Що садять під зиму на городі — плануємо урожай овочів з осені

Що посадити восени на городі для вдалого урожаю навесні


Що садять під зиму на городі

 

Що садять під зиму на городі - плануємо урожай овочів з осені

 

Що садять під зиму на городі — обираємо відповідні культури

Коли настають холоди, і ділянку покриває сніг, ніхто і не скаже, що під ним можуть ховатися культури, що садять іноді під зиму на городі. Давайте з’ясуємо, який саме посадковий матеріал підходить для цієї мети. В цій статті ми розглянемо питання, які стосуються того, що садити на зиму на городі і як підготувати грядку для осінньої посадки для гарного врожаю навесні.

Навіщо здійснюються посадки перед зимою?

Недосвідчені в садівництві та городництві городяни, приїжджаючи на дачу, часто дивуються, бачачи до кінця осені сусідів по ділянці, які активно підгортають грядки і сіють насіння. Адже ось-ось ударять морози, і весь посадковий матеріал загине. Але ж  відомо, які величезні площі засівають озимою пшеницею, також в кінці осені садять цибулю і часник. Багато овочів можна посадити перед першим снігопадом або навіть під час нього в готові лунки.

Причому можна не побоюватися, що насіння замерзне, оскільки існують певні правила посіву, так і сніг їх вкриє від морозу більш ніж надійно.

Посів насіння під зиму

Що ж дасть підзимова посадка плодових і цибулинних культур, а також зелені? В першу чергу це загартування рослин, найслабші, безсумнівно, загинуть, але це буде невеликим відсотком неминучих втрат. Зате ті, що дадуть сходи при відлизі, будуть значно міцніше посаджених навесні. Крім того, плоди таких перезимувавши культур будуть значно більшими і сильнішими, адже сходи з’являться набагато раніше пробудження всіляких хвороб і шкідників. І, звичайно, чимале значення мають виграні 2 тижні, які довелося б вичікувати при посіві навесні до повного прогрівання ґрунту. А застосування парників на початку танення снігу дасть виграш ще в 2 тижні.

Втім, у подібному виді посіву є і суттєві недоліки. Зокрема, ті ж відлиги ранньою весною можуть зіграти з вашими овочами і коренеплодами злий жарт. Коли після сходу снігу рослини стрімко підуть у ріст, вбираючи вологу талих вод, можуть повернутися заморозки, і тоді посадки замерзнуть. Втім, великих втрат можна уникнути, використовуючи парники, про плюси яких говорилося вище. Є й інша небезпека — якщо тепло прийде на зміну холоду занадто різко, коренеплоди можуть викинути квіткові стрілки замість бадилля, що замість врожаю забезпечить вас лише насінням.

Відео: Що можна посадити в городі під зиму

Що садять восени в саду і на городі

Отже, тепер ви знаєте, що підзимні посадки не тільки можливі, але і мають деякі переваги (при всіх своїх недоліках) перед весняними. Залишається тільки з’ясувати, що можна посадити на заміській ділянці під зиму в саду і на городі. Про озиму цибулю і часник відомо багатьом, але все ж повторимося, що це найстабільніші культури для осінньої посадки перед холодами. Зокрема, часник викидає стрілки найпершим, як тільки ґрунт по весні починає прогріватися, іноді навіть випереджаючи траву.

І вже в березні ви будете забезпечені першими вітамінами з городу. Цибуля також відмінно переносить зиму, особливо якщо садити її насіння перед самими холодами. До стабільних рослин належать щавель, прянощі (материнка, м’ята, меліса). Що стосується інших морозостійких овочів — серед них не останнє місце займає буряк, особливо його морозостійкі сорти для середньої смуги і більше північних широт. Те ж саме можна сказати і про моркву, яка навесні може не поспішати викидати паростки. А ось після зимової примусової стратифікації, коли насіння загартоване холодами, найбільш життєздатні дадуть щедрі сходи вже при прогріванні ґрунту до потрібного рівня (коли настає пора починати весняний посів.

Морозостійкий сорт буряка

 

 

І, звичайно, не потрібно забувати про редиску, адже його теж садять з насіння, які у деяких сортів добре переносять холод. Це все середньостабільні культури. До слова, якщо вирішили садити цибулю під зиму на стрілки, можна збільшити кількість джерел вітамінів і посіяти також різноманітну зелень. Навесні вона дає сходи майже в той же час, що і трава, тому грядки потрібно підготувати дуже ретельно. Тепер давайте з’ясуємо, що краще садити із зелені в зиму на городі. Перш за все, це кріп і шпинат, а також селера.

Ще можна сіяти салати, як кочанні, так і листові. І, звичайно ж, різні сорти капусти, переважно червонокачанну і пекінську, а також кольорову. Якщо вам подобається вирощувати щось нетипове для городу, посійте рукколу, пастернак і огіркову траву.

Відео: Що і яких сортів посадити на зиму

Які овочі посадити восени на городі?

Город на дачі, як правило, не є окремою ділянкою, тут на невеликій території дуже часто з грядками сусідять і садові, і ягідні культури. Те, що дерева можна садити в зиму, відомо багатьом, тому їх ми торкатися не будемо. Поговоримо краще про інші садові рослини, які можна віднести до ризикованих або малостабільних посадок. Зокрема, це кукурудза і соняшник, які швидше ближче до теплолюбивих, а тому ранні сходи можуть бути побиті заморозками, що повернулися. З овочевих до ризикованих відносяться помідори і картопля

Посадка дерев взимку

Якщо рослини з низькою стабільністю весняного проростання після підзимньої сівби дадуть незначний відсоток сходу, а на наступний рік така спроба може дати дуже великий урожай. Головне — регулярно вдаватися до цього виду посадок і експериментувати з накриттям і мульчуванням. Що стосується ягідників, то вони всі відносяться до середньостабільних, тому потребують накриття при посадці перед зимою.

Втім, до більш-менш стабільних культур можна віднести червону смородину (хоча її необхідно садити раніше інших), а ось чорна смородина набагато гірше переносить заморозки, що повертаються по весні, тому робота з нею більш ризикована. Серед рослин, що садять в саду під зиму, можна перерахувати такі культури, як малина і агрус (в жовтні), а на городі іноді ранньою осінню (не пізніше вересня) висаджують полуницю. Головне, щоб до настання холодів ягідники встигли сформувати кореневу систему, тоді вони зможуть перезимувати, а в наступний сезон дадуть пагони, а ще через рік почнуть плодоносити.

Відео: Які рослини краще садити під зиму

Які сорти городніх культур краще садити до зими?

Оскільки цибуля і часник відносяться до найбільш стабільних озимих рослин, про них ми згадувати не будемо. Що ж стосується групи ризику, то сорти і гібриди входячих до неї культур потрібно підбирати індивідуально, виходячи з географічної широти, на якій знаходиться ваша ділянка, і загальних кліматичних показників. Тому поговоримо про середньостабільні рослини, якими можна засіяти грядки.

Озимі часник і цибуля

В першу чергу це буряк, найкраще вибирати морозостійкі сорти, такі як Підзимова А-474 і Холодостійка 19. Дуже хороший для вирощування із зимівлею навіть в широтах, близьких до північних, Полярний плоский К-249. Витримує досить сильні морози і плоский Єгипетський. Всі ці сорти об’єднує такі якості, як мороостійкість і стійкість до появи квітконосів.

Морква також підійде далеко не будь-яка, найкраще вибирати такі сорти, як Нантська 4 і Вітамінна 6. По-перше, вони добре переносять зиму, по-друге, дуже смачні і мають дуже соковиту структуру. Також рекомендується садити придатний для північних регіонів сорт НИИОХ 336. Всі вони досить стійкі до викидання квітконосних пагонів навесні. Для редискки важливіша інша здатність — розвиток рослини в умовах недостатньої освітленості, її мають такі сорти: Спека, Зоря і Рожево-Червона з білим кінчиком.

Відео: Посів на зиму. Морква, редис, буряк, петрушка, сельдерей

Коли краще починати висаджувати овочеві культури на зиму

Дуже важливо точно визначити час для посіву тієї чи іншої культури, щоб у неї не почала активно розвиватися надземна частина в останні теплі дні сезону, яка обов’язково замерзне з настанням холодів. В ідеалі, коли планується підготовка городу до зими, потрібно орієнтуватися на числа, коли середньодобова температура буде дорівнює 0. Але ще цілком можливе повернення тепла, тому краще підстрахуватися і почекати, коли перший заморозок прихопить землю.

Підготовка городу до зими

Зазвичай такий момент супроводжується різким перепадом температур, тобто + 3 до -5 по Цельсіюю. Якщо грядки підготовлені заздалегідь, і лунки чекають, коли в них опустять насіння, тоді можна садити. У будь-якому випадку, починати посадку рекомендується не раніше жовтня, коли справа стосується насіннєвих культур. Справа в тому, що тривалий прогрів ґрунту навіть восени може спонукати проклюнутися паростки, і тоді вони обов’язково померзнуть вже при першій мінусовій температурі в ґрунті.

І навіть якщо таке насіння прокинулося завчасно то воно загине, бо буде ослаблене боротьбою з холодом. У той час як посадковий матеріал, що зберіг цілу оболонку всю зиму, отримає хороше загартування шляхом стратифікації, як уже говорилося раніше. Тому чекайте першого заморозка — вісника стабільних холодів, які прийдуть через кілька днів, і терміново приступайте до посіву.

Відео: Підзимий посів овочів

Як правильно підготувати землю для озимої посадки?

Крім вибору термінів потрібно знати деякі особливості передзимового посіву, тобто, вміти створити для насіння оптимальні умови в ґрунті. І перше, що потрібно зробити — це подбати про те, щоб посадковий матеріал не підмерз, тобто, обмежити доступ холодному повітрю в ґрунт. Тому земля повинна бути розпушена не менше ніж за 2 тижні до посадки, тоді грудки встигнуть злегка осісти, але не будуть перешкоджати доступу вологи в кінці зими, коли прогріта сніжна маса перетвориться в талі води.

Відео: Підготовка грядки озимого часника. Вересень

Оптимальним рішенням буде накривання рядів плівкою, щоб в ґрунті не було насіння бур’янів, а також, щоб дощі не розмили зроблені заздалегідь канавки або лунки. Борозенки глибиною близько 5 сантиметрів робляться задовго до посіву тільки в тому випадку, якщо ви збираєтеся поміщати насіння в ґрунт під час її підмерзання. Потрібно подбати не тільки про стан ґрунту, але і про те, чим будете присипати і вкривати свої посіви.

Для цієї мети заздалегідь підготуйте сухий розсипчастий ґрунт, змішаний з піском і мінеральними добривами. Для мульчі знадобиться компост або торф, вони захистять посадки від холоду, якщо сніговий шар виявиться занадто тонким, і в той же час збережуть в глибині грядок оптимальний рівень вологи. Насіння перед тим, як садити його в землю, не потрібно вимочувати або навіть зволожувати, воно не повинно прорости до весни. Тому рівномірно розподіляєте їх в борозенки (в 2 рази більше, ніж при весняній посадці), поверх насипте сухий ґрунт і накриваєте ряд 3 сантиметрами мульчі. Зверху рекомендується покласти лапник або сухе листя товщиною близько 20 сантиметрів.

Підготовка городу для посадки під зиму

На цьому наша стаття «Що садять під зиму на городі» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у правильному вирощуванні озимої городини. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику город-кращі поради де Ви знайдете чимало цікавих статей про город та догляд за ним. Дякуємо за увагу і до нових зустрічей!

 

Що садять під зиму на городі - плануємо урожай овочів з осені