Підключення до діючого газопроводу: важливі правила

Підключення газу до приватного будинку


Чинний газопровід - як до нього підключитися? Види газопроводів і способи врізки

 

 

Якщо проведення всіх робіт здійснюється всередині організації, яка має відповідні дозволи і допуски, то необхідне проведення тільки технічної частини робіт, а якщо такі дозволи відсутні, наприклад, для підключення до системи газопостачання приватного будинку, то в першу чергу слід звертатися до відповідних інстанцій.

У тому випадку, якщо перевіряючі органи виявлять незаконну врізку в газопровід, то за цим послідують відповідні штрафні санкції. Особа, яка є відповідальною за незаконну врізку, має буде в повній мірі сплатити роботи по демонтажу незаконного підключення, а також повну вартість всього витраченого обсягу газу. В окремих випадках незаконна врізка в газопровід може бути кваліфікована навіть як кримінальний злочин, а саме — крадіжка і заподіяння майнової шкоди.

Незаконна врізка в газопровід і її наслідки

У більшості випадків незаконну врізку в газопровід здійснюють фізичні особи, або за несплату відключені від газопроводу, або ж бажаючі підключити гараж, будинок, або якусь іншу господарську споруду без узгодження проекту і відповідної оплати, як безпосередньо самого підключення, так і подальшого використання природного газу. Залежно від серйозності шкоди, принесеного газопроводу внаслідок врізки, кількості використаного після врізки газу, а також того, чи бажає винну особу залагодити всі мирно і сплатити всі належні штрафи або не бажає, до нього може бути застосована не тільки адміністративна, але навіть кримінальна відповідальність.

Незаконна врізка в газопровід і її наслідки

Незаконна врізка в переважній більшості випадків проводиться з порушенням технологічних норм, а це може призвести до пожеж і серйозних аварій.

Види газопроводів і способи врізки

Газопровід — це спорудження, пряме призначення якого полягає в транспортуванні природного газу за допомогою трубопроводу. Залежно від того, яким є призначення трубопроводу, подача природного газу може здійснюватися під різним надлишковим тиском. Так, наприклад, магістральні (передають природний газ на великі відстані) газопроводи завжди тільки високого тиску, а розподільні (ті, які доставляють природний газ кінцевому споживачеві): високого, середнього та низького тиску.

Прокладка газової магістралі

Прокладка газової магістралі

Врізка в газопровід без припинення транспортування природного газу по основній магістралі може здійснюватися як з метою ремонту газопроводу, так і в разі підключення окремих споживачів газу. При цьому робота трубопроводу є безперервною, а обсяг і тиск подачі не знижується. Цей метод ще називають холодною врізкою. Крім цього, має місце більш «традиційний метод» — зварювання труб. Цей метод вважається дуже трудомістким, і вимагає від зварника спеціального доступу і високої кваліфікації.

 

 

Завдяки застосуванню сучасних технологій врізка в газопровід може здійснюватися без скидання тиску, проте безпосередньо сам процес може відрізнятися в залежності від того, з якого матеріалу виконані труби — пластика або металу. Пластикові газопроводи поступово набирають все більшої популярності, що пояснюється їх високими експлуатаційними якостями і можливістю прокладки навіть в найнесприятливіших умовах.

Врізка в пластиковий газопровід під тиском

Для того щоб створювати відводи, а також інші елементи врізки в уже готову систему, краще використовувати фітинги або фасонні деталі заводського виробництва, відповідні ГОСТу. Це необхідно для того, щоб знизити ризик виникнення в майбутньому аварійних ситуацій. В основному для того, щоб врізати виконані з пластика труби, використовують металеві фітинги шляхом розтрубного з’єднання, яке, після того, як монтажні роботи завершені, проклеюється спеціальними складами.

Підключення до ПВХ труб газопроводу

Підключення до ПВХ труб газопроводу

Клейовий шов повинен бути повністю герметичним, а також володіти максимальною щільністю, щоб крізь нього не могла просочитися волога. Сама ж вставка зі сталі повинна бути оброблена спеціальними, що захищають від іржі розчинами, так як корозійні процеси і потрапляння вологи можуть призвести до того, що з’являться відшарування вініпласту в області з’єднання.

Читайте також: Газові котли для дому і дачі

Безпосередньо сама врізка здійснюється шляхом створення перпендикулярно до газової труби вставок, виконаних зі сталевих сплавів. Довжина кожної вставки повинна становити від 70 до 100 сантиметрів, і нарощуватися пластиковими трубами за допомогою розтрубно-контактного з’єднання. Даний спосіб має на увазі, що на сталеву вставку, розігріту до температури близько 60 градусів Цельсія, з зусиллям насаджується пластикова труба.

Даний метод використовують для створення відводів для газопроводів з низьким рівнем тиску газу, а для газопроводів із середнім рівнем перед тим, як нарощувати сталеву вставку, необхідно нанести порошковий поліетилен на місце майбутнього з’єднання. Це необхідно для того, щоб зчеплення двох видів матеріалів було більш щільним.

Врізка в металевий газопровід під тиском

Незважаючи на те, що технології пластикових трубопроводів стрімко розвиваються, газопроводи зі сталевих труб до сих пір залишаються найбільш поширеним варіантом.

При монтажі розподільних і магістральних газопроводів ще одним основним видом з’єднання є зварювання. До виконання даних робіт допускають тільки тих зварників, які мають дозвіл і пройшли відповідну підготовку.

Види газопроводів і способи врізки

Проводити зварювальні роботи можуть тільки кваліфіковані працівники

Сварка металевих труб, а також її технологія багато в чому також залежать від того, з якого матеріалу виконані зварюються труби, але в основному всі вони зварюються встик. Типи швів і зварні з’єднання строго позначені ГОСТом, і повинні здійснюватися тільки відповідно до цих вимог. В інших стандартах передбачається не тільки тип шва, але і його розмір, а також розташування деталей під різними кутами.

Відповідно до цього визначаються і типи зварних швів, зокрема:

  • кутовий;
  • внахлест;
  • тавровий;
  • стиковий.

Особливу увагу приділяють Т-образній (тавровій) і кутовій врізці, так як тут дуже важливо уникнути підрізів і непровару швів.

Перед зварюванням газопровідні труби необхідно ретельно підготувати: очистити від масла, оксидів, бруду та іржі. Сам вид зварювання для газопроводу ролі не грає, так що може використовуватися як лазерне, так і дугове зварювання.

Врізка в металеву трубу за допомогою спеціального приладу

Врізка в металеву трубу за допомогою спеціального приладу

Врізку в металевий газопровід без скидання тиску в магістральній трубі можна здійснити за допомогою засувки або спеціального пристрою ПГВМ.

У разі використання варіанту з засувкою до магістральної труби приварюють муфту і патрубок з фланцем, до якого і приєднують засувку з камерою. Отвір в трубі вирізують за допомогою чашечної фрези через муфту, після чого штанга з фрезою і вирізаний фрагмент виймається через камеру і засувка закривається. Після всього цього можна приєднувати відведення до розташованого на засувці фланця. З недоліків даного способу варто наголосити на необхідності установки колодязів, а також не дуже зручне розташування засувки до труби, внаслідок чого експлуатація стає менш зручною.

Другим способом є Використання спеціального пристрою — ПГВМ. Цей пристрій розроблено для врізки в діючі газопроводи діаметром від 186 до 529 міліметрів без необхідності в скиданні тиску. Врізка за допомогою даного пристрою здійснюється шляхом створення в стінці труби отворів діаметром 140 і 80 міліметрів. Насамперед до газової труби приварюють патрубок, який має діаметр, рівний діаметру відведення, що приєднується, всередині якого до стінки труби приварюється втулка. Під втулку ввинчують шпильку, шток з фрезою, після чого заливають машинним маслом на рівень не менше 3 міліметрів вище рівня труби.

Відео: Врізка в газопровід під тиском

На фланець з’єднання проводиться установка пристрою ПГВМ з приводом для фрези, за допомогою якої в трубі просвердлюється отвір необхідного діаметра. Далі вирізаний фрагмент витягують, привід, шток і фреза знімаються, а замість них встановлюють різьбову пробку і повертають на місце всю систему. Після цього відкривають газ, в патрубок загортають пробку, знімають пристрій ПГВМ і ошпарюють по периметру різьбову пробку. Після завершення роботи шляхом використання мильної емульсії перевіряється якість зварних швів, а врізка і сам газопровід надійно ізолюються.

Як і будь-які роботи, пов’язані з газовими магістралями, врізка в газопровід вимагає найсуворішого дотримання техніки безпеки. Врізку необхідно проводити тільки за допомогою висококваліфікованих фахівців, що мають допуск до даного виду робіт. Більше корисної інформації читайте в Рубриці «Все про будівельні матеріали».

 

Підключення до діючого газопроводу: важливі правила