Найкращі сорти гарбузів для вирощування в Україні

Які сорти гарбузів вирощують в Україні


Види і сорти гарбузів: класифікація, опис, фото

 

Найкращі сорти гарбузів для вирощування в Україні

 

Вважається, що великоплідні сорти гарбузів відбулися з Центральної, Південної Америки та Азії, маленькі в дикому вигляді були знайдені в Північній Африці. У Росії рослина культивується з XVI століття, швидко прижилося, популярним стало спочатку серед селян — плоди використовувалися в приготуванні багатьох страв національної кухні, йшли на корм худобі.

Зараз продукт знайшов застосування в офіційній і народній медицині, косметології, дієтичному харчуванні. Кращі сорти гарбуза йдуть на виготовлення вишуканих страв в дорогих ресторанах.

Гарбуз має ряд переваг: він корисний, довго зберігається, легко вирощується. Але їсти його люблять не всі. Частково це відбувається через обмежену кількість рецептів, якими звикли користуватися господині, але іноді вони просто неправильно вибирають сорт, і до столу подають кормовий різновид гарбуза.

Декоративний гарбуз прекрасно підходить для прикраси дачної ділянки, надаючи їй оригінальності і яскравих фарб. Рослина дуже різноманітна за кольором, розміром і формою. Її плоди — хороший матеріал для різних виробів з дітьми, прикрас дачі і будинку. Елементом декору можуть служити як самі гарбузи, так і вироби з них (свічники, шкатулки, різноманітні композиції). Незважаючи на те, що декоративні гарбузи, також як і звичайні сорти, відносяться до баштанних культур, вони добре ростуть у висоту, піднімаючись по опорах. Тема цієї статті — найкращі сорти гарбузів для вирощування в Україні з фото і описом. З неї ви дізнаєтеся, які рослини використовувати для декорування території в Україні і як їх вирощувати.

Гарбуз ботанічний опис та біологічні особливості

Ботанічний опис гарбуза

Гарбуз (Cucurbita) — рід теплолюбних трав’янистих рослин з сімейства Гарбузові. Налічується близько 20 видів, є однорічні та багаторічні. При вирощуванні в Росії вегетація обмежується одним сезоном.

За характером росту надземної частини гарбуза діляться на:

 • Довгоплетючі, у яких товстий, стелеться, гіллястий головний пагон може досягати 15 м. Є більш тонкі бічні відростки першого, другого і т. Д. Порядків.
 • Кущові — з укороченими батогами довжиною від 50 см до 2 м. Міжвузля розташовані близько один до одного, бічних пагонів мало чи ні.

Стебло покрите жорсткими, помірно колючими волосками, в залежності від виду може бути круглим в перетині або гранованим. Листя щільні, часто шорсткі, різних відтінків зеленого, розташовані на довгих черешках. Форма — округла, серцеподібна, цільна або з виїмками різної глибини, п’ятилопастна.

Ботанічний опис гарбуза

Після 6 або 7 листа на гарбузі з’являються розгалужені сильні вусики, якими він чіпляється за сусідні рослини. Це підвищує стійкість рослини до вітру.

Коренева система потужна. Головний корінь — стрижневий, йде на глибину 2-3 м. Відростки нижчого порядку поширюються вшир в орному шарі, освоюють площу діаметром до 4-5 м.

Все про гарбузи

Гарбуз — однодомна рослина, квітки поділяються на чоловічі і жіночі. Вони недовговічні, дзвонові форми, великі, п’ятипелюсткові, жовті або помаранчеві, рідше — білі. Розміщуються на головному пагоні і бічних батогах. Запилюються комахами.

Плід з ботанічної точки зору — помилкова ягода (гарбузова). Складається з:

 • оболонки, яка після дозрівання стає дуже твердою;
 • м’якоті;
 • порожнистої внутрішньої камери з численними насінням.

Форма і розмір залежать від виду і сорту гарбуза. Одні маленькі, розміром з кулак, інші — гігантські. Вони можуть бути округлими, плоскими, витягнутими, грушоподібними, тонкими і довгими. Декоративні гарбузи вражають химерністю обрисів. Покривне забарвлення різноманітне, м’якоть — зазвичай жовта або помаранчева, але може бути білою, кремовою, зеленою.

Зберігають гарбузи в звичайних кімнатних умовах. Більшість сортів лежить до Різдва, але є такі, що навіть в жаркому кліматі не псуються 2-3 роки.

Сорти гарбузів: класифікація за термінами дозрівання

Сорти гарбузів: класифікація за термінами дозрівання

Плоди гарбуза дозрівають в різний термін залежно від виду, сорту і регіону вирощування. При біологічній стиглості шкірка стає твердою, набуває характерного забарвлення.

Розрізняють гарбуза:

 • ранні, від сходів до збору врожаю проходить 90-113 діб, вміст цукрів — 5-9%;
 • середні встигають за 135-140 днів, вуглеводів — 7-13%;
 • пізні найсмачніші, але вже в Середній смузі повинні вирощуватися через розсаду, до зрілості — 140-160 діб, цукрів — не менше 11%.

Гарбузи відразу після збору несмачні. Їх залишають дозрівати мінімум на місяць.

Як відрізнити кормовий гарбуз від столового

Кормовий гарбуз більш урожайний, але не настільки смачний, як столовий. Його можна їсти не тільки тваринам, а й людям, основні відмінності:

 • дуже великі плоди;
 • рідко хворіє;
 • висока врожайність;
 • багато насіння;
 • містить мало вуглеводів;
 • внутрішня порожнина — великого обсягу.

У столових сортів гарбуза маленький порожній отвір. Основний обсяг плода становить м’якоть. В якості кормового можна використовувати будь-який вид культурного гарбуза, але частіше за все худобі дають великоплідний або твердокорий.

Великоплідний гарбуз — вирощування в Україні

Великоплідний гарбуз

Латинська назва виду — Cucurbita maxima, батьківщина — Південна Америка. Плоди великоплідного або Гігантського гарбуза — найбільші з культурних рослин. Рекордний вага 1190 кг був зафіксований в 2016 р в Бельгії.

Однорічна трав’яниста рослина. Зазвичай формує потужні пагони з циліндричними, товстими, опушеними пагонами довжиною до 10 м, але є і компактні кущисті різновиди. Листя м’які, ниркоподібні, нерідко з неглибокими виїмками, зелені.

Квітки жовті, яскраві, великі, з відігнутими пелюстками. Чашечка дзвонові, з тонкими чашелистиками. Насіння досить великі, від білого до коричневого кольору.

Cucurbita maxima

Гарбузи круглі або овальні, зазвичай дуже великі, у деяких різновидів або сортів можуть досягати десятків, і навіть сотень кілограм. Покривне забарвлення помаранчеве, біле, сіре, зелене, рожеве. Поверхня ребриста або гладка. Відмітна особливість — коротка, м’яка, циліндричної форми плодоніжка.

У великоплідного існує три великих підвидів і маса дрібних форм і різновидів гарбузів. До якого з них належать відомі або не дуже в Росії сорти, простому городнику або кулінарові розібратися складно.

Південноамериканський підвид гарбузів — вирощування в Україні

Південноамериканський підвид

Особливість — потужні, жорстко опушені, довгі батоги. Дозріває пізно. Нижчі таксони:

 • Чилійська — з круглими світло-сірими гарбузами і товстою помаранчевою м’якоттю;
 • Чалмовідна від попередньої відрізняється наявністю на плоді схожого на тюрбан виступу;
 • Волчковідна схоже не несиметричну дзигу, покривне забарвлення зеленувато-сіре, після дозрівання може червоніти, м’якоть солодка і щільна, поверхня нерівна (сорти — американська серія Гоббард);
 • Кущова — назва говорить про форму рослини, плоди дрібні, до 0,5 кг, сплюснуті, містять багато каротину, з твердою шкіркою;
 • Болівійська — з маленькими або середніми гарбузами, коричневим насінням, дерев’янистою корою;
 • Перувианска відрізняється великими плодами з м’якою шкіркою і овальною формою, коричнево-червоним насінням.

Західноазіатскій підвид гарбузів — вирощування в Україні

Західноазіатскій підвид

Формує рослини з батогами середньої потужності і довжини, опушені м’якше, ніж американський підвид. Більшість сортів встигає дозріти в відкритому грунті Європейської частини Росії.

Молодші таксони:

 • Сіра кругла — з кулястими або трохи сплюсненими біля полюсів плодами, шкірка сіро-зелена, після повного дозрівання зазвичай набуває рожевого відтінку, м’якоть пухка або середньої щільності (сорти Волзька сіра, Дунганскій);
 • Зимова — м’якоть зазвичай солодша, тиквіна сіра, тривалого зберігання (сорти — Іспанська, Столова зимова, Черкаська);
 • Біла — від попередніх відрізняється покривним забарвленням (сорти — Безенчуцький біла, Медова біла);
 • Китова — плоди великі, витягнуті, в культурі представлена єдиним сортом Кіт;
 • Мамонтова — великоплідна, схожа на рівні або сплюснуті кулі, шкірка рано рожевіє (сорти — Шестіпудова, Мамонтова, Етампська, Велетенська);
 • Овальноплідна — як виглядає гарбуз, зрозуміло з назви різновиди, сорти, наприклад, Алашехірська, відбуваються з Малої Азії, вирощуються переважно там же;
 • Банани — гарбузи довжиною до 0,5 м, товщиною 12-20 см;
 • Дрібноплідна — діаметром не більше 25 см, селекцією сортів займаються в Японії (Букет).

Китайський підвид гарбузів

Китайський підвид гарбуза

Рослини слабкі, ніжні, з сплюсненими дрібними і середніми плодами, обов’язковою частиною на верхівці у вигляді чалми. Кора тонка, дерев’яниста. У їжу вживається в молодому віці, частіше використовується як декоративна.

Поширена на Далекому Сході і в Західному Китаї. Сорти — Єпископська, Дрібна китайська.

Кращі сорти гарбузів великоплідних для вирощування в Україні

Кращі сорти гарбузів великоплідних

З точки зору споживчої цінності, багато сортів великоплідного гарбуза — кормові. Але серед них є дійсно смачні столові.

Гарбуз Волзька сіра 92

Волзька сіра 92

Зареєстрована агрофірмою «Аеліта», в Держреєстрі з 1940 р Гарбуз сіра Волзька надзвичайно популярна в Україні. Незважаючи на великі плоди, рекомендована для вживання в їжу.

 

 

Рослина потужна, з батогами довжиною до 8 м, великими листками, черешками 25 см і більше. Гарбузи середньостиглі, сплюснуті слабо або середньо, світло-сірі, без малюнка. Вага — 6-9 кг, кора шкіряста.

М’якоть жовта або кремова, товщиною до 4, 5 см, щільність і солодкість середні, насіннєва камера велика. Плоди тривалого зберігання, відмінно транспортуються.

Гарбуз Грибовська зимова

Грибовська зимова

Знаменитий пізній сорт від ФГБНУ «Федеральний науковий центр овочівництва». У Держреєстрі з 1972 р цінується за лежкість і хороший смак.

Батога довгі, гарбузи близько 3 кг. Покривне забарвлення сіре, може бути без малюнка, або розфарбована малопомітними смугами або сіткою. Форма — сплюснута куля, кора тонка. М’якоть яскраво-жовта, іноді з червонуватим відтінком, до 5 см завтовшки, солодка, соковита, ніжна.

Гарбуз Зимова солодка

Зимова солодка

Сорт пізній, селекція — ОС ВІР, Кубанський філія. Рік включення до Держреєстру — 1995. Зимова солодка використовується в консервній промисловості, подається на стіл, йде на корм худобі.

Батога середні або довгі, лист п’ятикутний, з невеликими виїмками. Тиквіни масою від 4,2 до 6,2 кг, сірі, з вираженими сегментами, поверхня покрита горбками і сірим же малюнком у вигляді плям. М’якоть смачна, щільна, товста, жовта або помаранчева. Кора тонка.

Гарбуз Золота бочка

Золота бочка

Новітній сорт від агрофірми «Аеліта», прийнятий Держреєстру в 2019 г. Середньостиглий, плетистий, з темними, кавалками листовими пластинами.

Гарбуз великий, круглий, з втиснутими вершиною і підставою, розділена на середньо виражені сегменти. Покривне забарвлення помаранчеве, малюнок відсутній.

М’якоть хрустка, дуже смачна, помаранчева, насіннєва камера велика. Середня маса плоду — 17 кг, максимальна — 22 кг. Зберігання — до 100 діб після збирання.

Гарбуз сорту Паризька золота

Паризька золота

Ранній сорт, зареєстрований агрофірмою «Пошук», в Держреєстрі з 2007 р. Велика рослина з довгим головним батогом, листя цільні, великого розміру.

Плоди універсального призначення, маса — від 3,5 до 9 кг, максимальна — 16 кг. Габузи плоскі, сегментовані, кремові з жовтими плямами. Довго лежать і добре транспортуються.

М’якоть тонка, помаранчева, соковита. Смак ніжний, але цукрів сорт містить мало.

Мускатний гарбуз

Мускатний гарбуз

Cucurbita moschata. Особливу популярність отримала останні кілька десятиліть завдяки відмінному смаку і невеликому розміру плодів, вирощується у відкритому грунті.

Cucurbita moschata

Трав’яниста однорічна рослина, що стелеться. Пагони і листові черешки округло-горіння. Листя опушене, темно-зелене, з білими плямами, можуть бути ниркоподібним, з невеликими виїмками, пятілопастная. Квітки блідо-оранжевого кольору.

Опис мускатного гарбуза

Плодоніжка гранована, гладка і тверда. Гарбузи з щільною, але ніжною насичено-оранжевою м’якоттю. Відрізняються легким мускатним ароматом. Насіння дрібне і середнє, брудно-білого кольору.

У назвах підвидів проглядається чітке географічне розділення. Два з них — Японський і Туркестанський, включають в себе кілька різновидів (нижчих таксонів), будуть розглянуті окремо.

Мускатний гарбуз включає підвиди:

 • Індійський поширений в тропіках, потужна рослина зі стоячими листям і великими круглими або овальними плодами, дуже ненажерливе, вимагає більшої площі харчування, ніж інші гарбуза;
 • Мексиканський — велика, грубо опушена рослина з плодами середнього розміру, різної форми, шкірка дерев’яниста, м’якоть солодка, але тонка і борошниста;
 • Колумбійський відрізняється довгими батогами, широко розставленими міжвузлям, блідими, позбавленими білястих плям листям, плоди середні, перцевидні, з солодкою брудно-коричневою м’якоттю і коричневим насінням;
 • Гватемальський — плоди від круглих до циліндричних, покривне забарвлення кремове, з яскравою сіткою або смужками.

Туркестанський гарбуз

Туркестанський гарбуз

Включає самі ранні сорти. Рослина з батогами середнього розміру, листя розпластане. Плоди здебільшого витягнуті, з товстою м’якоттю.

Різновиди:

 • Паліцевидна — гарбузи довжиною 1 м і більше, часто викривляються дугою (Грамма).
 • Перехватка — плоди до 60 см, циліндричні або з невеликим потовщенням на кінці (сорти — Бирючекутской, Кашгарская, Ленинабадская, Плов-кеди).
 • Кувшиновидна — коротше попередніх, на квітковому кінці значне потовщення, одна з найпоширеніших на пострадянському просторі різновидів.
 • гарбуз Грушовидний, сорти відрізняються тим, що потовщення і витягнута частина приблизно однієї довжини.
 • Еліпсовою — овальної форми, часто з плоскими кінцями.
 • Куляста — кругла, гарбузи можуть бути незграбними, часто з помітними сегментами (сорти — Великий сир, Мамонтова, Солодкий сир).
 • Сплюснута — потовщення більше витягнутої частини.

Японський гарбуз

Японський гарбуз

Рослина розпростерта з тонким листям і пагонами. Плоди оригінальної форми, з вираженими зморшками, бородавчастими наростами або сегментами. Відрізняються скоростиглістю, маленькими розмірами, сплюсненою формою, помітним восковим нальотом.

Різновиди:

 • Плоска мозкова — гарбуз в формі дисків, по 1,5-3 кг;
 • Карликова — плоди діаметром до 18 см, вагою від 500 г до 1,5 кг;
 • Подовжена мозкова — схожа на циліндр або перехватка.

Кращі сорти гарбузів мускатних для вирощування в Україні

Кращі сорти гарбузів мускатних

Вважається, що саме Мускатний — найсолодший з широко поширених видів гарбузів. Селекціонери намагаються створювати сорти з не дуже великими плодами, всі вони мають столове призначення.

Вітамінний гарбуз

Вітамінний гарбуз

Сорт прийнятий Держреєстру в 1952 р, селекція — Нарсуллаев Н. М. та агрофірма «Пошук». Пізньостиглий, з батогами до 6 м, п’ятикутними сіруватими листям, покритими уздовж жилок дрібними білими плямами, розташованими на черешках довжиною 25 см. Рекомендується для переробки.

Гарбуз ребристий у плодоніжки, товста, сегментована, в формі короткого овалу або циліндра. Середня вага — 4,5-7 кг. Забарвлення насичено-рожеве з помаранчевим відтінком, після дозрівання рожево-буре. Поверхня вкрита зеленими плямами і сіткою. М’якоть помаранчева до червоної, солодка, хрустка, товщиною не більше 10 см.

Гарбуз сорту Гітара

Гітара

Поширений середньостиглий столовий сорт від агрофірми «Аеліта», в Держреєстрі з 2013 р. Головний пагін довгий, листя цільні, великі.

Гарбуз жовтий, розділений на сегменти, булавовидної форми, вагою близько 3,5 кг. Транспортабельність і лежкість хороші. М’якоть смачна, товста, соковита, хрустка, жовтого кольору.

Гарбуз сорту Мускатна прованська

Мускатна прованська

Французький столовий сорт, в Держреєстрі з 2013 р. Середньопізній, посухостійкий, середньорослий, листя без білих плям.

Плоди плоскі, сегментовані, помаранчеві до коричневого кольору, покриті помітним восковим нальотом. Вага від 3 до 8 кг. М’якоть смачна, середньої соковитості, товста і щільна, оранжевого кольору.

Прикубанський гарбуз

Прикубанський гарбуз

Сорт середньостиглий, універсальний, прийнятий Держреєстру в 1998 р, оригінатор — ФГБНУ ВНДІ РИСУ. Головний пагін 3-4 м, листя темно-зелене, п’ятикутне, з білими плямами.

Гарбуз грушоподібний, сорт відноситься до перехватка. Сегментів немає або слабо виражені, вага — 2,3-4,6 кг, покривне забарвлення помаранчево-буре, з червонувато-коричневою сіткою і плямами. М’якоть помаранчева з червоним відтінком, соковита, ніжна, солодка, товщиною до 4 см, у плодоніжки — суцільна.

Гарбуз сорту Хава ф1

Хава ф1

Голландський середньоранній столовий гібрид. У Держреєстрі з 2015 р Головний втечу довгий, листя маленькі, без плям.

Гарбуз булавоподібний, кремова, вагою до 2 кг. М’якоть помаранчева, хрустка, середньої соковитості і товщини. Транспортабельність гарна, лежкість — 6 місяців.

Твердокорий гарбуз

Твердокорий гарбуз

Cucurbita pepo — одна з найбільш поширених гарбузів, насіння кращих сортів використовуються в їжу так само часто, як м’якоть. Росія входить до трійки світових лідерів товарного вирощування цього виду. Гарбуз твердокорий може зустрічатися під назвою Звичайний.

Рослина однорічна, трав’яниста. Стебла короткі або довжиною до 8 м, п’ятигранні, борознисті, з колючим пушком. У кожному вузлі розташований завитий спіраллю вусик. Листя грубе, п’ятилопатеве, з загостреними кінчиками, темно-зелене. Квіти помаранчеві.

Для всіх різновидів після дозрівання характерна тверда, схожа на панцир дерев’яниста шкірка. Гарбуз великий і гладенький, форма куляста або овальна, але форма, як і розмір плодів сильно залежить від сорту. М’якоть груба, волокниста. Насіння жовтувате або біле, є голонасінні різновиди.

Cucurbita pepo

Гарбуз твердокорий з великими плодами є одним із символів Хеллоуїна. З споживчої точки зору, існують декоративні, столові і кормові сорти. Ботаніка виділяє три підвиди.

Плетистий гарбуз

Плетистий гарбуз

Сюди відносять всі гарбузи з довгими пагонами. Різновиди:

 • Цитрулина — плоди круглі, сплюснуті, короткоовальні, великого і середнього розміру, знаходиться більшість культурних сортів, що відносяться до підвиду (Мозолевська, Турська);
 • Овочева — гарбузи діаметром від 15 до 20 см з вагою 0,5-2,5 кг, в їжу вживаються до затвердіння плодів (сорти — Дрібна і англійська цукрова);
 • Плетисті кабачки — з довгими плодами, популярні сорти Месіотамскій і Кульджінском в Росії вирощують рідко.

Кущові сорти гарбузів для вирощування в Україні

Кущові сорти гарбузів характеризуються коротким стеблом з близько розташованими міжвузлями, майже повністю прихованим під листям. Всі сорти в їжу йдуть недозрілими, краще — Зеленцями. Переспілі, але з не стиглою повністю стверділою шкіркою стають несмачними, часто йдуть на корм худобі.

Різновиди:

 • Кабачок — всім відомий овоч з продовгуватими плодами;

Кабачок

 • Патисони — форма сплюснута, в їжу йдуть 2-3-добові зав’язі;

Патисони

 • Кукурнек (кривошийка) — булавоподібні плоди з бородавчастою поверхнею.

Кукурнек

Дрібноплідний гарбуз

Дрібноплідний гарбуз

Декоративні та дикоростучі дрібні гарбузи. Назви різновидів залежать від форми і розміру плода:

 • Мандаринова;
 • Грушовидна;
 • Тексасская;
 • Бородавчаста.

Кращі сорти твердокорих гарбузів для України

Кращі сорти твердокорих гарбузів

Про те, що кабачки і патисони, з ботанічної точки зору, є гарбузами, знають не всі городники. Зазвичай їх вирощування і кулінарне використання розглядають окремо. Тут представлені сорти гарбузів твердокорих плетистих.

Гарбуз сорту Дана

Дана

Столовий середньостиглий сорт від агрофірми «Пошук», в Держреєстрі з 2006 р. Батога довга, листя велике, з білими плямами. Гарбуз круглий або злегка витягнутий, помаранчевий з смужками. Вага 5-7 кг.

М’якоть щільна, крохмалиста, світло-жовтого кольору. Смак хороший, врожайність висока, але особливу цінність мають голі насіння, позбавлені шкірки.

Гарбуз сорту Данка полька

Данка полька

Сорт столовий, середньоранній, Держреєстром прийнятий в 2006 р., оригінатор — агрофірма «Агро-бест». Пагони і листя середні. Стиглий гарбуз помаранчево-зелений, вкритий білими плямами.

М’якоть крохмалиста, соку містить мало, але дуже смачна. Вага плодів — 2-3,5 кг. Внутрішня порожнина велика, насіння покриті шкіркою.

Грибовська кущова

Грибовська кущова

Старий популярний сорт від ФГБНУ «Федеральний науковий центр овочівництва». Рік включення до Держреєстру — 1964. Формує потужний кущ з великими п’ятикутним листям, що сидять на черешках довжиною понад 30 см.

Гарбуз овальний або циліндричний, звужується до плодоніжки, гладкий або зі слабко вираженими ребрами. Маса — 2,3-4,8 кг, покривне забарвлення помаранчеве, з зеленувато-чорним малюнком. Кора тонка. М’якоть від темно-жовтого до світло-помаранчевого, 2-5 см, солодка, щільна.

Мозолевська 49

Мозолевська 49

Один з найвідоміших старих сортів, внесених до Держреєстру в 1943 р, оригінатор — ФГБНУ ФНЦО. Середньостиглий, з батогами до 8 м, дуже великими п’ятикутними листям.

Гарбуз у вигляді короткого овалу або звужується до плодоніжки циліндра. Середня маса досягає 5 кг. Покривне забарвлення після повного дозрівання — помаранчеве з коричнево-зеленим малюнком. При довгому зберіганні зелений колір повністю йде.

Кора тонка, м’якоть солодка, щільна, відмінного смаку, оранжевого кольору, 4-5 см. Внутрішня порожнина велика.

Гарбуз сорту Спагетті

Спагетті

Відносно новий оригінальний ранньостиглий сорт селекції «Біотехніка», в Держреєстрі з 2001 р Рекомендований для використання в домашній кулінарії і всіх видів зимових заготовок.

Формує плетисту рослину з п’ятикутним листям середньої величини. Гладенький гарбуз вагою близько 850 г формою схожі на бочонок, з кремовою гладенькою шкіркою і бежевою волокнистою м’якоттю. Соку і цукрів містить мало, зате ніжний і має ванільний аромат.

Рідкісні види і сорти гарбузів

Існують і інші види гарбуза. Одні використовуються в декоративних цілях, інші можна їсти. У Росії більшість з них можуть жити тільки в опалювальних теплицях і оранжереях. Особливої цінності для пересічних городників, кулінарів або просто любителів рослин не представляють.

Найбільш відомі:

 • Лагенарії — ліана, що досягає 15 м. Плоди довгі, з твердою шкіркою, масою 4-15 кг. Молоді, розміром близько півметра використовують в їжу. Зрілий гарбуз може служити для виготовлення посуду, курильних трубок або музичних інструментів.

Легенарія

 • Пляшкова — теплолюбна ліана з великими квітками, що міняють колір залежно від часу доби. Плоди грушоподібні або тонкі, що згинаються змійкою.

Пляшкова

 • Фіголистна — багаторічна рослина з плодами різноманітної форми, чорним насінням і білою м’якоттю. Надзвичайно стійка до хвороб, використовується для щеплення інших видів.

Фіголистна

Господарське значення в Росії і суміжних країнах мають три види гарбуза: твердокорий, великоплідний і мускатний. Саме сорти гарбузів цих видів краще вибирати для посадки і вживання в їжу. Завжди можна знайти відповідний сорт — вони відрізняються формою, вагою, забарвленням, термінами дозрівання, смаком і ароматом.

Відео: Як вибрати сорти гарбузів

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваш город ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua.

 

Найкращі сорти гарбузів для вирощування в Україні