Баня своїми руками — інструкції, фото і відео

Як побудувати баню своїми руками


Баня своїми руками - Як зробити баню, відео та фото

 

Баня своїми руками - інструкції, фото і відео

 

Зміст:

 • Планування бані
 • Фундамент для бані та вимощення
 • Пристрій зливу в парній
 • Стіни бані: збираємо коробку

Як відомо, справжній чоловік повинен побудувати будинок, посадити дерево і виростити сина. Замість будинку можна зробити баню своїми руками. Разом з початківцями будівельниками ми розберемося, як побудувати баню своїми руками.

Планування бані

Баня своїми руками - Як зробити баню, відео

Баня своїми руками починається з планування та складання креслення. Плануємо розміри приміщень і коробки лазні, пристрій майданчика під фундамент. Незважаючи на індивідуальність кожного проекту бані, всі сучасні споруди такого призначення мають поділ на такі приміщення: парна, мийна, передбанник, який також може виконувати функцію кімнати відпочинку, роздягальні.

До основного зрубу лазні вже після завершення всіх робіт можуть бути прибудовані приміщення різного призначення, якщо така необхідність виникне. Жодна лазня не обходиться без печі, також в плані повинні бути передбачені слив і димар.

Читайте також: Піч з цегли своїми руками

Фундамент лазні розраховується, виходячи з ваги, висоти і споруди, які мають надбудови на банному зрубі. Надбудова включає другий поверх будь-якого призначення, а також пристрій одно- або двосхилого даху.

Розрахунок висоти стель здійснюється, виходячи з того, щоб дорослий чоловік міг поміститися в повний зріст. При визначенні горизонтальних розмірів парної потрібно також враховувати зріст дорослої людини при бажанні паритися в положенні лежачи. Визначаючи розміри майбутньої споруди, необхідно враховуватися плановану кількість, тобто скільки там поміститься осіб.

На замітку: Розміри бані безпосередньо залежать від швидкості прогріву приміщень і тривалості збереження тепла. Для будівництва бані переважно використовувати брус з перетином 15х15 см. Виходячи з цих міркувань, будуємо креслення і орієнтуємося на них при будівництві.

На фото представлені типові креслення лазні для ознайомлення:

Баня 4х6

Баня 4х6

Баня 4х6 з ганком

Баня 4х6 з ганком

Баня з профільованого бруса 4х6

Баня з профільованого бруса 4х6

Фундамент для бані та вимощення

Отже, робимо баню своїми руками. Починаємо з фундаменту.

Порада майстра: Найбільш надійний тип фундаменту — стрічковий: нижній шар з крупного піску висотою 15-20 см, наступний шар з щебеню або дрібного каменю такої ж висоти необхідний для відведення вологи і амортизації температурних деформацій, яким піддається бетонна стрічка фундаменту лазні.

Для ґрунтів кам’яного і глинястого типу висота фундаменту може складати 40-60 см, при цьому над поверхнею фундамент виступає на 15-20 см. Для інших типів ґрунтів висота фундаменту може бути 60-80 см.

Стрічку заливають бетоном в пропорції суміші 1: 3, не забуваючи вставляти на кожну стрічку по 2-3 вертикальних металевих стрижня для забезпечення зв’язки стіни і фундаменту. При цьому обов’язковими умовами є армування, що представляє собою прокладку з різних шматків металу, пов’язаного дротом, приблизно посередині шару стрічки, і бутовані колотим каменем.

 

 

як побудувати баню своїми руками.

Якщо в проекті лазні присутній цоколь, то робиться він також заливним з бутованням невеликим каменем. Між фундаментом і цоколем по всьому периметру укладається гідроізоляція — два-три шари толі або руберойду. Цоколь також ізолюється від стіни двома шарами руберойду.

При відсутності цоколя фундамент потрібно підняти над поверхнею землі на 20-60 см. При цьому ширина фундаменту повинна бути більше товщини бруса на 10 см.

Порада майстра: Запобігти гниттю нижніх брусів деревини і уникнути стороннього запаху можна, промазав на два рази два нижніх бруса по всьому периметру будівлі відпрацюванням машинного масла. Додатковою гарантією довговічності лазні будуть нижні вінці з модрини.

У цоколі, а при його відсутності — в верхній частині фундаменту на протилежних стінах робляться отвори для вентиляції розміром 15х15 см, які повинні перебувати нижче рівня підлоги.

Отмостка грає величезну роль в збереженні будівлі та тривалості її експлуатації. Однак вимощення з бетону, який використовується в сучасному будівництві, через 2-3 роки вже відходить від фундаменту, а через 5-6 років практично повністю руйнується.

У цьому випадку варто звернути погляд до досвіду наших предків, які для влаштування вимощення користувалися глиною. Глиняне вимощення виконується шириною 120-150 см, поверх шару глини насипається шар дрібного каменю або щебеню товщиною близько 10 см, який захистить глину від вимивання капаючої з даху води.

Відео: Як зробити баню своїми руками

Пристрій зливу в парній

Всередині майбутньої стрічки фундаменту в центральній частині приміщення мийної копаємо яму розміром близько 180х180 см, приблизно 1,5 метра глибиною. Виконуємо заливку стінок бетоном товщиною 20-25 см з армуванням металом і бутованням дрібним колотим каменем. Зверху яма закривається настилом з дощок.

Приблизно посередині влаштовується водяний затвор, вся площа армується дротом, використовуються також обрізки куточків, труб та ін., Прикріпивши до настелених дошок перекриття, і потім бетонуючи. В районі водяного затвора товщина шару повинна становити не менше 20 см з плавним підйомом в сторону фундаменту.

як зробить баню своїми руками

По всьому периметру мийного приміщення і парної на свіжий бетон укладаємо плоскі камені. Яма з водяним затвором під підлогою приміщення мийної забезпечує комфортну температуру поверхні підлоги.

Якщо є достатня кількість дощок для опалубки заливку стін зливної ями можна виконувати одночасно з пристроєм і заливкою стрічки фундаменту. Водяний завтор може бути зварений з металу і встановлений в будь-якому зручному місці до заливки підлоги або забетонований у вигляді ямки зі вставленої в неї товстої жерстяної пластини, нижня частина якої повинна опускатися на півсантиметра-сантиметр нижче відвідної труби.

Настил підлоги під лагами виконується плоским каменем на бетонний розчин, що має загальну товщину шару близько 20 см. Під ним такої ж товщини теплоізоляційна подушка з шлаку, витриманого не менше року на вулиці. Бетонна підлога робиться з ухилом до водяного затвору.

Лаги, для яких служать обрізні дошки товщиною 40-50 см, складають з настилом єдине ціле, вся конструкція стоїть на бетонній підлозі, контакт зі стінами лазні відсутній. Дошки підлоги повинні бути строганними, а їх межі — заоваленними. Необхідно залишити між дошками настилу зазори по 5 мм для стоку води.

Стіни бані: збираємо коробку

Стіни бані можуть бути виконані з цегли або піноблоків, можна побудувати каркасну баню своїми руками або поставити рубану лазню. Для будівництва бані своїми руками простіше всього використовувати профільований брус, про розміри і обробку якого було сказано вище.

Для внутрішньої перегородки застосовується брус-капіталка перетин 15х10 см. Якщо нижні 2-3 вінця зрубу бані виконуються з найменш схильною до гниття модрини, то наступні вінці можна укладати з брусів будь-яких порід, бажано, хвойних.

Роботи виконуються в наступному порядку: спочатку укладається стрічковий фундамент, а потім можна приступати до будівництва бані. Фундаменту необхідно дати просохнути не менше трьох діб, при сирій і прохолодній погоді — не менше п’яти.

будівництво бані своїми руками

Наступний етап — укладання руберойду, попередньо нарізаного на смуги, по всій довжині стрічки фундаменту, при цьому стики першого і другого шарів руберойду не повинні збігатися. Ширина смуг руберойду повинна бути більше ширини стрічки фундаменту не менше ніж на 50 мм (20 мм дається зовні і 30 мм — всередині). Щілини між брусами ущільнюються мохом або клоччям, вимоченому в відпрацьованому машинному маслі.

Основою всього зрубу є оклад по периметру лазні. Щоб зробити розмітку для отворів, кладемо брус на стрічку фундаменту впритул до штирів. Висвердлюємо наскрізні отвори діаметром 25 мм. На кінцях брусів відповідно до обраного типу будови зарізав пази або шипи. Кожен брус ставимо на своє місце, місця шипових з’єднань прокладаємо утеплювачем.

Читайте також: Беседка з мангалом

Орієнтуючись на план, для кожної стіни, в тому числі, для перегородок, визначаємо довжину і кількість брусів. Готуємо мірки з дюймової дошки, розпиляної навпіл уздовж, і помічаємо їх, як зручно, враховуючи нахлест з’єднань або глибину вруби (для внутрішніх перегородок). Заготовки робляться і на всі кутові і поздовжні з’єднання.

За виготовленим мірками За допомогою пилки Робимо заготовки бруса приблизно для 4-5 вінців. Під час складання коробки бані з бруса своїми руками будь-яка похибка від спочатку встановлених зазорів буде помітна, що дозволяє своєчасно виправити помилку.

Вставляти дверні блоки бажано відразу на оклад, віконний — після досягнення потрібного рівня.

Порада майстра: Виконуючи збірку будь-яких з’єднань брусів між собою, не треба підганяти їх впритул. Вільний простір в пазах заповнюється утеплювачем нещільно.

Порядок з’єднання рядів брусів між собою наступний:

 • новий цілий брус укладається і підганяється за місцем;
 • засверлюються отвори: на відрізках бруса довжиною понад 2 метри — не менше двох, на прогонах — не менше трьох, проходячи наскрізь знову покладений брус і наполовину в ніжній;
 • знімаєте брус, в отримані отвори щільно забивається шканти, виготовлені з чурки бруса, довжиною півтори висоти бруса;
 • укладаєте рівним шаром клоччя по всій довжині;
 • ставите на місце брус, поєднуючи отвір зі шкантів, і набиваєте його, домагаючись щільної посадки на місце;
 • сокирою необхідно вирубати нагель на глибину не менше 2 см, щоб після усадки бруса шканти не піднімали вище розміщені бруси;
 • Коли зруб готовий, можна приступати до будівництва даху.

Відео: Будівництво бані на дачі своїми руками

Сподіваємося, Вам стало зрозуміло, що баня своїми руками — споруда не складна. У вас обов’язково вийде зробити баню своїми руками! Читайте наш сайт Сільське господарство та Садівництво, і у Вас буде гаразд не тільки Ваш город але й дача!

 

Баня своїми руками - інструкції, фото і відео