Електростатична коптильня холодного і гарячого копчення

Коптильня під електричною напругою для використання вдома


Електростатична коптильня своїми руками для власного використання

 

Електростатична коптильня холодного і гарячого копчення

 

Електростатична коптильня є зручним засобом для тих, хто хоче за короткий час отримати смачні і ароматні копченості. Дане обладнання дозволяє зробити копчене м’ясо, рибу, морепродукти всього за півгодини, і при цьому частування виходить просто дивовижним. А ось в інших коптильнях на це можуть піти не години, а 2-3 дні і більше. З цієї причини варто розглянути особливості самостійного виготовлення електростатичного обладнання для копчення.

Принцип роботи електростатичного обладнання для копчення

Принцип роботи електростатичного обладнання для копчення

Електростатична коптильня — це зручний пристрій для копчення продуктів. Під час роботи проводиться обробка продуктів димом, а під його впливом в м’ясі відбуваються реакції двох видів — денатураціонування і гідролізонування. Під час цього процесу не проявляється вплив електростатичного поля.

Але все ж перш ніж приступати до виготовлення пристрою, варто звернути увагу на важливі особливості принципу робочого процесу:

 • під час роботи пристрою дим виходить через сітку;
 • сітка знаходиться під впливом сили високої напруги постійного струму. Це досягається за рахунок підключення до неї позитивного полюса;
 • від сітки виходить невеликий показник сили струму;
 • робочий процес коптильні сприяє іонізації диму, який надходить в камеру з продуктами.

Як зробити коптильню самостійно

Є кілька різновидів приладів з електростатичним методом управління, які можна зробити вдома:

 • з використанням старого трансформатора від телевізора;
 • застосування старого двотактного двигуна або котушки запалювання.

Будь-яка електростатична коптильня холодного і гарячого копчення має електричну схему, яку з легкістю можна виготовити вдома.

Електростатична коптильня — схеми і креслення

Щоб зробити самостійно обладнання для копчення продуктів, варто розібратися з тим, як виглядає пристрій. Спеціальна схема електростатичної коптильні і її креслення дозволяє в повній мірі зрозуміти, з чого складається прилад, які важливі елементи він має.

Як зробити коптильню самостійно

 

 

Загальна схема електростатичного пристрою показує всі головні складові компоненти обладнання, а саме духову шафу, а його корпус може бути виготовлений з металевої, дерев’яної або пластикової основи. Біля нього обов’язково фіксується генератор напруги.

Електростатична коптильня своїми руками обов’язково повинна мати в пристрої ТЕН або газовий пальник, дані елементи потрібні для прогрівання трісок, від яких буде утворюватися дим з необхідною щільністю і ароматом.

Електростатична коптильня - схеми і креслення

У пристрої електростатичного коптильного приладу передбачений вентилятор для нагнітання певної кількості повітря, яке запобігатиме загорянню тирси. Насичений дим повинен охолоджуватися водою, далі він через штуцер потрапляє в область духової шафи.

Необхідні матеріали для коптильні з електростатичним забезпеченням

У електростатичної коптильні має спостерігатися напруга в середньому 20-30 кВт. Для цих цілей застосовується високовольтний генератор. Цей елемент можна придбати вже в готовому вигляді або зробити самостійно.

Високовольтний генератор можна зробити з наступних елементів:

 1. Застосування котушки запалювання і машинного комутатора. Блок високої напруги, який виконаний з цих елементів, є простою схемою з джерелом живлення і ключем. Генератор, який призначений для утворення імпульсів, повинен мати частоту 1-2 кГц, показник напруги всієї мережі повинен бути 12 В. Для цього буде потрібно приблизно 1-2 А.
 2. Виготовлення із сатиричного трансформатора. Імпульси, які виходять від генератора, виробляють управління транзистором. Це дозволяє отримати близько 20-25 кВт постійної напруги. Для виготовлення, ідеальним варіантом буде генератор з розгортки телевізора, він гарно прискорює частинки диму, тому процес копчення завершиться набагато швидше.

Необхідні матеріали для коптильні з електростатичним забезпеченням

Далі можна приступати до спорудження парогенератора. Для нього рекомендується застосовувати корпус із чавунної жаровні або каструлі з нержавіючою основою, яка має товсті стінки і дно. На поверхню дна обов’язково засипається граніт або вапняк, шар повинен мати товщину 2-3 см. На нього встановлюється нагрівальний елемент.

Як нагрівальний елемент може застосовуватися спіраль від каміна або праски, вона повинна мати ізоляційні кільця з керамічною основою. Зверху обов’язково встановлюється лист з отворами, за зовнішнім виглядом він повинен бути схожий на сито. На нього насипається шар трісок завтовшки до 5 см.

Радимо прочитати: Як зробити коптильню для риби своїми руками

Для того, щоб розсіювання диму було рівномірним, над виходом димоходу рекомендується встановити розсіювач. У його якості застосовується перфорована пластина. Додатково до сіток фіксуються електроди з голчастим типом. Їх розміщення повинно бути рівномірним. До області гаків, на які підвішується м’ясо, риба та інші продукти для копчення, обов’язково повинен бути підключений анод.

Збірка високовольтного блоку для коптильного пристрою

Електростатична коптильня холодного копчення обов’язково повинна мати високовольтний блок, за рахунок нього створюються позитивні заряди та виділяється дим. А ось самі продукти, які вішають на гаки, насичуються негативним зарядом. Це дозволяє набагато прискорити процес копчення і насичення ароматами м’яса, риби.

Збірка високовольтного блоку для коптильного пристрою

Високовольтний блок — це найскладніша частина в електростатичному приладі. Він знаходиться в області камери копчення. Цей елемент можна зробити своїми руками, для цього слід виконати наступне:

 1. насамперед вирізається сітка;
 2. робляться стійки;
 3. виготовляються рамки;
 4. в кінці вирізаються прокладки, і створюється рукоятка.

Збірка приладу повинна бути в суворій послідовності. Установка повинна проводитися тільки на рівну поверхню.

Виготовлення електростатичного пристрою для копчення проводиться недовго, головне дотримуватися всих важливих правил і рекомендацій. Для виготовлення можна використовувати підручні елементи, які практично у кожного є вдома. Але все ж попередньо варто уважно вивчити головні особливості процесу, щоб в подальшому не виникали складнощі і проблеми.

Відео: Електростатичне копчення в домашніх умовах

На цьому наша стаття про створення електростатичної коптильні  підійшла до кінця. Ще більше корисних порад для себе ви можете прочитати на нашому сайті. Нехай щастить і до нових зустрічей!

 

Електростатична коптильня холодного і гарячого копчення