Цитоспороз яблуні — симптоми і методи лікування інфекційного всихання яблуні

Чому тріскається кора на яблунях - що робити і як лікувати цитоспороз


Цитоспороз яблуні. Симптоми і методи лікування

 

Цитоспороз яблуні - симптоми і методи лікування інфекційного всихання яблуні

 

Цитоспороз відноситься до небезпечної грибкової інфекції, яка здатна заражати плодові дерева і тим самим завдавати саду досить відчутної шкоди. Це захворювання може вражати яблуні, груші, абрикос, сливи і багато інших кісточкових та зерняткових культур.

На жаль, останнім часом фермери та й прості садівники все частіше стикаються з проблемою попелиці на яблуні. Тому більше про боротьбу з попелицею та хворобами яблуні ви можете знайти у нашій статті.

Збудником цитоспорозу є пікнідіальний гриб ( Cytospora schulzeri Sacc. Et Syd .) Або ( С. capitata Sacc. Et Schulz ). Даний патоген утворює пікніди у вигляді усічених конусів, що містять всередині кілька камер. Грибні спори розносяться по ділянці і інфікують дерева, викликаючи на їх корі всихання окремих ділянок, що в підсумку призводить до загибелі дерев.

У зоні ризику знаходяться в першу чергу ослаблені та пошкоджені хворобами (зокрема моніліозом) рослини, а також дерева, постраждалі від сонця, морозу, шкідників або мають механічні пошкодження. При цьому зараження грибними спорами може відбуватися і в результаті порушень правил обрізки.

Зазвичай цитоспороз протікає в двох формах. У першому випадку захворювання може мати вигляд поступового і тривалого зараження, при якому відбувається повільне відмирання окремих ділянок кори. Друга форма вражає рослини миттєво, при цьому найчастіше грибні спори інфікують розвилки основних скелетних гілок, в результаті чого дерево може загинути протягом одного сезону (в окремих випадках це відбувається за один, два місяці).

Цитоспороз яблуні лікування заходи боротьби

Цитоспороз має безліч схожих ознак з таким небезпечним грибковим захворюванням, як чорний рак і часто на одній рослині можна спостерігати одночасно обидва види інфекції.

Правда у випадку з чорним раком заражена кора набуває смолистий чорний відтінок і зовні нагадує обгорілу деревину, яка починає поступово відшаровуватися. У випадку з цитоспорозом таке не спостерігається. Зазвичай інфіковані ділянки кори забарвлюються в темний колір, але не відшаровуються, а покриваються горбками.

На жаль, дана інфекція здатна вражати як молоді, так і дорослі рослини, що мають досить слабкий імунітет.

Симптоми зараження цитоспорозом на яблуні

Ознаки інфікування цитоспорозом найчастіше можна спостерігати в період цвітіння дерев, в першій половині літа. При цьому кора набуває коричнево-бордовий відтінок і на ній формуються здуття у вигляді бульбашок, що представляють собою грибний міцелій. Відмерлі тканини погано відділяються від живої деревини, а на кордоні зараженої і здорової кори з’являються тріщини і відколи.

 

 

Цитоспороз яблуні (інфекційне всихання яблуні )

Міцелій Цитоспороз викликає також активне формування камеді, яка забиває внутрішні судини і рослинні тканини. При цьому вогнище зараження поступово збільшується в розмірі, охоплює гілку по кільцю, в результаті чого вся її верхня частина починає відмирати.

На зараженій корі з’являються потворні горбкуваті нарости мають вигляд бородавок або струпів, і на них з’являється клейка речовина, що має яскраво-червоне забарвлення. Усередині цих виділень знаходяться грибні спори.

Як правило, листя і суцвіття інфікованої яблуні всихають, але протягом тривалого терміну залишаються на дереві і не обсипаються. Найчастіше зараження дерев відбувається в період вегетаційної паузи, коли процеси метаболізму всередині рослин уповільнюються, і вони знаходяться в стані відносного спокою.

Зимують грибні спори в сумчастої стадії, а з настанням весни під впливом вітру і опадів розносяться по саду, потрапляючи, в тому числі і на пошкоджені дерева. Міцелій також здатний розносити різні види комах.

Ефективні методи боротьби з цитоспорозом на яблуні

Методи боротьби цитоспорозом на яблуні

Як і всі грибкові інфекції цитоспороз погано піддається лікуванню, особливо якщо хвороба має запущену форму. З цієї причини основним способом захисту дерев від грибних суперечок є проведення комплексних і своєчасних профілактичних заходів.

До таких належить:

  • Видалення і знищення за допомогою відкритого вогню всіх заражених осередків разом з плодами і листям (при цьому сильно пошкоджені дерева слід викорчувати і спалити). При видаленні дерев обрубку коренів бажано проводити якомога глибше.
  • Зачистка пошкоджених вогнищ

При зачистці кори бажано захоплювати до 2-3 сантиметрів здорової не зараженої рослинної тканини, куди грибний міцелій ще не проник. Всі місця зрізів необхідно обробити антисептиком і покрити садовим варом, щоб ізолювати рани від попадання повітря і вологи.

Для знезараження деревини її зазвичай обробляють мідним купоросом (30 грам на 1 літр води) або залізним купоросом (50 грам речовини на 1 літр води). При значних пошкодженнях можна використовувати розчин нафтенада міді (купронафт, олеокупріт). Цю емульсію можна приготувати самостійно. Для цього слід взяти мідний купорос, каніфоль і гас (3: 1: 1). Підготовлена суміш наноситься на рану за допомогою жорсткого пензлика.

Що таке цитоспороз яблуні

Після закінчення робіт весь садовий інструмент необхідно обробити формаліном або будь-яким іншим дезинфікуючим засобом.

Регулярна омолоджуюча обрізка дерев

При цьому всі свіжі зрізи на дереві слід обов’язково продезинфікувати 3% розчином мідного купоросу і густо змастити садовим варом.

Якщо пошкодження незначні, то для знезараження ран можна застосувати розчин перманганату калію (5 грам речовини на 10 літрів води), а замість садового вару використовувати суміш їх глини і коров’яку (1: 1), або суміш нігролу (70%) і золи (30 %).

Побілка дерев у весняний і осінній періоди

Побілка зазвичай проводиться вапняним розчином. Для його приготування необхідно взяти 2 кілограми негашеного вапна, 100 грам мідного купоросу і розвести обидва компонента в 10 літрах води. Щоб розчин добре тримався на корі дерев в нього можна додати невелику кількість клею.

Цитоспороз яблуні: лікування хвороби, фото ...

  • Своєчасний полив і підживлення рослин поживними речовинами

При здійсненні підгодівлі слід віддавати перевагу фосфорних і калійних добрив.

  • Рання весняна обробка дерев препаратами, що містять мідь

Обприскування саду слід виробляти до набрякання бруньок розчином мідного купоросу або бордоською рідиною.

  • Розпушування гранту навколо штамбів

Регулярне розпушування ґрунту підвищить циркуляцію повітря в ґрунті і зменшить ризик її перезволоження.

Садівникам також слід пам’ятати, що зараження дерев цитоспорозом сприяє і зайва щільність посадок, тому при закладці саду важливо дотримуватися достатню дистанцію між окремими рослинами і не допускати надмірної густоти крон.

Застосування хімічно активних речовин проти інфекційного всихання яблуні 

Що стосується застосування фунгіцидів, то хороший ефект для захисту дерев демонструють такі препарати, як: «Фітоспорін М», «Хорус», «Абіга-Піка».

Застосування хімічно активних речовин проти інфекційного всихання яблуні -фото.

Проте, головним чинником успішного протистояння цитоспорозу є своєчасне виявлення початкових ознак захворювання. Оскільки чим раніше розпочато боротьбу з інфекцією, тим більше шансів врятувати дерево.

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваш сад та город ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Цитоспороз яблуні - симптоми і методи лікування інфекційного всихання яблуні