5 причин, чому картопля в землі покривається глибокими тріщинами

Причини та хвороби при яких картопля в землі покривається глибокими тріщинами


5 причин, чому картопля в землі покривається глибокими тріщинами

 

5 причин, чому картопля в землі покривається глибокими тріщинами

 

Покрита тріщинами картопля не здатна довго зберігатися — найчастіше ушкодження починають псуватися і гнити. Потріскані бульби відразу ж відправляють на їжу, а деякі і зовсім на викид. Щоб не допустити такої проблеми, важливо знати, які умови провокують утворення тріщин.

Картопля культивується здавна. Близько двохсот тисяч квадратних кілометрів найродючіших ґрунтів у світі щорічно відводиться під її посадку. Рослину справедливо вважають панацеєю від багатьох проблем людства. Бульба унікальна як продукт харчування, який містить у великих кількостях крохмаль, білки, амінокислоти, вітаміни. Картопля цінна здатністю плодоносити навіть в умовах посухи. Для отримання гарантованої врожайності найбільш ефективне вирощування картоплі за голландською технологією, що дозволяє сортові картоплі повністю розкрити свій потенціал. Читайте більше в цій статті.

Винна погода в тому, що картопля покривається тріщинами

чому картопля в землі покривається глибокими тріщинами

Для картоплі однаково згубні як затяжні зливи, так і спека і посуха. У першому випадку в грунті застоюється волога. Картопля починає поглинати її в нерівномірних кількостях; клітини м’якоті розростаються швидше, ніж клітини шкірки, внаслідок чого вона лопається. Однак тріщини швидко затягуються, якщо до цього їх не встигають вразити хвороби, бактерії або шкідники.

По-іншому справа йде з посухою: бульби лопаються від нестачі вологи. Щоб цього не допустити, важливо дотримуватися правильного і регулярного поливу. Так, перший раз здійснюється після появи сходів, другий — після трьох тижнів.

Під час сильних дощів полив скасовують, а в тривалу спеку картопля забезпечують водою кожні 10-14 днів. Не зайвим буде продумати систему водовідведення.

Переборщили з добривами при вирощуванні картоплі

 картопля в землі покривається глибокими тріщинами

 

 

Мінеральні добрива необхідно застосовувати з обережністю і купувати їх тільки в перевірених спеціалізованих магазинах. Так, якщо перегодувати картоплю азотними добривами, то зберегти її надовго не вдасться: вона легко почне гнити, а в землі — покриватися тріщинами. Особливо сильно позначається на бульбах надлишок азоту при посухи.

Приділяйте час тому, щоб розрахувати норму підгодівлі на квадратний метр, і не зловживайте добривами. Зазвичай перебір можна визначити по надмірній ростючості або, навпаки, жовтіючої листі, іноді — появи морквяної мухи або білим прожилкам.

Найчастіше на початковій стадії рослини можна врятувати: наприклад, при надлишку азотних добрив розкладіть по землі дрібну тирсу або посічену солому. Надлишки азоту підуть на переробку клітковини.

Причина в парші звичайній

чому бульби картоплі в землі покриваються глибокими тріщинами

Існують хвороби, які змушують бульби картоплі деформуватися і тріскатися, і перш за все до них відноситься парша звичайна. За зовнішнім станом кісткової картоплі складно визначити наявність хвороби, проте вона очевидна при погляді на викопану бульбу. Як правило, він буде покритий дрібними непривабливими тріщинами довільної форми. Наприклад, коли він зберігається в погано вентильованому приміщенні або в умовах підвищеної вологості.

Цікаво, що парша звичайна рідко виявляється на ділянках з кислим і слабокислим грунтом. Щоб не допустити зараження картоплі, обробляйте посадковий матеріал спеціальними препаратами: відмінно підійдуть «Фітоспорін-М» або «Агат-25». Непогано знезаражує бульби розчин борної кислоти, гірчичний порошок або безпосередньо гірчиця як сидерат.

Відмінною профілактикою появи інфекції є дотримання сівозміни, знезараження посадкового матеріалу, а також своєчасні полив і підгодівля. Якщо бульби мають ознаки захворювання вже перед закладкою, використовувати їх для посадки не слід.

Картопля заражена фомозом

Картопля заражена фомозом - фото.

Фомоз — небезпечне грибкове захворювання картоплі, особливо швидко поширюється в дощову або вологу погоду разом з крапельками води. Визначити його можна за наявністю виразок або темно-бурих плям на стеблах картоплі, а також по потемнілим ділянок на його бульбах. Темні плями йдуть углиб картоплі, стають сухими і при дотику обсипаються.

Профілактикою і лікуванням фомоза є своєчасна обробка картоплі фунгіцидами. Обов’язково обробляйте насіннєвий матеріал протигрибковими препаратами, а також регулярно обприскуйте рослини спеціальними засобами протягом усього періоду вегетації.

Щоб не допустити зараження картоплі фомозом, досить дотримуватися сівозміни, скошувати бадилля за 2 тижні до збирання врожаю і своєчасно обробляти рослини протигрибковими засобами. До речі, альтернативою є вибір стійких до фомозу сортів.

Причина в картопляній нематоді

картопляна нематода

Життєдіяльність шкідників проявляється на бульбах картоплі у вигляді отворів і тріщин. Те ж саме стосується і нематод — круглих паразитуючих хробаків.

Наноситься шкоди погіршує той факт, що нематода здатна переносити різні вірусні захворювання. Кущик картоплі при ураженні хробаком жовтіє і деформується — особливо це стосується нижнього листя.

Зменшити кількість паразитів допоможе застосування спеціальних препаратів — до них відносяться, наприклад, «Карбофос» або «Ліндан». Щоб не допустити виникнення нематоди, садіть тільки здорові бульби, дезинфікуйте посадковий матеріал перед перенесенням в грунт, а також своєчасно підсапуйте, прополювати і поливайте ряди рослин.

Також пропонуємо вам подивитися відео, про те як треба обробляти картоплю перед посадкою.

Відео: Обробка картоплі перед посадкою

Ще більше цікавої та корисної інформації про вирощування картоплі ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua.

 

5 причин, чому картопля в землі покривається глибокими тріщинами