Хвороби капусти білокачанної у відкритому грунті і боротьба з ними

Як боротися зі шкідниками і хворобами капусти


Хвороби капусти у відкритому грунті і боротьба з ними

 

Хвороби капусти білокачанної у відкритому грунті і боротьба з ними

 

Хвороби капусти у відкритому грунті — явище, з яким може зіткнутися кожен городник. Існують численні захворювання, здатні завдати шкоди рослинній культурі. Спосіб лікування безпосередньо залежить від того, яка саме інфекція вразила капусту. Тому перед процедурами необхідно поставити точний діагноз, спираючись на наявні ознаки.

Хвороби білокачанної капусти — методи боротьби і профілактика

Основна причина розвитку захворювань — порушення технології посадки і подальшого догляду. Багато сортів капусти вважаються невибагливими. Однак для повноцінного росту їм потрібні певні умови.

Хвороби капусти носять інфекційне походження. Патогенні мікроорганізми вражають окремі ділянки рослини, провокуючи відмирання рослинних клітин і подальше гниття. Шкідливі бактерії і грибки активізуються при наявності сприятливих факторів.

Серед них:

 • підвищена вологість повітря;
 • застій вологи в грунті;
 • посадка в кислому ґрунті;
 • неправильне зберігання розсади;
 • надлишок органіки в грунті;
 • полив забрудненою водою.

Особливості хвороб білокачанної капусти

Грибок, що вражає капусту, живе в землі, заноситься з розсадою і шкідливими комахами. Джерелом інфекції можуть виступати інші заражені рослини. Найчастіше грибки і бактерії передаються з баклажанів, перцю і томатів.

Опис хвороб капусти і боротьба з ними

Рослина чутлива до різних видів інфекції. Тому слід розглянути найбільш поширені хвороби капусти у відкритому грунті. Це дозволить вжити своєчасних лікувальних заходів і врятувати урожай від можливої загибелі.

Капустяна кіла — існуючі методи боротьби

Грибкове захворювання, яке провокують паразити Plasmodiophora. Патологія вражає переважно молоді рослини, які недавно посадили на відкритій ділянці. Хвороба також виникає на розсаді, якщо вона відкрита і регулярно провітрюється.

Капустяна кіла

Кіла вражає кореневу систему рослини. Через це вона не може повноцінно харчуватися і починає в’янути. Уражені качани відстають в розвитку і погано вкорінюються, через що їх можна без будь-яких ускладнень витягти з грунту. Хвороба супроводжується появою наростів на коренях, частіше з’являється у молодої розсади.

Специфічні заходи лікування не застосовують. Уражені рослини видаляють з грунту, запобігаючи зараженню капусти, що знаходиться поблизу. Якщо хвороба вразила розсаду, її категорично заборонено висаджувати в грунт.

Важливо! В якості профілактичного заходу фахівці рекомендують при посадці вносити в землю вапно з розрахунку 1 кг на 4 квадратних метра.

У грунт, в якій росла капуста, уражена кілою, можна висаджувати інші сільськогосподарські культури. Єдина умова — рослини не повинні відноситися до сімейства хрестоцвітів.

Пероноспороз на капусті — як боротися з хворобою

Ця хвороба також відома як борошниста роса. Патологія провокується грибками Peronospora brassicae. Є однією з найпоширеніших хвороб серед овочевих культур.

Пероноспороз капусти - фото.

Ознаки патології:

 1. Поява на листі сірих і жовтуватих плям.
 2. Блідий наліт на рослині.
 3. Відмирання уражених ділянок.

Несправжня борошниста роса з’являється як на молодих, так і зрілих рослинах. Основна причина хвороби — підвищена вологість. При відсутності своєчасних заходів інфекція вражає посадки і може привести до втрати врожаю.

Для боротьби з грибком рекомендовані препарати «Фітофторін» і «Ридоміл Голд». У лікувальних цілях також застосовують бордоську суміш.

Відео: приготування ліків проти хвороб білокачанної капусти

 

 

Фузаріоз капусти — опис хвороби та методи боротьби

Грибкове захворювання, що провокує в’янення на різних термінах вегетації. Інфекція проникає в судини рослини, перешкоджаючи повноцінному харчуванню клітин. У сільському господарстві фузаріозне в’янення часто називають капустяною жовтяницею, що пов’язано з симптоматикою такої хвороби.

Фузаріоз капусти - фото.

 

Основні прояви:

 1. Поява жовтих плям між жилок листової пластини.
 2. Пожовтіння листа.
 3.  Деформація качана.
 4. Бурі плями на зрізі листа біля основи.

Фузаріоз призводить до омертвіння клітин і в’янення рослини. Уражені качани неможливо вилікувати від грибка. Їх потрібно видалити з грунту, щоб запобігти зараженню сусідніх рослин.

Важливо! Грибок залишається життєздатним протягом декількох років. Тому грунт, в якій знаходилася хвора капуста знезаражують.

Для боротьби з хворобою використовують системні фунгіциди. Найбільш ефективними визнані препарати «ТЕКТ», «Топсин-М», «Беном», «Тітус». Ними потрібно періодично обробляти здорові рослини, щоб не допустити зараження грибком.

Фомоз капусти — існуючі методи боротьби 

Фомоз капусти - фото.

Захворювання відомо серед городників як суха гниль. Провокується грибками Phoma lingam. Патологія супроводжується утворенням світло-сірих плям з чорними точками всередині. Поширюється на листя і коріння. Стебло молодих рослин зазвичай піддається інфекції при зараженні насіння. Фомоз часто передається за допомогою спор грибків.

Хвороба вражає рослину при підвищеній вологості повітря і температурі 20-24 градуси. При появі грибка хвору капусту потрібно витягти з грунту. Для профілактики посадку обробляють фунгіцидами.

Біла гниль на капусті — як боротися з хворобою

Це найбільш поширена хвороба капусти при зберіганні. Також вона може виникати на дорослих рослинах.

Основні ознаки:

 1. Поява гнилі на качані біля поверхні грунту.
 2. Зміна кольору зовнішнього листя.
 3. Розм’якшення уражених тканин.
 4. Поступове гниття всієї рослини.

Висока вологість і дощова погода сприяють виникненню білої гнилі.

Біла гниль капусти - фото.

Специфічних методів боротьби з такою хворобою не існує. Потрібно видаляти листи капусти, які почали гнити. Після цього рослину обробляють антигрибковими засобами. У багатьох випадках це дозволяє зберегти плід, якщо процес гниття поверхневий і не поширився на внутрішні листи капусти.

Мозаїка капусти — профілактика та заходи боротьби

Захворювання провокується вірусними мікроорганізмами. Інфекція може вражати як ранню, так і зрілу капусту. Джерелом вірусу виступають деякі декоративні рослини. Також патогенні мікроорганізми здатні потрапляти в грунт при обробці нестерильними добривами або при поливі.

Інфікуванню сприяють неправильна обробка кущів або заражені культури, які знаходяться по сусідству. Через таку симптоматику, мозаїку часто називають чорною плямистістю капусти. Хвороба вважається невиліковною. Заражені рослини витягують з ґрунту, ізолюючи від здорових.

Мозаїка капусти - фото.

Чорна ніжка на капусті — як боротися з шкідником

Захворювання розвивається на ранніх етапах вегетації. Зазвичай хвороба вражає розсаду капусти відразу після висадки у відкритий грунт.

Основні причини:

 1. Технологія вирощування розсади порушена.
 2. Посадка проведена в заражений грунт.
 3. Порушений відтік рідини в грунті, через що підвищена вологість.
 4. В якості добрива використовувалися органічні залишки заражених рослин.

Чорна ніжка, на відміну від інших хвороб капусти, провокується кількома видами грибків. Головне подібність полягає в тому, що патогенні спори вражають кореневу систему рослини.

Чорна ніжка капусти фото.

Гниль поширюється від кореня до нижніх листів капусти.

Вилікувати чорну ніжку неможливо. Рослина або загине, або виросте неповноцінною. Однак зараженню можна запобігти. Для цього потрібно протравити насіння капусти фунгіцидами перед посівом. Напередодні висадки розсади необхідно дезінфікувати грунт, а також стежити, щоб він не була занадто кислим.

В нашій статті ми поговоримо про те, як зробити так, щоб боротьба з шкідниками рослин народними засобами не була постійною турботою і мукою, а принесла користь і результат. Як зберегти цілими і неушкодженими наші рослини і захистити їх від усіляких шкідників саду.

Слизовий бактеріоз капусти — ознаки та заходи боротьби

Хворобу викликають патогенні мікроорганізми грамнегативною типу. Бактерії проникають всередину рослини через дрібні пошкодження. Також вони здатні потрапляти в качан з грунту з водою, поширюватися комахами.

Зазвичай бактеріоз розвивається в літній період. Патоген активно розмножується при температурі 25-27 градусів і вологості від 50%.

На фото захворювання капусти видно слиз, що виникає через бактеріальну інфекцію. Слизовий бактеріоз з’являється на капусті під час вирощування та її зберігання.

Важливо! Хвороба може розвиватися на зібраних овочах. Це підкреслює необхідність правильного зберігання врожаю.

Гниль поширюється від кореня до нижніх листів капусти

Позбутися від слизового бактеріозу можна тільки на ранніх стадіях. З рослини знімають уражені листочки, качан обробляють антибактеріальним фунгіцидом. Якщо бактеріоз поширився на внутрішні листя, капусту потрібно витягти з грунту, так як вона вже не підлягає лікуванню.

Як захистити капусту від шкідників і хвороб

Захворюванню можна запобігти, якщо дотримуватися технології вирощування. Крім цього, існує ряд профілактичних заходів. Вони дозволяють істотно знизити ризик хвороби і втрату врожаю.

Способи профілактики:

 • Знезараження насіння перед посівом розсади капусти.
 • Підтримка оптимального рівня вологості і температури.
 • Регулярне провітрювання розсади після сходів посівів.
 • Знезараження грунту перед висадкою.
 • Своєчасна обробка фунгіцидами.
 • Боротьба зі шкідниками, які розносять інфекцію.
 • Правильний режим поливу.
 • Грамотна сівозміна рослинних культур на ділянці.

Для профілактики захворювань рекомендується обробляти насіння перед посадкою. Такі заходи не тільки допоможуть знизити ризик хвороб. Вони також позитивно відбиваються на якісних і кількісних показниках врожаю.

Профілактика хвороб капусти

Поради городників щодо захисту капусти від шкідників

Додаткові рекомендації корисні як для початківців, так і досвідчених городників. Кілька простих порад допоможуть запобігти хворобам капусти та уникнути небажаним наслідкам.

Рекомендації досвідчених городників:

 • Перед висадкою розсади в грунт слід додати деревну золу.
 • У заражений ґрунт навколо рослин потрібно вносити вапно.
 • Не слід удобрювати капусту органікою в період активної вегетації.
 • Для отримання хорошого врожаю слід вибирати гібридні сорти, стійкі до хвороб.
 • На ділянці потрібно регулярно зайві порослі.
 • Потрібно захищати капусту від слимаків та равликів, а також шкідливих комах, що поширюють інфекцію.
 • Для добрива найкраще використовувати калієву селітру.
 • Поливати капусту потрібно відстояною водою, бажано не холодною.
 • Хворі рослини, витягнуті з грунту, не можна використовувати для виготовлення компосту або перегною.

Будь-які протигрибкові і антибактеріальні засоби необхідно застосовувати в суворій відповідності з інструкцією. При цьому потрібно враховувати сортові особливості капусти і кліматичну специфіку регіону.

Хвороби капусти у відкритому грунті — поширена проблема, яка може привести до втрати врожаю. Більшість захворювань не піддаються лікуванню. Тому для запобігання негативним наслідкам необхідна комплексна профілактика, дотримання технології вирощування і правил догляду за культурою.

Відео: Хвороби капусти, та боротьба з ними за допомогою Бордоської рідини

Ще більше цікавої та корисної інформації про хвороби та шкідників вашого саду ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Хвороби капусти білокачанної у відкритому грунті і боротьба з ними