Флокси в ландшафтному дизайні саду своїми руками: фото, поєднання та композиції

Флокси в дизайні саду - посадка та особливості вирощування


Флокси в ландшафтному дизайні: фото, поєднання, композиції

 

Флокси в ландшафтному дизайні саду своїми руками: фото, поєднання та композиції

 

Фахівці з озеленення саду з упевненістю стверджують, що можна садити флокси з величезною кількістю рослин-компаньйонів, створюючи чудові ансамблі та композиції. Ці яскраві ефектні квіти бувають однорічними і багаторічними, високими і низькими, мають різні терміни цвітіння. Багатюща різноманітність їх сортів і кольорів відкриває безмежний простір для фантазії дизайнера.

Ідеї застосування флоксів в оформленні ландшафту воістину невичерпні. Можна зробити на них центральний акцент або використовувати в якості фону. Чудово виглядає як самостійна посадка одного або декількох видів, так і поєднання їх з іншими декоративними і квітучими рослинами. Грамотно продумана композиція за участю цих квітів може бути виконана в будь-якому стилі, від суворої класики до затишного кантрі, і стане відмінним рішенням для пожвавлення клумби, саду або ділянки.

Особливості планування дизайну з багаторічними флоксами

Особливості планування дизайну з багаторічними флоксами

Батьківщиною флоксів вважається Північна Америка. У вітчизняному декоративному садівництві ці барвисті пишноквітучі рослини здобули популярність ще в XIX столітті.

Зауваження! На сьогоднішній день відомо більше 85 видів флоксів, переважна більшість з яких багаторічні. Виняток — квітка Друммонд, яка росте всього один сезон. Слово «флокс» перекладається з грецької мови як «полум’я».

Ландшафтні дизайнери люблять ці рослини, відзначаючи цілий ряд властивих їм переваг:

 • різноманіття сортів квітів, що відрізняються кольорами, висотою, формою квітконосів і т. д .;
 • пишне і рясне цвітіння;
 • невибагливість у догляді за квіткою;
 • універсальне призначення — можливість використання в садах будь-якої площі і стилю;
 • морозостійкість;

Флокси в дизайні саду - використання і класифікація

 • здатність швидко і добре розростатися;
 • легка пересадка навіть в період цвітіння;
 • швидке звикання до нового грунту.

Цвітуть ці рослини не дуже довго. Однак за рахунок правильного поєднання видів з різними термінами бутонізації можна безперервно милуватися ними майже п’ять місяців в році.

Існуючі класифікації допоможуть зорієнтуватися в строкатому різноманітті видів і сортів і підібрати саме ті флокси, які хотілося б бачити в дизайні власного саду.

За формою і зростанням їх зазвичай ділять на три великі групи:

Флокси в ландшафтному дизайні

 1. Кущові, коли кілька десятків стебел ведуть початок від одного кореня. Вони представлені високорослими, середньорослими і низькорослими формами.
 2. Проміжні, або пухко-дернові. Це форми, що володіють стелющимися стеблами, від яких піднімаються вгору пряморостучі пагони.
 3. Сланкі, або землепокривні. Під час цвітіння ростуть суцільним яскравим килимом та можуть займати велику площу.

Важливо! Кожна з представлених груп має свої вимоги до агротехніки, догляду та умов зростання, що слід обов’язково враховувати, плануючи дизайн ділянки.

Відповідно до форми квітконосів флокси найчастіше бувають:

 • метельчатими;
 • розчепіреними;
 • шиловидними.

Флокси: посадка, догляд, використання в ландшафтному дизайні

Періоди їх цвітіння можна позначити так:

 • ранні, коли квітки з’являються в травні;
 • середні, якщо перші суцвіття розкриваються в червні;
 • пізні, що дозволяють милуватися на квіти в липні-вересні.

Різноманітність видів, сортів і форм багаторічних флоксів вражає.

Для того щоб флокси в садовому дизайні довго залишалися пишними і яскравими, зберігаючи здоровий і гарний декоративний вигляд, потрібно пам’ятати про деякі тонкощі догляду за ними:

 • Ці квіти не можуть рости на одному місці без пересадки більше 6-8 років. На кінець цього терміну рослина грунтовно слабшає і втрачає привабливість. Її слід час від часу омолоджувати шляхом ділення кореневища і розсаджування бічних частин.

Тонкощі догляду за флоксами

 • Якщо літо посушливе і спекотне, цим квітам обов’язково потрібен регулярний рясний полив. В іншому випадку нижнє листя пожовтіє і опаде, некрасиво оголюючи частину стебла.
 • У разі якщо вибір припав на сорти, які вважаються уразливими для борошнистої роси, краще не полінуватися і вчасно провести профілактику цього захворювання.
 • Коректно складений графік внесення добрив і правильно підібрані склади допоможуть їм цвісти довго і рясно, прикрашаючи сад.

З чим поєднуються квіти флокси в оформленні саду

Плануючи в саду композицію за участю флоксів, потрібно підбирати їм сусідів, яких задовольнять схожі умови зростання:

 • сонячна або напівзатінена ділянка, в ідеалі — з розсіяним світлом;
 • розташування посадки на невеликій височині, яка виключає застій води біля коріння;
 • забезпечення великою кількістю вологи;
 • пухкий піщаний або суглинних грунт, збагачений торфом або перегноєм;
 • слабокисла або нейтральна реакція грунту.

З чим поєднуються флокси

Важливо враховувати також, що коріння у флоксів потужні і розгалужені, розташовані близько до поверхні. Будова кореневої системи рослин-компаньйонів має бути такою, щоб виключити в рамках посадки «суперництво» за вологу і поживні речовини.

 

 

Які квіти можна посадити поруч з флоксами

Тепер варто докладніше зупинитися на тих кольорах і декоративних рослинах, з якими найцікавіше поєднуються флокси в саду. Уявити, як виглядають такі композиції в оформленні ділянки, допоможе добірка фото.

Флокси — багаторічні квіти, що зимують в саду. Їхня посадка в саду можлива живцями або насінням. Вони швидко ростуть і, отримуючи необхідний догляд, рясно і пишно цвітуть. Характеристику найпопулярніших видів ми зможете знайти в нашій статті.
Чи можна флокси різних кольорів садити поруч

Чи можна флокси різних кольорів садити поруч

Одне з найпростіших і при цьому ефектних рішень — поєднання на клумбі декількох сортів флоксів різних видів, розмірів і кольорів. Вибираючи, які саме з них посадити поруч, потрібно звертати увагу і на інші деталі:

 • як пофарбовані квітки — однотонно або поєднують два кольори і більш;
 • яким чином розподілені відтінки — у вигляді плям, смужок, окантовки;
 • інтенсивність забарвлення — ніжна або, навпаки, насичена, яскрава гамма;
 • форма пелюсток — рівна, гофрована або хвиляста.

Важливо! Забарвлення квіток багатьох популярних сортів може сприйматися по-різному в залежності від часу доби, кута падіння світла і його інтенсивності.

Флокси в дизайні саду - посадка, особливості вирощування

Досвідчені флористи рекомендують уникати різких контрастів сортів, намагаючись комбінувати палітру гармонійно. Можна також віддати перевагу одному кольору, поєднуючи в різних варіантах його відтінки і тони.

Помістивши високі або середньорослі сорти в центр композиції, а низькі винісши на передній план, без праці можна оформити красивий парадний квітник. На зеленому газоні дуже ефектно виглядає яскрава ділянка, виконана з однотонних сортів флоксів рожевих, червоних, білих або фіолетових квітів, або їх поєднання.

Висадивши поруч смуги грунтопокривні сорти, легко отримати яскравий строкатий «килим» будь-якої форми і забарвлення. З компактних, невисоких форм сортів найкраще виходять квітучі бордюри близько до зеленої зони або доріжки. Волотисті флокси декількох сортів з однаковим терміном цвітіння чудово виглядають в оформленні клумби або просто в груповій посадці.

Чи можна флокси садити поруч з трояндами

Чи можна флокси садити поруч з трояндами

Визначаючись, з чим посадити флокси в саду, варто розглянути варіант їх поєднання з трояндами. При цьому потрібно мати на увазі, що пишна красуня, коли вона присутня в будь-який композиції, завжди виступає в ролі основної рослини, і завдання «компаньйонів» буде полягати в тому, щоб вдало відтінити і підкреслити її.

Так, густий килим з сланких форм цих квітів, що розкинувся біля підніжжя кущовий троянд, змусить її виглядати ще більш ефектно. Але найбільш поширені поєднання «королеви саду» і волотистих квітів флоксів.

Якщо троянди високорослі, такі «супутники» стануть чудовим бордюром, якщо низькі — підійдуть в якості фону. Ранні сорти флоксів зацвітають одночасно з трояндами, а більш пізні продовжать прикрашати композицію і тоді, коли останні вже відцвітуть.

Важливо, щоб забарвлення «компаньйонів» було визначено вдало щоб уникнути дисгармонії і ефекту строкатості.

Особливості посадки флоксів з трояндами

Можна підбирати рослини «в тон», поєднуючи блідо-рожеві, персикові або жовті троянди з флоксами блакитних, бузкових, темно-синіх кольорів. Чудово виглядає монохромна композиція, коли обрані, наприклад, відтінки ніжної вершково-білої гами. Вдалою буває також і гра контрастів.

Попередження! Оскільки і троянди, і багато сортів волотистих флоксів схильні до ураження борошнистою росою, кущі цих квітів можна розташовувати впритул один до одного. Необхідно забезпечити всередині посадки хорошу циркуляцію повітря.

Поєднання гортензії і флоксів в саду

Безсумнівно, флокси можуть стати чудовими «компаньйонами» і для гортензії. Секрет чарівності цих квітів полягає в тому, що він здатний органічно вписатися в композицію будь-якого стилю, проте «задавати тон» тематиці оформлення цього куточка саду повинні будуть рослини-партнери.

Поєднання гортензії і флоксів - фото

Вибираючи кущ гортензії для прикраси квіткової клумби, бажано віддати перевагу низькорослим сортам з вузькими листям. Що стосується форми і забарвлення суцвіть, то тут відкривається багатий простір для прояву фантазії.

Гортензія деревовидних сортів добре комбінується в міксах з рослинами різної висоти. Широке листя хости, висадженої на передній план, додадуть квітнику декоративності і прикриють стебла волотистих флоксів, рожеві квіти яких, в свою чергу, заграють яскравими фарбами на тлі білосніжних куль.

Ще один приклад поєднання флоксів і гортензії в ландшафті представлений на фото. Білі суцвіття гідрангеі «Полар Беар» чудово відтіняють високорослі флокси, пофарбовані в бузкові тони.

Крім того, шапки білих флоксів можуть самі по собі бути дуже схожими на квітучу метельчату гортензію. І якщо підібрати сорти відповідних відтінків, розмірів і форм, які також збігаються з періодом цвітіння, і просто посадити їх поруч, то вийде дуже цікавий результат.

Поєднання флоксів з іншими квітами на клумбі

Поєднання флоксів з іншими квітами на клумбі

Флокси в саду гармонійно поєднуються з багатьма кольорами. Узагальнюючи, можна відзначити ряд закономірностей. Раннєцвітучі шиловидні сорти чудово виглядають в альпійських горах і рокарії, в оформленні бордюрів близько доріжок і газонів. «Компаньйонами» для них з успіхом стануть грунтопокривні квітучі багаторічники: ломикамінь, котяча лапка, двонасінник альпійський, гвоздика, барвінок, Аубрієта.

Чудовими «супутниками» для флоксів, квітучих влітку, можуть стати айстри, вероніка, горець, герані, деякі різновиди дзвіночків. По сусідству з літньо-осінніми сортами чудово проявлять себе астильби, рутвиці, медунки, сибірські іриси. Дуже хорошу компанію для пізніх флоксів складе спірея або карликовий барбарис Тунберга.

У поєднанні з флоксами ефектно виглядають дельфиніуми, геленіум, сомедаго, люпин, піретрум, східний мак
На окрему увагу заслуговують такі потенційні «компаньйони» цих квітів, як півонії і лілейники.

Поєднання флоксів з півоніями

Флокси: посадка та догляд

Півонії на ділянці залишаються декоративними з ранньої весни і до осінніх заморозків. Якщо вдало підібрати сорти, їх цвітіння може тривати майже два місяці.

Найчастіше ці рослини мають у своєму розпорядженні «в партері» або на передньому плані композиції. Навіть після закінчення цвітіння їх різьблене листя буде служити чудовим фоном для яскравих волотистих флоксів, а пишна зелень кущів прикриє нижні частини стебел.

Кромка, виконана з незабудок і турецької гвоздики, підкреслює обережність форми і надає квітнику завершеного вигляду.

Поєднання флоксів з лілейниками

Поєднання флоксів з лілейниками

Флокси багаторічні в ландшафтному дизайні чудово сусідять з лілейниками. На фото нижче представлені приклади вдалих композицій:

Лілейники, як і флокси, вражають різноманітністю сортів і багатством колірної гами. Плануючи декоративну посадку, потрібно враховувати сумісність відтінків і терміни цвітіння рослин. При дотриманні цих умов дуже виграшно може виглядати клумба, на якій невисокі лілейники доповнюють високорослі сорти різнокольорових волотистих флоксів.

«Зірковий час» дуету цих квітів зазвичай настає в другій половині літа. І ті, і інші в цей час постають у всій своїй красі. Великі багаторівневі клумби і міксбордери, де вони відіграють провідну роль, відмінно виглядають здалеку, тому стануть чудовою прикрасою просторих територій і парків.

Ососбливості поєднання флоксів з ліліями

Але при цьому навіть невеликий обережний квітник з цими рослинами цілком може стати «родзинкою» маленької ділянки, якщо розташувати його, наприклад, у стіни дачного будиночка.

Агротехнічні умови вирощування флоксів і лілійників дуже схожі, до того ж ні той, ні інші квіти не можна назвати примхливими. Тому ключем до їх успішного поєднання стане гармонія відтінків і вдало підібрана висота.

З якими декоративними рослинами поєднуються флокси

Варто відзначити, що в якості «компаньйонів» флоксів в дизайні ділянки можна використовувати не тільки квіти. Грунтопокривні шиловидні флокси приковують до себе погляд в центральному ярусі багаторівневої клумби. Яскравість і красу їх цвітіння підкреслюють химерні розетки декоративної капусти і колоритне червоно-коричневе листя барбарису Тунберга.

З якими декоративними рослинами поєднуються флокси

Хмара дрібних ніжних квіток флокси пожвавить затишний куточок саду в компанії папороті і хости. Групи різнокольорових волотистих флоксів чудово поєднуються в барвистому міксбордері разом з ялиною ХУПС, ліліями і трояндами

Карликові чагарники — бересклет, кизильники, деякі види спіреї — на тлі яскравих плям сланких флоксів і великих каменів виглядають особливо живописно.

Високі волотисті флокси здатні дуже органічно виглядати в обрамленні вічнозелених багаторічників великих розмірів.

Поруч з чим не можна садити флокси на клумбі і в саду

Поруч з чим не можна садити флокси на клумбі і в саду

Для того щоб бордюр, клумба, міксбордер успішно виконували свою декоративну функцію, слід добре знати, поруч з чим можна садити флокси на ділянці, а з якими рослинами ці квіти зовсім не ладнають.

Вкрай небажано, щоб в безпосередній близькості від них розташовувалися дерева і чагарники з потужною поверхневою кореневою системою. Суперництво з бузком, ялиною, березою, сливою, вишнею, вербою або тополею закінчиться загибеллю флокса: боротьбу з ними за харчування вона виразно програє.

Висновок

Флокси в Ландшафтному дизайні

Приклади, наведені вище, дозволяють зробити висновок, що сміливо можна садити флокси з різними «сусідами» в регулярних і ландшафтних композиціях будь-якої форми і стилю, незмінно отримуючи чудовий результат. Ці яскраві красиві квіти легко вирощувати, вони не вимагають складного догляду або особливих умов навколишнього середовища. Знаючи, з чим поєднуються флокси на клумбі, беручи до уваги розмір, форму і колірну гамму декоративних і квітучих рослин, підібраних ним в «компаньйони», можна скласти чудовий ансамбль, який прикрасить будь-який зелений куточок.

Відео: Флокси в Ландшафтному дизайні

Ще більше цікавої та корисної інформації про квітникарство ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Флокси в ландшафтному дизайні саду своїми руками: фото, поєднання та композиції