Хвороби огірків: захист, лікування і боротьба з борошнистою росою

Як боротися з хворобами на огірках народними методами


Хвороби огірків у відкритому ґрунті і методи боротьби з ними, фото

 

Хвороби огірків: захист, лікування і боротьба з борошнистою росою

 

Кожен фермер прагне виростити смачні і корисні овочі на своїй ділянці. Для досягнення цієї мети досвідчені городники регулярно вносять органічні добрива, здійснюють регулярний полив, борються з комахами-шкідниками та хворобами рослин. Такий підхід завжди виправдовує себе і кропітка праця рано чи пізно винагороджується.

Огірки в нашій країні є однією з найпопулярніших овочевих культур, і цю рослину вирощує кожен дачник. Отримати щедрий і стабільний урожай протягом усього літа не просто, так як культура схильна до багатьох хвороб. Ця стаття присвячена популярній темі серед дачників і городників — хворобі огірків з фото і їх лікуванням. Знаючи основні ознаки ураження цієї рослини, можна вчасно помітити проблему і успішно впоратися з нею.

Коренева гниль у огірків: чим лікувати?

Коренева гниль у огірків — досить поширена хвороба рослини, неминуче призводить до її загибелі. Перші тривожні симптоми починають проявлятися після пересадки розсади на постійне місце. Фермер може помітити, що рослина огірка стала в’янути при підвищенні температури повітря вище +30 градусів, а до вечора, коли сонце сідає, листя знову виглядають нормально.

Фото коренева гниль огірків

На фото коренева гниль огірків

Якщо такі симптоми з’явилися, варто провести додаткове обстеження куща. Коренева гниль поступово поширюється і фермер може помітити побуріле стебло при самому ґрунті. З кожним днем гниль поширюється і вже скоро пожовтіє нижнє листя, а корінь стане трухлявих, сухим, зморщеним. Колір кореня і листя набуває темно-коричневий відтінок, що говорить про захворювання. Якщо до цього часу встигли сформуватися плоди, то вони не дозріють.

За спостереженнями біологів, до виникнення кореневої гнилі наводять такі сприятливі фактори, а саме:

 • Перезволоження ґрунту;
 • Використання для поливу холодної води;
 • Недолік вологи, тривала посуха;
 • Висока засоленість ґрунту;
 • Використання великої кількості добрив.

При таких несприятливих факторах починається стрімке розмноження патогенної флори навколо кореня, бактерії і гриби атакують тканини рослини. Надалі збудник паразитує безпосередньо всередині кореня і стебла, що призводить до появи перерахованих вище симптомів.

Хвороби огірків: захист, лікування і боротьба з борошнистою росою

Для профілактики і боротьби з кореневою гниллю розроблені перевірені часом методи, що дозволяють повністю усунути проблему. Біологи рекомендують городникам дотримуватися наступних рекомендацій:

 • використовувати для вирощування розсади пропарений ґрунт або оброблений препаратом «Хом»;
 • уникати надмірного зволоження ґрунту;
 • для поливу використовувати теплу воду;
 • використовувати безхлорні добрива;
 • органічні добрива застосовувати після попереднього компостування протягом 6-8 місяців.
Захистити огірки від грибкового ураження кореневою гниллю може кожен овочівник

Захистити огірки від грибкового ураження кореневою гниллю може кожен овочівник

При появі ознак ураження огірка кореневої гнилі дачникові потрібно постаратися наростити нову кореневу систему. З цією метою частина стебла присипають невеликим шаром грунту. Вже через 2 тижні в цьому місці виросте кілька здорових корінців, які будуть брати повноцінну участь в харчуванні всього рослини.

У ґрунт рекомендується внести один із засобів захисту огірка від кореневої гнилі, а саме:

 • Біопрепарати: Тріходермін, Гамаіра, Бактофіта;
 • Хімічні препарати: Превікур, Хом або будь-який фунгіцидний засіб;
 • Підвищити імунітет огірка препаратом Еффектон.

Захистити огірки від грибкового ураження кореневою гниллю може кожен овочівник. Методи боротьби і профілактики — не складні, а вартість препаратів доступна кожному городникові. Отримавши щедрий урожай, можна буде порадувати себе і свою сім’ю смачними і корисними плодами.

Борошниста роса на огірках: заходи боротьби

Борошниста роса на огірках поширюється як в теплицях, так і у відкритому ґрунті. Огородник помічає на листках білий наліт, що нагадує по виду борошно. Вже скоро вони жовтіють і засихають. Прогресує борошниста роса в сиру, похмуру погоду, коли температура повітря опускається нижче +20 градусів.

На фото борошниста роса на огірках

На фото борошниста роса на огірках

Для профілактики грибкового ураження культури борошнистою росою, власникам теплиць рекомендується дотримуватися таких правил:

 • щорічно замінювати ґрунт, так як в ньому відбувається накопичення грибків;
 • уникати поливу рослин холодною водою;
 • восени видаляти з приміщення і знищувати все бадилля;
 • підтримувати в теплиці постійну температуру близько +23 градусів і вологість;
 • забезпечити в приміщенні якісну вентиляцію.

 

 

При надлишку добрив або нестачі в ґрунті певних мікроелементів, при перезволоженні ґрунту або його пересиханні, рослина слабшає і стає легкою здобиччю для грибків. В результаті знижуються захисні сили у рослини, кущ відстає в рості і розвитку, а незабаром до цих симптомів приєднується борошниста роса на огірках. Заходи боротьби з хворобою зводяться до проведення наступних заходів:

 1. Обприскування листя з обох сторін розчином коров’яку в пропорції 1 до 10.
 2. Розпилення на рослині і навколо неї сіркою.
 3. Обробка пагонів огірка слабо-рожевим розчином перманганату калію.
 4. Використання препаратів «Топаз» або «Хом».
 5. Обприскування куща відваром хвоща (1 кг. настояти в 10 літрах води і прокип’ятити протягом 2 годин на повільному вогні).
 6. Настій чорнобривців упереміш з господарським милом призводить до позитивних результатів. Настоюють суміш не менше 48 годин на теплій воді.
 7. Обробка куща 5% залізним купоросом допоможе при тотальних ураженнях огірків грибковою інфекцією.
 8. Обробка уражених ділянок 1% розчином «Сапроль».

Останнім часом великою популярністю став користуватися високоефективний препарат від борошнистої роси — Каратана 10 грам суміші розчиняють у відрі теплої води і обробляють грядки кожні 2 тижні.

Відео: Як боротися з борошнистою росою на огірках

Пероноспороз огірків, лікування

Пероноспороз ще відомий городникам як несправжня борошниста роса. Поширюється грибок шляхом перенесення спорів вітром, а також через опале і уражене грибком сухе листя. Із зовнішніх проявів захворювання варто згадати тотальне ураження листя на кущу. Вони в’януть, жовтіють, на поверхні утворюються коричневі плями, як це видно на фото. Плями збільшуються в розмірі і поширюються на сусідні рослини.

Читайте також: Які шкідники небезпечні для огірків?

Особливість пероноспорозу в тому, що грибок ніколи не вражає плоди огірка, але вони втрачають зовнішню привабливість і смакові якості значно погіршуються.

Причини появи несправжньої борошнистої роси такі ж, як у інших грибкових інфекцій. З метою профілактики зараження досвідчені городники рекомендують обробляти насіння перед посівом в слабкому розчині перманганату калію або препаратом «Тріхомердін».

На фотографії пероноспороз огірків

На фото пероноспороз огірків

Ефективним методом лікування рослини є обприскування бадилля препаратами:

 • Планріз;
 • Квадріс;
 • Акробат МЦ.

При перших ознаках зараження необхідно приступити до боротьби з грибком, так як він інтенсивно розмножується і поширюється на сусідні сільськогосподарські культури. Найдієвішим методом боротьби вважається попередження появи грибків на ділянці або в теплиці.

Аскохитоз огірка, заходи боротьби

Аскохитоз огірка може завдати серйозної шкоди фермерському господарству, так як мова йде про поразку великих площ, на яких поширюється захворювання. Якщо своєчасно не зреагувати на появу перших симптомів, то можна втратити не менше половини всіх насаджень огірків.

Симптоми аскохітозу огірка мають наступні прояви:

 • на стеблі з’являються світло-зелені, водянисті плями, які поступово висихають і набувають білий колір;
 • плями поширюються на всю рослину, тріскаються із ран що з’явилися виділяється біла або коричнева рідина;
 • характерні плями з’являються і на листках, які засихають;
 • судинна система рослини не зачіпається аскохітозом, тому дозрівання плодів може тривати;
 • на пізніх стадіях хвороби уражаються плоди, які чорніють і загнивають;
 • можлива поява на плодах маленьких, але глибоких виразок або коричневих плям, покритих слизом, як показано на фото.
Характерні плями аскохитоз огірка з'являються і на листках, які пізніше засихають

Характерні плями аскохитозу огірка з’являються і на листках, які пізніше засихають

Аскохитоз вражає рослину в результаті ослаблення її захисних сил. Це відбувається при частих температурних коливаннях, поливі саджанців холодною водою або посадці зараженого насіння.

З метою профілактики фермери рекомендують дотримуватися таких агротехнічних прийомів. До них належать такі дії:

 • Видалення всіх пожовклих нижніх листів;
 • Вирощування стійких до хвороби сортів;
 • Висаджування розсади щорічно на нове місце;
 • Протруювання насіння перед посадкою;
 • Обприскування бадилля слабким розчином мідного купоросу.

Після проведення заходів боротьби з аскохітозу та омолодження коріння, уражену частину куща краще відразу знищити. Пропонуємо переглянути відео про аскохітозом огірків і заходи профілактики, боротьби з ним:

Антракноз огірків, лікування

Грибкове захворювання небезпечне тим, що вражає кущ повністю. На стеблах з’являються виразки і вони стають дуже крихкими, ламкими. На листі проростають круглі спори в формі великих, жовтих плям. Уражена ділянка листа висихає, розтріскується і виділяє спори. Грибний міцелій не щадить і плодів, на яких з’являються дрібні рожеві плями, у міру зростання зливаються воєдино, вони проростають вглиб плода.

Антракноз огірків призводить до загибелі огірків і повної втрати врожаю. Якщо заходи боротьби зроблені невчасно, плоди можуть втратити товарну привабливість.

До основних методів боротьби відносять дотримання елементарних агротехнічних правил, а саме:

 • дотримання сівозміни;
 • знищення засохлих залишків гички восени;
 • захист насіння від грибків перед посадкою.
На фото антракноз огірків

На фото антракноз огірків

Для знищення антракноза застосовують бордоскую суміш в концентрації не більше 1%. Цей же розчин можна підливати безпосередньо під корінь в розмірі близько 750 мл на кожен кущ.

Сіра гниль на огірках: як боротися?

Сіра гниль часто проникає через тріщину або рану тканини. В результаті в місці проникнення утворюються сірі, оксамитові плями невизначеної форми. Зараження сприяє сира, прохолодна погода і надмірне загущення розсади при посадці.

Джерелом зараження сірою гниллю є уражені рослини, ґрунт, на яких вони виростали і металоконструкції теплиць.

Для боротьби з інфекцією варто дотримуватися наступних рекомендацій, а саме:

 • негайно видаляти з куща зів’яле листя і квітки;
 • добре провітрювати приміщення теплиці;
 • восени видаляти з ділянки поверхневий шар ґрунту;
 • використовувати для посадки розсади стерильний ґрунт, що пройшов обробку.
На фото сіра гниль на огірках

На фото сіра гниль на огірках

Для знищення сірої гнилі рекомендують використовувати препарати Тріходермін, Ровраль або Еупарен. Кожні 14 днів приготованим розчином варто обробляти всі заражені ділянки стебла. Для тривалого закріплення лікарського засобу на бадиллі можна в суміш додавати звичайний шпалерний клей.

Бактеріоз огірків і його лікування, фото

Бактеріоз огірків — це одне з найпідступніших захворювань, що ведуть до зниження врожайності. До лікування важливо приступати при появі перших ознак, інакше поразка швидко пошириться і призведе до загибелі всього куща.

Бактеріоз проявляється на листках у вигляді митних плям, які з часом зникають, а на їх місці залишається отвір. Якщо бактеріоз поширюється на плід, на ньому з’являється пляма коричневого кольору. Через короткий проміжок часу плід загниває.

На фото бактеріоз огірків

На фото бактеріоз огірків

Хвороба припиняє поширення в суху погоду і городникам може здатися, що настало одужання культури. Однак насправді під час дощу на листках знову з’являться темні плями, які являють собою колонії бактерій, якщо подивитися під мікроскопом. Збудник під час дощу пошириться разом з краплями на сусідні рослини, і проникне всередину стебла через тріщини.

Для попередження поширення бактеріозу по ділянці всі заражені кущі підлягають негайному знищенню. Ще здорові огірки слід обприскувати 1% бордоською рідиною. Профілактика зводиться до передпосадкової обробки насіння. Його замочують у в одному із дезинфікуючих розчинів. З цією метою застосовують Фас, Актеллік, Фармайод і інші засоби. Відео про бактеріоз огірків і їх лікуванні:

Мозаїка огірків: фото, симптоми та лікування

Мозаїка огірків відноситься до вірусних захворювань і проявляється через 3 тижні після посадки розсади на постійне місце. Поширенню хвороби сприяє різке прогрівання повітря до +30 і вище. Виявити поразки не складно. На листі городник помітить зморшки і здуття. Надалі деформації будуть піддані й плоди. Врожайність куща різко скорочується.

Вірус мозаїки дуже стійкий в навколишньому середовищі і легко переносить будь-які несприятливі фактори. Наприклад, може багато місяців зберігатися в опалому огірковим листі. У насінні, що зберігалося більше 24 місяців, вірус практично повністю гине. Джерелами зараження крім огіркових відходів можуть служити заражений посівний матеріал, городній інвентар, ґрунт і одяг фермера.

На фото бактеріоз огірків

На фото бактеріоз огірків

Боротися з мозаїкою огірків складно. Заражене насіння підлягають тривалому прогріванню до температури +50 градусів, а потім додатково протягом доби до +70. Складність методу в тому, що при недосвідченості городника можна в результаті отримати непридатне для посіву насіння. До гарних результатів призводить швидке знищення хворої рослини і обробка ґрунту під ним киплячою водою. В радіусі 10-15 метрів знищенню підлягають всі бур’яни.

Відео про хвороби огірків та  їх лікування

Безсумнівно, хвороби огірків, фото і їх лікування в домашніх умовах на грядці або в теплиці — актуальна тема для власників фермерських господарств. Поради та рекомендації бувалих дачників допоможуть вам уберегти врожай культури не тільки від небезпечних шкідників, але і хвороб рослини. Безперечно, краще попереджати їх появу, ніж потім викорінювати. Дорогі наші читачі, радимо переглянути інші статті на нашому сайті в рубриці город.

 

Хвороби огірків: захист, лікування і боротьба з борошнистою росою