Деревна зола як органічне добриво — особливості використання деревної золи на дачі

Деревна зола як засіб органічного землеробства


Деревна зола як органічне добриво

 

Деревна зола як органічне добриво - особливості використання деревної золи на дачі

 

Деревна зола як органічне добриво

Споконвіку деревну золу селяни широко використовували на городах. Але з приходом «нових технологій», тобто мінеральних добрив почалося витіснення цієї воістину цінної для городів речовини. З часом ми всі зрозуміли, що мінеральні добрива, звичайно, справа не погана, якщо не захоплюватися ними надміру. І все ж попіл в багатьох випадках краще, особливо якщо для Вас привабливі ідеї органічного землеробства. Тому зола і як добриво, і як засіб для позбавлення від всіляких шкідників, знову починає бути в пошані у городників. І справедливо.

Золу можна і потрібно успішно використовувати на городах як підгодівлю для рослин, щоб Ви не збиралися садити, і яким би не був грунт на вашій ділянці. Також успішно можна застосовувати її для боротьби з різноманітними шкідниками.

Деревна зола замінить будь-яке, навіть саме розрекламоване, калієво-фосфорне добриво. Також високий в ній вміст кальцію, і багатьох мікроелементів, таких як магній, залізо, бор, марганець, молібден та інші. Словом, в золі є все, що потрібно рослинам, за винятком азоту.

Правила внесення органічного добрива у грунт

Існують чіткі правила внесення деревної золи, які можуть стати в нагоді всім садівникам-городникам. Якщо на вашій ділянці важкий ґрунт, то вносити золу необхідно восени, а якщо ґрунт піщаний, супіщаний або торф’янистий — тоді навесні.

зола як органічне добривоЗолу частіше вносять під перекопування, але можна, і навіть краще робити це відразу в грядки або лунки безпосередньо перед посівом насіння і посадкою рослин. При цьому золу краще не просто сипати, а ще й перемішувати з ґрунтом. Це добриво придатне для внесення на всіх видах ґрунтів і під всі овочеві культури.

 

 

На гектар площі потрібно вносити щорічно до 15 кілограмів золи. Але таких городів насправді не так вже й багато, більшість городників обмежуються десятьма — двадцятьма сотками. Тому на такий город вистачить і відра-двох золи. Слід знати, що вона сприяє разкисленню ґрунту, а на більшості дільниць, де з року в рік вирощуються одні й ті ж овочі, ґрунт стає кислим, крім хіба що тільки освоєних ділянок.

Існують і заборони. Наприклад, деревна зола і мінеральні азотні і фосфорні добривами несумісні. Не слід вносити одночасно золу і перегній. Краще, наприклад, перегноєм удобрити ділянку з осені, а золу використовувати навесні.

Для підгодівлі овочів, які ще тільки ростуть, вносити золу потрібно, але в невеликих кількостях. Оптимальними вважаються такі:

— При висадці розсади огірків і гарбузових — по неповній жмені прямо в лунки;

— Під час висадки розсади під помідори, перець, баклажани вносять жменю в кожну лунку;

— Під всі види капусти — теж по жмені в лунку;

— Під кожен кущ смородини навесні вносять по 1 склянці золи із закладенням в грунт;

— При обробці міжрядь суниці теж розсипають по ґрунті золу (приблизно 1 склянка на квадратний метр) і тут же закладають в грунт під час розпушування;

— Точно так само можна вносити золу і під моркву, петрушку, редьку і столовий буряк;

— Під картоплю при посадці достатньо підсипати чверть склянки в розрахунку на одну бульбу, перемішавши із землею.

Читайте також: Види добрив

Якщо Вам ніколи стільки сил і часу приділяти кожній культурі, можна приготувати універсальну підгодівлю, яка підійде всім овочевим культурам: 1 склянку деревної золи всипати в 10 літрів води, гарненько перемішати і вилити в лунку, викопану поблизу рослин, яку тут же прикрити землею. Підживлення попелом слід чергувати з усім відомими настоями пташиного посліду, коров’яку, відходів від кроликів і так далі.

Багато овочівників перед посівом замочують насіння в зольній воді: На 1 літр води — 2 столові ложки золи. Розчин настоюють добу, потім проціджують. В отриманій воді насіння замочують на 5-6 годин.

Боротьба із хворобами і шкідниками за допомогою деревної золи

Спробуйте пригостити непрошених гостей вашого городу сумішшю настою попелу з відваром трав. Деякі знавці присадибного землеробства стверджують, що вони здорово допомагають у боротьбі з чорною ніжкою, борошнистою росою, плямистістю листя і подібним напастям.

Деревна зола як засіб боротьби зі шкідникамиЕфективні і в боротьбі з шкідниками — проволочником, попелицями, блошками, совками. Обробляти рослини слід не в полуденну спеку, а вранці або ввечері.

Можна припудрювати сумішшю золи і пилу посадки капусти, моркви та цибулі від різних шкідників. Запилення поводять з розрахунком: на 1 квадратний метр — 1 стакан суміші. Багато городників з успіхом запилюють сухою золою молоденькі листочки редиски, висаджену ніжну розсаду капусти. Це відлякує блішок, що люблять нападати на молоденькі рослини з ніжними листочками.

Зола — дуже цінне добриво і захист від хвороб і шкідників. Але деякі задаються питанням: де ж набрати її стільки, скільки потрібно. Просто ретельно збирайте її протягом усього року. Для використання на городі придатний попіл від спалювання будь-яких рослинних залишків і будь-якої деревини. Зберігати золу можна тільки в сухому місці, найкраще — в закритому приміщенні в поліетиленових мішках. Так вона не втрачає своїх якостей, а при найменшому зволоженні, а тим більше — намоканні різко зменшується кількість корисних речовин.

Відео: Деревна зола як добриво і засіб боротьби з хворобами

На цьому наша стаття «Деревна зола як органічне добриво» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у виборі добрива для Ваших рослин. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику Добрива де Ви дізнаєтеся багато корисної інформації про добрива, які вони мають основні елементи живлення.

 

Деревна зола як органічне добриво - особливості використання деревної золи на дачі