Гортензія шорстка: опис сорту, посадка, догляд та відгуки з фото

Гортензія шорстка (Hydrangea aspera): опис сорту, правила посадки та догляду


Гортензія шорстка: сорти, посадка і догляд, відгуки, фото

 

Гортензія шорстка: опис сорту, посадка, догляд та відгуки з фото

 

Гортензія шорстка — це рослина, що володіє гарними квітками, відноситься до однойменного сімейства. Вона має східне походження і в дикій природі росте на узбережжі Китаю і в Японії. У 19 столітті гортензія шорстка потрапила в Європу, де відразу полюбилася багатьом любителям садового дизайну.

Опис гортензії шорсткої

Більшість видів сімейства Гортензієвих — це чагарники висотою до 3 м і шириною 2 м. Деякі її представники мають деревоподібну форму, крім того, серед них зустрічаються і ліани. Кущі гортензії мають товсті гілки. У них великі суцвіття білого або бузкового відтінку.

Сорти шорсткої гортензії

В середині вони складаються з безлічі дрібних квіток, по периметру їх оточують кілька великих білих з чотирма пелюстками квіточок.

Листя можуть бути досить великими — до 35 см в довжину і 25 см в ширину. Їх забарвлення змінюється протягом сезону. Молоде листя темно-зелене, оксамитове. Ближче до кінця літа воно змінює колір на темно-оранжевий. Коренева система потужна, розгалужена.

Рослина дуже витривала: гортензію можна вирощувати в складних умовах і при відносно низьких температурах. У помірному кліматі її можна культивувати практично повсюди. Цвіте в кінці літа або на початку осені.

Сорти шорсткої гортензії

В даний час існуює кілька сортів гортензії шорсткої. Крім того, ведеться постійна робота по отриманню нових. Нижче розглянуті найбільш популярні сорти цієї культури.

Гортензія Макрофіт

Висота цієї гортензії становить 1,5 м. У неї шорстке листя з опушеними дрібними волосками. Його довжина доходить до 35 см, ширина — до 20 см. Суцвіття досить великі — у деяких екземплярів діаметр досягає 20 см. Гортензія шорстка макрофіт , фото .

Опис гортензії шорсткої

Кулясті суцвіття цього сорту мають найрізноманітніші відтінки, колір рослини залежить від кислотності ґрунту

Важливо! Чим більш лужний ґрунт, тим квітки гортензії блідіші. На кислих грунтах вони сині, на лужних — рожеві або бузкові.

Гортензія Саржента

Висота культури може досягати 4 м. Одна з найбільш популярних різновидів, що має оксамитове листя. Головна особливість цього сорту — зміна забарвлення усередині одного суцвіття і плавний перехід від бузкового відтінку в рожевий (а потім — в блакитний) по площі всього куща. Крім того, на деяких рослинах пелюстки можуть бути або білого кольору, або володіти білим краєм.

Цвітіння досить пізніше і тривале, починається воно у вересні і триває до перших заморозків.

Гортензія Сорту Хот Шоколад

Сорт, введений відносно недавно. Володіє величезними суцвіттями — до 30 см в діаметрі. Листя цього сорту також змінюють свій колір, але, на відміну від класичної зміни зеленого на жовтогарячий, у нього спостерігається перехід від сріблястого до оливкового відтінків. Колір пагонів також змінюється з часом: при зниженні температури вони стають червоними.

Важливо! Сорт Хот Шоколад навіть без листя володіє високою декоративністю завдяки стеблам характерного забарвлення.

Гортензія шорстка в ландшафтному дизайні

Гортензія шорстка в ландшафтному дизайні

Шорстку гортензію широко застосовують в ландшафтному дизайні. Великі кущі можна використовувати, як монокультуру на великих площах. З них можна створювати густі живоплоти, застосовувати в якості бордюрних рослинних широких доріжок.

Як окремий елемент дизайну гортензія шорстка буде виглядати поза всякою конкуренцією, оскільки яскраві і красиві квіти привертають увагу.

 

 

Оформлення лавки сортом макрофіт — поширений варіант, використання його в ландшафті паркової зони
Також гортензію шорстку добре використовувати в якості центрального елемента великої клумби, оточивши кущами яскравих і великих рослин, квітки яких будуть контрастувати з нею. Добре виглядає вона в оточенні строкатих однорічників.

Зимівля шорсткої гортензії

Гортензія шорстка має гарну зимостійкість, проте, при морозах близько — 30 ° С пристовбурні кола рекомендується утеплювати, щоб убезпечити коріння рослини від вимерзання. Як укривний матеріал можна застосовувати опале листя дерев або тирсу.

Посадка і догляд за шорсткою гортензією

Посадка і догляд за шорсткою гортензією

Посадка і догляд за шорсткою гортензією не мають особливої складності. Єдине, чому слід приділити пильну увагу, — це поливам, оскільки рослина має потребу у великій кількості вологи.

Гортензію не всі садівники хочуть посадити на своїй садовій ділянці. Догляд за гортензією та посадка вимагає особливої уваги на вашій клумбі про неї й поговоримо в нашій статті більш детально.

Вибір і підготовка посадкової ділянки

Ідеальне місце для гортензії шорсткої — закрита від вітру ділянка в півтіні. Грунт повинен бути поживним і володіти рівнем рН не менше 5,0 (бути слабокислим).

Попередня підготовка ділянки для гортензії шорсткої полягає в очищенні її від бур’янів і внесення мінеральних добрив (до 20 г суперфосфату на 1 кв. м). Це необхідно зробити за два тижні до посадки. Зазвичай, її здійснюють навесні.

Саджанець шорсткої гортензії перед посадкою слід обробити стимулятором росту, зануривши його коріння, наприклад, в розчин Епін. Безпосередньо перед установкою його в яму рекомендується обприскати 0,2% розчином марганцівки, щоб знезаразити від грибків і шкідників.

Правила посадки Гортензії

Вибір і підготовка посадкової ділянки

Посадка здійснюється за такою схемою:

 • Виривають яму глибиною 60 см і діаметром 70 см.
 • На дно укладають шар дренажу з крупного щебеню або битої цегли.
 • Засипають в яму 15-20 см грунтосуміші.
 • Встановлюють в неї саджанець.
 • Присипають до верху грунтом і злегка утрамбовують.
 • Проводять полив 20-30 л води.

Рослину після посадки не поливають тиждень, потім переходять до стандартного графіку поливу. Перший полив гортензії шорсткої проводять відразу після посадки. Рекомендується відразу замульчувати кущ шаром торфу заввишки 5-10 см.

Полив і підгодівля Гортензії

Гортензія шорстка — вологолюбна культура. Поливи робляють кожні 3-4 дні. Їх норма становить від 30 до 50 л води під один кущ. Бажано оновлювати шар мульчі раз в 1-1,5 місяця.

На перший і другий роки після посадки гортензію шорстку не підживлюють. Починаючи з третього року, рекомендується такий графік підгодівлі:

Полив і підгодівля Гортензії - фото

 • Квітень — азотні мінеральні добрива для нарощування зеленої маси (карбамід).
 • Червень — калійно-фосфорна мінеральна підгодівля (суперфосфат).
 • Липень — органіка (перепрілий гній, компост, розчин курячого посліду).
 • Вересень — комплексне добриво, яке включає калій, фосфор, магній і бор.

В останньому випадку бажано придбати спеціалізовану кормову суміш для декоративних рослин.

Обрізка Гортензії

Перші 2-3 роки рослину не обрізають. Надалі 2 рази в сезон роблять санітарну обробку крони. Першу виконують відразу після сходу снігу.

Навесні торішні пагони вкорочують до найнижчої бруньки. Санітарну обрізку виконують восени. Вона є частиною підготовки рослини до зими.

Підготовка Гортензії до зими

В кінці осені проводять санітарну обрізку рослини, з неї видаляють пошкоджені і занадто старі пагони. Після цього роблять полив і мульчують пристовбурні кола шаром соломи, тирси або опалого листя висотою до 20 см. У разі особливо холодного клімату зверху захисний шар прикривають плівкою або агроволокном.

Важливо! Щоб уникнути упрівання навесні, як тільки зійде сніг, плівку і шар мульчі слід прибрати.

Розмноження Гортензії

Розмноження Гортензії - фото.

Гортензія шорстка розмножується усіма доступними способами:

 • насінням;
 • живцями;
 • відводками;
 • діленням куща.

На відміну від багатьох декоративних культур, насіннєве розмноження гортензії шорсткої застосовують досить часто, оскільки рослини, вирощені подібним способом, починають цвісти відносно рано.

Найефективніший спосіб розмноження, що дає максимальну кількість посадкового матеріалу — живцями. Їх отримують з бічних гілок.

Довжина держака повинна бути не менше 15 см, причому на ньому достатньо всього однієї бруньки.
Укорінення виробляють в субстраті, що складається з торфу і піску, протягом місяця. Грунт необхідно підтримувати вологим. Як тільки держак досягне довжини 30-40 см, його пересаджують на постійне місце.

Хвороби і шкідники Гортензії

Імунітет у гортензії шорсткої дуже високий. Рослину рідко вражають хвороби і шкідники. Якщо ж це і відбувається, то причиною, швидше за все, буде неправильна агротехніка.

Хвороби і шкідники

Найбільш поширеною проблемою у гортензії шорсткої є хлороз листя. При цьому колір пластин починає змінюватися на жовтий, але прожилки завжди залишаються зеленими.

Згодом листя покриваються темно-коричневими або бурими плямами, в подальшому на їх місці з’являються отвори. Причиною захворювання є недолік заліза. Для лікування слід видалити пошкоджені ділянки, а решту частини рослини обробити 4,5% розчином залізного купоросу.

На другому місці за частотою появи йде всім добре знайома борошниста роса — захворювання, що викликається грибками сімейства Ерізіфових.

На листках з’являються плями блідо-сірого відтінку, які з часом темніють. Для боротьби з борошнистою росою застосовують різні препарати (бордоську суміш, мідний купорос, карбонат натрію і т. д.), Але для шорсткої гортензії кращим засобом є Фундазол. Його застосовують 3-4 рази, обприскуючи рослини з перервами в 1 тиждень.

Вибір і підготовка посадкової ділянки

З шкідників найбільш часто гортензію шорстку атакує павутинний кліщ — дрібний представник членистоногих, який живиться соком рослин. Він має розміри менші міліметра, і виявити його іноді буває проблематично.

Симптоматика ураження кліщем дуже характерна — на нижній частині листя з’являється павутинки з дрібними білими крапками. Кращий засіб проти цього шкідника — потужні акарициди: Актеллік, Аскарін, Іскра.

Важливо! Застосування подібних засобів також знищує і інших паразитів — тлю, клопів і довгоносиків.

Висновок

Гортензія шорстка — це красива рослина, що володіє великим кольоровим розмаїттям форм і відтінків. Крім красивих квітів, великі листи, що змінюють колір в кінці сезону, також дуже декоративні. Рослина знаходить широке застосування в ландшафтному дизайні.

Відео: Короткий опис гортензії шорсткої

Ще більше цікавої та корисної інформації про квітникарство ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Гортензія шорстка: опис сорту, посадка, догляд та відгуки з фото