Чим годувати бройлерів в домашніх умовах: схеми годування і витрата кормів

Правильний раціон курчат бройлерів з перших днів


Чим годувати бройлерів в домашніх умовах: схеми годування і витрата кормів

 

Чим годувати бройлерів в домашніх умовах: схеми годування і витрата кормів

 

Масове виробництво курячого м’яса поставлено на потік. Численні птахофабрики користуються спеціальними технологіями, що дозволяють в короткі терміни отримати максимальний вихід продукції. Основну роль відіграють не тільки умови утримання, а й правильне, раціональне харчування. Знаючи, чим годувати бройлерів, можна отримати важку і смачну тушку в домашніх умовах. Якщо постаратися, то з мінімальними витратами і більш апетитну, ніж на прилавках.

Бройлерна порода курей вигідно відрізняється від інших порід, якщо Вас цікавить м’ясо а не яйця. Тому ми вирішили, сьогодні написати статтю, повністю присвячену годівлі бройлерів. Більше читайте в нашій статті.

Особливості годування бройлерів

Зазвичай годування бройлерів в домашніх умовах дещо відрізняється від технологій прийнятих на великих птахофабриках. Харчування, як правило, більш різноманітне. Кожен господар намагається порадувати своїх птахів свіжою зеленню або овочами, незважаючи на те, що курчат бройлерів рекомендується годувати виключно комбікормом. Крім того в ходу всілякі мішанки, власноруч приготовані зерносуміші, а то і комбікорми, зроблені в домашніх умовах.

Якщо правильно збалансувати харчування за енергетичною цінністю, питомій вазі найважливіших поживних елементів (білків, жирів і вуглеводів), а також вітамінів і мінералів, то такий підхід позитивно позначиться на смакових характеристиках тушки і дозволить заощадити на покупці готових комбікормів, які нерідко продаються сумнівної якості.

Особливості годування курей бройлерів

Якщо немає, то можна втратити все поголів’я відразу — у бройлерів дуже чутлива імунна система, яка миттєво реагує на прорахунки в харчуванні. При відгодівлі курчата бройлери, незалежно від статі, швидко ростуть, але півники зазвичай важать більше.

Особливостями годування курчат бройлерів в домашніх умовах можна назвати:

 1. Постійний доступ до свіжої і чистої води. Вона повинна бути комфортної температури: теплу птиці п’ють неохоче, а від холодної хворіють. В ідеалі: + 18 … + 22 С. На кожну одиницю корму необхідно не менше 1,7 од. води.
 2. Дотримання гігієни годівниць. Після годування бройлерів, комбікорм прибирають, що перешкоджає розвитку гнильних процесів і росту хвороботворних бактерій.
 3. Стабільний температурний і світловий режим утримання. Перед забоєм температура повинна бути не менше +10 … + 14 С, для самих маленьких її підтримують + 27 … + 33 С. Якщо знехтувати цими параметрами порушується метаболізм, бройлери відстають в приростах.
 4. М’ясні кроси не пристосовані до змісту на вигулі. Їх рухову активність краще обмежити одним приміщенням або кліткою, так ви мінімізуєте втрати енергії, з’явиться можливість правильно годувати курчат.
 5. Після першого тижня змісту курчатам ставлять окремі годівниці з річковим піском або дрібною галькою. Мінеральні складові сприяють ефективному перетравленню і засвоєнню кормів.

Особливості годування бройлерів в домашніх умовах

Як правильно годувати курчат бройлерів

У домашніх умовах дуже важливо привчити курчат бройлерів до певного режиму годування і строго його дотримуватися. Розділивши добову норму на кілька прийомів їжі, легко контролювати витрату корму. Як правило, оригінатори бройлерів надають таблиці, в яких міститься інформація про щотижневі, добові і середньодобові прирости, а також конверсії комбікормів.

Норми годівлі у різних кросів відрізняються, але приблизний добовий раціон в залежності від віку і ваги виглядає таким чином:

 • Приблизно до 5-ти діб курчат годують 8 раз в день. При цьому вперше бройлер повинен поїсти не пізніше ніж через 12-15 годин після своєї появи. Перша доба комбікорм залишають в постійному доступі. В цілому витрата корму становить 15-21 г на кожну голову. Зазвичай курча важить близько 116 г.
 • Аж до 18 днів бройлери стрімко набирають вагу. Важливо не пропустити цей період, коли розкривається генетичний потенціал великих приростів. При збалансованому харчуванні вони виростають до 638 г. Корм додають поступово, починаючи з 25 г і закінчуючи 89 г у розрахунку на одного курчати бройлера. Кількість годувань поступово знижують з 6 раз до 4 разів на добу.

Частота годувань курей бройлерів - фото.

 • Потім і до 37 днів триває період інтенсивного набору маси. До його кінця кожне курча досягає в середньому близько 2-х кг. Витрату корму збільшують до 158 г на особу. Режим роздачі комбікорму — двічі на день.
 • Заключний етап — фінальна відгодівля. Зазвичай, щоб виростити бройлера досить не більше 45 днів. Хоча деякі оригінатори рекомендують забивати курчат вже у віці 42 днів: розрахунки того, скільки потрібно корму в подальшому, свідчать про втрату економічної вигоди і не виправдовують загальних витрат на вирощування курчат бройлерів в домашніх умовах. Потенціал зростання, закладений в птахах, становить близько 2,4 кг, а добова норма кормів — до 169 г. Режим харчування — дворазовий.

 

 

Раціон годівлі бройлерів

Залежно від фізичних можливостей, а також наявності часу, годування бройлерів можна побудувати за трьома схемами. Найменш витратні не завжди призводять до потрібного результату. Тому, перш, ніж годувати курчат бройлерів, важливо визначитися не лише з кормами і нормами годування, але і тим, скільки часу ви готові витратити на їх вирощування. Найпростіша схема харчування — дворівнева. Вона найменш трудомістка і зазвичай використовується в домашніх умовах, де немає можливості автоматизувати процес роздачі корму для бройлерів.

Раціон годівлі бройлерів - фото.

Харчування засноване на використанні готових комбікормів. При цьому:

 • з моменту появи і до місяця рекомендуються стартові повнораціонні комбікорми;
 • після місячного віку і до забою — фінішні.

При зростанні обсягів та виробництві тушок курчат бройлерів на продаж (в рамках фермерських господарств і невеликих птахофабрик) схема відгодівлі ускладнюється і стає триступенева. Тобто:

 • три тижні з моменту появи рекомендується годувати бройлерних курчат стартовим комбікормом;
 • протягом наступних двох тижнів — відгодівельними або ростовими;
 • з 35 і до 45 днів — дають фінішні корму.

Найбільш складна — чотирьох-ступенева схема годування. Вона максимально відповідає фізіологічним потребам великих м’ясних кросів курей і застосовується на великих птахофабриках. Щоб виростити курчат бройлерів в домашніх умовах, застосовуючи таку схему, доведеться запастися кормами або їх рецептами, для самостійного виготовлення. адже:

 • до п’яти днів курчат доведеться годувати престартом;
 • потім, аж до 18 днів, буде потрібно старт;
 • в період 19-37 для курчат бройлерів потрібні відгодівельні суміші,
 • після — фінішні.

Як годувати бройлерів на м'ясо в домашніх умовах

Норми годівлі залежать від поживної цінності кормів, обраної схеми утримання бройлерів на м’ясо і їх віку, краще використовувати рекомендовані оригінатори.

Годування курей бройлерів з 0 по 5 день

Перший етап при відгодівлі бройлерів — найважливіший. Травна система потребує налаштування, а організм повинен отримати імпульс до прискореному зростанню м’язової маси. Корм бройлерів в цей період рекомендується здійснювати передстартовим комбікормом, який містить поживні речовини у високій концентрації. Як правило, вони легко розчиняються у воді і добре всмоктуються в шлунково-кишковому тракті пташенят. У їх складі злакові культури з високою питомою вагою моно- і дисахаридів: овес, пшениця, ячмінь і кукурудза, обов’язково соєвий шрот, а також рибне борошно.

Чим краще годувати бройлерів в домашніх умовах

Важливо, щоб раціон містив підвищену питому вагу протеїнів. Тому курчатам нерідко дають варене яйце, сир, а зерносуміші або комбікорми зволожують кисломолочними продуктами. Рекомендована структура кормів — крупка або мучка, щоб курчата могли їх клювати.

Годування курей бройлерів з 6 по 18 день

З другого тижня склад кормів змінюється. Курчат бройлерів поступово переводять на стартовий комбікорм. Склад мало відрізняється від престарта, зате змінюється співвідношення компонентів. Як правило, в кормі вже повинні бути кормові дріжджі і жири, обов’язково трав’яне, м’ясо-кісткове і рибне борошно. Замість трав’яного борошна в домашніх умовах в харчування бройлерів поступово вводять зелень, терті коренеплоди. У цьому віці курчата переходять з мучки (крупки) на гранульовані комбікорми.

На цьому етапі бройлерам обов’язково дають премікси. Біологічно активні речовини (вітаміни, мінерали, амінокислоти) сприяють гармонійному розвитку організму і розкриття генетичного потенціалу зростання. Якщо цього не зробити, м’язова маса наростає випереджаючими темпами, а кісткові тканини не встигають формуватися. В результаті курчата «падають на ноги».

Годування курей бройлерів з 6 по 18 день

Годування курей бройлерів з 19 по 37 день

Ближче до третього тижня шлунково-кишкові тракти бройлерів повністю сформовані. У них з’являється апетит, збільшується потреба в харчуванні. Саме в цей період відгодівлі спостерігається максимальна інтенсивність приростів. Кількість протеїнів в кормах при цьому поступово знижується, збільшується частка вуглеводів.

Важливо дотримуватися балансу поживних елементів і забезпечувати птицю всім необхідним. Здатність переварювати висока — курчатам не обов’язково давати гранульований корм (зазвичай це годівельний або ростовий комбікорм), можна використовувати подрібнені зерносуміші зі злакових і бобових культур, не забуваючи про обов’язкові компоненти:

 • премікси;
 • шроту або макухи;
 • трав’яного борошна, або в домашніх умовах — рубаної зелені, тертих свіжих і відварених коренеплодах;
 • рибного, м’ясо-кісткового борошна;
 • дріжджах.

Годування курей бройлерів з 19 по 37 день

Годування курей бройлерів з  38 по 45 день

Починаючи з 38 дня, у курчат знижується конверсія кормів. Їх зростання сповільнюється. Тому відгодівля бройлерів доцільна не довше ніж до 45 дня. На цьому етапі їм дають фінішний комбікорм. Як правило, в ньому той же склад, що і у ростового або годівельного, однак баланс компонентів ще більше зміщений у бік збільшення кількості вуглеводів. Протеїни присутні, але їх менше.

Чим не можна годувати бройлерів 

На жаль, бройлери їдять без розбору все, що потрапляє в годівницю. Щоб не було проблем зі здоров’ям вам доведеться контролювати їх раціон. Категорично не можна давати зіпсовані корми, зі слідами / запахом цвілі і гниття.

Курчатам не рекомендується давати:

 1. Сиру картоплю. Соланін, який в ньому міститься, може привести до загибелі поголів’я.
 2. Буряк або його бадилля. Він має послаблюючий ефект. Може викликати пронос.
 3. Солодкі або жирні харчові відходи. Регулярне використання призводить до ожиріння, в той час як при відгодівлі бройлерів важливо отримати прискорене зростання м’язової маси.
 4. Екзотичні і занадто солодкі фрукти. Причина та ж.

Чим не можна годувати бройлерів - опис з фото.

Як скоротити витрату комбікормів при відгодівлі бройлерів

Відгодівлю бройлерів можна проводити за допомогою готових комбікормів. Однак в домашніх умовах, крім отримання тушки, нерідко стоїть завдання максимальної економії. Якісні промислові раціони, як правило, коштують досить дорого. Тоді на допомогу приходять харчові відходи, зерно і зерносуміші, зелені і соковиті корми.

Важливо заздалегідь придбати кормові добавки — премікси, що містять вітамінно-мінеральні компоненти, амінокислоти, лікарські засоби. Дуже до речі будуть кокцидостатики і антибіотики — імунна система бройлерів потребує таких заходів більше, ніж у звичайних курей.

Серед заходів щодо зниження вартості відгодівлі бройлерів, а також підтримки здоров’я у поголів’я в домашніх умовах наводяться наступні:

 • годування вологими мішанками. Використання відвареної і товченої картоплі, тертих коренеплодів, рубаної зелені, а також харчових відходів в суміші з зерном або комбікормом істотно знижує вартість відгодівлі бройлерів. Повністю виключати концентрати не можна. Це призводить до зменшення приростів.

Бройлери (відгодівля та умови утримання)

 • дріжджування вологих мішанок, яке сприяє кращому засвоєнню, а, значить, і знижують витрату корму. Зазвичай кормові дріжджі додають до відвареної і товченої картоплі. Хоча можна приготувати мішанку з зерносуміші з коренеплодами і зеленню (сумарно буде потрібно близько 15 кг). Для цього в них додають дріжджі (0,2-0,3 кг), заливають теплою водою (15 л) і залишають на 6 годин у теплому місці.
 • використання молочних продуктів: кислого молока, ряжанки, сколотин, сироватки. Їх додають в якості вологої основи для мішанок. У них містяться тваринні протеїни і кальцій, необхідні для росту бройлерів.
 • підживлення зеленню. Траву рубають або підвішують у вигляді віників. Це додаткове джерело вітамінів і фактор зміцнення імунітету бройлерів.

Найголовніший аспект в годівлі курчат бройлерів в домашніх умовах — чистота. Постійний контроль за гігієною: регулярна дезинфекція годівниць і поїлок, зміна підстилки, запобігають ризик відмінку поголів’я, а, значить, дозволяють суттєво економити на їх відгодівлі, не вкладаючи в витрати факти втрат.

Причини поганого апетиту у курей бройлерів

Причини поганого апетиту у курей - фото

В процесі відгодівлі необхідно ретельно стежити за тим, скільки корму з’їдає бройлер. Якщо ви розумієте, що апетит у курчат погіршився, потрібно шукати причини і усувати їх, інакше приростів ви не дочекаєтеся. У гіршому випадку, недоїдання загрожує збільшенням смертності серед птахів.

Нерідко причини криються в наступному:

 1. Несвіжий корм. Рекомендується насипати їжу в один і той же час, а прибирати через 40 хвилин. Слідкуйте за якістю компонентів корму: поява цвілі і гниття на зерні або в овочевих добавках, чреваті серйозними проблемами зі здоров’ям у курчат.
 2. Відсутність або погана якість води. Міняйте її частіше, залишаючи у вільному доступі.
 3. Гельмінти. Бройлерів рекомендується періодично обробляти від паразитів.

З метою попередження різноманітних захворювань, яким піддається організм бройлерів, їх рекомендується періодично пропоювати відповідними ветеринарними препаратами. Адже проблеми зі здоров’ям — перша причина погіршення апетиту. Порадьтеся з ветеринаром, складіть графік і не нехтуйте профілактикою.

Звичайно, в годуванні бройлерів в домашніх умовах є багато нюансів. Експерименти не завжди приносять результат. Якщо у вас немає досвіду відгодівлі курей, має сенс скористатися рекомендаціями репродукторів і годувати правильно, збалансованими повнораціонними кормами.

Відео: Меню курчат бройлерів: чим і як годувати

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваших курей ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua.

 

Чим годувати бройлерів в домашніх умовах: схеми годування і витрата кормів