Деревна зола як органічне добриво — особливості використання деревної золи на дачі

Деревна зола як засіб органічного землеробства

Деревна зола як органічне добриво

Деревна зола як органічне добриво

Споконвіку деревну золу селяни широко використовували на городах. Але з приходом «нових технологій», тобто мінеральних добрив почалося витіснення цієї воістину цінної для городів речовини. З часом ми всі зрозуміли, що мінеральні добрива, звичайно, справа не погана, якщо не захоплюватися ними надміру. І все ж попіл в багатьох випадках краще, особливо якщо для Вас привабливі ідеї органічного землеробства. Тому зола і як добриво, і як засіб для позбавлення від всіляких шкідників, знову починає бути в пошані у городників. І справедливо.

Золу можна і потрібно успішно використовувати на городах як підгодівлю для рослин, щоб Ви не збиралися садити, і яким би не був грунт на вашій ділянці. Також успішно можна застосовувати її для боротьби з різноманітними шкідниками.

Деревна зола замінить будь-яке, навіть саме розрекламоване, калієво-фосфорне добриво. Також високий в ній вміст кальцію, і багатьох мікроелементів, таких як магній, залізо, бор, марганець, молібден та інші. Словом, в золі є все, що потрібно рослинам, за винятком азоту.

Правила внесення органічного добрива у грунт

Існують чіткі правила внесення деревної золи, які можуть стати в нагоді всім садівникам-городникам. Якщо на вашій ділянці важкий ґрунт, то вносити золу необхідно восени, а якщо ґрунт піщаний, супіщаний або торф’янистий — тоді навесні.

зола як органічне добривоЗолу частіше вносять під перекопування, але можна, і навіть краще робити це відразу в грядки або лунки безпосередньо перед посівом насіння і посадкою рослин. При цьому золу краще не просто сипати, а ще й перемішувати з ґрунтом. Це добриво придатне для внесення на всіх видах ґрунтів і під всі овочеві культури.

 

 

На гектар площі потрібно вносити щорічно до 15 кілограмів золи. Але таких городів насправді не так вже й багато, більшість городників обмежуються десятьма — двадцятьма сотками. Тому на такий город вистачить і відра-двох золи. Слід знати, що вона сприяє разкисленню ґрунту, а на більшості дільниць, де з року в рік вирощуються одні й ті ж овочі, ґрунт стає кислим, крім хіба що тільки освоєних ділянок.

Існують і заборони. Наприклад, деревна зола і мінеральні азотні і фосфорні добривами несумісні. Не слід вносити одночасно золу і перегній. Краще, наприклад, перегноєм удобрити ділянку з осені, а золу використовувати навесні.

Для підгодівлі овочів, які ще тільки ростуть, вносити золу потрібно, але в невеликих кількостях. Оптимальними вважаються такі:

— При висадці розсади огірків і гарбузових — по неповній жмені прямо в лунки;

— Під час висадки розсади під помідори, перець, баклажани вносять жменю в кожну лунку;

— Під всі види капусти — теж по жмені в лунку;

— Під кожен кущ смородини навесні вносять по 1 склянці золи із закладенням в грунт;

— При обробці міжрядь суниці теж розсипають по ґрунті золу (приблизно 1 склянка на квадратний метр) і тут же закладають в грунт під час розпушування;

— Точно так само можна вносити золу і під моркву, петрушку, редьку і столовий буряк;

— Під картоплю при посадці достатньо підсипати чверть склянки в розрахунку на одну бульбу, перемішавши із землею.

Читайте також: Види добрив

Якщо Вам ніколи стільки сил і часу приділяти кожній культурі, можна приготувати універсальну підгодівлю, яка підійде всім овочевим культурам: 1 склянку деревної золи всипати в 10 літрів води, гарненько перемішати і вилити в лунку, викопану поблизу рослин, яку тут же прикрити землею. Підживлення попелом слід чергувати з усім відомими настоями пташиного посліду, коров’яку, відходів від кроликів і так далі.

Багато овочівників перед посівом замочують насіння в зольній воді: На 1 літр води — 2 столові ложки золи. Розчин настоюють добу, потім проціджують. В отриманій воді насіння замочують на 5-6 годин.

Боротьба із хворобами і шкідниками за допомогою деревної золи

Спробуйте пригостити непрошених гостей вашого городу сумішшю настою попелу з відваром трав. Деякі знавці присадибного землеробства стверджують, що вони здорово допомагають у боротьбі з чорною ніжкою, борошнистою росою, плямистістю листя і подібним напастям.

Деревна зола як засіб боротьби зі шкідникамиЕфективні і в боротьбі з шкідниками — проволочником, попелицями, блошками, совками. Обробляти рослини слід не в полуденну спеку, а вранці або ввечері.

Можна припудрювати сумішшю золи і пилу посадки капусти, моркви та цибулі від різних шкідників. Запилення поводять з розрахунком: на 1 квадратний метр — 1 стакан суміші. Багато городників з успіхом запилюють сухою золою молоденькі листочки редиски, висаджену ніжну розсаду капусти. Це відлякує блішок, що люблять нападати на молоденькі рослини з ніжними листочками.

Зола — дуже цінне добриво і захист від хвороб і шкідників. Але деякі задаються питанням: де ж набрати її стільки, скільки потрібно. Просто ретельно збирайте її протягом усього року. Для використання на городі придатний попіл від спалювання будь-яких рослинних залишків і будь-якої деревини. Зберігати золу можна тільки в сухому місці, найкраще — в закритому приміщенні в поліетиленових мішках. Так вона не втрачає своїх якостей, а при найменшому зволоженні, а тим більше — намоканні різко зменшується кількість корисних речовин.

Відео: Деревна зола як добриво і засіб боротьби з хворобами

На цьому наша стаття «Деревна зола як органічне добриво» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у виборі добрива для Ваших рослин. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику Добрива де Ви дізнаєтеся багато корисної інформації про добрива, які вони мають основні елементи живлення.