Проводимо гідроізоляцію підвалу власноруч

Як самостійно провести ізоляцію підвалу від надлишку вологи


Гідроізоляція підвалу від ґрунтових вод: захист будівлі від вологи

 

Проводимо гідроізоляцію підвалу власноруч

 

Зміст !

Будівництво фундаменту будинку — серйозний і відповідальний процес. А гідроізоляція підвалу зсередини від ґрунтових вод — один з найважливіших його етапів. У цій статті описані основні переваги такої процедури, її особливості, а також технологія виконання. У тексті містяться огляди популярних матеріалів, використовуваних для гідроізоляційного захисту льохів і підвалів, а також практичні рекомендації щодо їх застосування.

Гідроізоляція підвалу зсередини від ґрунтових вод: особливості процедури

Гідроізоляція підвалу зсередини від ґрунтових вод: особливості процедури

Підвальна частина заміського будинку може виконувати кілька функцій. Цей простір найчастіше використовується для облаштування технічних приміщень, підземних гаражів або льохів, призначених для зберігання продуктів і консервації. Тому дуже важливо захистити підвал від проникнення грунтових вод, що надають руйнівний вплив на всю основу будівлі. Якщо гідроізоляційні роботи не були виконані на етапі будівництва будинку, можна обмежитися внутрішнім захистом.

Навіщо потрібна гідроізоляція льоху або підвалу

Навіщо потрібна гідроізоляція льоху або підвалу

Гідроізоляція підвалу виконує важливу функцію. Вона забезпечує захист споруди від проникнення талих вод. Якщо таке трапляється, то під впливом вологи арматурні елементи конструкції покриваються корозією і піддаються руйнуванню. Цього допускати не можна, оскільки підстава утримує на собі вагу всього будинку.

Щоб запобігти руйнуванню будинку, необхідно виконати гідроізоляцію підвалу зовні або з внутрішньої сторони. Кожна з цих процедур має свою специфіку і технологію облаштування, якої слід строго дотримуватися, оскільки від цього залежить не тільки термін служби споруди, а й його безпеку.

Якщо знехтувати захисними заходами, це може привести до серйозних наслідків:

 • корозійних пошкоджень арматури;
 • появи грибків;
 • розмноження цвілі;
 • руйнування фундаментної частини будівлі;
 • порушення мікрокліматичних умов в житлових приміщеннях;
 • псування продуктів, що зберігаються в погребі.

Зверніть увагу! Перед тим, як зробити вибір на користь того чи іншого методу, обов’язково потрібно визначити причину появи води в грунті і рівень її розміщення.

Як проникають ґрунтові води в підвал: причини підвищеної вологості

Як проникають ґрунтові води в підвал: причини підвищеної вологості

Приповерхневі шари ґрунту містять воду. Її кількість варіюється в залежності від зовнішніх факторів. Верхній шар ґрунту глибиною до 1 м накопичує талі і дощові води. На рівні від 1 до 2-3 м залягають ґрунти, які характеризуються непостійною кількістю вологи. Ця зона може бути повністю сухою або ж наповнюватися водою з підземних джерел. Ділянки, які розташовуються нижче, насичуються вологою з водоносних пластів.

У підвальне приміщення будівлі вода може надходити кількома способами:

 1. Конденсація водяної пари — є наслідком поганої вентиляції, а також виникає в тих випадках, коли приміщення розташовується глибоко під землею.
 2. Дифузія поверхневих вод — джерелом вологи є капіляри і мікротріщини в гідроізоляційному матеріалі і стінах будівлі.
 3. Продавлювання ґрунтових вод — волога проникає в приміщення під впливом високого тиску через нещільні шви і стики в гідроізоляції і стінах.

Продавлювання ґрунтових вод найбільш небезпечно для підвалів. Ризики зростають, якщо рівень вологи піднімається за рахунок опадів. Внаслідок цього ґрунтові води з’єднуються з поверхневими потоками, збільшуючи обсяги рідини.

Якщо зовнішній шар гідроізоляції порушений, то різке збільшення кількості води призведе до розмивання наявних тріщин. В результаті відбудеться залпове затоплення підвальних приміщень. Незважаючи на це, існують ефективні способи боротьби з напором води за допомогою внутрішньої гідроізоляції, яка з даними наслідками справляється набагато легше, ніж з дифузією.

Як зупинити воду, якщо порушена гідроізоляція підвалу зовні

Як зупинити воду, якщо порушена гідроізоляція підвалу зовні

Найнадійніший спосіб захистити підвал від вологи — облаштувати зовнішній захист. У цьому випадку рідина, яка піднімається, буде підтискати матеріал до будівлі, забезпечуючи необхідний рівень ізоляції. Іноді зовнішні захисні шари, які спрямовані на бетонну основу, не в змозі затримувати воду.

Причин тому може бути декілька:

 • неякісне нанесення гідроізоляційного прошарку;
 • порушення технології;
 • переміщення ґрунту в результаті спучування;
 • осаду будівлі і т. п.

Зверніть увагу! В 4-х з 10 випадків причиною порушення зовнішньої гідроізоляції стає спучування ґрунту або недотримання технології облаштування фундаменту. В цьому випадку допоможе тільки внутрішній захист, який може бути вертикальним або горизонтальним.

Особливості вертикальної гідроізоляції стін підвалу

Особливості вертикальної гідроізоляції стін підвалу

Вертикальний метод захисту застосовується в тих випадках, коли є необхідність в гідроізоляції стін підвального приміщення. Цей спосіб використовується, якщо рідина надходить через тріщини і місця стиків між елементами фундаменту, при цьому на рівні стін пролягає водоносний шар ґрунту.

Гідроізоляція підвалу зсередини виконується декількома способами:

 

 

 • ін’єкційним;
 • мембранним;
 • обмазувальним (шляхом нанесення бітумної мастики);
 • штукатурним (використання складів полімерного походження);
 • формуванням загородження за допомогою гуми або рідкого скла.

Фахівці рекомендують робити вертикальну гідроізоляцію в льохах, де відсутня дренажна система. Найчастіше цей метод виконується спільно з горизонтальним захистом, що дозволяє підвищити ефективність процедури.

Специфічність горизонтальної гідроізоляції підлоги підвалу

Специфічність горизонтальної гідроізоляції підлоги підвалу

Горизонтальна гідроізоляція виконується по підлозі. Ця процедура дозволяє виключити ризик підняття ґрунтових вод в підвальні приміщення, а також запобігає просочуванню вологи через капіляри.

Горизонтальний захист виконується в будь-якому випадку. Навіть якщо гострої необхідності в цій процедурі немає, з часом ситуація може змінитися, наприклад, випаде велика кількість опадів або відбудуться переміщення ґрунту, через що підвищиться рівень залягання водоносного шару.

Для захисту застосовується кілька методик:

 • рулонний спосіб;
 • заливка основи за допомогою матеріалів на полімерній основі.

Корисна порада! Щоб запобігти капілярному проникненню вологи в підвальні приміщення, бажано використовувати горизонтальну гідроізоляцію в поєднанні з вертикальним захистом. Останній виконується частково. Для цього слід обробити стіни на висоту не менше 30 см.

Матеріали, які використовуються для гідроізоляції фундаменту підвалу

Матеріали, які використовуються для гідроізоляції фундаменту підвалу

Сучасні магазини пропонують великий асортимент матеріалів, призначених для гідроізоляції підвальних приміщень. Фундаментна частина будівлі страждає не тільки від ґрунтових вод, але і від протікання комунікаційних систем. Підбираючи гідроізоляційні матеріали, слід враховувати, що необхідний рівень захисту від талих і ґрунтових вод, а також від капілярного протікання здатен забезпечити тільки проникаючий захист. Якщо трапляється витік в комунікаційних системах, бажано використовувати обмазувальні емульсії або мастики.

Найефективнішими вважаються наступні гідроізоляційні матеріали:

 • рулонні захисні вироби;
 • склади проникаючого типу;
 • гума в рідкому вигляді;
 • мембранне плівкове покриття;
 • рідке скло.

Гідроізоляція підвалу зсередини: характеристика рулонних матеріалів

Гідроізоляція підвалу зсередини: характеристика рулонних матеріалів

Рулонні гідроізоляційні вироби застосовуються в тих випадках, коли необхідно захистити підлоги в підвальних приміщеннях. Наклейка матеріалів, виготовлених на основі бітуму, здійснюється внахлест. Шви, які творилися в результаті цього, потрібно проплавити за допомогою паяльної лампи. Як клейовий склад для фіксації матеріалу може використовуватися бітумна мастика.

До рулонних захисних матеріалів відносяться:

 • гідроізол;
 • руберойд;
 • лінокром.

Подальші роботи проводяться з урахуванням паводкових змін. Якщо підйом води спостерігається часто, поверхня промащується бітумом як мінімум в 4 шари. Щоб захистити приміщення від рідкісних паводків, досить 2 шарів. Після того, коли матеріал повністю висихає, робиться бетонна стяжка.

На відміну від гуми, яка володіє еластичними властивостями, матеріали на основі бітуму не так добре переносять натиск води. Під впливом тиску більше 10 кПа гідроізоляція просто відшаровується. З цієї причини бітумні матеріали і мастичні маси застосовуються в якості доповнення до проникаючої і до інших видів гідроізоляції.

Проникаюча гідроізоляція підвалу зсередини від ґрунтових вод

Цей метод забезпечує ефективний захист льоху в тих випадках, коли на ділянці грунтові води розташовуються високо. Гідроізоляція з внутрішньої сторони приміщення здійснюється за допомогою суміші матеріалів.

Ця суміш складається з декількох компонентів:

 • дрібнодисперсного піску;
 • цементу;
 • хімічно-активних елементів.

Тягучі властивості складу дозволяють йому проникати вглиб поверхні на 5 мм. Після цього суміш твердне і кристалізується.

Переваги проникаючої гідроізоляції підвалу:

 1. Виключається підйом рідини по капілярах.
 2. Знижується ризик пошкодження конструкцій корозією.
 3. Підвищується ступінь морозостійкості.
 4. Допускається застосування в приміщеннях, де зберігаються харчові продукти.

Корисна порада! Відмінний результат виходить, якщо використовувати бінарні системи гідроізоляції. В цьому випадку виконується послідовне просочення поверхні двома компонентами, які при зіткненні вступають в реакцію.

Проникаюча гідроізоляція підвалу зсередини від ґрунтових вод

У більшості випадків якісні проникаючі засоби випускаються у вигляді водних розчинів силікату або сумішей, що складаються з органічних смол. Нанесення здійснюється за допомогою валикої кисті поверх заздалегідь підготовленої і очищеної поверхні.

Перед тим як приступати до робіт з гідроізоляцією внутрішніх стін підвалу, слід упевнитися, що вони повністю висохли. В іншому випадку капілярна волога, яка зібралася в тріщинах, не дасть розчину проникнути в товщу бетону. Іноді доводиться вдаватися до процедури вимивання, щоб усунути з поверхонь бетонну пил, що в’ївся.

Обробка виконується в 2-3 шари. Після кожного нанесення поверхня просушується. Проникаюча гідроізоляція стін підвалу запобігає проникненню капілярної води в приміщення, однак цей метод не у всіх випадках допомагає впоратися із закладенням тріщин.

Радимо прочитати: Як зробити гідроізоляцію підвалу своїми руками

Бінарна система гідроізоляції передбачає використання хлористого кальцію і водного розчину силікату натрію. При змішуванні утворюється гель силікату кальцію, міцність якого в кілька разів перевершує параметри бетону. Перед нанесенням поверхню очищають і затирають за допомогою металевої щітки. Потім виконується обробка водним розчином рідкого скла. Почекавши 3-4 години, можна приступати до нанесення хлористого кальцію, після чого результат закріплюється повторною обробкою рідким склом.

Цей тип проникаючої гідроізоляції підвалу зсередини від грунтових вод в 6-7 разів ефективніше, ніж звичайне просочення.

Мембранна внутрішня гідроізоляція підвалу та її особливості

Мембранна внутрішня гідроізоляція підвалу та її особливості

Мембранний спосіб не менш ефективний, ніж інші методи захисту. Це покриття має вигляд плівки завтовшки 2 мм. Вона настільки легка, що абсолютно не перевантажує фундаментну частину будівлі. Завдяки клейкому прошарку, мембранна гідроізоляція підвалу не викликає складнощів в процесі нанесення.

Існує кілька видів мембранних покриттів:

 • ПВХ — має високий ступінь пожежної безпеки і перешкоджає проникненню грунтових вод в приміщення.
 • ТПО — мембрани, виготовлені з каучуку і пропилену.Застосовуються для обробки кімнат з високим рівнем вологості, наприклад, санвузла, ванної та кухні.Мають високу вартість, що є їх єдиним недоліком.
 • ЕПДМ — мембрани, виготовлені з каучуку синтетичного походження.Забезпечують ефективний захист приміщення навіть при низьких температурах.

Гідроізоляція фундаменту рулонними матеріалами

Гідроізоляція фундаменту рулонними матеріалами

Вибір матеріалів та методів гідроізоляції фундаменту. Виконання гідроізоляційних робіт на фундаменті рулонними матеріалами різного типу: докладна інструкція.

Незважаючи на те, що мембрани відносяться до категорії рулонних матеріалів, вони більш ефективні і довговічні. Ці вироби мають вигляд полотна з конусоподібними шипами, призначеного для відведення води. Мембранне покриття універсальне. Воно може закріплюватися на будь-яких поверхнях. Допускається використання навіть на мокрих стінах. Для фіксації застосовуються дюбелі.

Важливо! Металовироби можна встановлювати виключно поверх ізоляційного матеріалу. Кінці полотен закріплюються елементами горизонтальної гідроізоляції підвалу від ґрунтових вод, без якої використання мембранного покриття неможливе.

Матеріали для ін’єкційної гідроізоляції підвалу від ґрунтових вод

Матеріали для ін'єкційної гідроізоляції підвалу від ґрунтових вод

Ін’єкційна гідроізоляція підвалу вважається однією з найнадійніших, оскільки вона захищає від вологи не тільки оброблені поверхні, але і конструкцію фундаменту в цілому. Процес нанесення досить трудомісткий, потрібно виконати велику кількість отворів в стіні і за допомогою спеціальних пристосувань для ін’єкцій ввести в них цей склад.

Для робіт з гідроізоляції підвалу використовують наступні види сумішей:

 • Цементні — призначені для збільшення міцності.
 • Поліуретанові — в процесі розширення виштовхують вологу зсередини.
 • Метилакрилатні — характеризуються глибоким проникненням, добре заповнюють порожнини.
 • Епоксидні — застосовуються локально в місцях, де є протікання.

Ін’єкційна ізоляція відноситься до розряду проникаючих складів. Вона має вигляд гелю з текучою консистенцією. В цьому складі присутня мастика:

 • епоксидна;
 • поліуретанова;
 • мікроцементна;
 • акрилатна.

До переваг цього методу можна віднести економічність (витрачається мала кількість гелю), можливість обробляти важкодоступні місця, а також відсутність необхідності ретельної підготовки основи. З іншого боку, процес нанесення настільки складний, що якісно виконати роботу своїми руками практично неможливо.

Гідроізоляція підвалу будинку та особливості використання рідкої гуми і скла

Для горизонтальної гідроізоляції краще використовувати рідку гуму. Цей матеріал виготовлений на основі бітуму, а в його складі присутній латекс, завдяки якому на обробленій поверхні утворюється міцна плівка. Це еластичне покриття можна також наносити на стіни і стелі. Для захисту приміщення досить прошарку завтовшки 2 мм.

Як зробити гідроізоляцію підвалу за допомогою рідкої гуми:

 1. Поверхня попередньо очищається і обробляється за допомогою спеціального складу, що забезпечує високу адгезію.
 2. Підстава промащується гумою так, щоб заповнилися всі тріщинки і стики.
 3. Поверхня просушується.
 4. Наноситься штукатурка, яка щільно притискає плівкове покриття до поверхні, запобігаючи руйнуванню матеріалу.

Не меншою економічністю і простотою нанесення відрізняється рідке скло. Щоб підготувати склад до роботи, його слід розвести водою. Отримана суміш добре заповнює пори в поверхні, після чого вона кристалізується.

Переваги використання рідкого скла:

 • підвищується стійкість до розвитку цвілі і грибків;
 • посилюється міцність конструкції;
 • виключається ймовірність поглинання вологи;
 • зростає стійкість до механічних навантажень.

Зверніть увагу! За допомогою рідкого скла можна захистити декоративні покриття від вологи без втрати їх зовнішнього вигляду.

Застосування матеріалів системи Пенетрон — гідроізоляція підвалу своїми руками

Пенетрон використовується в тих випадках, коли на стінах підвального приміщення проступає волога. Цей засіб має форму сухої суміші, яка розбавляється водою і наноситься на поверхню за допомогою пензля. Пенетрон глибоко проникає в стіни, перешкоджаючи проникненню вологи в кімнату. При цьому зберігається пропускна здатність, тому оброблена поверхня дихає.

Переваги використання матеріалів системи Пенетрон:

 • зручна і проста технологія нанесення;
 • не потрібна спеціальна підготовка поверхонь;
 • екологічність і безпека.

Розчин наноситься в 2 шари виключно на вологу поверхню. Цей тип гідроізоляції може захистити не тільки бетонні стіни, але і кам’яні, а також цегляні кладки. Матеріал здатний витримати будь-який тиск, який робиться водоносним шаром на фундамент.

Застосування матеріалів системи Пенетрон - гідроізоляція підвалу своїми руками

Гідроізоляція підвалу зсередини від ґрунтових вод: ціна послуги і технологія обробки

Щоб правильно виконати гідроізоляцію приміщення своїми руками, необхідно дотримуватися певних правил.

Загальна технологія обробки виглядає наступним чином:

 1. Визначається глибина пролягання грунтових вод.
 2. Приміщення обстежується на предмет вразливих місць.
 3. Визначаються місця протікання, зони розміщення тріщин і пустот.
 4. Відкачується вода, якщо в тому є необхідність.
 5. Поверхні очищаються від пилу і бруду.
 6. Наявні тріщини розширюються.
 7. Проводиться обробка поверхні грунту складом для підвищення адгезійних властивостей.
 8. Підбирається матеріал, а також метод гідроізоляційного захисту.
 9. Відповідно до вимог технології, здійснюється нанесення гідроізоляції.
 10. Приміщення просушується.
 11. Облаштовується хороша вентиляційна система.

Якщо виконувати роботи самостійно, то гідроізоляція підвалу обійдеться недорого, хоча в деяких випадках краще вдатися до послуг фахівців. При обробці приміщення із застосуванням матеріалів системи Пенетрон ціна послуги складе 80-200 грн /м². Практично такий же діапазон розцінки має рідка гума – 80-200 грн /м². Вартість проникаючої гідроізоляції варіюється в межах 200-300 грн /м². Найдорожчою вважається ін’єкційна захист – 400-600 грн /м².

Внутрішня гідроізоляція підвалу забезпечує відмінний захист фундаменту від грунтових вод. Всі перераховані матеріали по-своєму ефективні, проте вони застосовуються в якості тимчасового заходу. Щоб домогтися довгострокового результату, бажано усунути причину протікання. Для цього виконується зовнішня гідроізоляція, а також облаштовується навколо будівлі дренажна система.

Відео: Як не припуститися помилок при гідроізоляції підвалу або льоху

На цьому наша стаття про гідроізоляцію підвальних приміщень підійшла до кінця. Ще більше корисних порад для себе ви можете прочитати на нашому сайті. Нехай щастить і до нових зустрічей!

 

Проводимо гідроізоляцію підвалу власноруч