Догляд за орхідеями в домашніх умовах

Умови догляду за орхідеєю в домашніх умовах


Догляд за орхідеями в домашніх умовах відео та фото

 

Догляд за орхідеями в домашніх умовах

 

Орхідея — сама екзотична і прекрасна квітка на нашій планеті. Вона буде прикрасою будь-якої домашньої колекції квітів. Догляд за орхідеями не такий вже й складний, однак садівники повинні знати, як доглядати за орхідеями, інакше вирощування перетвориться на муки і для квітки і для його власника. Ця стаття поповнить ваші знання про те, як доглядати за орхідеями в домашніх умовах.

Факторів, що впливають на ріст і розвиток орхідеї в домашніх умовах, досить багато. Давайте розглянемо основні з них.

Освітлення, температура

Найголовніше для росту і розвитку будь-якої квітки — це світло. І орхідні — не виняток. Саме від правильного освітлення буде залежати, чи зможе орхідея зацвісти чи ні. Під час росту і розвитку орхідних необхідно до 15 годин безперервного освітлення. У зимовий час світловий день короткий, і природного освітлення рослині недостатньо для вегетації. Тому заздалегідь слід подбати про штучне освітлення. Використовуйте в осінньо-зимовий період спеціальні люмінесцентні або фітолампи.

Крім того, що освітлення має бути яскравим, слід уникати прямих сонячних променів. Щоб квітка під дією прямого сонячного світла не отримала опіків, її необхідно притіняти за допомогою штор або фіранок. Віддайте перевагу східному або західному вікну. Не забувайте час від часу повертати вазон з рослиною, щоб вона рівномірно розвивалася.

Догляд за орхідеями в домашніх умовах

Догляд за орхідеями в домашніх умовах

Є простий спосіб, щоб визначити, чи достатньо квітка отримує світла. При його недостачі листя стає темно-зеленими, а при його надлишку листя жовтіє і покривається бурими і сухими плямами.

Загальна температура влітку не повинна перевищувати +20 градусів Цельсія, взимку — не нижче -17 градусів. Нічна температура бажано повинна бути нижче на пару градусів від денної. Орхідея не любить гарячого повітря. Їй необхідна хороша вентиляція повітря. Намагайтеся часто провітрювати приміщення, але уникайте кімнатних протягів, тому що вони викликають пожовтіння листя.

Як поливати орхідею в домашніх умовах

Будь-який вид орхідних потребує раціонального поливу. Але діє правило: краще недолити, ніж перелити.

Влітку рекомендовано поливати два-три рази на тиждень. Взимку рідше, у міру просихання землі у вазоні. Воду для поливу найкраще використовувати теплу. Правильно — поливати тільки після повного висихання земляного кома.

Читайте також: Різдвяна квітка пуансетія

При нестачі вологи листя стають зморшкуватими, а при надлишковому перезволоженні — жовтіють, розмокають. Страждають і коріння — вони гниють і темніють. Пам’ятаєте, під час активного росту, викиду квітконоса і цвітіння рослина потребує посиленого поливу. Після цвітіння в зимовий період, коли температура низька і мало світла, частоту поливу необхідно зменшити.

умови догляду за орхідеєю

Також прискорений полив необхідний, якщо земляний ком грубий або корінню стало тісно у вазоні, оскільки за таких умов вода буде погано затримуватися в субстраті.

Не додавайте воду в піддон вазона. Субстрат, якщо він грубий, може і не увібрати воду. Краще поливайте зверху, адже тоді вода пройде через грунт, частина її вбереться, а надлишки стечуть в піддон — їх необхідно вилити. А ще краще в якості поливу використовувати метод занурення.

Причини, коли полив необхідно обов’язково скоротити:

 

 

  • якщо в приміщенні висока вологість;
  • в період спокою;
  • якщо квітка росте у великому вазоні (субстрату багато і він здатний запасати воду про запас).

Всі орхідеї дуже люблять обприскування. Ця процедура необхідна листю, корінню і субстрату. Завдяки обприскуванню листя стає більш зеленими і міцними. З його допомогою можна створити необхідну вологість повітря.

Для обприскування використовуйте дистильовану воду (в цьому випадку розбавляти її не треба). Від звичайної водопровідної води можуть з’явитися білі сліди солей на листі. Обприскування проводите перпендикулярно листю, а саме, щоб струмінь йшов зверху вниз. Коріння необхідно обприскувати лише в тому випадку, якщо вони втратили свій зелений колір і стали сріблястими. Гарне додаткове джерело вологи, якщо поруч стоїть акваріум.

Добриво для орхідей

Як тільки збільшується світловий день (з настанням весни), можна приступати до підгодівлі орхідей. І, навпаки, зі скороченням світлового дня (у жовтні), слід припинити вносити добрива. Рекомендують застосовувати добрива не в кожен полив, а через два.

Враховуйте погоду: якщо тривалий час стоїть волога і похмура погода, краще добрива для орхідей не використовувати. Якщо не дотримуватися цих простих правил, а удобрювати на свій розсуд (занадто часто), то тканини рослини не встигнуть дозріти і це спровокує напад шкідників.

Пам’ятайте, що добриво розводять у воді, але ніяк не навпаки. Для того щоб приготувати розчин, треба взяти об’ємну ємкість, наповнити її водою і вже туди додавати добрива для орхідей. Нічого не перемішувати і дати 10 хвилин постояти, щоб розчин повністю настоявся.

Як поливати орхідею

Дійте завжди відносно доз відповідно до інструкції, а ще краще — трохи зменшити. Щоразу, застосовуючи нове добриво, спостерігайте за підопічним протягом трьох місяців. Ґрунтуючись на своїх висновках, регулюйте дозування і концентрацію добрива. Будьте уважні. Адже орхідеї мають ніжну кореневу систему і надлишок добрив викличе засолення земляного кому, а це може призвести загибель вашого улюбленця.

Чим удобрювати орхідеї в домашніх умовах

Використовуйте позакореневе підживлення. Приготувати його можна так:

Сильнорозведеним добривом (2 мл добрива на літр води) обприскуйте зовнішню частину листа. Підживлення краще проводити в період росту, не частіше 1 разу на 2-3 тижні.

Пам’ятайте, що рослина не переносить високих концентрацій мінеральних солей. Щоб цього не допустити, в період підгодівлі промивайте субстрат один раз кожні два тижні звичайною водопровідною водою. Деякі квітникарі висловлюють думку, що орхідею можна виростити без допомоги підгодівлі. Для цього треба тільки регулярно міняти субстрат.

Цвітіння Орхідеї

Є види орхідей, які можуть цвісти два рази на рік (Фаленопсис). Для того щоб орхідея цвіла, їй необхідно створити умови, подібні з кліматичними в її природному середовищі існування (тропіках). Основним визначальним фактором цвітіння орхідеї є тривалість світлового дня, а для кожного з видів орхідних ця цифра різна. І для багатьох орхідей, щоб вони цвіли кілька разів на рік кількості одержуваного світла недостатньо. Однак вирішити цю проблему можна за допомогою ламп (але лампи не повинні давати тепло — це може перегріти листя).

Цвітіння Орхідеї

Поштовхом для цвітіння може стати і надлишковий полив, що легко пояснити. Адже є місця проживання орхідних в природних умовах, де сезон дощів припадає на період цвітіння.

Розмноження орхідей в домашніх умовах

Є два способи розмноження орхідей: безстатевий (при цьому способі використовують частину материнської рослини — старі бульби, живці, бічні пагони або відводки) і статевий (за допомогою насіння).

Розподіл кореневища

Це найпростіший спосіб розмноження. Головна умова — орхідея повинна бути великою. Необхідно розділити кореневище на окремі частини, в кожній з яких будуть розташовуватися помилкові цибулини. Оптимальний час для ділення — весна.

Розмноження орхідей

Розмноження орхідеї бічними пагонами

Деякі види орхідей (Фаленопсис, Дендробіум) можуть утворювати бічні пагони або дітки. При появі таких пагонів необхідно час, щоб вони підросли і обзавелися корінням. Тоді їх можна буде відокремити і посадити в горщик.

Розмноження орхідеї живцями

Моноподіальним орхідним властиво розмножуватися верхівковими живцями. Для цього необхідно відрізати пагон довжиною 10-15 см. Цей зрізаний держак кладуть на грунт з моху, ні в якому разі не встромляючи в нього, а розмістивши горизонтально. Далі йому створюють тепличні умови. Після появи корінців пересаджують в вазон.

Розмноження старими бульбами

Видаліть у орхідеї стару бульбу, посадіть в горщик, не забувайте стежити за вологістю і температурою. Вона повинна бути не нижче 20 градусів. У основи бульби з пагонів з’являться нові рослини зі своїм корінням. Їх відокремлюють і садять в горщик.

Розмноження орхідей насінням

Насіння у орхідей не мають живильної тканини. Для пророщування їм необхідно створювати штучне живильне середовище, через що цей спосіб розмноження досить складний і в домашніх умовах його здійснити неможливо.

Розмноження орхідей насінням

Хвороби орхідей та їх лікування

Пам’ятайте, що навіть при самому уважному і дбайливому догляді квіти можуть хворіти. Найбільш часто схильні вони до неінфекційних захворювань, а точніше — страждають від неправильного догляду. Унаслідок чого рослина може ослабнути, а цим користуються хвороботворні мікроорганізми. Якщо вчасно не надати кваліфіковану допомогу — рослина може загинути.

Основні причини виникнення захворювань: переохолодження, надмірний або недостатній полив, неправильне освітлення.

Вірусні захворювання

Від цих захворювань орхідеї страждають рідко. Основна картина захворювання характеризується появою на листі і квітках своєрідного малюнка у формі стрілок, смужок, кіл. З боку малюнок нагадує мозаїку, тому вірус був названий «мозаїчна плямистість».

Бактеріальні захворювання орхідей

Виникають через проникнення бактерій. Саме вони викликають гнійні хвороби, які здатні вразити всю рослину. Основна картина захворювання: відмирання бульб, листя, гниття коренів. У деяких випадках на листках з’являються коричневі вдавлені плями з неприємним запахом. І якщо рослина уражена бактеріальною інфекцією — воно підлягає ізоляції.

Бактеріальні захворювання орхідей

Грибкові захворювання

Їх появі сприяє перезволоження, перегрів і відсутність вентиляції. Проявляється захворювання у вигляді сірого нальоту або кругових плям на листі.

Орхідею вважають вимогливою рослиною, але якщо Ви знаєте основні її потреби і правила догляду, то вчасно зможете допомогти своєму улюбленцеві, а в подяку квітка буде добре рости і цвісти в домашніх умовах.

Відео: Догляд за орхідеями в домашніх умовах

Сподіваємося, що наші поради допоможуть Вам вірно доглядати за орхідею. Головне — це дотримуватися всіх умов догляду та поливу. Залишайтеся з нашим сайтом і ваші кімнатні рослини будуть у повному порядку, а ваш будинок затишним!

 

Догляд за орхідеями в домашніх умовах