Хвороби черешні: як боротися, чим оприскувати дерева

Боротьба з хворобами черешні в домашніх умовах


Хвороби черешні та їх лікування

 

Хвороби черешні: як боротися, чим оприскувати дерева

 

Хвороби черешні та їх лікування

Солодкі і соковиті ягоди черешні полюбляють практично всі, від малого до дорослого. І звичайно ж кожен власник, фермер присадибної ділянки хотів би мати у своєму саді черешневе дерево. Але, на жаль, виростити у своєму саду черешню – завдання доволі не просте, адже вона може ураджатися великою кількістю хвороб і шкідників. Про основні хвороби та шкідники черешні і піде мова в нашій статті.

Коккомікоз черешні

Коккомікоз — одне з найбільш шкідливих захворювань молодих і плодоносних насаджень, вражає листя, черешки листя, у пізніх сортів — плоди і плодоніжки. У розпліднику у сіянців і саджанців часто вражаються молоді пагони.

Характерна ознака коккомікоза — дрібні (0,5-3 мм в діаметрі) червонувато-коричневі, бурі плями на листі. На нижній стороні листа утворюється білий або рожевий наліт, який покриває майже всю пластинку листа. Збудник хвороби зимує на неопалих уражених листках, де протягом квітня формується сумчаста стадія гриба. На початку травня відбувається первинне зараження.

Коккомікоз

Коккомікоз

Перші ознаки хвороби на листках сприйнятливих сортів з’являються в середині травня. Розвиток коккомікоза в період вегетації при наявності опадів призводить до того, що в липні — серпні половина листя обсипається. Рослини йдуть у зиму ослабленими, часто вимерзають. Відомі випадки загибелі плодоносних дерев черешні, уражених коккомікозом.

На листі щодо стійких сортів в силу їх біологічних особливостей зовнішні ознаки хвороби проявляються на 1-1,5 місяці пізніше сприйнятливих, а в період вегетації коккомікоз розвивається в слабкому ступені.

В умовах півдня України серед оброблюваних і перспективних сортів стійкі або слабо уражуються коккомікозом сорти черешні Бігарро Оратівський, Вінок, Полянка, Ізюмник, Росіянка, Народний, Францис. Сорти Чернявка, Сюрприз, Ювілейний, Нікітський, Валерій Чкалов, Жабуле уражаються в сильному ступені.

При закладці садів необхідно враховувати різний ступінь ураження сортів черешні коккомікозом. Закладати черешневі сади краще однією імунологічною групою сортів, що дасть можливість диференційовано підходити до хімічної обробки в боротьбі з цим шкідливим захворюванням.

Бактеріальний (некроз) рак кісточкових

Поразка черешні бактерією Pseudomonas syringae відома під назвою бактеріальний некроз, бактеріальний гоммоз. Це одна з причин передчасного всихання дерев в умовах півдня України.

Бактеріальний (некроз) рак кісточкових

Бактеріальний (некроз) рак кісточкових

Як показали дослідження А. К. Волошкової, бактеріальний рак кісточкових вражає всі органи і тканини рослин, характеризується різноманіттям форм прояву. При швидкоплинній формі захворювання молоді дерева, незважаючи на гарний загальний розвиток, можуть загинути відразу після зараження.

 

 

Загибель всього дерева настає раптово по типу теплового удару. Листя втрачає тургор, згортається уздовж головної жилки і засихає.

Плоди також в’януть і обсипаються або залишаються висіти на дереві. Такого роду всихання не завжди пов’язане з появою ракових виразок на корі. При хронічній формі бактеріального раку кісточкових окремі гілки відмирають поступово протягом ряду років. Крона дерев стає однобокою, неповноцінною. При такому ураженні на стовбурі, гілках з’являються ракові виразки різних розмірів, виділяється камедь. У молодих дерев виразки утворюються на кореневій шийці.

Збудник бактеріального раку кісточкових руйнує судинні пучки з утворенням «вікон», заповнених слизом, камедистими утвореннями, бактеріями, тобто вражає системно. Загибель окремих гілок або всього дерева настає внаслідок відмирання кори.

Бактеріальний (некроз) рак кісточкових

Бактеріальний (некроз) рак кісточкових на листі

На листі захворювання проявляється у вигляді плямистості, некрозу, хлорозу і дрібнолиста. Бактеріальна плямистість частіше розвивається в другій половині літа у вигляді маслянистих малиново-червоних, пізніше буріючіх плям. При хронічній формі хвороби часто розвиваються мілколистові пагони.

Листя на таких пагонах жовтуватого забарвлення з червоними маслянистими плямами. Бактеріальний рак кісточкових призводить до відмирання пучок, які навесні чорніють і покриваються блискучою плівкою ексудату. Іноді на уражених пучках з’являються плями і виділяється камедь. Такі пучки довго не обсипаються.

Інфекція потрапляє в дерево через рани, які утворюються при обрізанні, через листові рубці, різного роду механічні пошкодження. Поширюється збудник хвороби вітром, дощем, садовими інструментами, зараженим посадковим матеріалом.

Стійких до всихання сортів черешні немає; порівняно стійкі сорти Валерій Чкалов, Дрогана жовта.

Моніліоз на черешні

Моніліоз черешні

Моніліоз черешні

Збудник моніліального опіку викликає в’янення квіток, гілок, плодову гниль, вражає кору. Навесні утворюється велика маса спор, які в період цвітіння черешні, потрапляючи на рильце маточки, проростають в міцелій.

Міцелій вбиває не тільки квітоніжку, але і весь пагон, після чого зимує у вигляді строми. Навесні він знову дає конідіальне спороношення у вигляді пухких подушечок попелясто-сірого кольору.

Зараження плодів відбувається головним чином через пошкодження його шкірки. Можуть уражатися плоди без порушення шкірки в тому випадку, якщо вони стикаються з хворими плодами.

Клястероспоріоз

На листі захворювання проявляється у вигляді округлих червонувато-коричневих або малинових плям з більш темною червоно-бурою облямівкою. Плями випадають, і часто по краях листа або біля головної жилки отвори зливаються, відчого лист здається як би смакота комахам. На плодах клястероспоріоз проявляється у вигляді різного роду сухих негниючих плям. У місцях ураження м’якоть плоду перестає рости і засихає до кісточки. Уражені плоди втрачають смакові якості.

Зимує гриб у вигляді міцелію або конідій в уражених органах. Рано навесні після дощів і при порівняно низькій температурі повітря (4-5 °С) розвивається нове конідіальне спороносіння.

Боротьба з хворобами черешні

Восени переорюють міжряддя та пристовбурні круги для знищення опалого листя та плодів, несучих зимуючі стадії шкідників і збудників хвороб. Штамби і скелетні гілки очищають від відмерлої кори, очищення спалюють. При біленні використовують вапно з додаванням 5% мідного купоросу. Гілки, пошкоджені короїдами і моніліозом, вирізають і спалюють.

Щоб попередити поширення бактеріального раку кісточкових, ретельно перевіряють стан кори саджанців черешні; рослини з частковим відмиранням кори, виразками, тріщинами в області кореневої шийки бракують і спалюють.

У молодих черешневих садах при появі перших ознак всихання видаляють хворі гілки із захопленням здорової тканини на 8-10 см нижче місця пошкодження. При обрізанні дерев садові інструменти дезінфікують 5% формаліном після кожного дерева або хворої гілки, місця зрізів замазують 1% ДНОК або садовою замазкою.

Не можна навіть короткочасно залишати незамазані рани після обрізки. На місці викорчуваних, уражених всиханням дерев ґрунт знезаражують хлорним вапном, розсіюючи його по поверхні з розрахунком 100-200 г на 1 м2, ділянку переорюють. Згідно агротехнічних рекомендацій в ґрунт вносять сірчанокислий цинк з розрахунком 1-2 кг на дерево в суміші з повним мінеральним добривом і курячим послідом у вигляді ранньовесняної рідкої підгодівлі.

Доцільність застосування хімічних засобів встановлюється на підставі щорічних обстежень насаджень. Проти зимуючих стадій шкідників і хвороб сади до розпускання бруньок обприскують 1% ДНОК.

Друге обприскування — по зеленому конусу 3% бордоською рідиною проводять проти моніліозу, якщо є запас інфекції. У період відокремлення бутонів при заселеності кільчастим шовкопрядом, златогузки дерева обприскують 0,3% карбофосом (30% ) З додаванням хлорокису міді (0,3%) або цинебу (0,4%) проти плодової гнилі.

Читайте також: Боротьба з попелицею на яблуні

При відсутності листогризучих в цій обробці немає необхідності. Після закінчення цвітіння проти листогризучих і хвороб застосовують 0,3% карбофос або 0,5% ентобактерін (при температурі не нижче 20 °С) з додаванням 0,3% хлорокису міді або 0,4% цинебу.

Якщо дерева заселені глодовим кліщем, в робочу рідину додають 0,3% кельтана (20%). За сигналом служби прогнозів про появу вишневої мухи середні та пізні сорти обприскують 0,3% карбофосом або 0,2% ДДВФ (50%), а проти хвороб використовують 0,4% цинеб або 0,3% хлорокись міді.

При виявленні вишневого слизистого пильщика і наявності коккомікоза після знімання врожаю обприскування повторюють тими ж препаратами. На сприйнятливих до коккомікозу сортах в літній період необхідно проводити 3-4 обробки, на стійких сортах достатньо двох до і після знімання врожаю.

Відео: Хвороби черешні — Коккомікоз

На цьому все, наша стаття «Хвороби черешні та їх лікування» підійшла до кінця, бажаємо вам успіху у боротьбі з шкідниками та хворобами Ваших рослин. Рекомендуємо переглянути незмінну рубрику нашого сайту Хвороби і шкідники саду та городу де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про існуючи хвороби та боротьба з ними у саду та городі. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

 

Хвороби черешні: як боротися, чим оприскувати дерева