Основні хвороби винограду: методи боротьби з ними та профілактика

Захист винограду від хвороб


Хвороби винограду та їх лікування

 

Основні хвороби винограду: методи боротьби з ними та профілактика

 

Як боротися з хворобами винограду

Мілдью

Викликається грибком Плазмопара Вітікола, який пошкоджує всі зелені органи виноградного куща: листя, пагони, суцвіття, грона і навіть вусики. У разі сильного захворювання кущі втрачають все листя, урожай поточного, а іноді й майбутнього року. При частковому ураженні кущів Мілдью падає цукристість соку, підвищується його кислотність, пагони до зими погано визрівають, знижується загальна зимостійкість рослин.

Ознаками захворювання є жовті маслянисті плями на листі, які просвічуються. Через кілька днів за умови вологої і теплої погоди з нижньої сторони листа плями покриваються білим борошнистим нальотом. Згодом Мілдьюнозні плями збільшуються в розмірі, буріють і засихають. Найбільш сприйнятливі до Мілдью молоде листя пагонів.

Для того щоб виявити хворобу винограду Мілдью в суху погоду, необхідно зірвати підозріле листя і помістити його нижньою стороною над чашкою з водою. Якщо листя вражене Мілдью, через кілька годин на плямах з’явиться білий наліт.

На пагонах утворюються бурі плями, з часом чорніючі. У міру потовщення пагонів плями стають поглибленими і у вигляді темних ранок залишаються на лозі. Пагони зі слідами Мілдью не придатні для розмноження.

На суцвіттях буріють уражені місця, в результаті хворі суцвіття всихають і опадають.

На ягодах буріють уражені тканини у плодоніжки, сама ягода зсихається і набуває форму груші. Найбільш чутливі до хвороби винограду Мілдью молоді зав’язі. Достигаючі ягоди Мілдью майже не пошкоджуються.

Хвороби винограду Мілдью дуже часто зустрічається на європейських сортах винограду і рідко на гібридах прямих виробниках.

хвороба винограду Мілдью

Збудник Мілдью — грибок, зимує в опалому листі у вигляді ооспор (зимових спор), які проростають в зооспорангії при високій вологості навколишнього середовища і середньодобовій температурі не менше 13 °С. Спори, що виходять з зооспорангія, можуть добре рухатися у воді. З бризками води зооспори потрапляють на листя або інші зелені органи куща, тут вони проростають у грибну нитку і проникають в глиб тканин. Тут грибна нитка розростається, уражені місця приймають вид маслянистих жовтуватих плям. Незабаром у вологому середовищі виникають спори хвороби винограду гриба у вигляді білого нальоту.

Час, що минув від попадання зооспори на лист або суцвіття до появи білого нальоту, спороносіння, називається інкубаційним періодом, який при середньодобовій температурі 21-25 °С триває 4 дні, а при температурі 13-14 °С — 10 днів.

Захист винограду від хвороб. Грибок, що викликає хвороби винограду Мілдью, живе всередині ураженого органу, тому від цієї хвороби вилікувати рослину не можна, можна тільки запобігти подальшому її поширенню. Досягається це наступним чином.

Насамперед слід уникати посадки винограду в понижених місцях, де зазвичай затримуються роса і туман. Слід виконувати всі агротехнічні прийоми, спрямовані на поліпшення провітрювання кущів і висвітлення їх сонцем. Зокрема, вчасно підв’язувати зелені пагони, робити уламку, встановлювати опори. Восени необхідно прибирати все опале листя і спалювати його.

хвороби винограду Мілдью

Зараженню рослин хворобою винограду Мілдью перешкоджає обприскування виноградних кущів отрутами, що містять мідь. Для цієї мети використовують бордоську рідину в концентраціях від 0,5% до 2%. Результати обприскування бордоською рідиною бувають позитивними за умови нанесення розчину на нижню сторону листя. Чим тонше розпилення рідини, тим краще.

Терміни обприскування проти хвороби винограду залежать від метеорологічних умов і ступеня зараження рослин в минулому році. Якщо погода стоїть жарка і суха, і минулого року Мілдью не було зовсім або було дуже мало, перше обприскування кущів слід провести на початку червня (до цвітіння); потім його повторюють в кінці червня; в липні знову обприскують проти хвороби винограду Мілдью (1 або 2 рази — в середині і в кінці місяця) і, нарешті, в першій половині серпня ретельно обприскують верхівки пагонів, так як в цей час Мілдью вражає в основному молоді листки.

Протягом усієї вегетації листя і грона винограду повинні бути покриті краплями бордоської рідини. Якщо в проміжках між зазначеними термінами будуть випадати опади, необхідно проводити обприскування після кожного дощу, не рахуючись з їх загальною кількістю. При виявленні мільдонозних плям на листках раніше червня слід обприскати всі виноградні кущі.

У тому випадку, коли термін обприскування збігається з цвітінням винограду, його проводити можна, але при цьому необхідно пам’ятати про те, що реакція розчину бордоської рідини повинна бути строго нейтральною, оскільки при слаболужної реакції його спостерігаються опіки маточок і пригнічується процес запліднення.

Профілактичне обприскування у боротьбі з Мільдю відео

Оїдіум винограду — як боротися з хворобою

Хвороби винограду Оїдіум (Пепеліця, борошниста роса). Викликається грибком тієї ж назви. Вражає листя, пагони і ягоди. У місцях пошкодження оїдіумом утворюється білий наліт з характерним запахом гнилої риби. За зовнішнім виглядом наліт нагадує попіл або золу.

Хвороби винограду Оїдіум

 

 

На відміну від хвороби винограду Мілдью грибок, що викликає це захворювання, розвивається на поверхні пошкодженого органу. Молоді ягоди після зараження оїдіумом перестають розвиватися, на дорослих ягодах при захворюванні утворюються тріщини, оголюється насіння; згодом ягоди засихають. Уражені листки скручуються і обпадають, на їх живцях з’являються бурі смужки, пагони в місцях зараження оїдіумом чорніють. Розвитку хвороби сприяє погане провітрювання кущів.

Збудник хвороби винограду зимує під лусочками бруньок або під старою корою. На відміну від Мілдью на сухому опалому листі гине.

Хвороба винограду Оїдіум

Навесні гриб проростає і заражає молоді зелені пагони.

Заходи боротьби. Ранньою весною чи пізньою осінню (в безлистому стані) слід провести обприскування 5-градусним ІСО або 8% емульсією карболінеум.

Для боротьби з хворобою винограду оїдіумом в період вегетації рослини опилюють меленою сіркою або сірчаним кольором в суміші з вапном. На 1 кв. метр площі потрібно 1,5-2 г сірки. Співвідношення сірки до вапна 1: 1. Цю роботу проводять рано вранці або пізно ввечері, так як в цей час сірка краще прилипає до поверхні кущів. Обпилювання проти оїдіуму можна поєднати з обприскуванням бордоською рідиною, додаючи до неї 1,0-1,5% колоїдної сірки.

Перше обпилювання проводять після розвитку на пагонах трьох листків, друге — перед цвітінням, третє — після цвітіння. Якщо оїдіум все-таки з’являється, необхідно повторювати обпилювання через кожні 10-20 днів.

 Оїдіум

Раптовий спалах шкідників винограду оїдіум можна погасити обприскуванням розчину марганцевокислого калію. Для приготування робочого розчину на 10 л води беруть 12,5 г перманганату калію і 60 г негашеного вапна. Незабаром після такого обприскування виноградник опилюють сіркою. На винограднику необхідно проводити боротьбу з бур’янистою рослинністю.

Біла гниль винограду — ознаки та заходи боротьби

Хвороби винограду біла гниль. Викликається грибком, вражає спочатку гребінь або плодоніжки ягід, згодом переходить на ягоди, потім поширюється на все гроно. Білою гниллю ягоди зазвичай вражаються після сонячних опіків або Мілдью.

Ягоди, уражені хворобою винограду білою гниллю, стають млявими, червоніють і обпадають. Плодоношення грибка у вигляді брудно-білих точок можна побачити на ягодах, якщо помістити їх у вологе середовище.

До білої гнилі найбільш схильні сорти Аліготе, Плавай, Рислінг рейнський, Зейбель № 1, Алімшак. Сорти Шасла біла, Португизер і Каберне-Совіньйон в значно меншому ступені пошкоджуються цією хворобою.

Біла гниль винограду

На підщепних лозах біла гниль утворює круглі плями, облямовані чорним блискучим обідком. На плямах у вигляді білих крапок знаходяться спори гриба. У місцях ураження кора розтріскується. Такі підщепні живці не придатні для розмноження.

Заходи боротьби. Після градобою необхідно провести обприскування 4-процентним розчином бордоської рідини і повторити його в разі появи білої гнилі на ягодах.

Як профілактичну міру хвороби винограду можна рекомендувати створення кущам найкращих умов провітрювання та освітлення сонцем.

Сіра гниль на винограді — як боротися з хворобою

Хвороби винограду сіра гниль Викликається грибком Ботрітіс Цінереа, приносить великий збиток виноградарям. Розвиток хвороби починається на ягодах на самому початку їхнього росту, однак найбільш сильно воно виявляється на врожаї, який тільки дозріває. На уражених ягодах хвороби винограду утворюються бурі плями, шкірка в цих місцях розтріскується, оголюється м’якоть і витікає сік. Потім хворі ягоди покриваються пухнастим сірим нальотом, що представляє спороносіння грибка. Вино, приготоване з хворих грон, нестійке, має цвілевий тон. Грона винограду з ознаками хвороби винограду сірої гнилі не придатні для транспортування та зберігання.

Якщо восени стоїть суха і тепла погода, грибок сірої гнилі викликає заізюмлювання ягід. Це так звана благородна гниль.

Сіра гниль

Різні сорти винограду неоднаковою мірою схильні до пошкодження сірою гниллю. Так, наприклад, відносно стійкі проти неї Португизер, Шасла біла і рожева, Тавриз, Красуня Цегледі, Каберне Совіньон-, Ркацителі.

Дуже сильно страждають від хвороби винограду сірої гнилі Сен-зі, Карабурну, Аліготе, Італія, Мадлен Анже-він, Рислінг (італійський та рейнський) та інші.

Заходис винограду від хвороб. На жаль, особливо ефективних заходів боротьби з сірою гниллю ще немає, тому основна увага повинна бути спрямована на створення умов, що попереджають появу цієї хвороби. До таких умов відноситься своєчасна уламка і підв’язування пагонів, проріджування листя у грон. У разі появи сірої гнилі на ягодах необхідно можливо швидше зібрати врожай.

Чорна гниль винограду — ознаки та заходи боротьби

Хвороби винограду чорна гниль. Вражає ягоди, листя і пагони. На зелених ягодах при захворюванні утворюються маленькі буруваті вдавлені плями. З часом плями набувають фіолетове забарвлення і розпливаються по всій ягоді, яка через деякий час зсихається, чорніє і опадає. На уражених листках і зелених пагонах утворюються коричневі плями з чорною облямівкою.

Свою назву хвороби винограду отримала внаслідок того, що спороносіння гриба має чорний колір.

Збудник хвороби винограду — гриб Гінгнардія — зимує на виноградній лозі або в ґрунті. Зараження відбувається після дощу.

Чорна гниль винограду

Заходи боротьби. Обприскування виноградників бордоською рідиною проти хвороби винограду Мілдью є одночасно і боротьбою з чорною гниллю.

У разі появи хвороби винограду чорної гнилі на ізабелльних сортах винограду або гібридах прямих виробниках слід провести обприскування їх 1% розчином бордоської рідини. Перше обприскування роблять до цвітіння, потім його повторюють після цвітіння і через 2 тижні після другого обприскування.

Плямистий некроз — як боротися з хворобою

Хвороби винограду плямистий некроз. Захворювання проявляється в тому, що під корою на однорічних, дворічних і багаторічних частинах виноградного куща, а також на саджанцях з’являються темні плями різної форми і величини. Виявити плямистий некроз можна, знявши ножем кору до деревини. Внаслідок зараження некрозом у дорослих виноградних кущів спостерігається всихання рукавів. Виражається захворювання в тому, що приріст на рукавах починає страждати короткоузлуванням, хлорозом, ягоди стають дрібними, низької якості. Через деякий час такі рукава остаточно всихають.

Плямистий некроз

Заходи боротьби. Для щеплення або посадки не можна використовувати матеріал зі слідами некрозних пошкоджень.

При зберіганні посадковий матеріал не слід перешаровувати землею.

Бактеріальний рак винограду

Хвороби винограду бактеріальний рак. При захворюванні утворюються нарости різної величини і форми. Спочатку ці нарости дрібні, білого кольору, з часом вони твердіють і темніють. Найбільш часто нарости зустрічаються в місці щеплення, на кореневій шийці і підземному штамбі.

Пухлини зазвичай утворюються в місці морозо-бойних тріщин або механічних ран, через які проникають бактерії.

Бактеріальний рак винограду

Заходи боротьби. Протруювання саджанців перед посадкою 5% розчином мідного купоросу. Видалення пухлини з подальшим змиванням місця зрізу 5% нафтенатом міді або нерозбавленим карболінеумом. Ретельний перебір саджанців перед посадкою. Надійний захист кущів від зимових морозів і механічних пошкоджень.

Краснуха листя на винограді

Хвороби винограду краснуха листя. Зустрічається досить часто на забарвлених сортах винограду.

У червні або липні на хворих листках з’являється червонуватий відтінок. Поступово вони товщіють, стають гладкими і крихкими, починається омертвіння тканин, сповільнюється зростання зелених пагонів. Хвороба часто спостерігається після тривалої посухи і невисоких температур. Краснуха є наслідком нестачі калію в ґрунті.

Краснуха листя

Заходи боротьби. Внесення калійних добрив у грунт; застосування обприскування 0,5-1% азотнокислим калієм рано вранці або пізно ввечері. Обприскування повторюють 3-5 разів через кожні 8-10 днів.

Хлороз винограду

Хвороби винограду хлороз. Захворювання, зазвичай супроводжується коротковузлуванням. Хворі рослини мають дуже пухкі грона з дрібними ягодами і тонкі, погано визріваючі пагони з укороченими міжвузлями.

Причиною хвороби винограду хлорозу і коротковузлування може бути порушення живлення рослин, зокрема надлишок або відсутність одного з елементів живлення, часткове пошкодження кореневої системи рослин, пов’язане з надмірним зволоженням ґрунту, близькістю підгрунтових вод або сильної посухи. Це так званий неінфекційний хлороз і коротковузлування. Існують аналогічні захворювання, що викликаються найдрібнішими мікроорганізмами — вірусами. Але про це мова буде йти дещо пізніше.

Хвороби винограду хлороз виноградних кущів дуже часто спостерігається на ґрунтах, що містять багато вапна, особливо в посушливі роки. Причиною такого хлорозу є наступне: ґрунтове вапно перетворює на рослині залізо з розчинної в нерозчинну форму. У зв’язку з цим в листі не утворюється хлорофіл. У результаті цього вони втрачають зелене забарвлення і жовтіють. Пожовтіння починається від країв листової пластинки, поширюється вздовж жилок, які залишаються зеленими до кінця. З часом уражене листя засихає і опадає.

Заходи боротьби. У разі хлорозу плодоносних кущів необхідно посилити ріст кореневої системи шляхом внесення добрив, застосування поливів, розпушування.

Восени на вапняних ґрунтах вносять купорос з розрахунком 600-800 г під кожен кущ на глибину поширення основної маси коренів.

Влітку залізним купоросом (1-2%) обмазують рукави і голову кущів. Можна також в цей час вносити залізний купорос в такій же концентрації прямо в грунт. Під один кущ виливають 3 л розчину. Можна також провести обприскування уражених хлорозом кущів 0,5% розчином залізного купоросу, однак це може призвести до невеликих опіків листя.

Боротьбу з хлорозом починають відразу ж після появи останнього і повторюють через кожні 4-5 днів до відновлення нормального забарвлення листя.

Хлороз винограду

Хлороз, мозаїка і коротковузлування. Ці захворювання викликаються вірусами, що представляють велику небезпеку для виноградних кущів.

При вірусному хлорозі листя набувають лимонно-жовте або світло-зелене забарвлення, причому жилки, на відміну від звичайного хлорозу, знебарвлюються.

При мозаїці листя зморщується, скручуються і знебарвлюються разом з жилками.

При коротковузлуванні сильно зменшується розмір міжвузлів листя і значно збільшується утворення пасинків.

Заходи боротьби. Хворі рослини підлягають негайному видаленню, а грунт — протруюванню сіроуглеродом або кубовими залишками дихлоретану.

Захист винограду від шкідників та хвороб відео

Читайте також:

 

Основні хвороби винограду: методи боротьби з ними та профілактика