Як вибрати черешню для посадки в саду — вибір місця та сорту черешні під посадку

Посадка і догляд за черешнею в домашніх умовах


Черешня

 

Як вибрати черешню для посадки в саду - вибір місця та сорту черешні під посадку

 

Соковита і смачна, улюблена багатьма черешня, в саду часом може принести розчарування через малу кількість або відсутнього врожаю. А інформація по підбору сортів черешні іноді занадто складна для сприйняття. Тому на допомогу для початківців надаємо Вам інформацію з коротким описом сортів черешень і їх фото. А також, стаття містить рекомендації по посадці і догляду за черешнею.

Сорти черешні: фото з назвою та описом

Черешня (Cerasus avium, вишня пташина) — цінна і найраніша плодова культура, по врожайності перевищує вишню звичайну. Плоди черешні дозрівають рано, нарівні з жимолостю їстівною — в червні, і за рахунок раннього дозрівання стають джерелом свіжих натуральних вітамінів для нас і дітей вже на початку літа. Плід у рослини — одногніздна кістянка з смачним соковитим смаком.

Плодові бруньки черешні досить пізно виходять зі стану вимушеного спокою, тому урожай у черешні більш стабільний, ніж у абрикоси та персика. Пильовики і маточки у квітки черешні краще захищені від весняних заморозків, ніж у вишні.

Сорти черешні для посадки - опис з фото.

Листя у черешень велике, подовжено-овальне або видовжено-оберненояйцеподібне з округлими червоними залозками на черешках. Дерева можуть досягати 20-тиметрової висоти, і в сприятливих умовах живуть до 100 років.

Найчастіше черешні вимагають запилювачів, так як самопильні сорти зустрічаються рідко. Саме тому, черешня часто викликає розчарування у садівників-любителів: купили і посадили саджанець, а потім чекають-чекають, а врожаю або немає, або він вкрай убогий. З боку продавців це, звичайно, велика помилка і несумлінність. Потрібно при підборі сортів уважно вивчати їх опис, там повинні приводитися запилювачі. Але, на жаль, не до всіх навіть районованих сортів підібрані і описані запилювачі.

Проте, є само-плідні сорти і гібриди черешень, адже селекція не стоїть на місці. В основному, це черешні нового покоління, і їх треба виписувати по закордонним каталогам:

 • Alex;
 • Lapins;
 • Peter;
 • Pal;
 • Sandor;
 • Stella;
 • Sunburst;
 • Sweet Hart.

Є безліч класифікацій черешень — за типом крони, терміном дозрівання плодів, щільностю м’якоті і так далі. Для зручності наводимо опис сортів, які заслуговують на посадку в аматорських садах. Підбірка згрупована по забарвленню плодів:

ЖОВТА ЧЕРЕШНЯ ДЛЯ ПОСАДКИ В САДУ

 • Черешня «Дрогана Жовта» (Бігарро Дрогана, Пізня жовта) — сильно-росле дерево з густою пірамідальною кроною. Найбільш зимостійке дерево з широким ареалом зростання. Великі кремового кольору плоди без рум’янцю. М’якоть щільна, приємного солодкого смаку. Кісточка погано відділяється від м’якоті. Пізній термін дозрівання. Транспортабельність невисока.

Фото Черешня "Дрогана Жовта" (Бігарро Дрогана, Пізня жовта)

 • «Дениссена Жовта» (Бігарро жовта) черешня — здорове, сильно росле дерево з широкою кроною і декілька никнути гілками. Морозостійка; Плоди пізнього строку дозрівання, зі світло-бурштиновим забарвленням, дуже ніжні, часто мнуться при необережному поводженні. Кісточка відділяється. Транспортабельність невисока.

Фото "Дениссена Жовта"

 • «Ленінградська жовта» черешня — дерево високозимостійке, сильно росле, з густою широко-округлою кроною. Пізній термін дозрівання. Плоди золотисто-янтарного кольору. М’якоть прекрасного смаку з приємною гіркуватістю (терпкістю). Середньо відділяється від кісточки. Транспортабельність середня.

Фото "Ленінградська жовта" черешня

 • Черешня «Франц Йосиф» (Францис, Бігарро Франц Йосип) — дерево велике з пірамідальною кроною, негусте. Морозостійкість хороша. Плід бурштинового кольору з товстою шкіркою, покритий рум’янцем. М’якоть рожево-жовта, ніжна, солодка з кислинкою. Дозріває рано. Плодоніжка довга, міцно тримається на гілках. Транспортабельність відмінна.

Фото Черешня "Франц Йосиф"

 • Черешня «Янтарна» — сильно росле дерево з округлопірамідальною загущеною кроною. Плоди золотисто-жовті з щільною м’якоттю, з приємною слабко кислинкою. Середньопізній термін дозрівання. Кісточка відділяється напів. Транспортабельність гарна.

Фото Черешня "Янтарна"

 • «Присадибна Жовта» черешня — древо сильно росле з середньою густиною. Зимостійке і посухостійке. Плоди жовті зі світло-червоним рум’янцем. М’якоть з приємним кисло-солодким смаком, щільна. Ягоди погано переносять перевезення на великі відстані.

Фото "Присадибна Жовта" черешня

 • Черешня «Генеральська» — дерево сильно росле з округлою формою крони. зимостійке. Плоди середнього терміну дозрівання, жовті з карміновим рум’янцем. М’якоть кремова, щільна, смачна. Кісточка невелика, зрощена з м’якоттю. Плоди можуть зберігатися близько 4 діб, але малопридатні для транспортування на велику відстань.

Фото Черешня "Генеральська"

ЧОРНА ЧЕРЕШНЯ ДЛЯ ВИСАДКИ В САДУ

 • Черешня «Тютчевка» — деревце середніх розмірів, з рідкісною округлою розлогою кроною. Плоди середньопізднього терміну дозрівання, темно-червоні з щільною червоною м’якоттю. Сухий відрив плодоніжки. Транспортабельний сорт, в дощове літо плоди розтріскуються.

Фото Черешня "Тютчевка"

 • Черешня «Південнобережна червона» (Бігарро Дайбера, Кипарисовому чорна, Південнобережна) — дерево пірамідальної форми, сильноросле, морозостійке. Краще розвивається в захищених від вітру місцях. Плід чорно-буро-червоного кольору з вираженою поздовжньою лінією кулі. М’якоть темно-червона, ніжна, солодка з тонкою мало помітною кислинкою. Раннього терміну дозрівання. Транспортабельність відмінна, дозрілі плоди тримаються на дереві довго.

 

 

Фото Черешня "Південнобережна червона"

 • Черешня «Іпуть» — деревце середнього зросту, з широкопірамідальним, добре облиственим габітусом. Зимостійкість добра. Плоди раннього терміну дозрівання. Забарвлення плодів при повному дозріванні майже чорне, м’якоть темно-червона, середньої щільності. Відрив сухий. Транспортабельний сорт.

Фото Черешня "Іпуть"

 • Черешня «Ленінградська Чорна» — дерево високозимостійке, середньо росле. Середньопізній сорт. Шкірочка з темно-червоним, майже чорним відтінком, відмінними смаковими якостями. М’якоть соковита, ніжна, без кислинки. Транспортабельність висока.

Фото Черешня "Ленінградська Чорна"

 • Черешня «Ревна» — дерево середньоросле. Висока зимостійкість. Плоди темно-червоні, майже чорні. Щільна темно-червона м’якоть, сухий відрив плодоніжки. Середньопізній термін дозрівання. У дощову пору плоди не розтріскуються. Транспортабельність гарна.

Фото Черешня "Ревна"

 • Черешня «Овстуженка» — дерево середньоросле округлої форми, середньої густини. Зимостійкість висока. Плоди темно-червоні, раннього терміну дозрівання. М’якоть темно-червона, солодка. У вологе літо плоди не розтріскуються, легко перевозяться.

Фото Черешня "Овстуженка"

 • Черешня «Крупноплодна» — сильно росле дерево з округлою кроною середньої густоти. Зимостійкість досить висока. Плоди темно-червоні, великі, з кисло-солодким смаком. Кісточка середньо відділяється від м’якоті. Плодоніжка відділяється з сухим відривом. Транспортабельність гарна.

Фото Черешня "Крупноплодна"

РОЖЕВА ЧЕРЕШНЯ ДЛЯ ПОСАДКИ НА ДАЧІ

 • Черешня «Наполеон Рожева» (Бігарро Наполеон, черешня Есперо) — середньо росле дерево з рідкісною пірамідальною кроною. Невисока зимостійкість. Середній період дозрівання. Плоди жовті з вишнево-червоним рум’янцем. М’якоть біла, щільна, дуже смачна. Кісточка відділяється добре. При надлишку вологи плоди розтріскуються.

Фото Черешня "Наполеон Рожева"

 • Черешня «Ленінградська Рожева» — високе дерево з пишною кроною. Добре витримує зимові холоди. Середньопізні термін дозрівання з дуже солодкими плодами, на освітленій стороні яскраво виражений темно-рожевий рум’янець. М’якоть кремова, солодка зі слабкою кислинкою. Кісточка добре відділяється від м’якоті. Транспортабельність висока.

Фото Черешня "Ленінградська Рожева"

ЧЕРЕШНЯ ЧЕРВОНА ДЛЯ ПОСАДКИ У ВАШОМУ САДУ

 • Черешня «Краснодарська Рання» — дерево сильно-або середньоросле з округло-овальною, густою кроною. Морозостійкість хороша. Плоди найбільш ранніх термінів дозрівання, темно-червоного забарвлення з червоною щільною м’якоттю. Кісточка легко відділяється від м’якоті. Плоди дрібнішають при перевантаженні дерева врожаєм. Відрив плодоніжки від плоду сухий, легкий. Хороша транспортабельність плодів.

Фото Черешня "Краснодарська Рання"

 • Черешня «Фатеж» — дерево середньоросле з округлою розлогою кроною середньої густоти. Морозостійкість хороша. Плоди червоні, середньо-раннього терміну дозрівання. М’якоть світло-рожева з кисло-солодким смаком. Хороша транспортабельність плодів.

Фото Черешня "Фатеж"

 • Черешня «Мелітопольська рання» — дерево середньоросле, з середньозагущеною овальною кроною. Зимостійке. Плоди середньо-раннього терміну дозрівання, червоні і до темно-червоних з щільною м’якоттю, кісточки добре відділяються від м’якоті. Транспортабельний сорт.

Фото Черешня "Мелітопольська рання"

 • Черешня «Бахор» — сильно росле дерево з округлою розлогою кроною. Морозостійкість середня. Ранній сорт з темно-червоними плодами і щільною темно-вишневою м’якоттю. Солодкі з приємною незначною кислинкою. Кісточка відділяється добре. Плоди транспортабельні.

Фото Черешня "Бахор"

 • Черешня «Італійка» — ерево з пірамідальною кроною середнього зросту. Плоди раннього терміну дозрівання з десертними смаковими якостями, великі, темно-червоні, добре відокремлюються від кісточки. Транспортабельність відмінна.

Фото Черешня "Італійка"

Цікаве спостереження наводиться Донецькою дослідною станцією: при спільній посадці вишень і черешень спостерігається краще запилення вишневих дерев. Це пояснюється тим, що черешневі дерева цвітуть раніше вишневих, а пилок у них довговічний і довго зберігається на комахах. Тому вони і краще запилюються, коли вишні вступають в цвітіння.

Черешня: посадка і догляд у відкритому ґрунті

Черешня вимоглива до ґрунту, тепла і світла. Віддає перевагу багатим органікою повітро-і вологопроникному ґрунту, не виносить застійних вод. Для вирощування черешні дуже підходять передгірні зони. Вона теплолюбна, тому добре вдається на півдні України.

Для черешні придатні середні частини теплих схилів з південно-східної і південно-західної експозицією, закриті від панівних вітрів. На рівнинах вона сильно пошкоджується морозами і не може бути рекомендована для промислового вирощування. Але в присадибному садівництві її в таких умовах обробляють, утеплюючи штамб. Черешні не підходять ділянки з близьким заляганням ґрунтових вод, а також ті, які затоплюються.

При посадці саджанців дотримуються загального, для всіх кісточкових порід, правила — кореневу шийку (не плутати з місцем щеплення) не заглиблювати. Найкраще посадку проводити в період, коли рослина відпочиває — навесні або восени. Коріння саджанця з відкритою кореневою системою перед посадкою, бажано вмочити в «бовтанці» (густий розчин глини з коров’яком), щоб залікувати пошкодження.

Читайте також: Вирощування вишні. Посадка і догляд за вишнею

Обов’язкова умова гарної приживлюваності молодої черешні — обрізка на третину довжини всіх пагонів. Це необхідно робити для того, щоб збалансувати зростання саджанця в перший рік після посадки. Адже коріння у нього сильно пошкоджене, і якщо не провести обрізку, то в зростанні, рослина буде витягати живильні речовини з кори, що сильно послабить саджанець черешні.

Посадку проводять на невеликий горбик, або врівень з землею, щоб не допустити накопичення паводкових вод. При посадці, кожен шар ґрунту рясно проливають, а після завершення посадкових робіт, верхній рівень рясно мульчують рослинними залишками, або повертають дернину (в цьому випадку на початку робіт верхній дерновий шар акуратно відкладають на підстилку). У традиційній агротехніці рекомендують тримати землю навколо молодих посадок черешні під паром, але в практиці природного землеробства оголена земля не вітається через ерозію ґрунтів і пересихання.

Для природного захисту черешні від коккомікоза, в пристовбурні кола корисно висадити конвалії. Вони агресивні — хоча і не відразу розростаються, але з віком можуть втекти за межі відведеного місця. Для стримування їх розростання краще відразу вкопати бордюрну стрічку, або передбачити прокладку доріжок з плит та інші обмежувачі. Постарайтеся це зробити в перші роки життя дерева, щоб потім не турбувати коріння черешні.

Обрізка молодої черешні в домашніх умовах

Аж ніяк не рідко на аматорських ділянках видно черешневі деревця а-ля пірамідальна тополя, де весь урожай втік на периферію до верхівки, і господарі просто бояться його збирати. Тому важливо при вирощуванні черешневих дерев формувати крону з наймолодшого віку, так як черешня відрізняється сильним ростом і слабким паросткоутворенням.

При обрізанні молодої черешні намагаються надати дереву розріджено-ярусну форму на штамбі в 50 см. Доцільно при закладці крони в кожному ярусі залишати 3-4 гілки, і відстань між ярусами робити близько 50 см. При досягненні висоти саджанця 3-4 м провідник відводять з допомогою вирізки на слабку бічну гілку.

Читайте також: Хвороби черешні

У перші 5 років після посадки, застосовують сильне укорочення пагонів, основною метою якого є зниження зростання і провокування розгалуження. При цьому, слабкі гілки до 20 см не вкорочують, а зайві гілки і конкуренти провідників (так звані жировики або дзиги) видаляють на кільце.

Обрізка молодої черешні - опис з фото.

Укорочення гілок в плодоносному віці не застосовують, при необхідності проводять проріджування і санітарну обрізки. У старіючому саду, коли протягом двох-трьох років немає приросту, допускається поступова омолоджувальна обрізка: обрізають скелетні гілки з перекладом на сильні бічні гілки 2-3-річного віку.

Як утеплити саджанці черешні на зиму

Окремо в догляді за черешнею варто відзначити передзимове утеплення стовбурів в вітряних і рівнинних незахищених зонах. Підготовка до зими черешні проводиться, в основному, після першого снігу, коли починають скидатися схоплені морозом листя. Обмотують штамб і частину скелетних гілок дерева агроволокном або картоном. Тому будьте готові до того, що перші пару-трійку років вкрай необхідно на вітряних відкритих ділянках утеплювати саджанці черешні на зиму.

Як захистити черешню від птахів

Ну і останнє: плоди черешні охоче клюють птахи (звідки, власне, і пішла латинська назва «вишня пташина»). Тому, правильно знижене формування крони полегшить завдання щодо захисту врожаю — легше буде накинути на деревце захисну сітку, щоб захистити черешню від птахів. Клюють ягідки всі кому не лінь — шпаки, синички, і навіть їх пташенята.

Є ще народний спосіб захисту — ріпчаста цибуля. 4-5 великих цибулин розрізають навпіл і кріплять між гілками дерева.

Як захистити черешню від птахів - фото.

Ось коротко і вся інформація про те, як вибрати черешню для посадки. Нехай ці дані для Вас і не здадуться новими,  але інформація дозволить вам визначити улюблені сорти черешні по фото з назвою та описом. Сподіваємося, Вам буде легше орієнтуватися при підборі сортів черешні для закладки нового саду. Рекомендуємо переглянути на нашому сайті незмінну рубрику про садівництво де Ви знайдете чимало цікавих статей про сад та догляд за ним. Удачі вам в цій нелегкій справі!

Відео: Як посадити черешню правильно та швидко отримати перший урожай

 

Як вибрати черешню для посадки в саду - вибір місця та сорту черешні під посадку