Дезінфекція курника в домашніх умовах, як її проводити

Для чого потрібна дезинфекція курятника


Дезінфекція курника в домашніх умова

 

Дезінфекція курника в домашніх умовах, як її проводити

 

Дезінфекція курника — це дуже важливий етап догляду за птахами. Без дезінфекційних заходів в приміщенні з послідом, залишками корму, підстилки і пір’я швидко розвиваються хвороботворні бактерії і мікроорганізми, поселяються паразити. Все це може стати причиною хвороб курей, навіть інфікування яєць.

Навіщо потрібна дезінфекція курника

Навіть коли господар намагається стежити за порядком в курнику, кури все одно розводять там бруд, перемішуючи підстилку з послідом, з усім тим кормом, який вони примудряються розсипати по підлозі, і водою, якщо поїлка це дозволяє. Періодичні прибирання дозволяють на час очищати курник від сміття, але не від бактерій, вірусів, паразитів. Мікроорганізми розмножуються дуже швидко, особливо при відсутності якісної вентиляції, а от позбутися від них простим прибиранням не вийде. Крім того, людина приносить на своєму одязі і взутті мікроорганізми, які швидко освоюються в теплій, вологій, нечистій обстановці.

Навіщо потрібна дезінфекція курника

Саме тому дезінфекція курника, а також обробка курника від паразитів повинні проводитися не рідше одного разу за рік. Хоч фахівці рекомендують проводити дезінфекцію курника через кожні два місяці, рідко хто дотримується цих рекомендацій в домашніх умовах. Якщо просто прибирати сміття, міняти підстилку то це не позбавить курей від кліщів, бліх та й від можливих вірусів не захистить. Чим частіше проводити дезінфекцію курника і всіх предметів, які в ньому знаходяться, тим рідше будуть хворіти кури, тим менше будуть їх дошкуляти паразити.

Які засоби використовувати для дезінфекції курятника

Дезінфекція курника проводиться спеціальними засобами, які продають в магазинах. Купуючи, потрібно переконатися в існуванні відповідного сертифіката, який дозволяє застосовувати цей препарат для тварин, зокрема, для домашніх птахів. Використовувати препарати потрібно, строго дотримуючись інструкції, уважно віднестися до рекомендованих концентрацій.

Які засоби використовувати для дезінфекції курятника

Найчастіше застосовують «Монклавіт», «бактерицидів», «Вироцид», крім них, на великих промислових фермах застосовують зручні, але дорогі препарати: «Екоцид С», «Глютекс», «Бромосепт», «Делеголь», «Дезолайн Ф» . У фермерських господарствах і на приватних подвір’ях використовують тривідсотковий розчин формаліну, але він дуже отруйний, небезпечний не тільки для птахів, але для людей, які обробляли пташник. Застосовують тривідсотковий розчин їдкого натру, кальциновану соду, емульсію креоліну (3 — 5%), чотиривідсотковий емульсію кселонафта.

Дезінфекція курника в домашніх умовах, як її проводити

Приватники широко використовують хлорне вапно, як дезинфікуючий препарат, хоча є труднощі з розрахунком потрібної концентрації, зі зберіганням хлору без втрат.

Для дезінфекції повітря використовується хлор-скипидар (для кожного оброблюваного кубічного метра повітря знадобитися взяти 0,2 мг скипидару і 20 г хлорного вапна), йодовмісних препарат «Монклавіт» (для 1 кубометра пташника знадобитися 3мол речовини). При взаємодії однохлористого йоду з алюмінієвим дротом виділяється дим, яким теж можна обробити курятник. Знадобиться співвідношення: на 20 частин йоду — 1 частина дроту, йоду беруть 10 — 15 мл для обробки 1 кубометра приміщення.

 

 

Застосовують аерозоль «Екоцид», для боротьби з грибком підпалюють таблетки «Діксі». А шашки «Кліодезів» можна застосовувати в присутності птахів. Перед вживанням препаратів закривають двері і вікна, затикають всі щілини, розбризкують, виробляють туман або дим, а через 40 хвилин провітрюють приміщення.

Читайте також: Чому кури клюють один одного до крові

Деякі господарі використовують сірчані шашки, але потрібно пам’ятати, що вони застосовуються проти цвілі, грибка, щурів, кліщів. Тобто, від інфекційних хвороб вони не захистять птахів. Крім того, вони дуже отруйні, після застосування потрібно провітрювати приміщення не менше тижня.

Як проводити дезинфекцію курника

Дезинфекція курника включає в себе комплекс заходів, спрямованих на очищення курника від паразитів і хвороботворних мікроорганізмів. Іноді думають, що достатньо застосувати «Дихлофос», «Хлорофос» або подібні до них препарати. Насправді чистими, обробленими, знезараженими повинні стати всі поверхні, всі предмети, які знаходяться в курнику, включаючи поїлки і годівниці. Така обробка повинна стати одночасно профілактичним заходом, який захистить птахів на тривалий час. Просто розбризкуванням отруйних речовин можна принести більше шкоди, ніж користі.

Як проводити дезінфекцію курника

Спочатку слід підготувати одяг і засоби індивідуального захисту, знадобляться окуляри і респіратор, щоб убезпечити людину не тільки від отруйних речовин, які будуть застосовуватися на етапі дезінфекції, а й від усіх інфекцій, бактерій, паразитів, що можуть бути для людини так само небезпечні, як для птахів. Потім знайти всі інструменти і засоби, які будуть необхідні.

Читайте також: Брудер для курчат своїми руками: варіанти виготовлення

Коли всі підготовчі роботи завершаться, можна переводити курей в інше приміщення або на місце для вигулу. Під час чищення і мийки, птахів не повинно бути в приміщенні курника. Якщо на останньому етапі будуть застосовуватися безпечні речовини для дезінфекції, то тільки тоді можна запустити курей в очищене приміщення. Якщо ж після застосування отруйних речовин знадобиться ще якийсь час для провітрювання, то це потрібно знати заздалегідь, щоб продумати місце для курей на цей час.

  • Очищення курятника

Очищення курятника

Перш за все, потрібно очистити приміщення від підстилки і всього сміття, яке накопичилося на підлозі, в гніздах, на всіх поверхнях курника. Потім доведеться взяти скребки, жорсткі щітки і відшкребти залишки пір’я, посліду, сміття з усіх поверхонь: підлоги, стін, сідал. Важливо пам’ятати, що паразити можуть сховатися в найменших тріщинах і нерівностях дерев’яних поверхонь.

  • Мийка курятника

Після звільнення курника від твердого сміття всі поверхні і предмети ретельно миють. Помити потрібно підлогу, стіни, стелю, всі сідала, гнізда, поїлки та годівниці, ємності для додаткового кальцію або попелу (золи). Зі стін доведеться змити раніше нанесене вапно.

Не бажано застосовувати миючі засоби з сильними токсинами, побутовою хімією краще не користуватися. Слід використовувати спеціальні засоби, тоді мийка стане початком дезінфекції, засоби, що використовуються на останньому етапі, будуть продовжувати розпочату санацію приміщення.

Мийка курятника

Найчастіше для знезараження під час миття використовують яблучний оцет, який просто додають в воду. Їм можна обробляти всі поверхні без винятку.

Завершивши миття, курятнику і усіх предметів дають висохнути.

  • Дезінфекція курника

Власне дезінфекція курника здійснюється за допомогою спеціальних речовин, які знезаражують оброблене приміщення. Вона може проводитися вологим способом. У такому випадку всі поверхні покриваються рідкою речовиною за допомогою розпилювачів різного роду. Може бути аерозольна дезінфекція, коли препарат розпилюється у вигляді туману, надовго затримується всередині приміщення, торкаючись до всіх поверхонь рівномірно. Дим, теж рівномірно розподіляючись, обробляє всі поверхні.

Деякі пташники воліють обійтися дезінфекцією «по-старому». Вони застосовують формалін, який раніше використовували на великих фермах, але сьогодні в Євросоюзі, наприклад, його визнали занадто сильним канцерогеном. Застосовують хлор препарати, які негативно впливають на дихальну систему. Застосування негашеного вапна можна вважати достатньою дезінфекцією, вапно підсушує повітря, воно може стати лише частиною, одним компонентом всього процесу знезараження курника.

Дезінфекція курника

Серед подібних «кустарних» препаратів можна назвати суміш соляної кислоти з марганцем, їх змішують в банку з широким горлом (пропорція 5: 1), на 30 хвилин залишають в приміщенні. Хлоридом алюмінію обробляють пташник, не забираючи з нього курей. Щоб отримати потрібний дим, 10 г йоду розчиняють півтора літрами води, додають натертий надфілем 1 грам алюмінієвої пудри. Через 30 хвилин курник провітрюють.

Але не все те, що застосовували наші предки, обов’язково краще. Сучасні препарати створені з урахуванням багатьох нюансів, про які не знали ще кілька років тому, наука не стоїть на місці, а не довіряти їй поки немає причин. Готові препарати легко і безпечно застосовувати, вони мають широкий спектр дії, перевірені при лабораторних дослідженнях, про що говорять відповідні сертифікати. Інструкції докладно вказують що, як і скільки робити, які побічні ефекти може викликати той чи інший засіб у птахів. Тому найкраще скористатися перевіреним, спеціально створеним препаратом відповідно до інструкції. Інструкція вказує, як наносити препарат, чи потрібно його змивати.

Читайте також: Хвороби курчат бройлерів

Після закінчення дезінфекції, приміщення заповнюють необхідними предметами, поміщають нову підстилку, запускають курей.

Як підтримувати чистоту курятника

Як підтримувати чистоту курятника

Щоб якомога довше підтримувати чистоту в приміщенні, де живуть кури (які так і норовлять розсипати і затоптати корм в свій послід, розгребти підстилку, розлити воду), потрібно внутрішнє оздоблення курника обладнати зручно, але мінімізувати безлад. Для цього годівниці піднімають над підлогою до 20 см, щоб курям неважко було дістати дзьобом, але неможливо було влізти ногами. Можна не піднімати, але захистити їх дротяною огорожею, щоб голова пролізала без праці. Поїлка повинна бути така, яку неможливо перевернути. Мити і дезінфікувати ці предмети потрібно частіше. Під сідала обладнують щити для збору посліду.

Відео: «Дезінфекція курятника своїми руками»

Отже, дана стаття ознайомила Вас з правилами дезінфекція курника, ми пояснили Вам чому так необхідна обробка курятника хоча б раз на рік. Ми сподіваємось, що ви зрозуміли як проводити дезінфекцію в домашніх умовах своїми руками. Читайте наш сайт, а також рубрику птахівництво, де ви знайдете ще більше корисної інформації. До нових зустрічей, шановні читачі!

 

Дезінфекція курника в домашніх умовах, як її проводити