Декоративний ставок на дачі: вибір місця, форми, розміру

Як зробити декоративний садовий ставок своїми руками


Декоративний ставок

 

Декоративний ставок на дачі: вибір місця, форми, розміру

 

Декоративний ставок на ділянці — мрія багатьох дачників. Дзюрчання води заспокоює, умиротворяє, дарує позитивні емоції та гарний настрій.

А якщо посадити в штучному ставку на дачі водні рослини, прикрасити берег очеретом, облаштувати каскад або фонтанчик — це місце стане предметом вашої гордості, тут із задоволенням будуть відпочивати всі члени вашої родини, а сусіди неодмінно захочуть облаштувати таке ж чудо на своїй ділянці.

Декоративний ставок своїми руками (з фото)

Штучні ставки на садовій ділянці

Декоративний ставочок — це величезне задоволення і чимала відповідальність. Адже побудувати і оформити штучну водойму, навіть найпростішу і невигадливу, своїми руками — велика праця і велике бажання привнести красу на свою ділянку.

Ставок на садовій ділянці

Звичайно, таку роботу простіше перекласти на чужі плечі, але, по-перше, це дуже затратно, а по-друге, ніхто, крім самого господаря, не зможе зробити все з великою любов’ю, акуратністю і по своєму смаку.

А якщо вибрати найбільш підходящий варіант пристрою ставка на дачній ділянці і по засобам, і під силу, то бажаний результат обов’язково буде досягнутий. Тим більше що будь-які декоративні доповнення до оформлення водойми можна внести не відразу, а в міру необхідності.

декоративний ставок фото

Практично всі штучні ставки на дачних ділянках будуються по приблизно однаковою схемою. Деякі можна поглиблювати в ґрунт, інші — залишати на поверхні, ставок може бути великим або маленьким, будь-якої форми і стилю оформлення.

Читайте також: Як зробити дитячу гірку своїми руками: фото та відео

На відміну від басейну, для ставка не обов’язково копати котлован великої глибини, а також не потрібно посилений теплозахист, якщо тільки не планується поєднати в одному проекті декоративний ставок і плавальну водойму.

Як видно на фото, ставок на ділянці може бути будь-яким — все залежить від вашого бажання:

як зробити декоративний ставок

як зробити декоративний ставок своїми руками

Головне — правильно підготуватися: визначити призначення водойми, вибрати місце його розташування, форму і розміри, а також стиль декоративного оформлення. Після цього можна заготовлювати і купувати необхідний матеріал і приступати до роботи.

Оскільки, на відміну від басейнів, воду в ставках не потрібно піддавати спеціальній обробці (хлорувати, озонувати і т. П.), то для них потрібно створити певний біологічний баланс. Інакше вода у ставку буде цвісти, помутніє, рослини стануть чахнути — це вельми сумнівне задоволення для власника водойми.

як зробити декоративний ставок відео

Починати будівельні роботи краще влітку або навесні, коли «спадають» ґрунтові води, що істотно спростить роботу.

Спочатку потрібно створити проект, який би враховував всі нюанси присадибної мініакваторіі, як будуть поєднуватися розміри і форма ставка. Необхідно, щоб пейзаж біля будинку виглядав цілісно, слід, крім того, визначити, яким буде обсяг роботи і скільки буде потрібно матеріалів.

Декоративний ставок своїми руками: як зробити штучне водоймище

Іноді навіть невеликий, але ретельно сконструйований декоративний ставок, вимагає значної віддачі сил, витрати часу і грошей, ніж великого розміру, але простий у виконанні водойму.

Перш ніж зупиниться на типі водойм, необхідно докладніше ознайомитися з тим, які можуть бути його форми, розміри, пристрій, дизайн, а також які матеріали при цьому будуть потрібні.

Подивіться на фото: ставки на садовій ділянці розрізняються за формою, розмірами, використовуваних матеріалів для створення чаші водойми, стилю оформлення:

Декоративний ставок своїми руками

Декоративний ставок своїми руками

Вибір місця для декоративного ставка

Де вибрати місце на ділянці, щоб зробити ставок

Де зробити штучний ставок на дачі, щоб дотриматись всіх необхідних умов? Місце знаходження цієї штучної водойми визначається розмірами і особливостями ділянки. Вибір місця ставка в першу чергу буде залежати від призначення водоймища. Якщо басейн рекомендується влаштовувати з південного боку ділянки на відкритому майданчику, щоб вода в ньому завжди була добре прогріта, то для пристрою декоративного ставка необхідні дещо інші умови: він повинен бути відкритим з південного заходу.

За фен-шуєм, водойми рекомендується розташовувати на східній або південній частині ділянки, щоб вода приносила «користь і життя».

У тому випадку, якщо ставок планується заселити рибками, то для них важливо забезпечити оптимальну температуру води: водоймище не повинне піддаватися впливу сонячного випромінювання понад 5 годин на добу.

Відео: декоративний ставок на дачі своїми руками

 

 

При виборі рибок слід заздалегідь довідатися про температуру води, придатної для їх життя: для одних потрібна холодна вода, а для інших — трохи прогріта. Щоб вибрати місце для ставка, оцініть продувність і освітленість ділянки. Бажано, щоб ділянка під штучну водойму мала освітленість не більше 10 годин на добу.

Сильний вітер буде заважати розвитку високих водних рослин, а надмірна кількість прямих сонячних променів може призвести до посиленого розмноження бактерій і водоростей в стоячій воді, недолік світла — загальмує зростання водяних рослин.

Оскільки штучні ставки, навіть невеликих розмірів, не терплять надлишку тепла, а їх бортики невисокі, то краще за все буде з західного боку висадити уздовж водойми кілька кущів високої папороті, яка буде злегка затінювати ставок.

Як зробити декоративний ставок на дачі на ділянці своїми руками

Біля ставка не повинно бути великих листяних дерев і квітів, як і в випадку з пристроєм басейну: опадове листя і пелюстки будуть засмічувати воду, що призведе до порушення кисневого балансу, і ставок почне заростати водоростями.

Читати також: Дитячий майданчик власноруч

До того ж ,у великих дерев велика коренева система, яка, потягнувшись до води, порушить цілісність водойми.

Але якщо на ділянці знаходиться плодовий сад і немає вільного відкритого простору, то доведеться влаштовувати ставок поблизу дерев, але, все ж намагаючись по максимуму його віддалити. За садом необхідно буде ретельно стежити, утримувати його в чистоті і порядку.

Також не слід влаштовувати газон впритул до ставка, адже скошена трава також може потрапити в воду.

Зробити роботу: Як зробити декоративний ставок своїми руками

Для кращого провітрювання водойми, простір навколо неї повинен бути відкритим.

Важливо правильно підбирати місце під декоративний ставок, враховуючи рельєф. Можливо, на ділянці є природні поглиблення або невеликі ями, тоді їх сміливо можна використовувати при створенні ставка. Якщо, наприклад, планується зробити каскад або альпійську гірку, то потрібно впевнитися, що поруч з місцем під декоративний ставок розташовується невелика височина.

Якщо такої немає, то створювати її доведеться штучно. У будь-якому випадку декоративний ставок повинен перебувати в низині, інакше доведеться постійно стежити за рівнем води, щоб вона не переливалася через край чаші ставка.

Добре, якщо на території саду вже є природна водойма, тоді залишиться тільки надати їй потрібну форму (збільшити або зменшити), декорувати берега і розсадити рослини.

Як зробити декоративний ставок

Краще розміщувати штучні водойма якомога ближче до дому і комунікацій, щоб можна було провести до нього електрику, якщо планується зробити підсвітку і встановити насосну систему.

Так чи інакше, перебуваючи поруч з будинком, декоративний ставок виявиться в зоні штучного освітлення. А якщо в сім’ї є маленькі діти, то, навіть якщо ви в будинку, завжди можна буде контролювати їх ігри у води. Однак. декоративний ставок можна розташовувати на відстані не ближче 2 м від будинку або іншої будівлі.

Також важливо, щоб джерело води знаходилось якомога ближче до водойми, щоб його легше було наповнювати водою. Правильно підібране місце під штучний ставок стане запорукою його тривалого нормального функціонування без сезонного «цвітіння» навесні і влітку.

Як зробити штучний декоративний ставок на дачі своїми руками

Якщо немає достатньо великого і вільного простору на одному місці, можна влаштувати кілька різних за стилем водойм в різних частинах ділянки. Все це необхідно ретельно продумати і внести в план.

Якого розміру і глибини повинен бути штучний ставок

Декоративний ставок для дачі своїми руками відео

Оптимальний розмір ставка в ідеалі повинен бути в межах 3% від загальної площі садової території. Якщо ваша дача — це стандартні шість соток, то під водойму потрібно виділити 18 м2, проте не кожен дачник дозволить собі таке марнотратство.

З метою економії корисної площі, можна зробити водойму і меншого розміру. Але при цьому потрібно враховувати, що великі ставки в плані пристрою екосистеми більш зручні. У великому водоймі простіше створити комфортні умови для рослинності і водних мешканців, ніж у маленькому.

Таким чином, великі ставки будуть легше обслуговувати, а водойми маленького розміру доведеться частіше чистити, оскільки в них недостатньо місця для розселення будь-яких мешканців, які допомогли б природним шляхом встановити повноцінний екологічний баланс.

декоративні ставки фото

Якої глибини повинен бути ставок на дачній ділянці? Немає необхідності робити штучні водойми глибокими, якщо вони тільки не будуть призначені для купання.

Можна влаштувати водойму з різним рівнем дна: мілководна щабель для прибережних рослин, ступінь середнього рівня і більш глибоке місце для глибоководних рослин і рибок. Максимальна глибина тут може бути 150-180 см (нижче позначки промерзання ґрунту). Вона повинна займати одну п’яту частину від загальної площі декоративного ставка.

Читайте також: Альпінарій своїми руками в ландшафтному дизайні

Глибина ставка невеликої однорівневої водойми зазвичай не перевищує 50 см, і вона, звичайно, не розрахована на рибок. Вибір глибини буде залежати від того, які рослини планується висаджувати в водоймі, чи буде він заселятися рибками і т. д.

Вибираючи розміри ставка на ділянці (ширину і довжину), в першу чергу потрібно брати до уваги свої фізичні можливості, а також гармонійність сприйняття водойми, як композиції на ділянці. Іншими словами, декоративний ставок за своїми розмірами може бути поєднаний з іншими елементами дачного ландшафту.

декоративні ставки фото

Навіть невеликого розміру ставок на дачі, оформлений з хорошим підбором елементів декору, буде виглядати дуже красиво. Великі ставки на невеликому клаптику землі будуть візуально зменшувати розміри саду, а вузькі, але довгі, навпаки, візуально збільшують простір.

Звичайно, чим менше будуть габарити водойми, тим простіше зробити її своїми руками: і матеріалів буде потрібно менше, і трудові витрати мінімальні. Але подальше їх обслуговування скрутне.

Тому перед початком робіт потрібно все ретельно продумати і зважити, і не варто боятися великих водойм, адже сучасні технології дозволяють легко побудувати декоративний ставок будь-якої площі і глибини — довговічний і красивий одночасно.

Як зробити декоративний ставок садовий

Форми штучних садових ставків

Форми штучних ставків можуть бути правильними і неправильними. До першого типу відносяться прямокутні, ромбоподібні, круглі, овальні та ін. Це класика. У таких водойм досить строгий вид, тому вони повинні поєднуватися з будівлями, садовими доріжками та іншими елементами архітектури і декору дачної ділянки.

Зазвичай, садові ставки правильної форми влаштовуються поблизу будівель, тим самим підкреслюються прямі лінії будови.

зробити декоративний ставок

Такі водойми вимагають меншого зусилля при їх спорудженні, а також більш зручні в подальшому догляді. Округлі форми декоративного ставка практичніші, оскільки в кутах прямокутних водойм постійно накопичується сміття, а видаляти його з води часом представляє значну складність, якщо уздовж берега розсаджені різні рослини.

Ставки на дачі неправильної форми можуть бути округлими і мати абсолютно різні берегові обриси — в залежності від фантазії творця. Вони виглядають більш природно і дуже романтично, тому користуються великою популярністю.

Читайте також: Гойдалки з дерева для дачі — фото та відео

Уздовж зігнутої берегової лінії таких водойм висаджуються водні рослини, пологий спуск оформляється галечником або бруківкою невеликого розміру. Таким чином, водойма практично повністю імітує природний ставок. Головне — правильно його оформити.

декоративний ставок на дачі відео

Декоративні ставки різних форм, створені за власним проектом, унікальні і неповторні, і іншого, точно такого ж, більше ніде в світі немає — власникові подібного штучного водоймища буде, чим пишатися. Такий ставок в ландшафтному стилі прийнято розміщувати в дальній частині саду поруч з газоном. Особливо вдало вони вписуються в довільний стиль садової ділянки.

Однак складний по конфігурації ставок не дуже добре буде вписуватися в строгий і лаконічний дизайн ділянки. В цьому випадку краще вибрати простішу конфігурацію.

Зверніть увагу на фото: форма ставка може бути правильною, але з нерівною береговою лінією:

декоративний ставок з береговою лінією

Сучасні матеріали дозволяють створювати будь-які форми ставка, навіть найхимерніші і ексцентричні. Так що, вибираючи форму водойми, не потрібно боятися особливих складнощів в роботі, головне, щоб це творіння повністю задовольняло ваші власні потреби і бажання.

Рівень води в декоративному ставку

За рівнем води ставки можуть бути піднятими над землею або заглибленими в ґрунт. Підняті ставки зазвичай мають правильну форму і невелику глибину. Для них споруджується каркас на бажану висоту і обробляється будь-яким гідроізоляційним матеріалом. Дуже швидко зробити такий ставок можна при використанні готової ємності.

Догляд за піднятими водоймами здійснювати легше, ніж за зануреними в ґрунт. Також такі водойми знижують ризики падіння в воду маленьких дітей. Виступаючі над землею бортики ставка можна використовувати в якості сидіння або для пристрою квітника.

декоративний ставок своїми руками

У самому ставку можна влаштувати фонтан або водоспад — за смаком. Варіантів оформлення безліч. Тільки рибок в таких ставках розводити не можна (оскільки вони промерзають взимку), рослини висаджуються тільки однорічні.

Для створення заглиблених водойм потрібно більше часу, матеріалів і фізичних зусиль, зате варіантів оформлення такої споруди незліченна безліч.

Рівень води в садовому ставку

Під нього потрібно копати котлован, а потім влаштовувати чашу, використовуючи або готові форми різних конфігурацій і розмірів, або спеціальну ставкову плівку, або, як і при влаштуванні басейну, залізобетонну чашу.

Відео: Як зробити декоративні ставки власноруч

Останній варіант найдорожчий і складний з технологічної точки зору, тому виправдовує себе лише при будівництві плавального ставка, коли чаша буде застосовуватися і для створення ландшафтного стилю водойми (з рослинами, камінням і рибками), і для купання в ньому людей.

 

Декоративний ставок на дачі: вибір місця, форми, розміру