Як доглядати за вишнею навесні: поради бувалих садівників, правила догляду після цвітіння, для хорошого врожаю


Як доглядати за вишнею навесні: поради бувалих садівників, правила догляду після цвітіння, для хорошого врожаю

 

Як доглядати за вишнею навесні: поради бувалих садівників, правила догляду після цвітіння, для хорошого врожаю

 

Догляд за вишнею навесні являє собою широкий комплекс заходів. Щоб вишневе дерево розвивалося добре і приносило рясні врожаї, навесні йому потрібно приділити особливу увагу.

Як правильно доглядати за вишнею навесні

Вишнева рослина в саду вважається не самою примхливою, проте вимагає певної уваги. Особливо важливим є правильний догляд за вишнею навесні, після початку активної вегетації, саме в цей період визначається, наскільки хороший урожай принесе дерево.

Основні заходи по догляду за вишнею навесні на дачі

З настанням весни потрібно провести кілька основних заходів. До них відносяться:

 • прибирання на ділянці і санітарний проріджування гілок;
 • обробка дерева від шкідників і грибкових захворювань;
 • весняна підгодівля культури і поливи в міру необхідності;
 • залучення в сад комах-запилювачів.

Саме весна стає найбільш напруженим часом для садівника. Поки вишня готується до цвітіння і закладці плодових зав’язей, важливо надати їй максимальну підтримку, в більш пізні періоди дерево вимагає набагато менше турботи. Навесні вишневим деревам потрібна особлива увага.

Основні заходи по догляду за вишнею навесні на дачі

Як доглядати за кущовою вишнею

Вишня кущового типу вважається більш зручною, ніж деревоподібна. Вона більш привабливо виглядає в саду, відрізняється невисокою вимогливістю до умов, і до того ж урожай з неї збирати простіше, ніж з вишневого дерева.

Догляд за кущовою вишнею в цілому мало відрізняється від стандартного. Однак деяким процедурам рекомендується приділяти підвищену увагу.

Кущова вишня набагато швидше розростається. Тому проріджувати її потрібно більш ретельно, якщо крона буде занадто загущена, плодові пагони почнуть відчувати нестачу світла, повітря і поживних речовин.

Кущова вишня без проведення омолодження рясно плодоносить всього 8-10 років. Тому в міру дорослішання куща рекомендується поступово видаляти старі пагони, замінюючи їх молодими, робити це потрібно протягом декількох років, щоб рослина омолодилася без зайвого стресу.

Як доглядати за молодою вишнею

Турбуватися про молоде дерево вважається більш простішим, ніж догляд за старою вишнею навесні. Як правило, плодоносити культура починає тільки на 3-4 рік життя і лише з цього моменту вимагає підвищеної уваги.

Як доглядати за кущовою вишнею

Догляд за молодою вишнею навесні зводиться головним чином до поливу в спекотні дні і до обробки від хвороб і шкідників. Саджанці, в яких розвиваються вишневі дерева важливо захищати від кліщів, попелиці і жуків-короїдів, оскільки кора у молодих дерев тонка, вони особливо уразливі перед атакою шкідників. У перші 3 роки життя молоді дерева навесні потрібно в основному захищати від шкідників.

Як доглядати за вишнею до, під час і після цвітіння

Цвітіння є особливо важливим етапом, від його якості залежить рясність врожаю. В першу чергу, необхідно приділити увагу підживленню:

 1. Ранньою весною, до початку активної вегетації, необхідно підгодувати культуру сечовиною або кальцієвої селітрою. Мінеральні добрива в невеликій кількості розсипають під стовбуром і розпушують ґрунт, селітра або сечовина посприяють активному росту.
 2. У період безпосереднього цвітіння вишню можна удобрити гноєм або пташиним послідом, а також мінеральними речовинами з вмістом азоту. Такий догляд поліпшить якість і щедрість цвітіння, що позитивно відіб’ється на формуванні зав’язі.

Догляд за вишнею після цвітіння також передбачає внесення підгодівлі. Рослину слід обприскати розчином сечовини по кроні, причому роблять це двічі, через тиждень після цвітіння, а потім ще через 2 тижні. Підживлення дозволяє зміцнити зав’язі і покращує дозрівання плодів.

Догляд за вишнею для великого врожаю

Як доглядати за молодою вишнею

Урожайність вишневого дерева залежить в першу чергу від якості запилення. Догляд за культурою для гарного врожаю зводиться:

 • до підтримки провітрюваної, не загущеності крони;
 • до своєчасної профілактики та лікування недуг;
 • до помірного підживлення рослини, що вступив в вік плодоносіння.

Важливо! Більшість вишневих сортів є самобезплодними або частково самоплодними. Це означає, що для запилення і формування зав’язей в першу чергу необхідно висаджувати поблизу інші сорти культури з аналогічними термінами цвітіння навесні.

Правила догляду за вишнею навесні

Весняний догляд зводиться до простих процедур. Але кожну з них варто вивчити трохи уважніше — це дозволить не пропустити термінів і провести заходи догляду правильно.

Обрізка, побілка і прибирання в саду

Догляд за вишнею навесні після зими необхідно починати відразу після танення снігу. Ще до початку активної вегетації і набрякання бруньок потрібно провести наступні процедури:

 • Обрізку. Навесні з вишневого дерева необхідно видалити всі слабкі гілки, що зламалися за зиму пагони і гілки, які загущують крону. Своєчасна обрізка дозволить рослині отримувати більше кисню і світла, крім того, дерево не буде витрачати живильні речовини на ріст пагонів, які не беруть участі в плодоносінні.
 • Побілку. Процедуру проводять в березні, для побілки стовбура використовують вапняний або крейдяний розчин з додаванням шпалерного клею, також можна внести в розчин мідний купорос, гній і глину. Екологічно чиста побілка захищає стовбур від розтріскування кори і від впливу шкідників, запобігає поширенню грибкових захворювань. Перед проведенням процедури з вишневого стовбура зчищають мох і засохлу кору, а якщо на деревині є ранки, обробляють їх мідним купоросом і замазують садовим варом. Дорослу вишню необхідно білити на висоту 1,5 м, а молоді рослини — до розгалуження стовбура.

 

 

Обрізка, побілка і прибирання в саду

 • Збирання саду. Ранньою весною для здорового розвитку рослини обов’язково потрібно приділити час прибирання в саду. З ділянки видаляють всю торішнє листя і що обсипалися гілки. Під шаром рослинних залишків часто зимують шкідники і грибки, а з настанням весни при відсутності прибирання прокидаються і переходять на стовбур рослини.

Щоб запобігти розмноженню шкідників і грибкових хвороб, рослинне сміття слід не тільки винести з дільнки, а й спалити. На початку весни дуже важливо прибрати рослинне сміття в саду і побілити дерева.

Обробка пристовбурних кіл

Часто можна побачити таку процедуру, як розпушування та прополювання грунту поблизу стовбура дерева.

Обробка допомагає домогтися кількох цілей:

 • забезпечує хороший доступ вологи та повітря до коріння;
 • допомагає знищити частину шкідників, що зимують в грунті;
 • перешкоджає росту бур’янів.

Проводять обробку грунту під стволами навесні після сходу снігу і прогрівання землі. Прополювати і рихлити ґрунт під кроною потрібно на глибину близько 8 см. Діаметр кругової обробки для молодих дерев становить близько 1,5 м, для дорослих — від 2 до 4 м.

Для захисту коренів від перегрівання і для довгого утримання вологи в грунті рекомендується також використовувати навесні мульчу. Щодо вибору матеріалу, то найкраще підходять перегній або сіно.

Профілактика проти шкідників і захворювань

Профілактика проти шкідників і захворювань

Щовесни рекомендується проводити обробку від грибкових хвороб і шкідників, навіть якщо дерево абсолютно здорове. Профілактичний догляд допомагає запобігти хворобам і підвищує шанси на отримання хорошого врожаю:

 1. На початку квітня при температурі близько 15 градусів рекомендується обробляти вишню мідним купоросом, бордоською сумішшю або розчином Хома. Обприскування і проливання грунту допоможуть захистити дерево від моніліозу, коккомікоза і клястероспоріоза.
 2. Також до початку цвітіння можна обприскати дерево Профілактіном — універсальним засобом від попелиці, кліща і вишневої мухи. Хороший ефект проти комах дає Нітрафен, який застосовують також до початку цвітіння.

Після цвітіння рекомендується ще раз профілактично обробити вишню розчинами Скора, Топаза, Кілзара і Іскри з повторною обробкою через 2 тижні. Деякі шкідливі комахи розмножуються хвилями, кілька разів за сезон, тому одноразової весняної обробки для якісної профілактики недостатньо.

Обприскувати плодові культури від недуг потрібно в цілях профілактики

Підживлення і полив вишень навесні

Вишня здатна приносити хороші врожаї тільки на родючому ґрунті. Доглядати за вишнею перший рік дуже просто, але після того, як дерево вступить у фазу плодоношення, знадобиться доповнити весняний догляд щорічною підгодівлею органіки і мінеральними речовинами:

Підживлення і полив вишні

 1. Ранньою весною після відтавання грунту вишню удобрюють речовинами, що містять азот. При весняному догляді можна полити плодові дерева розчином сечовини, близько 40 г добрива розчинити в 10 л води.
 2. Перед цвітінням можна розсипати в пристовбурних колах аміачну селітру або нітроамофоску, а потім полити землю і провести розпушування.
 3. Також, грунт під стовбуром можна пролити розчином суперфосфату або внести курячий послід і рідкий коров’як.
 4. Після закінчення цвітіння рослину удобрюють розчином нітрофоски, близько 2 відер води під стовбур, речовину розводять в обсязі 50 г на 10 л води.

Що стосується звичайних поливів навесні, то в цілому вишня вважається посухостійкою культурою, а недолік вологи переносить краще, ніж заболоченість грунту. Часті поливи необхідні тільки молодим саджанкам, їх поливають на початку двічі в тиждень і раз на місяць після вкорінення.

Доглядати за деревом вишні у віці плодоношення досить просто — достатньо двох весняних поливів по 50-70 л води. У перший раз дерево поливають до розпускання бруньок, а в другий — після закінчення цвітіння.

Запилення вишень навесні

Будь-які сорти вишень дають більш рясні врожаї, якщо поблизу ростуть запилювачі, вишні з подібними термінами цвітіння. Висадка запилювачів є дуже важливою частиною догляду — самобезплодні вишні без запилення в принципі не принесуть урожай, а самоплодні сорти дадуть всього близько 40% зав’язей від максимального обсягу. Підняти якість запилення можна шляхом висадки медоносних рослин.

Як захистити вишню від весняних заморозків

У період цвітіння вишні навесні необхідно пам’ятати про те, що більшу роль в запиленні відіграють джмелі і бджоли. Для залучення їх в сад в максимальній кількості неподалік від вишень або в міжряддях садять м’яту, медунку, мелісу і інші медоносні рослини.

Порада! Якщо весна видалася холодною і дощовою, і бджіл в саду літає дуже мало, вишню для поліпшення плодоношення можна обприскати спеціальним розчином зав’язі.

Як захистити вишню від весняних заморозків

Зворотні заморозки навесні — не рідкість на всій території України. При різкому зниженні температури бутони, квітки і зав’язі вишні можуть гинути, причому якщо для бутонів небезпечна температура в районі — 4 ° С, то зав’язі опадають вже при температурі від — 1 ° С.

Доглядати за молодою вишнею навесні для захисту від заморозків можна двома способами:

 1. Обприскуванням. Напередодні похолодання можна обприскати крону водою, що допоможе уникнути критичного замерзання квіток і бутонів.
 2. Димленням. Під час похолодання з ранку в саду підпалюють сухий гній або купи соломи, попередньо присипавши їх сирою землею. Після декількох годин тління навколо вишневих дерев утворюється щільна димова завіса, температура всередині якої підвищується приблизно на 1,5 ° С.

При сильному похолоданні часткова загибель квіток і зав’язі стає практично неминучою. Але грамотні заходи догляду допомагають мінімізувати втрати.

Як позбутися порослі вишні

Як позбутися порослі вишні

Деякі вишневі сорти активно дають кореневу поросль. Її необхідно видаляти, але робити це потрібно правильно.
Не можна просто викопувати навесні молоді пагони цілком — це приносить зворотний ефект. Дуже швидко на місці викопаного виростає відразу кілька нових. Для боротьби з порослю необхідно зрізати тільки частину зайвої, залишаючи її підніматися приблизно на 20 см над рівнем землі. В цьому випадку вишня не стане витрачати сили ні на харчування порослі, ні на розвиток нових відростків. Поросль біля коріння рослини в обов’язковому порядку потрібно підрізати навесні.

Весняний догляд за вишнею в регіонах

Правила догляду за вишнею навесні багато в чому визначаються регіоном зростання. Клімат в різних областях України може значно відрізнятися, тому і догляд за плодовими культурами залежить від погодних умов.

Догляд за вишнею навесні в Центрі України

Центр вважається одним з найпривабливіших регіонів для вирощування вишні. Весна тут починається зазвичай в середині або наприкінці березня, а до середині квітня встановлюються тверді плюсові температури. Однак на початку травня на кілька днів нерідко повертаються заморозки. Щоб вишні, особливо теплолюбні, не замерзли навесні, висаджувати їх рекомендується в світлих місцях саду під прикриттям будівель або високих огорож. Весняний догляд зводиться в основному до захисту від раптових похолодань, найефективніше себе показує спосіб димлення.

Як доглядати за вишнею на Півночі України

Як доглядати за вишнею на Півночі України

Догляд за вишнею навесні на Півночі пов’язаний з певними труднощами. Весна на Півночі України триває досить довго, тому в березні на садовій ділянці необхідно відгребти сніг від стовбурів плодових дерев, як тільки температура перевищить 0 градусів. В іншому випадку коренева шийка вишні може випріти через тривале танення снігу під сонцем.

Для запобігання випрівання рекомендується також спочатку садити вишню на невеликих пагорбах до півметра, грунт на таких пагорбах відтає швидше.

Північні весняні заморозки представляють для вишні особливу небезпеку. Запобігти загибелі квіток і зав’язі допомагає віяловий полив, значно підвищує морозостійкість дерев, і обробка розчином Епін. Молоді саджанці на час похолодання можна додатково укутати світлим нетканим матеріалом. На Півночі доглядати за вишневою культурою досить складно через клімат.

Увага! Весна на Півночі зазвичай суха і з невеликою кількістю дощів. Тому вишневі дерева обов’язково необхідно рясно полити після того, як верхній шар грунту просохне від талих вод.

Догляд за вишнею навесні при континентальному кліматі

Догляд за вишнею при континентальному кліматі включає в себе в першу чергу захист дерев від вітрів і посухи. Дощі навесні проходять досить рясні, однак сильні вітри можуть видувати вологу з ґрунту і ущільнювати грунт. При вирощуванні вишні важливо проводити навесні ретельне розпушування грунту під стволом для поліпшення аерації, а садити дерева найкраще на сонячній ділянці і під прикриттям високих будівель.

При континентальному кліматі квітки і зав’язі навесні часто осипаються через кліматичні перепади, пошкодити може як суха і спекотна, так і похмура і вітряна погода. Щоб поліпшити цвітіння і плодоношення, рекомендується обробляти вишню розчинами Епін і Новос.

Як доглядати за вишнею влітку

Як доглядати за вишнею влітку

З приходом весни багато садівників аматорів, готуються до роботи в саду, в нашій статті ви можете знайти багато цікавої інформації про посадку вишень.

Догляд за вишнею круглий рік, і зокрема влітку, зводиться в основному до періодичних поливів. У перший раз близько 5 відер води виливають під стовбур дерева після цвітіння, в другій — в період формування ягід. Поливати культуру потрібно тільки за умови спекотного і досить сухого літа.

Час від часу влітку необхідно рихлити ґрунт у пристовбурних кіл, видаляючи бур’яни. У період дозрівання ягід плодові дерева можна обробити Оксихлоридом міді і фуфаноном, розчини захистять вишню від грибкових хвороб і комах. Літній догляд зводиться в основному до поливу і розпушування грунту.

Поради бувалих садівників по догляду за вишнею навесні

Поради бувалих садівників по догляду за вишнею навесні

Наявність запилювачів в саду не завжди гарантує високу врожайність. Бувалі садівники використовують для збільшення плодоношення навесні наступний спосіб. У період цвітіння вишні обприскують солодким розчином або вішають на гілки ємності з медом або варенням. Це привертає більше бджіл, а, значить, покращує запилення.

Весняні поливи вишні потрібно проводити, орієнтуючись в першу чергу на погоду. Якщо весна видалася похмура і дощова, то додаткове зволоження краще виключити з процедури догляду — заболоченого грунту вишня не переносить.

Після посадки вишні на ділянці першу весняну підгодівлю проводять зазвичай тільки на 3 рік життя рослини. До цього часу молодому дереву цілком вистачає добрив, внесених під час посадки.

Висновок

Догляд за вишнею навесні вимагає від садівника підвищеної уваги. Саме в період цвітіння і формування зав’язей необхідно як слід подбати про плодовитість рослини, щоб через пару місяців отримати рясний урожай.

Відео: Посадка та догляд за вишнею навесні

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваш сад ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Як доглядати за вишнею навесні: поради бувалих садівників, правила догляду після цвітіння, для хорошого врожаю