Чорний рак на яблуні — лікування, заходи боротьби та обробка від хвороби

Чорний рак яблуні: чим небезпечний і як його вилікувати


Чорний рак на яблуні. Що робити?

 

Чорний рак на яблуні - лікування, заходи боротьби та обробка від хвороби

 

Чорний рак яблунь відноситься до найбільш небезпечних і неприємних захворювань, з якими може зіткнутися садівник на своїй ділянці. Ця інфекція не тільки миттєво роз’їдає рослину зсередини, а й здатна зі стрімкою швидкістю поширюватися по саду заражаючи сусідні дерева.

Чорний рак на яблуні - фото.

Крім того, чорний рак має здатність інфікувати не лише яблуні, які мають особливу схильність до цього захворювання, але й інші породи кісточкових і зерняткових плодових дерев. З цієї причини, при виявленні перших симптомів хвороби, необхідно терміново бити тривогу і вживати невідкладних заходів щодо усунення проблеми. Якщо пустити цю справу на самоплив, то вже через два-три роки від саду може нічого не залишитися. Чорний рак діє подібно гангрени, захоплюючи і знищуючи все нові живі клітини, що в підсумку неминуче призводить до загибелі всієї рослини.

Збудником цього небезпечного захворювання є сумчастий гриб сімейства Ботріосферевих ( лат. Sphaeropsis malorum Peck ), який проникає в рослинні тканини через механічні або термічні пошкодження на поверхні дерев.

Спори чорного раку розвиваються зазвичай на старих деревах, вік яких перевищує 20 років (при цьому патогенний гриб має здатність паразитувати як на живих, так і на відмерлих тканинах).

Зимує збудник у корі інфікованих рослин у вигляді міцелію, а з настанням ранньої весни починає поширюватися за допомогою вітру і опадів.

Чорний рак яблуні: лікування, заходи боротьби

Найбільшу життєздатність збудники чорного раку виявляють при температурі навколишнього середовища від + 22 … до + 28 С і підвищеному рівні вологості. В таких умовах грибні спори встигають повністю визрівати вже протягом 6 годин.

При цьому міцелій має високу життєстійкість і навіть підвищення температури повітря до + 40 С не представляє для нього особливої небезпеки.

Багатьох садівників лякає слово «рак» в назві цього захворювання, хоча боятися його не слід. Дана інфекція абсолютно не є небезпечною для людини і не представляє ніякої загрози його здоров’ю. Однак це зовсім не означає, що тепер можна сміливо вживати в їжу уражені плоди, оскільки вони можуть викликати отруєння.

Чорним раком це захворювання було названо тому, що процес протікання хвороби за своїми ознаками дуже нагадує формування і розвиток ракової пухлини, при якому відбувається активний розподіл патогенних клітин, а живі тканини рослини поступово відмирають.

Симптоми зараження чорним раком яблуні

Симптоми зараження чорним раком яблуні - фото.

Зараження чорним раком, особливо в початковій стадії розпізнати досить непросто. Це захворювання здатне інфікувати будь-яку надземну частину плодових дерев (стовбури, пагони, листя і навіть плоди), але найбільш небезпечним є зараження штамба і скелетних бічних гілок.

Спочатку зараження має вигляд невеликих точок або горбків, розташованих групами, які представляють собою грибні пікніди. Далі кора яблуні покривається плямами темно-бурого кольору з фіолетовим відливом, які з часом забарвлюються в насичений чорний колір і приймають вид глибоких вм’ятин.

Цей темний наліт створює ефект спаленої деревини. При цьому на стику пошкодженої і здорової рослинної тканини утворюються тріщини і відколи, оголюючи деревину, а гілки розташовані вище вогнища зараження починають поступово відмирати.

Листя яблуні також схильні до інфікування спорами чорного раку. Вони набувають бурий відтінок, а на їх поверхні можна виявити плями у вигляді невеликих округлих точок. Поступово зона зараження збільшується в розмірах, поки вся поверхня листа не набуває сірий колір. Вражений спорами лист поступово всихає і опадає раніше терміну.

Хвороби яблуні: чорний рак опис і фото

У зараженому чорним раком яблуневому саду часто можна часто спостерігати повне опадання листя задовго до настання осінніх холодів. Як результат, позбавлені листя дерева не встигають накопичити достатньо енергії для того, щоб протистояти зимових морозів.

Чорний рак може проявлятися як на суцвіттях яблуні, так і на сформованих плодах. При цьому заражена грибними спорами квітка деформується, на його пелюстках проявляються коричневі плями, а серцевина забарвлюється в темний колір.

На плодах інфекція, як правило, не виявляється, поки вони не досягнуть середнього розміру. Потім на яблуках з’являється темна точка чорної гнилі, яка поступово збільшується в розмірі, поки грибні суперечки не охоплять весь плід. Заражені яблука набувають насичений чорний відтінок і поступово муміфікуються.

Найбільш небезпечним є формування вогнища зараження навколо дерева по кільцю, що охопило весь штамб або центральні гілки. В цьому випадку яблуня, як правило, гине, оскільки врятувати рослину, на цій стадії вже не представляється можливим.

Симптоми зараження чорним раком фото.

Схожі симптоми інших захворювань

Зовнішні ознаки зараження яблунь чорним раком дуже нагадують симптоми ураження цитоспорозом , при якому рани на зовнішній стороні кори також мають округлу форму і покриваються горбками.

 

 

При цьому інфіковані плоди нагадують зараження моніліозом, оскільки яблука набувають темне забарвлення, але в даному випадку вона має більш синюватий відтінок.

Садівникам не слід забувати, що ослаблені і вікові плодові дерева можуть бути схильні до цілого комплексу захворювань як грибкових, так і бактеріальних, тому не виключено, що одна і та ж яблуня може містити цілий букет різних інфекцій.

Чорний рак яблуні. Симптоми і причини зараження

Причини зараження плодових дерев чорним раком

Зазвичай грибні спори потрапляють всередину рослин через пошкодження, наприклад, порізи, опіки, морозобоїни або ранки, нанесені комахами-шкідниками і птахами.

Проте, основна частина плодових дерев уражається грибними спорами при нехтуванні правил обрізки, коли на рослинах залишаються свіжі відкриті рани. Садівникам слід пам’ятати, що кожен свіжий НЕ забитий дезинфікуючим засобом зріз на рослині є потенційним місцем проникнення інфекції.

У зоні особливого ризику знаходяться в першу чергу дорослі яблуні з ослабленим імунітетом, яким важко протистояти інфекції. Крім того, зараження можуть сприяти наявність на корі мохів та лишайників.

Молоді дерева та саджанці мають більш високу життєстійкість і менш схильні до інфікування чорним раком.

Чорний рак на яблуні. Що робити

Крім того, зараження може сприяти як надмірна густота крон, так і недостатня дистанція між окремими деревами.

Методи боротьби з чорним раком яблуні

Довгий час садівники вважали, що лікування цього захворювання не має сенсу і найкращим вирішенням проблеми вважалося своєчасне видалення рослини разом з частиною кореневої системи, причому, чим раніше, тим краще. Це логічно, оскільки ще в недалекому минулому були відсутні ефективні препарати, що дозволяють зупинити поширення патогенного гриба, а застосовувані засоби лише відтягували неминучий фінал на два-три роки.

Сьогодні вже існують методи, що дозволяють успішно боротися з чорним раком, але, є одна головна умова — ознаки захворювання бажано виявити якомога раніше, на самій ранній стадії його розвитку. На жаль, запущена форма хвороби поки погано піддається лікуванню.

Методи боротьби з чорним раком на яблуні

До проблеми появи на плодових деревах чорного раку слід підходити комплексно і використовувати для боротьби весь арсенал існуючих агротехнічних заходів.

Багато хто задається питанням: як позбутися від попелиці на яблуні? Є дуже багато способів боротьби з таким шкідником. Більше про боротьбу з шкідниками на яблуні читайте у нашій статті. 

Для ефективної боротьби із захворюванням необхідно зробити наступні кроки:

  • Знищити всі вогнища зараження на деревах

Для цієї мети з настанням весни слід провести ретельний моніторинг усіх плодових дерев в саду, а потім видалити і знищити (за допомогою відкритого вогню) всі пошкоджені гілки разом з плодами і листям.

Методи боротьби з чорним раком - фото.

Якщо на ділянці знаходяться сильно пошкоджені хворобою дерева, лікування яких вже не має сенсу, їх слід викорчувати і знищити, а всі локальні осередки на поверхні кори ретельно зачистити до здорової деревини.

Гілки з кільцевим зараженням необхідно зрізати таким чином, щоб захопити кілька сантиметрів живої неушкодженої тканини.

Місця зрізів обов’язково обробити антисептиком, а потім змазати садовим варом, петролатумом (вазелін) або зафарбувати густою олійною фарбою. Головне завдання замазки — ізолювати рану від попадання вологи і повітря.

Як антисептик можна використовувати 3% — розчин мідного купоросу, розчин залізного купоросу (200 грам на 10 літрів води), а при незначних пошкодженнях застосовувати насичений розчин марганцівки (перманганату калію) з розрахунку 2,5-5 грами на 10 літрів води. Використовуючи розчин марганцю, слід грунтовно просочувати їм всю пошкоджену деревину.

Замість садового вару можна застосовувати мастику власного виробництва, яка готується з нігролу (70%) і деревної золи (30%), або нігролу (70%), каніфолі (15%) і парафіну (15%).

Чорний рак яблуні: чим небезпечний і як його вилікувати

Імпровізовану мастику слід наносити прямо на свіжі зрізи і пошкоджені ділянки кори. При цьому для надійності бажано накладати готовий розчин в 2-3 шари, попередньо даючи кожному шару просохнути.

При наявності значних пошкоджень на рослини бажано накласти щільний бандаж з бинтів, а вже потім нанести мастику.

З народних засобів для ізоляції ран на деревах зазвичай застосовується суміш глини і коров’яку (1: 1). При цьому намазувати її на попередньо знезаражене місце слід досить густо, шаром не менше 10 сантиметрів завтовшки.

Перед використанням глину бажано попередньо замочити на 3-4 години у воді, щоб вона розкисла, а потім гарненько розім’яти.

Чорний рак яблуні - ознаки і лікування

Багато садівники використовують для лікування рослин звичайний садовий ґрунт, в який додається фунгіцид. Підготовлена земля попередньо зволожується, а потім товстим шаром наноситься на рани. Однак в разі сильних опадів, дану процедуру доведеться повторити.

Обробка яблунь за допомогою фунгіцидів

Вилучити та знищити на деревах вогнища зараження і пошкоджені місця — це лише половина справи. Рослини можуть містити грибні спори, які можуть перебувати в будь-яких надземних частинах (на стовбурах, гілках, кронах або на поверхні ґрунту). Тому яблуні і ґрунт навколо штамбів також бажано обробити препаратами, що містять мідь.

Лікування чорного раку у яблунь

До засобів, що містять мідь відносяться: мідний купорос, бордоська рідина, препарати «оксихом», «Абіга-пік», «Купростат», «Ціхом» (додана в їх склад мідь може виступати і в якості додаткового підживлення рослин).

Крім перерахованих вище препаратів садівники часто застосовують такі фунгіциди: «Алірін-Б», «Гамаір», «Фітоспорін», «Строби», «Імпакт», «Райок», «Швидкість», «Топаз», «Страйк», «Колфуго» , «Фундазол», «Хорус».

Ці препарати справляють гнітючу дію не тільки на суперечки чорного раку, але і добре протистоять іншим видам грибкових інфекцій.

Методи боротьби з чорним раком

Обробка яблунь від шкідників за допомогою побілки

Побілку в саду слід проводити весною та восени. Для цього необхідно взяти свежегашеной з додаванням 1% мідного купоросу (200 грам вапна і 10 грам мідного купоросу на 1 літр води).

Ранньовесняна профілактична обробка яблунь

Весняна обробка дерев проводиться до розпускання бруньок. Обприскування проводиться 3% розчином залізного купоросу (30 грам на 1 літр води) або 4% бордоською рідиною.

Забезпечення своєчасного поливу і внесення добрив

Щоб підтримати і зміцнити імунну систему плодових дерев, їх необхідно забезпечити повним набором поживних елементів і достатньою кількістю вологи. Це збільшить їх життєстійкість в боротьбі не тільки з чорним раком, але і іншими захворюваннями.

Що стосується підгодівлі, то з метою підвищення рівня опірності рослин, добрива можна вносити як у пристовбурні кола і посадочні ями, так і шляхом обприскування всього дерева. В останньому випадку проникаючи в рослину через пагони і листя вони швидше засвоюються, а значить і діють набагато ефективніше .

В якості добрива для яблунь зазвичай використовується аміачна селітра, суперфосфат, сечовина, сульфат амонію, калієва селітра і калієва сіль.

Боротьба з комахами-шкідниками

Різні види шкідників завдають яблуням відчутної шкоди і таким чином послаблюють рослини. Через ранки грибні спори можуть потрапляти всередину, тому захист рослин від комах бажано проводити протягом всього літнього сезону.

До найбільш небезпечних шкідників, які здатні завдавати істотної шкоди яблуням в першу чергу відносяться такі, як: букарка, казарка, довгоносики-короїди, п’ядун, різні види листокруток, квіткоїда, совки і яблунева міль.

Сучасні засоби боротьби з чорним раком на яблуні

В Європі для захисту рослин від бактеріальних і грибних інфекцій в даний час активно застосовуються препарати, що містять мідь і антибіотики, зокрема стрептоміцин і тетрациклін.

У нашій країні цей спосіб захисту поки не придбав належну популярність, хоча багато сучасних садівники вважають, що застосування антибіотиків менш шкідливо і завдає набагато меншої шкоди екології, ніж використання традиційних хімічно активних препаратів.

Перша обробка антибіотиками проводиться в період масового розвитку пагонів на яблунях і далі включає кілька обприскувань з інтервалом 2-3 тижні. Поставляється тетрациклін і стрептоміцин в таблетках, ампулах або у вигляді порошку. Разова норма обробки складає 500 000 одиниць засобу, яке розводиться в п’яти літрах звичайної води.

Якщо обробка саду проводиться стрептоміцином, то на наступний сезон цей препарат бажано замінити тетрацикліном, і навпаки.

Як вилікувати яблуню від чорного раку

На заході дані антибіотики застосовують і в якості внутрішніх ін’єкцій. З цією метою, приблизно в метрі від землі на здорової частини стовбура висвердлюється невеликий отвір (до двох сантиметрів глибиною), а потім, під тиском, за допомогою спеціального шприца в нього впорскується 4% розчин стрептоміцину, після чого отвір щільно закладається дерев’яним чопиком.

Ця процедура проводиться на всіх без винятку скелетних гілках, діаметр яких перевищує 15 сантиметрів. Через сім днів процедуру бажано повторити.

Даний метод лікування хороший тим, що не передбачає попередньої зачистки пошкоджених місць. При цьому внутрішні ін’єкції рослин за допомогою антибіотиків спочатку розроблялися для боротьби з бактеріальними інфекціями, але, як виявилося, вони ефективні і для протистояння чорному раку.

Ще більше цікавої та корисної інформації про про ваш сад та город ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Чорний рак на яблуні - лікування, заходи боротьби та обробка від хвороби