Флокси — багаторічні квіти в саду, посадка та догляд

Коли пересаджувати квіти флокси (фото)


Флокси - багаторічні квіти.Види флоксів (фото) та їх вирощування

 

Флокси - багаторічні квіти в саду, посадка та догляд

 

Флокси — багаторічні квіти, що зимують в саду. Вони надзвичайно різноманітні за забарвленням і по висоті куща, можуть бути використані в різних квіткових і рослинних композиціях. Серед інших садових квітів флокси — чемпіони по зимостійкості і тривалості цвітіння.

Посадка флоксів в саду можлива живцями або насінням. Вони швидко ростуть і, отримуючи необхідний догляд, рясно і пишно цвітуть.

Види флоксів для вирощування у саду

Кілька слів про те, які види флоксів найбільш популярні у квіткарів.

Перш за все, це флокс волотистий або панікулята, квітучий в кінці літа на початку осені. У цього виду великі суцвіття і ароматні квітки різноманітних кольорів: білі, всілякі відтінки рожевого від блідого до яскравого, бузкові, темно-фіолетові. Жовті тони в забарвленні відсутні. Є гібриди з квітками, пофарбованими різнокольоровими смужками.

Кущі високі, від 40 см. до 1 м. з гаком, з великою кількістю листя на стеблах, пишні. Кількість пагонів на рослинах досягає згодом двадцяти і більше.

Флокси - багаторічні квіти в саду, посадка та догляд

Цвіте флокс волотистий майже весь сезон. Серед численних сортів і гібридів підібрати і літні, і осінні, цвітіння яких припадає на вересень.

Флокс шилоподібний або субулята. Рослини цього виду утворюються на невисокому стеблі заввишки 10-15 см. маленьке суцвіття з 2-4 квіток ніжно-бузкового або рожево-бузкового кольору. Кожне стебло рясно галузиться і кожен пагін дає квітки, тому посадка флокса субулята формує суцільний квітучий килимок пастельного відтінку з щільних дернистих кущиків. Звідси походить друга назва виду — дерновий флокс. Цвіте рано, в травні-червні.

Види флоксів

У цього виду своєрідне листя — дрібне, шкірясте, загострене, схоже на голки.

Флокс шилоподібний ідеально підходить для бордюрів, рабаток, багаторічних куртин або для вирощування в вазонах і квіткових кошиках. Добре виносить стрижку, тому з цих флоксів легко формувати посадки геометричної форми.

Флокси - багаторічні квіти, що зимують в саду.

Флокс Дугласа — низькорослий, близько 5 см. заввишки, килимова форма. Цвіте двічі за сезон. Перший раз в травні — червні, потім повторно восени. У цього виду флоксів вузенькі сіро-зелені листочки, квітки бувають білі, блакитні, блідо-лілові, рожеві.

Флокс Дугласа

Флокс стелящийся — ще один невисокий ранньоквітучий вид. Висота над поверхнею ґрунту 15-20 см. Відрізняється рясним розгалуженням стебел і зонтичними суцвіттями, у деяких видів їх може утворюватися до 10 штук. Цвіте в травні на початку червня. Квітки яскравого забарвлення: рожевого, червоного і фіолетового.

Флокс Канадський або Розчепірений. Це середньорослий флокс, з висотою стебла 15-40 см, квітки більші, ніж у описаних вище видів. Мають білий або синювато-ліловий пастельний відтінок забарвлення, зібрані у великі зонтики діаметром близько 10 см. Не утворює насіння. Цвіте також в травні на початку червня.

Цей вид флоксів більш вимогливий до грунту, в порівнянні з іншими. Він погано росте на торф’яних і лісових ґрунтах. Для багаторічного вирощування йому підходять легкі ґрунти з додаванням перегною. Свіжий гній, торф і листя в грунт додавати не слід.

Флокс Канадський або Розчепірений

 

 

Найчастіше садівники вирощують флокс волотистий, але варто звернути увагу і на інші описані вище види. Так низькорослі ранньоквітучі флокси чудово підходять для весняної прикраси дачних ділянок, розташованих в різних кліматичних зонах. Вони утворюють тривалі і рясно квітучі килими і галявини, їх зелень зберігає декоративність до пізньої осені. Ці флокси добре використовуються при оформленні рокаріїв і альпійських гірок.

Посадка і догляд за флоксами в саду

  • Для вирощування флоксів підійдуть будь-які ґрунти, але найкраще вони ростуть на легких суглинних. Добре позначається на розвитку рослин додавання в грунт вапна.
  • Ділянки, призначені для посадки флоксів, з осені потрібно глибоко перекопати. Для весняних, низькорослих сортів, крім цього, необхідно очистити ґрунт від кореневищ бур’янів, таким сортам в перший рік важче боротися зі сторонньою рослинністю.

Посадка і догляд за флоксами в саду

  • Посадку здійснюють на сонячних ділянках, за винятком гібридів з легко вигоряючим забарвленням квіток, такі рослини розміщують в півтіні.
    Флокси з темними квітками краще садити, розбавляючи більш світлими квітами, щоб ввечері вони не «губилися», а, навпаки, вигідно відтінялися.
  • Догляд за флоксами дуже простий. Періодично потрібно рихлити під ними грунт і прополювати від бур’янів. Для рясного цвітіння рослини потрібно регулярно удобрювати.
Фото: Квіти Флокси

Фото: Квіти Флокси

  • Флокс мільчатий добре росте і на сонці, і в півтіні. Низькорослі види флоксів подюбляють добре освітлені ділянки, але переносять і півтінь без втрати декоративності. Для активного розростання потребують своєчасного внесення добрив.
  • Поливають флокси рясно, але нечасто, якщо погода не надто суха і спекотна. У цьому випадку, якщо грунт швидко висушується, полив, звичайно, потрібно здійснювати частіше. Найкращий час для поливу — друга половина дня.

Поливають флокси рясно

  • Флокси утворюють насіння, правда не всі сорти, і навіть не кожна рослина, що відноситься до сорту, що дає насіння. Причиною цього, крім інших, може бути низька температура навколишнього середовища, при якій формується пилок. Якщо викопати рослину і внести її в приміщення, вона може утворити нормальний пилок і після штучного запліднення зав’язати насіння.

Догляд за флоксами восени

Під зиму і молоді і старі кущі флоксів підгортають землею або вкривають шаром гною або перегною завтовшки 8-12 см, щоб захистити підземні пагони від вимерзання. Особливо важливий такий захист для живців, вкорінених і висаджених цього року.Якщо у Вашій місцевості флокси схильні до грибних захворювань, в жовтні, після цвітіння потрібно провести профілактичну обробку рослин фунгіцидами.

Якщо на рослинах утворилося насіння, але вони не встигли визріти до настання морозів, кущі можна викопати, розсадити в горщики і перенести в приміщення для повного дозрівання. Восени можна проводити пересадку і омолодження флоксів.

Коли пересаджувати флокси

Флокс мільчатий може рости на одному місці більше 15 років. Нові пагони з’являються на периферії куща, центр з часом старіє. Тому кожні 5-7 років посадки омолоджують або ділять і розсаджують.

Розподіл кущів флоксів

Розподіл куща є необхідною процедурою для нормального розвитку рослин. Проводити його в обов’язковому порядку потрібно через 5-7 років, можна і раніше, через 3-4 роки. Проводити розподіл можна в будь-який час: навесні, влітку або восени.

Кущ обкопують по колу, витягають, обрізають пагони на довжину 10-15 см. Після цього розрізають за допомогою сокири, гострого ножа або лопати на окремі частини, кожна з яких містить від 2 до 5 бруньок відновлення. Коріння у флоксів досить розвинені і довгі, до 15 см.

Догляд за флоксами восени

Ями для пересадки готують заздалегідь, щоб грунт встиг осісти. Для весняної посадки — восени, для літньої та осінньої — не менше, ніж за 2 тижні до заходу. Відстань між ямами для високорослих флоксів — 60 см, для інших може бути меншою.

В ями насипають по піввідра компосту, додають мінеральне добриво, якщо посадка здійснюється восени, азотні добрива не вносять. В якості додаткового калійного добрива добре підійде зола. На кислих ґрунтах (кислотність ґрунту для флоксів повинна бути 5-7 pH) додають 1 склянку вапна. Всі добавки добре перемішують, щоб уникнути опіку коренів.

Читайте також: Як виростити петунію з насіння в домашніх умовах

Ями заповнюють водою і висаджують в них пагони. Засипають таким чином, щоб бруньки відновлення були прикриті на 3-5 см. Після утрамбовують, підсипають шар компосту, утрамбовують ще раз.

Вирощування флоксів з насіння

Зверху насипають шар мульчі (торф, листовий перегній, листовий опад) товщиною 10 см. Мульчування, крім іншого, сприяє кращому укоріненню пагонів. При осінньому розподілі флокси повинні встигнути вкоренитися до холодів.

Розмноження флоксів осінніми живцями

Флокси краще за інших садових квітів розмножуються осінніми живцями. Їх заготовляють в серпні — вересні, зрізуючи частини пагонів поточного року, обробляють і укорінюють в парниках або опалювальних теплицях. Перезимувавші рослини дають навесні рясне цвітіння. Під час висадки на постійне місце черешки заглиблюють досить сильно, таким чином, щоб найбільша кількість пагонів опинилася під землею. Це забезпечує кращу зимівлю і активне відновлення весняного зростання флоксів.

Вирощування флоксів з насіння

Насіння флоксів, як правило, мають хорошу схожість. Зазвичай їх висівають під зиму у відкритий грунт. Можна посіяти насіння і пізніше, взимку, але тоді ящики з посівами потрібно винести на мороз для стратифікації протягом місяця. Після цього їм дають поступово відтанути, і насіння дружно сходить.

Борошниста роса на флоксах

Трохи про найпоширеніше захворювання флоксів. Це, звичайно ж, борошниста роса, що покриває рослини щільним неприємним білим нальотом. Хворіти флокси починають в середині липня — серпня. Поступово уражене листя скручується, сохне і обпадає. Як боротися з цією неприємністю?

Почати краще з профілактики. У жовтні під зиму обробити флокси розчином мідного купоросу (1%) або бордоською рідиною (1%), а з початку літа проводити періодичні (не менше 2 разів) обприскування фунгіцидними препаратами (скор, топаз, фундазол, зелене мило і т.д. ).

При виникненні перших ознак захворювання потрібно кілька разів (через 7-10 днів) обробити рослини розчином кальцинованої соди з милом (2 ст. ложки соди, 50 г. мила на відро води), бордоською рідиною (1%) або мідно-мильним розчином (200 -300 г. мила, 20-30 г. мідного купоросу на відро води). Восени після цвітіння хворі рослини потрібно обрізати коротко і обробити препаратами ще раз.

Відео: Квіти флокси – посадка і догляд взимку

Отже, Ви зрозуміли як виростити квіти Флокси в домашніх умовах. Головне — дотримуватися основних правил і не лінуватися. Сподіваємося, що наша стаття допоможе Вам довго насолоджуватися гарними, запашними квітками прекрасних Флоксів. Читайте наш сайт Сільське господарство та Садівництво, і доглядайте за своїм садом правильно.

 

Флокси - багаторічні квіти в саду, посадка та догляд