Фікус каучуконосний: догляд в домашніх умовах, обрізка та розмноження

Фікус каучуконосний - різновиди та опис рослини


Фікус каучуконосний догляд та розмноження

 

Фікус каучуконосний: догляд в домашніх умовах, обрізка та розмноження

 

Фікус каучуконосний, каучуковий або, як його ще називають, фікус еластика — багаторічна рослина, з давніх пір символізує сімейне благополуччя. Цей вид фікусів користуються величезною популярністю.

Історична батьківщина цієї рослини — тропічна Азія — північно-східна Індія і південна Індонезія. Там, в природних умовах, фікус виростає у велике дерево тридцятиметрової висоти. Ченці шанують його, як священну рослину. На європейському континенті він знайшов свою популярність лише за часів королеви Вікторії, коли фікус вирощувався для промислового виробництва каучуку, про що свідчить повна назва цього красеня.

Звідки в наші домівки потрапив фікус каучуконосний

Каучуковий фікус, вирощений в штучних умовах, являє собою міцне деревце з великими, яскраво-зеленим листям еліптичної форми, загостреним на кінцях. Його розміри, звичайно, набагато скромніші, ніж у побратимів, що ростуть в природному середовищі.

На листочках рослини іноді можна побачити білі крапельки молочного соку. При зіткненні зі шкірою сік може викликати роздратування або дерматит, оскільки в його складі присутні алкалоїди, латекс, ензими. Цю властивість рослина використовує для захисту від шкідників і заліковування власних пошкоджень. Навіть в умовах будинку або офісу фікус росте неймовірно швидко, додаючи за рік 60-100 см. Щоб обмежити його зростання, рослину прищипують — видаляють зростаючі вгору пагони, після чого фікус починає кущитися — випускає бічні пагони і розростається в ширину. При комфортних умовах утримування каучуконосний фікус з весни до осені буде випускати по 1 новому листочку на тиждень, не скидаючи вже наявні листя.

Види каучуконосного фікуса для вирощування в домашніх умовах

Фікус еластик відомий великою різноманітністю сортів, що відрізняються розміром листа і його забарвленням. Всі вони більш компактні, ніж природні види. Каучуковий фікус і на фото і в житті має приємний декоративний вигляд. Найбільш популярними для вирощування в умовах квартири є наступні сорти.

Фікус Робуста (Robusta)

Робуста (Robusta) — знаменитий своїми широкими великими листками яскраво-зеленого кольору. Один з найбільш невибагливих сортів.

Робуста (Robusta)

Фікус Беліз (Belize)

Беліз (Belize) — відмітна риса цього сорту — триколірне забарвлення листя. Центр листа забарвлений зеленим кольором, в той час як по краю присутні біло-рожеві розлучення. Цей вид фікуса так само невибагливий до умов утримання, проте, на відміну від Робусти, вимогливий до освітлення.

Беліз (Belize)

Фікус Тінеке (Tineke)

Тінеке (Tineke) — ряболистий сорт. Має зелені по центру листочки, краї яких прикрашені фісташковими і білими хаотичними плямами. Цей сорт більш вимогливий до відходу і на недотримання правильних умов утримання реагує утворенням коричневих плям на світлих ділянках листа.

Тінеке (Tineke)

Фікус Абіджан (Abidjan)

Абіджан (Abidjan) відрізняється темним забарвленням великих листів, що мають пір’ясте жилкування. Знизу листа — жилка бордового кольору. Невибагливий.

Абіджан (Abidjan)

Фікус Чорний Принц (Black Prince)

Чорний Принц (Black Prince) відомий своїми темним, практично чорним листям. Невибагливий. Як декор краще виглядає в світлому інтер’єрі.

Чорний Принц (Black Prince)

Фікус Мелані (Melany)

Мелані (Melany) — один з найбільш поширених в домашньому квітникарстві сортів каучуконосного фікуса. Невибаглива рослина, що відрізняється більш мініатюрними розмірами. Чудово кущиться, що сприяє формуванню красивої крони.

Мелані (Melany)

 

 

Фікус Ліровидний (Ficus lyrata)

Ліровидний (Ficus lyrata) названий так через форми листя, які своїм виглядом нагадують ліру — музичний інструмент. В силу своїх видових особливостей, рослини цього сорту ростуть в кілька разів повільніше, ніж решта з перелічених видів.

Ліровидний (Ficus lyrata)

Розведення фікуса каучуконосного в домашніх умовах

Розведення фікуса каучуконосного в домашніх умовах не представляє ніяких складнощів, ця рослина популярна навіть у початківців квітникарів. При всій простоті догляду за рослиною слід все ж дотримуватися нескладних правил її розведення.

Освітлення для каучуконосного Фікуса

Це кімнатна деревце полюбляє досить багато розсіяного сонячного світла і найбільш комфортно почуває себе в світлому місці, куди не дістають пекучі сонячні промені. Необхідно врахувати, що ряболисті види фікусів більш вимогливі до освітлення, так як в їх листі міститься менше хлорофілу. Рослина може якийсь час миритися з притіненням, але темпи зростання в таких умовах різко знижуються, погіршується декоративність рослини. Тривале перебування в темному місці загрожує пожовтінням (зміною забарвлення у ряболистих видів) і обпаданням нижніх листків.

Температура для каучуконосного Фікуса

Розведення фікуса каучуконосного в домашніх умовахФікус каучуконосний — теплолюбна рослина. Ідеальною для його змісту є температура + 18-24 градуси. При підвищенні температурних значень рослина вимагає додаткового обприскування. Занадто низька температура в приміщенні зазвичай призводить до того, що рослина починає скидати листя.

Критичною відміткою для фікуса є показання термометра нижче 12 градусів, хоча не ряболисті сорти здатні витримувати короткочасне зниження температури до +5 °С, якщо земляний ком буде залишатися в теплі. Взимку оптимальною буде температура + 16-18 °С. Фікус еластика не терпить протягів, особливо якщо земляний ком мокрий. Це може стати причиною появи на листках бурих плям і осипання листа.

Вологість повітря

Багатолистові форми фікуса не вимогливі до вологості повітря в приміщенні і прекрасно задовольняються звичайними кімнатними умовами з середньою вологістю. Винятком можуть бути занадто спекотні дні, коли можна застосувати додаткове обприскування рослини водою. Підійде дощова або кип’ячена фільтрована вода. Взимку обприскування бажані в тому випадку, якщо в приміщенні, через опалення, сухе й тепле повітря.

Полив фікуса каучуконосного

Полив фікуса каучуконосного

Представники фікуса каучуконосного вимагають помірного, але регулярного поливу. Вода потрібна тепла і добре відстояна. Земляний ком у вазоні з фікусом повинен бути злегка вологим. І недолік, і надлишок вологи можуть бути причиною скидання листя.

Ґрунт для фікуса

Для забезпечення каучуконосні фікусу комфортних умов «проживання», необхідно використовувати слабокислий або нейтральний грунт, що складається в рівних частинах з: листяної землі; дернової землі; половини частини піску. Молодим рослинам потрібен легший грунт, який може складатися з торфу і перегною з додаванням піску і листової землі. На дно ємкості з ґрунтом для хорошого дренажу укладають керамзит, верхній дренаж забезпечується шаром піску.

Підживлення

У період з березня по кінець вересня рослина потребує періодичної підгодівлі універсальними добривами. Робити це потрібно пару раз на місяць. Розведені добрива вливають у зволожений грунт, щоб не допустити опіку кореневої системи.

Пересадка фікуса

Після покупки фікуса в магазині не потрібно поспішати з пересадкою рослини, нехай вона освоїться в нових умовах. Через кілька місяців його можна буде переселити в підходящий горщик. Загальне правило пересадки фікусів наступне: молоді рослини у міру росту потребують щорічної пересадки (лютий — березень) в більш просторі горщики, в той час як дорослим екземплярам достатньо однієї пересадки в 2-3 роки. Великі фікуси зручніше вирощувати в діжках, час від часу замінюючи тільки верхній шар ґрунту.

Якщо виникла необхідність обмежити зростання каучуконосного фікуса, рекомендується не пересаджувати рослину в занадто велику ємкість і періодично проводити обрізання пагонів.

Розмноження фікуса каучуконосного живцями

Розмноження каучукового фікуса можна проводити двома способами:

  • живцями;
  • повітряними відведеннями.

Стебловий або верхівковий держак зрізається під кутом гострим ножем. Перед укоріненням зріз живця необхідно підставити під струмінь проточної води і дочекатися припинення виділення молочного соку. Після цього держак укорінюють у воді або ґрунті, накривши його прозорою клейонкою.

Розмноження фікуса каучуконосногоУкорінення живців з однотонним зеленим листям зазвичай не викликає труднощів. Для ряболистих сортів рекомендується використання укорінителя, таких як «Гетероуаксін» або «Корневин». Перед висадкою в грунт ними обробляють кінчик живця. До того ж бажано забезпечити додатковий нижній підігрів «теплиці».

Ряболисті сорти вкорінюються дуже важко, тому їх краще розмножувати повітряними відведеннями. Для цього стовбур рослини надрізають на 1/3, в надріз вставляють шматочок тонкого скла і загортають вологим мохом і поліетиленовою плівкою. Коли через плівку будуть видні пророслі коріння, черешок зрізують трохи нижче коренів і пересаджують в землю.

Шкідники фікуса каучуконосного

Як і багато кімнатних рослин, фікус каучуконосний схильний до зараження шкідниками, з яких найбільш часто зустрічаються павутинний кліщ, щитівка, трипс. Щитівку з рослини видаляють вологою губкою, а трипс і павутинний кліщ знищуються шляхом обприскування рослини розчином «Фітоверма».

Як виникають проблеми при розведення Фікусів

Садівники можуть стикатися з наступними проблемами під час розведення фікусів.

Опадання листя. Ймовірна причина — заболочення ґрунту. Для усунення проблеми потрібно скоротити інтенсивність поливу, посилити дренаж.

Опадання нижніх листків. Це природний процес, ніякі додаткові заходи не потрібні.

В’янення, скручування листя. Можливо, в приміщенні недостатньо висока для фікуса температура. Рослину потрібно переставити в більш тепле місце. Іноді достатньо прибрати його з підвіконня, якщо воно знаходилося там.

Коричневі кінчики листя. Причина може критися в сухому, недостатньо вологому повітрі в приміщенні. Обприскування фікуса і збільшення вологості вирішать цю проблему.

Нові листочки дрібні, а пагони тонкі. Рослині не вистачає світла або харчування. Необхідно збільшити освітленість і призвести підгодівлю.

Фікус каучуконосний догляд в домашніх умовах

Фікус каучуконосний доглядОсобливий догляд необхідний фікусу при формуванні крони, а також для підтримки декоративності його листя.

Формування крони

Як правильно обрізати каучуковий фікус в домашніх умовах — це важливе питання. Рослина здатна досягати великих розмірів, сформувати красиву форму, оновити пагони при гарній обрізці.

Проводити процедуру краще на початку весни, тоді рослина починає добре гілкуватися і активізуються пазушні бруньки. Зробити це краще за пару тижнів до пересадки, так як сама по собі пересадка — це невеликий стрес. Для додання кроні гарного, пишного виду рекомендується злегка вкорочувати бічні пагони, роблячи прямі або скошені зрізи над нирками.

Корисні поради

Велике листя рослини необхідно утримувати в чистоті, протираючи їх час від часу вологою губкою. Раз на місяць рослині бажано влаштувати освіжаючий душ. Щоб натуральний блиск листя став ще більш виразним, допускається використання спеціальних засобів на основі воску. У домашніх умовах доглянутий фікус може стати одним з основних прикрас приміщення, але через подразнюючі властивості його соку не рекомендується до розведення в дитячих установах.

Відео: Фікус каучуконосний догляд та розмноження

Як бачимо, доглядати за фікусом каучуконосним не так вже й складно. Догляд в домашніх умовах доступний навіть початківцям. Залишайтеся з нашим сайтом і ваші кімнатні рослини будуть у повному порядку, а ваш будинок затишним!

 

Фікус каучуконосний: догляд в домашніх умовах, обрізка та розмноження