Хвороби та шкідники томатів (помідор) профілактика та лікування

Як боротися з хворобами та шкідниками на помідорах


Хвороби та шкідники томатів (помідор)

 

Хвороби та шкідники томатів (помідор) профілактика та лікування

 

Хвороби та шкідники томатів (помідор)

Дуже довго обходила стороною тему хвороби та шкідники томатів (помідор) тому що, томати які я вирощувала, завжди були здоровими і не піддавалися ніяким напастям.

У цьому році побудувала нову теплицю для своїх томатів, а в старій вирішила виростити дрібноплідні помідори типу «Черрі».

Сказано, зроблено, придбав шість різних сортів у одного селекціонера і що називається «розслабилася». Посіяла як зазвичай сію свої, без попередньої підготовки.

І начебто все йшло добре, але один сорт, як виявилося був заражений «Мозаїкою», яку не відразу розпізнала, а тільки після висадки розсади.

Хвороби та шкідники томатів (помідор)

Краще треба було перестрахуватися і протравити насіння перед посівом. Але що зроблено, те зроблено, зараз ці три кущика на карантині.

Хвороби та шкідники томатів - опис з фото.

Отже, після цієї передмови давайте розберемося, з якими хворобами та шкідниками томатів (помідор) ми ще можемо зіткнутися при вирощуванні.

Хвороби томатів (помідор) відео:

Мозаїка на помідорах — як боротися

Оскільки з нею я зіткнулася вперше, давайте з неї і почнемо.

Це вірусна хвороба, що може поширюватись в теплицях, і на грядках.
Основними ознаками є: зміна забарвлення листків ( появляються зеленувато-жовті та темні плями), також може змінюватися форма листків, вони можуть також скручуватись і морщитись. При цьому сама рослина має пригноблений вигляд , дає низький врожай, а в підсумку засихають.

Мозаїкою в основному хворіють томати сортів відкритого ґрунту і народної селекції

Мозаїкою в основному хворіють томати сортів відкритого ґрунту і народної селекції.

Як боротися: хворі рослини краще видалити і спалити. Для запобігання розповсюдження, при посадці, потрібно обробити насіння однопроцентним розчином марганцівки (марганцевокислий калій) на протязі 20-35 хвилин.
Для профілактики оброблюють розсаду один раз в десять днів розчином знежиреного молока (молоко:вода — 1:10 та одну ложку сечовини).

Також при можливості краще сіяти насіння 2-3 річної давності. Пасинкують вранці вручну, але дуже обережно, не слід повинні доторкатися соку рослин (це один зі способів ураження здорових рослин цією хворобою).

Фітофтороз томатів — існуючі методи боротьби

Грибна хвороба, яка в основному характерно для помідорів, що саджають ся у відкритий ґрунт.

Поширений майже повсюдно. На стеблі і листі появляються коричневі утвори, з нижнього боку листя утворюється слабкий білуватий наліт. З’являються підшкірні бурі плями на плодах.

Швидкому поширенню фітофторозу сприяють великі перепади температур, що пронизують м’якоть, підвищена вологість.

Фітофтороз томатів - фото. Фітофтороз на помідорах фото.

Заходи боротьби: через двадцять діб, після висадки розсади у ґрунт, потрібно обробити її препаратом «Заслін» (на одну літру води додати три ковпачка препарату). Потім через двадцять діб повторюють обробку, але іншим препаратом – «Бар’єр» (він знижує ризик захворюваності фітофторозу – п’ять столових ложок на відро води).

Коли зацвіте третя квіткова кисть, ефективно обприскувати хворі рослини розчином часнику (склянка перемелених зубчиків часнику розводять у відрі води і додати один грам марганцівки)
Оксихом-2 також може допомогти у боротьбі з цією хворобою (обприскують: дві таблетки на відро води)

Вершинна гниль помідорів — способи боротьби

Основні ознаки: на зелених плодах появляються деформовані плями, також можуть бути сухі чорні або водянисті утворення, що мають запах гнилого. Виникнення цієї хвороби спричиненням нестачею вологи та надмірним вмістом у ґрунті азоту або малої кількості кальцію.

Вершинна гниль помідорів

Боротьба: регулярне поливання, особливо в спекотну погоду, обприскування заражених рослин розчином кальцієвої селітри (1 столова ложка на відро води) і спалювання уражених плодів.

Бура плямистість на помідорах — як боротися

Також називають листовою цвіллю – переважно розвивається на листі томатів, що ростуть у плівкових теплицях, але в південних широтах поширена і у відкритому ґрунті. Нижня сторона листків покривається буро-коричневими плямами з оксамитовими або сірими утвореннями.

Уражене листя засихає, рослина гине. Сам грибок переноситься спорами на інші, здорові рослини.

Бура плямистість

Як боротися: основною причиною цієї хвороби є підвищена вологість та полив холодною водою. Для запобігання потрібно, при перших проявах знижувати вологість у повітрі (зменшити полив, при можливості підвищити температуру)

Профілактика: непогані результати виходять при обприскуванні бактеріальними засобами «Заслін» та «Бар’єр» (відповідно до інструкції) з інтервалом в 5-6 днів. З профілактичною метою також дезінфікують теплицю ( після збору врожаю) розчином мідного купоросу (на відро води розводять 1 стакан мідного купоросу).

Сіра гниль плодів томатів

Це грибкова хвороба, що розвивається на плодах в кінці вегетації і в дощову погоду. При цьому з’являються дрібненькі плями округлої форми.

Сіра гниль плодів томатів

Наступним етапом буде перетворення плям в коричневі водянисті крапки. Це захворювання не рідко плутають із фітофторозом. Грибок сірої гнилі також вражає інші наземні частини рослини (стебло, листки, квітки)
Як боротися: видалення уражених плодів та інших органів рослин; підвищення температури; обов’язкова дезінфекція ґрунту; обприскування хворих рослин «Заслоном» або «Бар’єром».

Фомоз (бура гниль) томатів

Грибкове захворювання, що може вражати тільки плоди. Основні прояви: невеликі бурі плями (діаметром 3-4 см) на зовнішній поверхні плоду, навколо плодоніжки.

Фомоз (бура гниль) томатів

На поверхні виглядає не великих розмірів, але підгнивають і внутрішні тканини плоду. Можуть бути враженими як стиглі плоди, так і зелені (якщо зелені, то дозрівати не встигають – відривається ніжка).
Заходи боротьби: не створювати високу вологість, уникати підгодівлі свіжим гноєм і зайвим азотом. Дезінфікувати грунт, обробити рослину фундазолом, «Заслоном». А вражені плоди зібрати і знищити — спалити, закопати.

Коренева гниль томатів — лікування та профілактика

Зазвичай вражає рослини в посилених теплицях. Рослини, що вражені — в’януть, коренева частина стебла загнивається. Цією ж хворобою хворіють і огірки. Ось чому після огірків небезпечно садити томати, і навпаки.

Коренева гниль томатів - фото.

 

 

Як боротися: дезінфекція теплиці мідним купоросом. А рослини, що захворіли оброблюють препаратом «Заслін», підсипати препарат «Бар’єр».

Стеблова гниль томатів — як боротися

Зараженню зазвичай піддаються стебла на рівні поверхні ґрунту або вище. Однак, можуть поражатися всі листові органи рослини.

Стеблова гниль томатів фото.

У основі рослини утворюються вдавлені пошкоджені ділянки темно-коричневого кольору, які поступово збільшуються в розмірах і в кінці кінців оперізують стебло, приводячи до пожовтіння і в’янення більш старого листя. Прогресуюче в’янення призводить до загибелі рослини.

Альтернаріоз томатів — як боротися

Уражаються листя, стебла і плоди. Перші ознаки виявляються на нижніх листках у вигляді коричневих концентричних плям.

Альтернаріоз томатів

Поступово вони збільшуються, охоплюють всю листову пластинку, що призводить до передчасного відмирання листків. На стеблі, як і на листі, утворюються овальні зональні плями, що викликає суху гниль стебел.

Антракноз томату — існуючі методи боротьби

Симптоми хвороби можуть проявлятися на плодах, стеблах, листках і коренях, причому найбільш сильно уражаються плоди і коріння. Хоча плоди легко уражаються в незрілому стані, симптоми проявляються лише по досягненні плодами зрілості.

Антракноз томату

Спочатку пошкодження виглядають як осілі круглі плями, які, у міру збільшення в розмірах, приймають вид вдавлених плям з концентричними кільцями.

Аспермія або кущистість верхівки томата

Зустрічається в захищеному ґрунті. Зростання головного пагона пригнічується, стимулюється ріст пазушних пагонів. Верхні листки деформуються, дрібнішають, набувають гофрований вигляд і мозаїчне забарвлення.

Аспермія або кущистість верхівки томата - фото.

Кількість плодів зменшується. Вони дрібні, деформовані, насіння в них або немає, або вони дрібні, недорозвинені.

Бактеріальна крапчастість помідор

Уражається листя, значно рідше стебла і плоди. На листі розвиваються дрібні (діаметром 2-3 мм) темно-бурі плями, на яких з часом з’являється жовтий ореол.

Бактеріальна крапчастість томатів

При сильному ураженні плями зливаються, лист гине. На стеблах і черешках плями овальні або видовжені.

Бактеріальна плямистість листя томату

Бактеріальна плямистість листя томату

Симптоми на листі можуть варіювати від коричневих плям без окантовки до темно-коричневих або чорних плям з яскраво-жовтою окантовкою. Воротами інфекції служать поранення.

Бактеріальне в’янення томата

Бактеріальне в'янення помідорів.

Симптоми хвороби починають проявлятися як опущення нижніх листків. Незабаром після цього в’яне вся рослина. При захворюванні цією хворобою в’янення не спостерігається пожовтіння (хлороза) листя.

Бактеріальний рак томатів

Бактеріальний рак томатів - опис з фото.

Хвороба проявляється прив’яненням рослин внаслідок ураження судинної системи, а також у вигляді плямистості на плодах, листках і глибших виразок на плодоніжках,на стеблі і жилках листків в результаті місцевого ураження.

Внутрішнє побуріння плодів томата

Перші ознаки хвороби проявляються на зелених плодах у вигляді сплощення, горбкуватих ділянок коричнево-сірого кольору. У міру дозрівання плодів ці горбкуваті ділянки зберігають сіре забарвлення або стають жовтими, що призводить до нерівномірного дозрівання.

побуріння плодів помідорів - фото.

При розрізуванні плода в його стінках видно темно-коричневі провідні тканини.

Мокрі гнилі плодів помідора

Мокрі гнилі плодів томатів - фото.

Мокра бактеріальна гниль. Чорна цвіль (чорна гниль). Пітіозна гниль плодів. М’яка гниль плодів. Кисла гниль.

Борошниста роса на помідорах

Борошниста роса на помідорах фото.

Перші ознаки хвороби проявляються у вигляді невеликих округлих ділянок білуватого кольору і зон спороношення гриба, які виникають головним чином на верхній поверхні листа. У міру того як уражені ділянки із зонами спороношення збільшуються в розмірах тканина листа набуває жовтого забарвлення, стаючи зрештою коричневою і зморщеною.

Некроз серцевини стебла томата

Некроз серцевини стебла томата - опис з фото.

Початкові симптоми проявляються в період дозрівання плодів першої китиці у вигляді хлорозу верхнього листя і в’янення всієї рослини. На стеблах виникають бурі водянисті довгасті нарости, часом завдовжки більше 40 см. У нижній частині стебло часто розтріскується, і в цих місцях з’являється кремово-білий наліт.

Обкоркування коренів томата

Обкоркування коренів томатів - фото.

Заражені рослини можуть бути чахлими, малорослими і зазвичай характеризуються малою силою зростання. У міру розвитку хвороби у рослин може спостерігатися денне в’янення і передчасне опадання листя.

Плямисте в’янення томатів

Плямисте в'янення томатів - фото.

Першим видимим симптомом хвороби є утворення дрібних оранжево-жовтих цяток на старіших листках. З часом на листках утворюються невеликі, темнофарбовані, більш-менш округлі плями, що нагадує бронзовість листя.

Розтріскування плодів томатів

Розтріскування плодів томатів - фото.

Це фізіологічна (Не інфекційна) хвороба. Що може виникнути в разі раптової зміни вологості ґрунту. У посушливу погоду поливають великою кількістю води за один раз. Частіше всього вражає зелені плоди.

Як боротися. Поливають помірно з інтервалом. Щоб не було швидкого висихання грунту, рослини прикривають покривними матеріалами.

Септоріоз або біла плямистість листя томату

Септоріоз або біла плямистість листя томату

Перші ознаки хвороби проявляються у вигляді дрібних темнофарбованих, насичених вологою плям на старих листках. Ці цятки збільшуються в розмірах, утворюючи округлі плями діаметром приблизно 5 мм з чорною або коричневою окантовкою і сірими центрами.

Сіра плямистість листя томату

Сіра плямистість листя томату - фото.

Пошкодження на листках спочатку з’являються у вигляді невеликих цяток коричнево-чорного кольору. Поступово ці плямочки збільшуються в розмірах, перетворюючись на незграбні сірувато-коричневі, склоподібні пошкоджені ділянки діаметром приблизно в 3 мм, які часто оточені жовтою окантовкою.

Стовбур томата

Стовбур томата - опис з фото.

Хворі квітки не зав’язують плодів, залишаючись стерильними. У тих випадках, коли зараження відбулося пізно, частина зав’язі встигає сформувати плоди, вони мають жовтувато-оранжеве забарвлення, розвиваються жорсткими, здеревілими, непридатними в їжу.

Суха гниль плодів томату

Під час харчування на зелених плодах томатів клоп-щитник проколює шкірку плоду і виділяє фермент, який перешкоджає утворенню нормального забарвлення при дозріванні плоду. Навесні перезимувавші дорослі особини стають активними і перелітають на поля томатів з зростаючих поблизу бур’янів.

Суха гниль плодів томату - опис з фото.

Краї полів томатів, найближче розташовані до цих зарослих бур’янами ділянках, часто найсильніше уражаються клопами-Щитниками.

Фузаріозне в’янення томатів

Фузаріозне в'янення томатів фото.

Перша ознака поразки — нижнє листя злегка в’яне і стає хлоротичним. У нижній частині стебла судини стають темно-коричневими. Виразність симптомів посилюється в жаркий день, з часом захворювання охоплює всю рослину. Більшість листя в’яне, і рослина гине.

Церкоспороз томата існуючі методи боротьби

Церкоспороз томата

Перші симптоми хвороби проявляються як уражені ділянки на верхній поверхні листа зі зміною забарвлення на жовтувате. Згодом ці ділянки збільшуються в розмірах, утворюючи уражену зону коричневого кольору з жовтою окантовкою.

Чорна бактеріальна плямистість томатів — як боротися

Чорна бактеріальна плямистість томатів фото

На листі сіянців і молодих рослин утворюються точкові водянисті плями, що збільшуються до 1-2 мм, центр плям стає майже чорним, тканина навколо плями жовтіє. На листі дорослих рослин плями частіше розташовуються по краях листової пластинки. На черешках і стеблах плями чорного кольору, подовженої форми.

Едема, Набряклість, Сонячний опік томата

Едема, Набряклість, Сонячний опік томата фото

Збудник хвороби — несприятливі умови навколишнього середовища.

Південна склероціальна гниль томатів

Південна склероціальна гниль томатів фото.

Перша ознака хвороби на сіянцях проявляється у вигляді темно-коричневої плями на рівні або нижче лінії поверхні ґрунту. Тканина стебла заражається повністю, що швидко призводить до вилягання і загибелі рослин.

Інтегрований захист рослин від хвороб і шкідників

Як бачимо, всякої гидоти буває достатньо. Але якщо попереджений, значить озброєний. А це означає, що, не дивлячись на велику кількість хвороб, заходи профілактики зводяться до основних не складних правил. Це вибір сортів і протруювання незнайомого насіння, дотримання необхідної температури і вологості, як при вирощуванні розсади, так і в теплиці.

На цьому все, наша стаття «Хвороби та шкідники томатів (помідор)» підійшла до кінця, бажаємо вам успіху у вирощуванні Ваших овочів. Рекомендуємо переглянути рубрику нашого сайту город де Ви зможете прочитати багато цікавих статей про вирощування і догляд за Вашим городом. Гарних вам врожаїв, дорогі наші читачі!

Читайте також:

 

Хвороби та шкідники томатів (помідор) профілактика та лікування