Яблуня китайка золота рання: характеристика та опис сорту з фото та відгуками

Вирощування раннього сорту яблуні Китайка Золота: обрізка, полив.


Яблуня китайка золота: опис, фото, посадка, відгуки

 

Яблуня китайка золота рання: характеристика та опис сорту з фото та відгуками

 

Сорт яблуні китайка золота — незвичайний вид культури, плоди якого в народі називають «райськими яблучками». Саме дерево також має високодекоративні якості, тому широко використовується в ландшафтному дизайні. При цьому дана культура відрізняється підвищеною морозостійкістю і невибагливістю до відходу, тому її часто можна зустріти на присадибних ділянках. Китайка золота особливо радує око в період цвітіння і дозрівання плодів.

Опис сорту яблуні китайка Золота

Існує багато видів китайок, але цей сорт помітно виділяється на їх фоні забарвленням своїх плодів, а також іншими характеристиками. Тому слід вивчити його основні особливості, що дозволить кожному садівникові скласти повне уявлення про нього.

Історія селекції виведення яблуні сорту Китайка золота рання

Яблуня китайка золота була отримана завдяки старанням І. В. Мічуріна в кінці 19 століття. Це сталося в розпліднику знаменитого селекціонера, який знаходиться в м. Козлові (нині Мічурінськ), в Тамбовській області. Сорт китайка золота був отриманий при запиленні квітів Білого наливу пилком класичного виду китайки. І вже в 1895 році зібране насіння проросло, а через 12 років після цього саджанець нового сорту дав перший урожай.

Важливо! Яблуня китайка золота рекомендована для вирощування в Північно-Західному регіоні України.

Опис сорту яблуні китайка Золота

Характеристика яблуні сорту Китайка золота рання

Цей сорт характеризується середньорослим деревом. На початковому етапі зростання його крона має мітлоподібну форму, а гілки від основного стовбура відходять під гострим кутом. Кора пагонів у молодого дерева має жовтуватий відтінок. Але в процесі подальшого зростання тонкі гілки подовжуються, що перетворює крону в крислату. При цьому відтінок кори змінюється на жовто-оранжевий.

Яблуня китайка золота досягає у висоту близько 5 м., а ширина її крони — 3-3,5 м. Щорічний приріст становить 30-40 см., в залежності від догляду. Листя у цього сорту овально-подовженої форми з загостреним кінцем, світло-зеленого кольору. На поверхні пластин присутня легка ворсистість, а по краях є щербини. Прилистники великі, а черешки подовжені, тонкі.

Плоди у цього виду яблуні округлі, невеликі. Середня маса — 30 г. Забарвлення яблук білувато-жовте, покрив відсутній. Плодоніжка коротка.

Важливо! При повному дозріванні плодів у китайки крізь шкірку можна розглянути насіннєве гніздо.

Термін життя ранньої яблуні сорту Китайка Золота

Цей вид яблуні починають плодоносити на 3-4 рік після посадки. Продуктивний життєвий цикл китайки золотої становить 40 років. А в подальшому врожайність дерева різко знижується. Але при дотриманні догляду цей показник можна значно підвищити.

Яблуня китайка золота: опис сорту, фото, відгуки

Відмінність пізньої і ранньої яблуні

Існує 2 різновиди китайки золотої: рання і пізня. Відмінність першої в тому, що плоди у неї дозрівають значно раніше багатьох літніх видів. Згідно з відгуками і описом, яблуня китайка золота рання (на фото нижче) характеризується раннім дозріванням плодів, але при цьому вони швидко осипаються з дерева. Тому збір врожаю раннього сорту слід проводити в стадії технічної зрілості

Важливо! Урожай раннього сорту китайки золотої не підлягає тривалому зберіганню.

Пізній сорт цього виду яблуні відноситься до числа осінніх. Перше плодоношення, згідно з описом, у яблуні китайка Золота пізня (фото внизу) настає на рік пізніше, ніж у раннього. Сорт відрізняється стабільною і високою врожайністю. При цьому обсипання яблук незначне. Смак пізнього сорту при подальшому зберіганні поліпшується. Плоди мають жовтий відтінок з невеликим червонуватим відливом.

Важливо! Яблука пізнього виду можна зберігати протягом 2 місяців.

Смак ранніх яблук Китайка золота

Ранній сорт відрізняється кисло-солодким приємним смаком. Але вже через кілька днів він стає «ватним». У пізньої китайки Золотої яблука більш кислі з невеликим відтінком солодощі.

Врожайність ранньої яблуні

Яблуня китайка золота: опис сорту, фото, відгуки

У цього виду китайки плоди формуються тільки на периферійній частині крони, тому врожайність середня. Обсяг плодів у дерева віком до 10 років становить 25 кг, а до 15 років — збільшується вдвічі.

Стійкість яблуні до морозів

Згідно заявленим характеристикам, яблуня китайка золота має середній рівень морозостійкості. При зниженні температури до — 40 ° С відбувається підмерзання кори, в результаті чого утворюються глибокі тріщини. Дерево від цього не гине, але вимагає тривалого відновлення.

 

 

Стійкість до захворювань та шкідників

Китайка золота не відрізняється високим імунітетом. Тому при невідповідності умов вирощування може страждати від шкідників, парші, борошнистої роси та інших поширених захворювань культури.

Період цвітіння і термін дозрівання яблуні

Ранній сорт яблуні зацвітає в першій половині травня. А дозрівання плодів у нього відбувається вже до середини липня. Період цвітіння у пізнього виду відбувається на початку червня. А перші плоди дозрівають в середині вересня.

Важливо! Терміни цвітіння і дозрівання плодів можуть зрушуватися на тиждень, в залежності від регіону вирощування.

Запилювачі яблуні 

Сорт яблуні китайка золота рання: фото, відгуки

Яблуня китайка золота самобезплідна. Тому для зав’язі її плодів необхідно висаджувати поблизу інші сорти-запилювачі. Найкраще використовувати для цього Білий налив, Грушівку Московську.

Транспортування і лежкість яблук при зберіганні

Урожай китайки золотої не підлягає транспортуванню. Плоди раннього виду слід переробити протягом 2 днів після збору. Яблука пізньої китайки можна зберігати протягом 2 місяців при температурі не вище + 9 ° С.

Особливості вирощування сорту яблуні китайка золота в Україні

Догляд за яблунею китайка золота, незалежно від регіону вирощування, однаковий. Єдине — можуть відрізнятися терміни посадки, а також підготовка дерева до зими. Тому слід вивчити ці особливості.

Вирощування золотої китайки Біля Сум

У цьому регіоні посадку саджанця слід проводити навесні після того, як температура повітря впевнено триматиметься на рівні + 7-9 ° С в будь-який час доби. Зазвичай це відбувається на початку травня.

Для успішної зимівлі стовбур дерева потрібно утеплювати руберойдом, а прикореневий круг — шаром перегною завтовшки 5-7 см.

Вирощування яблуні сорту Китайка Золота біля Києва

Яблуня китайка золота рання: відомий сорт райських яблучок.

У цьому регіоні вирощування яблуні китайки золотої не доставляє особливих труднощів. Посадку саджанця для кращої адаптації слід проводити восени, а саме в кінці вересня. Утеплювати дерево на зиму немає необхідності.

Біля Запоріжжя

Посадку яблуні в цьому регіоні потрібно проводити навесні, після відтавання верхнього шару ґрунту. Це дасть можливість саджанця зміцніти протягом літа і підготуватися до зими. Щоб захистити яблуню від сильних вітрів, необхідно підв’язувати її до опори.

На зиму потрібно утеплювати стовбур руберойдом і вистилати прикореневий круг товстим шаром перегною або торфу.

На півночі

Посадку яблуні китайка золота в північних регіонах потрібно проводити навесні, в першій половині травня. Тому, що земля тут досить важка, заздалегідь на ділянку слід внести перегній і деревну золу. При посадці на дно ями потрібно укласти шар щебеню, а зверху його накрити перевернутим дерном. Для успішної зимівлі яблуня потребує утеплення стовбура і прикореневого кола.

У середній смузі

Вирощування китайки золотий в цьому випадку не вимагає складних дій. Посадку слід проводити в третій декаді квітня. Ця процедура проходить за стандартною схемою. Утеплення на зиму дерево не вимагає.

Підвиди яблуні Китайка Золота

Сорти яблуні Китайка Золота рання

Існує кілька підвидів яблуні китайка золота. Вони відрізняються висотою дерева, формою крони, що залежить від використовування підщепи.

Декоративна яблуня 

Низькорослий вид, який не потребує формування крони, так як вона у нього не загущувальна. Листя у цієї яблуні гладкі, світло-зелені, еліпсової форми. Квіти великі, рожеві, виділяють насичений аромат. Декоративний вид в основному використовують, як елемент ландшафтного дизайну.

Колоновидна яблуня Китайка Золота

Яблуня колоновидна китайка золота є скоростиглим видом з високими декоративними якостями. Дерево виростає на рівні 2,0-2,5 м і майже не має бічних скелетних гілок. У колоновидної яблуні китайка золотиста плоди ростуть гронами уздовж основного стовбура. Форма дерева колоновидної золотої китайки значно полегшує догляд і збір урожаю

Напівкарликова яблуня

Висота цього різновиду китайки золотої не перевищує 3-4 м. Спочатку розвиток молодого саджанця нічим не відрізняється від стандартного виду, але після першого плодоношення помітно слабшає. Фахівці рекомендують своєчасно видаляти старі гілки напів-карликового виду, що простимулює зростання нових пагонів.

Плюси і мінуси напівкарликової яблуні

Крупноплодна яблуня 

Являє собою невисоке деревце, яке легко переносить низькі температури. Згідно фото і опису, цей сорт яблук китайки золотої відрізняється від інших видів більш великими плодами, середня маса яких становить 60-80 г. Урожайність великоплідного виду висока. Крупноплодна китайка витримує морози до — 50 ° С.

Важливо! Великоплідний підвид може виростати в усіх регіонах країни.

Плюси і мінуси вирощування раннього сорту яблук Китайка

Яблуня китайка золота має ряд переваг і недоліків. При виборі цього виду потрібно їх вивчити заздалегідь. Китайка Золотиста при дозріванні виділяє приємний яблучний аромат.

Плюси яблуні:

 • високі декоративні якості плодів і дерева;
 • підвищена морозостійкість;
 • стабільне плодоношення;
 • довгий продуктивний цикл;
 • швидкоплідність.

Яблуня китайка золота рання - фото.

Недоліки:

 • низька стійкість до захворювань;
 • плоди не підлягають тривалому зберіганню, перевезенню;
 • потребує запильниках;
 • у раннього сорту швидка обсипальність дозрілих плодів.

Посадка і догляд за ранньою яблунею в саду

Вчені не перестають повторювати про користь яблук, згадуючи їх благотворний вплив на імунітет, роботу головного мозку і стан зубів. В нашій статті ви можете дізнатись все про посадку яблунь навесні — як все зробити правильно?

Яблуня китайка золота не переносить застою вологи в ґрунті. Тому при посадці рівень грунтових вод повинен бути не менше 2 м. Для дерева потрібно підбирати сонячну ділянку з захистом від протягів.

За 2 тижні потрібно підготувати посадкову яму глибиною 80 см і шириною 70 см. На дно важливо укласти биту цеглу шаром 10 см. А 2/3 решти обсягу заповнити поживною сумішшю з дерну, піску, перегною, торфу в пропорції 2: 1: 1: 1. Додатково ще додати 30 г суперфосфату і 15 г сірчистого калію.

Важливо! За добу до посадки кореневу систему саджанця потрібно поставити в воду, щоб стимулювати обмінні процеси.

Сорт яблуні китайка золота рання

Алгоритм дій:

 1. У центрі посадкової ями зробити невеличке підвищення.
 2. Поставити на нього саджанець, розправити кореневі відростки.
 3. Присипати їх землею, щоб коренева шийка розташовувалась на рівні ґрунту.
 4. Ущільнити ґрунт біля основи, рясно полити.

Подальший догляд має на увазі проведення своєчасного поливу при відсутності сезонних дощів. Підживлення саджанця потрібно починати з трирічного віку. Для цього навесні слід використовувати азотні добрива, а під час зав’язі і дозрівання плодів — фосфорно-калійні.

Важливо! Яблуня китайка Золота потребує регулярної профілактичної обробки від захворювань і шкідників.

Кардинальної обрізки це дерево не вимагає. Досить тільки зачищати крону від поламаних і пошкоджених пагонів.

Коли збирати яблука Китайка золота на зберігання

Збір врожаю ранньої виду потрібно проводити в другій половині липня, а пізнього — в кінці вересня. У першому випадку плоди не підлягають зберіганню, тому їх потрібно використовувати для приготування джему, варення, компотів.

Збір і зберігання сорту яблуні китайка золота рання

У другому випадку яблука потрібно укласти в дерев’яні ящики, перестелити їх папером, а потім опустити в підвал. У такому вигляді вони зберігають свої якості протягом 2 місяців. Плоди китайки ідеально підходять для цільноплідного консервування.

Висновок

Сорт яблуні китайка Золота — незвичайний вид з дрібними плодами, які ідеально підходять для зимових заготовок. Витончені дерева здатні прикрасити будь-яку ділянку і урізноманітнити ландшафтний дизайн. На думку досвідчених садівників, врожайність інших сортів помітно зростає при посадці поблизу китайки золотистої, так як аромат її квітів привертає велику кількість комах-запилювачів.

Відео: Коротка характеристика сорту яблуні Китайка золота

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваш сад та город ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Яблуня китайка золота рання: характеристика та опис сорту з фото та відгуками