Церкоспороз буряку — як боротися в домашніх умовах

Заходи захисту від церкоспорозу буряку


Церкоспороз буряку. Заходи захисту від церкоспорозу

 

Церкоспороз буряку - як боротися в домашніх умовах

 

Церкоспороз буряку

Збудник церкоспорозу буряків: Cercospora beticola SacC. Церкоспороз є одним з найбільш розповсюджених захворювань буряків, що зустрічаються майже у всіх районах бурякосіяння. Зазвичай хвороба проявляється на більш розвиненому листі у вигляді округлих світло-бурих з червоно-бурою облямівкою плям, 2-3 мм в діаметрі.

Шкідливість церкоспорозу:

Церкоспороз порушує найважливіші фізіологічні процеси в рослині, порушується азотистий обмін. Листя часто відмирають, коренеплоди погано зберігаються. Недобір урожаю коренеплодів може досягати 30-70%.

Симптоми церкоспорозу буряка:

Зазвичай хвороба проявляється на цілком розвиненому листі буряків у вигляді округлих, численних, сіро-жовтих, з червоно-бурою облямівкою некрозів, розміром 2-4 мм. Іноді некрози зливаються, можуть випадати.

На поверхні некрозів у вологих умовах утворюється бархатистий сіруватий наліт конідіального спороношення. На черешках листя некрози довгасті, коричневі.

Сильно уражені листки жовтіють і відмирають. У вегетуючому стані залишаються тільки наймолодші відростаючі листя в центрі розетки.

Церкоспороз буряку.

 

 

На рослині замість відмерлого листя утворюється нове, на що витрачається велика кількість пластичних речовин, а це негативно позначається на масі коренеплоду і його якості.

Прояв рамулярнозу (збудник — гриб Ramularia hetae Rostr.) За зовнішнім виглядом кілька схожий з церкоспорозом, однак плями менш правильної форми, можуть поступово збільшуватися в розмірах: середня частина їх бура, а темно-бура облямівка навколо плями може бути відсутньою.

Рамуляріоз має наліт не сірий, а білий, порошкоподібний. Збудник близький за біологічними особливостями церкоспорозу, але зустрічається рідко.

Джерело інфекції церкоспорозу:

Зимує міцелій, рідко в відмерлих листках і черешках буряку, в околопліднику насіннєвих клубочків. У природних умовах збудник хвороби зберігається тільки в рослинних рештках, які перебувають на поверхневому шарі ґрунту (до 10 см); може зберігатися в багаторічних бур’янах. Перезараження відбувається конідіями, зазвичай через продихи, в ранкові години.

Біологія патогенів:

Гриби — факультативні сапротрофи. Міцелій знаходиться в міжклітниках, він добре розгалужений, багатоклітинний. Конідієносці світло-коричневі, нерозгалужені, утворюються пучками (спородохії).

Конідії безбарвні, з 3-5 перегородками, розміром 30-36 х 3-5 мкм. Інкубаційний період — від 7 до 40 днів, залежно від температури повітря. Більш сильний розвиток церкоспорозу проявляється в роки з дощовим і спекотним літом.

Рослини-господарі: картопля, горох, соя, люцерна, щавель, мальва, подорожник, кульбаба, березка.

Заходи захисту від церкоспорозу буряка:

— Вирощування толерантних сортів і гібридів буряків;

— Дотримання сивозміни з виключенням слабкості культур;

— Знищення рослинних залишків і боротьба з бур’янами;

— Обробка насіння робочим розчином препарату Агат-25 для підвищення стійкості до захворювань;

— Обприскування маткових посадок 0,5% робочим розчином фунгіциду Ровраль.

Церкоспороз

На цьому все, наша стаття «Церкоспороз буряку. Заходи захисту від церкоспорозу» підійшла до кінця, бажаємо вам успіху у боротьбі з шкідниками та хворобами Ваших рослин. Рекомендуємо переглянути незмінну рубрику нашого сайту Хвороби і шкідники саду та городу де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про існуючи хвороби та боротьба з ними у саду та городі. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

 

Церкоспороз буряку - як боротися в домашніх умовах