Хвороби картоплі: Фото і опис найпоширеніших хвороб картоплі

Які бувають хвороби картоплі та як з ними боротись


Основні хвороби картоплі та заходи боротьби з ними

 

 

Основні хвороби картоплі та заходи боротьби з ними

На жаль, у картоплі крім небезпечного і всім знайомого шкідника — колорадського жука, є багато різних захворювань. Всі вони поділяються на вірусні, бактеріальні та неінфекційні хвороби. Деякі пошкоджують тільки бульби, інші — бадилля і бульби рослини. Як же боротися або успішно запобігти захворювання картоплі?

Вірусні хвороби картоплі

Ці хвороби є основною причиною зниження врожаю картоплі. Рослини, уражені хворобами, відстають у рості, не цвітуть або цвітуть слабко. Бульби у них з’являються рано і бувають дуже дрібними, а самі рослини рано відмирають. Урожай картоплі знижується на 20-30%. Нерідко на одній рослині можуть зустрітися два і більше вірусних захворювання.

Крапчаста мозаїка

Крапчаста мозаїка

Зовні картопля уражена крапчастою мозаїкою в розвитку нічим не відрізняється від здорової, але має нерівномірне забарвлення листя: інтенсивно забарвлені ділянки тканини чергуються з більш світлими плямами.

Зморшкувата мозаїка картоплі

Зморшкувата мозаїка картоплі

Рослини уражені зморшкуватою мозаїкою зазвичай відстають у рості, мають всього 1-2 стебла. Листові частки малих розмірів, нерівномірно пофарбовані, зморшкуваті. Зморшкуватість проявляється в результаті уповільненого зростання жилок і згортання країв листя.

Полосчата мозаїка

Проявляється полосчата мозаїка на листках картоплі в період бутонізації у вигляді темно-коричневих некрозів на жилках листа з нижньої сторони. При сильному ураженні нижнє листя у куща відмирає, повисає на стеблах або опадає. Зеленою залишається тільки верхівка.

Закручування листя у картоплі

Закручування листя

Листя у картопляного куща у верхніх ярусах закручується вгору. Часто хвороба супроводжується мозаїчним фарбуванням. У другій половині вегетаційного періоду симптоми хвороби слабшають.

Скручування листя

Зазвичай скручування листя картоплі починається з нижнього ярусу куща уздовж центральної жилки. На нижній стороні листа можна побачити червоно-фіолетове забарвлення. Листя згортається в трубочку і стає крихким. Хворі бульби мають сітчастий некроз м’якоті. Симптоми захворювання зазвичай посилюються при високій температурі ґрунту і повітря.

 

 

Захист картоплі від вірусних хвороб

Щоб захистити рослини картоплі від вірусних захворювань потрібно добре знати і проводити цілий комплекс заходів. Перш за все необхідне пророщування насіннєвих бульб, своєчасне видалення хворих рослин разом з бульбами, боротьба з бур’яном, рослинністю на картопляній ділянці, раннє видалення бадилля і своєчасне прибирання картоплі. На насіння бульби слід відбирати тільки від кращих, здорових рослин. Спочатку насіннєвий матеріал необхідно купувати в спеціалізованих насінницьких господарствах.

Грибні хвороби картоплі вражають бульби картоплі і погіршують їх якість, товарний вигляд і лежкість при зберіганні.

Фітофтороз картоплі: Боротьба з фітофторозом

Фітофтороз: Боротьба з фітофторозом

Фітофтороз картоплі вражає листя, стебла і бульби. При вологій погоді в період цвітіння на листках картоплі з’являються сіруваті або темно-бурі плями. Якщо рослини будуть необроблені від цього захворювання, то вся надземна частина може загинути. На розрізі бульби, ураженої фітофторозом, м’якоть бура, щільна.
Необхідно більше уваги приділяти профілактичним заходам. При перебиранні посадкового матеріалу ретельно відбраковувати хворі бульби картоплі.

Перед закладанням на пророщування або перед посадкою обробити бульби картоплі 1% (1 г на 100 г води) розчинами цибулі, часнику, редьки, редиски, тополі, черемхи. Підвищує опірність фітофторозу і внесення в грунт мікроелементів, особливо міді і бору. Їх можна вносити разом з мінеральними добривами (70 і 30 г на сотку). У період вегетації необхідно зробити дві обробки мідновмістячими препаратами. Першу — при висоті рослин 10-15 см, другу — до змикання бадилля.

Ризоктоніоз (чорна парша)

Ризоктоніоз (чорна парша)

На бульбах хвороба проявляється у вигляді опуклих чорних горбків (схожі на бородавки). При проростанні бульб у ґрунті гриб розвивається і вражає проростки, потім вони відмирають, і бульби не дають сходів. Найчастіше при захворюванні спостерігається зрідженість сходів картоплі. У період вегетації на нижній частині стебла видно білувато-сірий наліт. Іноді це захворювання називають «білою ніжкою».

В уражених рослин скручується листя, коріння буріє і відмирає. Ризоктоніоз сильніше розвивається на слабких рослинах і майже не вражає проростки після пророщування бульб. Тому картоплю слід висаджувати пророщеною, а потім стежити, щоб на гребенях не утворювалася ґрунтова кірка. Перед посадкою бульби обприскують 1,5% розчином борної кислоти з розрахунком 50 мл на 1 кг бульб.

Парша звичайна — як боротися

Парша вражає бульби. При сильному ураженні спостерігається зрідженість сходів картоплі. Інфекція накопичується в ґрунті. На молодих бульбах з’являються плями бурого, які потім збільшуються. На місці плям незабаром утворюються коричневі бородавки. Уражені паршею бульби стають доступними для збудників різного роду гнилей. Заходи боротьби з паршею необхідний обробіток картоплі з застосування перепрілого гною. Ефективне внесення фізіологічно кислих форм мінеральних добрив: сульфату амонію 1-2 кг на 100 кв.м, суперфосфату 3-4 кг на 100 кв.м. Гарні результати дає використання сидератів і закопування у ґрунт залишків редису, ріпи, редьки.

Бактеріальні хвороби картоплі

Чорна ніжка: Основні заходи боротьби з чорною ніжкою

Чорна ніжка: Основні заходи боротьби з чорною ніжкою

Серйозний збиток картоплі завдає чорна ніжка. Розвиток хвороби відбувається в період вегетації рослин і при зберіганні бульб. Захворювання починається з пожовтіння і скручування верхівкового листя. Основа стебла загниває і чорніє. Такі кущі або окремі стебла в’януть і легко висмикуються з ґрунту. Молоді бульби загнивають зі столон кінця. Утворюється слизова маса з неприємним оселедцевим запахом.

Заходами боротьби є: пророщування насіннєвої картоплі, відбракування уражених бульб. Бажано перед посадкою обробити бульби в розчині мікроелементів: на 10 л води по 5 г мідного купоросу, сірчанокислого цинку, марганцівки, борної кислоти. Бульби намочують протягом 10 хвилин. Ділянки уражених рослин і бульб видаляють. Перед закладанням на зберігання бульби необхідно просушити і перебрати.

Неінфекційні хвороби картоплі

Найбільш часто неінфекційні хвороби виникають через несприятливі фактори: нестачі або надлишку елементів мінерального живлення, сильного ущільнення ґрунту, низької або високої температури ґрунту і повітря.

Погіршення бульб

Хвороба проявляється в результаті вирощування картоплі на сильно ущільнених і перезволожених ґрунтах. На поверхні бульби з’являються розм’якшені ділянки. Шкірка легко знімається, при натисканні на бульбу виділяється світла маса. Бульби втрачають здатність проростати, нерідко згнивають.
Заходи боротьби: забезпечити доступ повітря до зростаючих бульб, проводячи глибоке розпушування і підгортання. Перед закладанням на зберігання — ретельне перебирання і відбраковування.

Відео: Захист картоплі від Фітофторозу

На цьому все, наша стаття «Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними» підійшла до кінця, бажаємо вам успіху у боротьбі з шкідниками та хворобами Ваших рослин. Рекомендуємо переглянути незмінну рубрику нашого сайту Хвороби і шкідники саду та городу де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про існуючи хвороби та боротьба з ними у саду та городі. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

 

Хвороби картоплі: Фото і опис найпоширеніших хвороб картоплі