Цикламен догляд в домашніх умовах

Як доглядати за цикламеном в домашніх умовах


Цикламен догляд в домашніх умовах - як доглядати за цикламеном.

 

Цикламен догляд в домашніх умовах

 

Цикламен, один з найкрасивіших домашніх квітів, по праву заслужив почесне місце в колекціях не одного покоління квітникарів-аматорів. Але багато початківців квітникарів побоюються заводити його, наслухавшись різних історій про його примхливість. Не вірте! Такі страшилки, найчастіше, поширюють недбайливі «любителі», для яких навіть простенька герань сверхкапризна рослина. Наші бабусі споконвіку з успіхом вирощували на підвіконнях домашній цикламен, і не тільки гарний він був, але і корисним — його корінь прекрасний засіб для лікування гаймориту.

Найчастіше, це був Цикламен європейський або «Альпійська фіалка», як його ще називають. Зараз же більшої популярності отримав Цикламен перський, саме його Ви, швидше за все, побачите в продажу.

Квітка цикламен як доглядати в домашніх умовах

Квітка цикламен як доглядати в домашніх умовах

Трохи про саму рослину. В аматорському квітникарстві умовно розрізняють два основних види цикламена — Європейський та персів. Насправді ж їх багато більше, не кажучи вже про гібриди, вирощені штучно. Цикламен домашній, традиційно вважався квіткою яка цвіте з кінця осені і до початку весни. З появою ж гібридів ситуація змінилася, і квітка стала гарєєвим, здатною цвісти незалежно від пори року. Ось ці-то гібриди ми і купуємо як «цикламен перський».

Позначилася ця гибридність на цілющі властивості рослини, відповісти важко, але ось те, що бульби не стали менш отруйними, це точно. Так що — будьте обережні !!! Сама бульба цикламена досить велика і навіть, ті що вважаються мініатюрними, мають в діаметрі від 8 сантиметрів, а вже «гіганти» можуть вирости і до тридцяти.

Невелика порада: якщо Ви купуєте рослину не в горщику, а просто бульби, то обов’язково поцікавтеся їх видом і віком, уважно огляньте їх. На дотик вони повинні бути твердими і пружними, досить важкими. Зверніть увагу на наявність нирок (вони повинні бути у верхній частині бульби).

Квітка цикламен

Місця розташування і освітлення. При виборі місця, насамперед врахуйте, що цикламен домашній абсолютно не переносить протягів, але разом з тим і застояне повітря не піде йому на користь. З огляду на, що рослина це світлолюбна і традиційно «підвіконна», поставити її можна на підвіконні не відкривати вікна, в регулярно провітрюваному приміщенні.

Треба зауважити, що в інтенсивному освітленні він потребує тільки в період цвітіння, під час же спокою воно йому взагалі не потрібне. В основному це відноситься до сортів цикламена перського, у якого цей період найбільш яскраво виражений — він просто скидає все листя і засинає. У його європейського побратима, це виражається не так явно, але це зовсім не означає, що його треба залишити на тому ж місці.

 

 

Читайте також: Календар пересадки кімнатних рослин

Альпійська фіалка теж потребує відпочинку. У цей період перемістіть її в прохолодне, без яскравого світла місце. Часто, наслухавшись «мудрих» порад, початківець квітникар після цвітіння виймає бульби з горщика і кладе їх в холодильник. На цьому, найчастіше, його догляд за цикламеном закінчується — рослина просто не прокидається. Не робіть цього! Залиште в горщику.

Температура

Цей пункт догляду за цикламеном ще раз свідчить на користь змісту його на підвіконні. Тому що навряд чи в звичайних домашніх умовах знайдеться місце, де температура б була в межах +15 градусів (+ 6-15 оптимально). При більш високій температурі і цвітіння убоге, і тривати менше. Тому зимово квітучі види виглядають куди як ефектніше.

Полив, вологість повітря, добрива для цикламену

Як доглядати за цикламеном в домашніх умовах

Пересушування, так само як і перезволоження земляного кома небажані. Кращим варіантом буде нижній полив, в піддон. Більш того, якщо застосовувати верхній полив, то при необережності вода може потрапити на бульбу, а точніше — на точку росту, що викличе її загнивання і загибель рослини.

З цієї ж причини не слід і обприскувати цикламен, особливо в період цвітіння. Але цикламену потрібна підвищена вологість … Як бути? Є різні способи зволожити повітря без обприскувань. Коротенько можу лише порадити обприскувати повітря навколо рослини, поставити горщик в піддон з вологим керамзитом або просто поставити поруч з ним ємкості з водою.

Якщо Ви тільки недавно стали щасливим володарем цієї рослини, то на 2-3 місяці про добрива забудьте, вони там в надлишку. В інший же час можна підгодовувати спеціальними добривами для квітучих рослин. При цьому перевагу слід віддавати рідким добривам, великий вміст мінеральних солей, що містяться в традиційному комплексному мінеральному добриві, дуже негативно позначається на рослині. Режим підгодівлі класичний — два рази на місяць, в період зростання і цвітіння.

Пересадка цикламену

Пересадка цикламену

Хоча досить часто радять пересаджувати цикламен після закінчення періоду спокою, спочатку краще утриматися від щорічних пересадок, а проводити їх лише при виникненні необхідності. Сама нагальна потреба виникає, коли горщик став малий для бульби, а відбувається це найчастіше раз на два роки, ось тоді і пересаджують.

При пересадці треба враховувати не тільки розмір бульби, а й її «національність». Якщо Ви володар Європейського цикламена, то його бульба повністю засипається землею, а Перська лише до половини (за образом і подобою гіппеаструмів, амарилісів, ноліни, птицемлечника хвостатого і ін.).

Читайте також: Мошки в кімнатних квітах. Як позбутися в домашніх умовах?

Для перського цикламена беріть горщик навіть кілька тісний, відстань від бульби до стінок горщика повинна бути мінімальною (2-3 сантиметри). Для європейського, можна і ширше, це обумовлено тим, що коріння перського ростуть строго вниз, а у європейського по всьому об’єму землі. Деякі маститі квітникарі радять частину коренів бульби європейського цикламена теж залишати на поверхні грунту.

Землю для пересадки краще купити готову, спеціально для цикламенів, але можна і скласти на основі землі для кактусів, додавши туди в рівних частинах торф і листовий перегній. Зрозуміло, необхідний дренаж. Рясно поливати після посадки не можна! Земля повинна бути тільки злегка вологою. А коли почнуть з’являтися перші паростки, полив можна поступово збільшувати.

Розмноження цикламена

Розмноження цикламена

Найпростіший і доступний спосіб розмножити домашній цикламен — відокремити дочірній клубінь і укоренити його окремо. Всі інші способи розмноження, включаючи розмноження цикламена насінням не так ефективні, а для початківця квітникаря можуть бути і занадто складні. Особливо це відноситися до розмноження цикламена розподілом бульби. Без достатнього досвіду і навичок, цю «хірургічну» операцію складно провести на належному рівні.

Повірте, було чимало загублено цикламенів, бульбових бегоній та інших рослин в процесі таких операцій. Розмножувати насінням не так екстремально, але треба набратися терпіння, так як насіння може сходити не просто довго, а дуже довго — в залежності від виду і сорту, від десяти днів, до півроку. А потім ще цвітіння чекати.

Хвороби цикламена і як з ними боротися

Як і будь-яка інша кімнатна рослина, цикламен домашній не захворіє і не піддасться атаці шкідників, якщо догляд буде ретельний. Але чого можна очікувати:

Шкідники цикламена

Найстрашніший ворог — цікламеновий кліщ. Під час нападу цього агресора листя стають жорсткими, краї згортаються, уражаються бутони, а на зворотному боці листків з’являється своєрідний сірий наліт (пил), ось це і є цікламеновий кліщ, він дуже маленький. Як показав досвід багатьох квітникарів, боротьба з ним ефективна лише на початковому етапі поразки, але якщо упустити час, то рослину врятувати навряд чи вдасться.

Хвороби цикламена і як з ними боротися

Неприємності, хоча і не такі фатальні можуть доставити тля, трипси і павутинний кліщ, але з ними боротися легше.

Хвороби

  • Грибок сажі (наслідок «відвідування» попелиці),
  • фітофторозних гниль,
  • антракноз.

Відео: Вирощування цикламенів в домашніх умовах

Догляд за цикламеном в домашніх умовах доступний навіть початківцям. Залишайтеся з нашим сайтом і ваші кімнатні рослини будуть у повному порядку, а ваш будинок затишним!

 

Цикламен догляд в домашніх умовах