Хвороби помідорів у теплиці: опис, фото профілактика та лікування

Види хвороб томатів у теплиці та методи боротьби з ними


Хвороби помідорів у теплиці та боротьба з ними

 

Хвороби помідорів у теплиці: опис, фото профілактика та лікування

 

Теплиця захищає томати від сильних вітрів і дощів, граду і зниження температури. Однак культура, яку вирощують в закритому ґрунті, не захищена від численних хвороб, більшу частину з яких викликають гриби.  У цій статті ви знайдете найпоширеніші хвороби помідорів у теплиці. Фото і їх лікування допоможуть вам не тільки ідентифікувати захворювання, але і зробити правильні дії для порятунку культури.

Лікування помідорів від різних хвороб

Поширені хвороби томатів та як з ними боротися

Якщо теплиця, ґрунт і робочий інвентар були погано знезаражені або під час провітрювання всередину потрапили хвороботворні мікроорганізми або віруси, то замкнутість простору і підвищена вологість сприятимуть їх дуже швидкому поширенню. Тому важливо відразу розпізнати захворювання.

Фітофтороз помідорів — як боротися

Опис хвороби. Фітофтороз по праву можна назвати найпоширенішим захворюванням томатів, де б вони не росли. Потрапляючи в теплицю, грибок швидко поширюється і вражає бурими плямами всі частини куща томата. Плоди також псуються зсередини, а листя з внутрішньо боку покриваються легким білим нальотом.

Фото фітофторозу помідорів

Фітофтороз помідорів

Лікування фітофторозу. В якості профілактики через три тижні після висадки розсаду в теплиці можна обприскати розчином препарату «Заслон», а потім через такий же час розчином «Заслона». На початковому етапі розвитку допоможе обприскування томатів у теплиці розчином кухонної солі (10%). «Оксихом» використовується як профілактичний, так і лікувальний препарат (при перших ознаках захворювання).

Під час цвітіння і зав’язування плодів ефективне обприскування помідорів таким складом: стакан подрібненого часнику + 1 г марганцівки + відро води. Витрата: 500 мг / 1 кв. м. Кожні два тижні з моменту появи перших ознак захворювання можна обприскувати томати в теплиці розчином поліхлора або хлорокисі міді (20 г / 10 л).

Мозаїка на помідорах — існуючі методи боротьби

Прояв хвороби. Причиною розвитку мозаїки на помідорах є вірус. Його вплив проявляється деформацією листя і появи на них мозаїчного малюнка зі світло- і темно-зелених плям. В кінцевому результаті рослина повністю засихає, встигнувши віддати, в кращому випадку, невелику кількість придатних в їжу плодів.

Фото мозаїки томатів

Мозаїка у помідорів

 

 

Лікування мозаїки. Позбутися від прогресуючого захворювання дуже важко. Якщо ураження поодинокі, то хворі рослини слід знищити, а здорові кущі обприскувати 10-відсотковим розчином молочної сироватки та удобрюючих засобів. При масовому ураженні помідори краще пересадити в інше місце, а верхні 10-15 см ґрунту повністю замінити.

Сіра гниль томатів — як боротися

Короткий опис. Грибкове захворювання, розвитку якого сприяє холод і підвищена вологість. Всі частини рослини покриваються округлими плямами різного забарвлення, які гниють. Згодом вони збільшуються, і на них проявляється сіра цвіль.

Фото сірої гнилі томатів

Сіра гниль помідорів

Лікування сірої гнилі. Усі хворі частини рослини слід видалити, решту — обприскати препаратом «Заслон» або «Бар’єр». Потрібно також підвищити температуру в теплиці і знизити вологість повітря.

Бура плямистість на помідорах — засоби боротьби 

Ознаки хвороби. Дуже поширене грибкове захворювання томатів, що ростуть в теплиці. Першою ознакою є поява сірого нальоту на зворотному боці листя. Далі листя висихає і рослина повністю гине.

Бура плямистість помідорів

Фото бурої плямистості помідорів

Лікування бурої плямистості. Найчастіше застосовують «Бар’єр» та «Заслон» з інтервалом в 5-6 днів. Потрібно контролювати, щоб температура в теплиці не надто опускалася, а також знизити вологість шляхом провітрювання.

Вершинна гниль на помідорох — як вилікувати

Опис хвороби. Проявляється темними втиснутими плямами на верхівках плодів. Це не інфекційне захворювання. Воно виникає через низький вміст в ґрунті кальцію, високий вміст азоту або нестачу вологи.

Вершинна гниль помідорів

Фото вершинної гнилі томатів

Лікування вершинної гнилі. Щоб вогнища хвороби не поширювалися, потрібно налагодити регулярний полив томатів у теплиці. Уражені плоди слід знищити, а рослини обприскати розчином кальцієвої селітри (1 ст. л. / відро води). Необхідно припинити азотні підживлення, а також калієві і магнієві, які виводять кальцій з ґрунту.

Бура гниль / фомоз помідорів

Коротка характеристика. Це грибкове захворювання томатів має особливість — уражаються тільки плоди. На стиглих або зелених помідорах утворюється бура пляма біля плодоніжки, яка проникає всередину плода. Зелені плоди зазвичай обриваються з плодоніжки не встигнувши дозріти.

Бура гниль помідорів

Фото бурої гнилі

Лікування бурої гнилі помідорів. Поширення хвороби в теплиці відбувається дуже стрімко, тому діяти потрібно швидко. На допомогу городникам і фермерам надані ефективні препарати «Заслон» і «Фундазол». Всі зіпсовані плоди неодмінно потрібно знищити. Слід зупинити схему азотних підживлень.

Коренева гниль на томатах — як боротися

Опис хвороби. Викликається декількома різновидами грибів. Їх дія призводить до загнивання коренів, а потім знищення всієї рослини.

Коренева гниль поідорів

Фото кореневої гнилі томатів

Лікування кореневої гнилі. Враженим рослинам вже нічим не можна допомогти, тому їх потрібно повністю видалити разом з навколишньою землею. Щоб зупинити поширення спор гриба слід зменшити полив і знизити вологість повітря.

Профілактика хвороб помідорів у теплиці

Лікування тієї чи іншої хвороби помідорів не завжди виявляється успішним, а деякі методи призводять до того, що плоди стають швидше шкідливими, ніж корисними. Зважаючи на це, найкраща рекомендація щодо цього питання — прагнути не допустити зараження. Ось основні методи профілактики хвороб томатів у теплиці:

  • Ретельно знезаражувати теплицю, ґрунт, інструмент та насіння перед посадкою.
  • Щорічно замінювати верхній шар ґрунту (5-15 см).
  • Дотримуватись сівозміни.
  • Використовувати правильний за складом ґрунт — злегка кислий, легкий і пухкий.
  • Не допускати перезволоження ґрунту і повітря в теплиці.
  • Стежити, щоб температура не опускалася до критичних позначок; не поливати холодною водою.
  • Не загущувати посадку, своєчасно боротися з бур’янами.
  • Не збільшувати дози підживлення.

Отже, ми розглянули основні хвороби томатів у теплиці, фото і їх лікування. Тепер ви будете знати, чим хворіє ваша культура і як їй допомогти. Але краще за все не допускайте розвитку хвороб, дотримуючись наших рекомендацій.

Відео: Томати у теплиці. Хвороби помідорів і способи боротьби

На цьому наша стаття «Хвороби помідорів у теплиці та боротьба з ними» підійшла до кінця, бажаємо Вам успіху у правильному лікуванні томатів. Рекомендуємо переглянути нашу незмінну рубрику город  — кращі поради де Ви знайдете чимало цікавих статей про город та догляд за помідорами. Дякуємо за увагу і до нових зустрічей.

 

Хвороби помідорів у теплиці: опис, фото профілактика та лікування