Церкоспороз буряку — як боротися в домашніх умовах
Заходи захисту від церкоспорозу буряку


Церкоспороз буряку
Збудник церкоспорозу буряків: Cercospora beticola SacC. Церкоспороз є одним з найбільш розповсюджених захворювань буряків, що зустрічаються майже у всіх районах бурякосіяння. Зазвичай хвороба проявляється на більш розвиненому листі у вигляді округлих світло-бурих з червоно-бурою облямівкою плям, 2-3 мм в діаметрі.
Шкідливість церкоспорозу:
Церкоспороз порушує найважливіші фізіологічні процеси в рослині, порушується азотистий обмін. Листя часто відмирають, коренеплоди погано зберігаються. Недобір урожаю коренеплодів може досягати 30-70%.
Симптоми церкоспорозу буряка:
Зазвичай хвороба проявляється на цілком розвиненому листі буряків у вигляді округлих, численних, сіро-жовтих, з червоно-бурою облямівкою некрозів, розміром 2-4 мм. Іноді некрози зливаються, можуть випадати.
На поверхні некрозів у вологих умовах утворюється бархатистий сіруватий наліт конідіального спороношення. На черешках листя некрози довгасті, коричневі.
Сильно уражені листки жовтіють і відмирають. У вегетуючому стані залишаються тільки наймолодші відростаючі листя в центрі розетки.
На рослині замість відмерлого листя утворюється нове, на що витрачається велика кількість пластичних речовин, а це негативно позначається на масі коренеплоду і його якості.
Прояв рамулярнозу (збудник — гриб Ramularia hetae Rostr.) За зовнішнім виглядом кілька схожий з церкоспорозом, однак плями менш правильної форми, можуть поступово збільшуватися в розмірах: середня частина їх бура, а темно-бура облямівка навколо плями може бути відсутньою.
Рамуляріоз має наліт не сірий, а білий, порошкоподібний. Збудник близький за біологічними особливостями церкоспорозу, але зустрічається рідко.
Джерело інфекції церкоспорозу:
Зимує міцелій, рідко в відмерлих листках і черешках буряку, в околопліднику насіннєвих клубочків. У природних умовах збудник хвороби зберігається тільки в рослинних рештках, які перебувають на поверхневому шарі ґрунту (до 10 см); може зберігатися в багаторічних бур’янах. Перезараження відбувається конідіями, зазвичай через продихи, в ранкові години.
Біологія патогенів:
Гриби — факультативні сапротрофи. Міцелій знаходиться в міжклітниках, він добре розгалужений, багатоклітинний. Конідієносці світло-коричневі, нерозгалужені, утворюються пучками (спородохії).
Конідії безбарвні, з 3-5 перегородками, розміром 30-36 х 3-5 мкм. Інкубаційний період — від 7 до 40 днів, залежно від температури повітря. Більш сильний розвиток церкоспорозу проявляється в роки з дощовим і спекотним літом.
Рослини-господарі: картопля, горох, соя, люцерна, щавель, мальва, подорожник, кульбаба, березка.
Заходи захисту від церкоспорозу буряка:
— Вирощування толерантних сортів і гібридів буряків;
— Дотримання сивозміни з виключенням слабкості культур;
— Знищення рослинних залишків і боротьба з бур’янами;
— Обробка насіння робочим розчином препарату Агат-25 для підвищення стійкості до захворювань;
— Обприскування маткових посадок 0,5% робочим розчином фунгіциду Ровраль.
На цьому все, наша стаття «Церкоспороз буряку. Заходи захисту від церкоспорозу» підійшла до кінця, бажаємо вам успіху у боротьбі з шкідниками та хворобами Ваших рослин. Рекомендуємо переглянути незмінну рубрику нашого сайту Хвороби і шкідники саду та городу де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про існуючи хвороби та боротьба з ними у саду та городі. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!
