням деяких медичних, наукових та ін. досліджень.

Композитна арматура опис з фото

Існує також неметалічна композитна арматура (АНК). Вона виготовляється зі скляних (склопластикова арматура), вуглецевих (углепластикова) і базальтових (базальтопластикових) волокон і просочується термореактивним сполучним.

Композитна арматура — це не просто альтернатива сталевій, це абсолютно новий матеріал, екологічний та економічний, розроблений із застосуванням нанотехнологій. Композитні матеріали взагалі відрізняються особливою міцністю, особливо на розрив і розтягнення. Все це повною мірою відноситься і до композитної арматури.

Базальтопластикова і склопластикова арматура виконується у вигляді стрижнів, що мають безперервну спіральну рельєфність, будь-якої будівельної довжини з діаметром від 4 мм до 14 мм. Арматура виготовляється з інноваційного матеріалу, який має невелику питому вагу і тому економить кошти, починаючи з вантаження і транспортування.

Композитна арматура може застосовуватися в цивільному та промисловому будівництві в різноманітних конструкціях різних споруд і будівель відповідно до вимог, що пред’являються проектною документацією.

Композитна арматура фото

Композитна арматура фото

ПЕРЕВАГИ КОМПОЗИТНОЇ АРМАТУРИ

Така арматура не піддається корозії, і тому абсолютно виправдано її застосування для армування конструкцій з періодичним або довготривалим зануренням в прісну або морську (солону) воду: підпірних стін, опор (дамб), пірсів, причалів (пристаней), палуб, пальових споруд, переборок, каналів, морських бурових платформ, плавальних басейнів. Композитна арматура не сприйнятлива до дорожніх солей та іншим хімічних реагентів, що робить її більш надійним і менш вимогливим в обслуговуванні вибором для доріг і мостів, парковок, злітно-посадкових смуг, дорожніх блоків огорожі, підпірних стінок та фундаментів, бордюрних каменів, парапетів.

Композитна арматура незамінна в конструкціях, чутливих до ваги, в умовах, коли грунт має недостатні несучі властивості, в сейсмічно активних зонах або чутливих з точки зору екології областях, де небажано пересування важкої техніки.

Використання АНК для армування попередньо напружених залізобетонних конструкцій, експлуатованих в агресивних середовищах, є кращим, оскільки АНК відповідно до СП 28.13330 відноситься до III-ї групи за ступенем небезпеки корозійного пошкодження, тобто найменш небезпечна.

Характеристики міцності композитної арматури вище, ніж у сталевої, при цьому вона має набагато меншу вагу, а також не проводить електричний струм.

Читайте також: Які є будівельні матеріали

Коефіцієнти теплового розширення композитної арматури і бетону наближені один до одного, а значить, тріщини в бетоні не утворюються.

Композитна арматура може застосовуватися в будь-яких бетонних конструкціях будівель і споруд різного призначення (з важкого дрібнозернистого, легкого, пористого, поризованного і напружуваного бетонів), експлуатованих при температурі навколишнього середовища не нижче -60 і не вище +100 градусів.

Композитна арматура — порівняння зі сталевою відео

Зростаючі вимоги до комфорту, безпеки, економічності та екологічності будівництва змушують і будівельників, і виробників шукати нові матеріали і конструкції замість традиційних. Все частіше при армуванні бетонних конструкцій на зміну звичній сталевій арматури приходить композитна. Разом з тим кожен вид арматури повинен підбиратися з урахуванням певних умов, а тому при виборі краще проконсультуватися з фахівцями.

 

Арматура: застосування в будівництві, характеристика та опис