Яблуня Північний синап: характеристика та опис сорту з фото та відгуками

Яблуня жовта з рум'янцем "Північний синап" (пізній термін дозрівання)


Яблуня Північний синап: опис, догляд, фото

 

Яблуня Північний синап: характеристика та опис сорту з фото та відгуками

 

Пізні сорти яблунь цінують, перш за все, за хороше збереження. А якщо при цьому вони ще й мають високу морозостійкість і відмінний смак, то мати подібне плодоносне дерево на своїй ділянці захоче будь-який садівник. Сорт яблуні Північний синап відноситься саме до таких.

Історія селекції виведення яблуні сорту Північний синап

Історія сорту яблунь Північний синап почалася майже 100 років тому. У першій половині минулого століття вчені ставили перед собою завдання виведення морозостійких видів на основі смачних, але набагато більш теплолюбних південних плодових дерев. У цей час на базі Всеросійського НДІ садівництва імені І. В. Мічуріна проводилися досліди з сортом Кримський (Кандиль) синап. Його відмінний смак був давно відомий, проте для північних широт ця яблуня не підходила через слабку холодостійкість. В результаті запилення Кримського синапу пилком китайки було отримано сорт Кандиль китайка, однак і його показники стійкості до негативних температур залишалися незадовільними.

Експерименти були продовжені. У 1927 році під керівництвом І. С. Ісаєва на території однієї з дослідних станцій Підмосков’я були висаджені сіянці сорту Кандиль китайка. Більшість з них згодом загинуло, не витримавши холодних зим, однак були й ті, що вижили. З таких сіянців і був згодом відібраний найперспективніший, з хорошим смаком і регулярним плодоношенням. Він став першим екземпляром сорти яблук Північний синап, фото і опис якого дано далі.

Яблуня Північний Сінап: опис і фото

У 1959 році, після численних сортовипробувань, він був внесений до Державного реєстру як рекомендований до вирощування в Поволзькому, Центрально-Чорноземному регіонах, а також на півдні Східного Сибіру, в Красноярському краї і Хакасії.

Опис сорту яблуні Північний синап

За десятиліття свого існування Північний синап набув широкого поширення в багатьох регіонах, в основному, з помірним кліматом. Такою популярністю яблуні зобов’язані, перш за все, унікальне збереження плодів, які можуть зберігати свої смакові якості і товарний вигляд до травня наступного року.

Характеристика яблуні сорту Північний синап

Яблуні сорту Північний синап відносяться до сильнорослих, їх висота, в залежності від підщепи, може досягати 5-8 м. Крона широкопарамідна, середньої щільності. Дерево володіє потужним кістяком, від якого відходять численні бічні гілки. Кора на штамбі сіра, молоді пагони мають вишнево-сіре забарвлення і легке опушення, більші гілки стають коричневими. Листя середнього розміру, опушені, темно-зелені з сіруватим відтінком. Черешок короткий, з потовщенням. Стиглі яблука Північний синап мають легкий рум’янець.

Стиглі яблука Північний синап (на фото нище) округло-конічні, середня вага їх становить 100-120 г. Покривне забарвлення плодів зелено-жовта, з буро-червоним рум’янцем. Шкірочка рівна, блискуча, гладка, під час зберігання набуває маслянистий відблиск. Воронка вузька, неглибока, гладка, без іржі. Плодоніжка не надто довга, коричнева, середньої товщини. М’якоть яблука біла, часто з зеленуватим відтінком.

Яблуня «Північний синап»: опис сорту, фото і відгуки

Термін життя яблуні «Північний синап»

На сильнорослих підщепах яблуня може жити до 60 років, проте якість і розмір плодів у цьому випадку буде нижче. Напівкарликовий підщеп зменшує тривалість життя дерева приблизно до 40 років, проте в цьому випадку воно буде менш високим і більш компактним. Підвищиться і якість плодів, вони стануть більшими і смачними.

Важливо! Найбільші і ароматні яблука сорту Північний синап дозрівають на примірниках, щеплених на карликову підщепу, проте термін життя таких дерев невеликий, всього 25-30 років.

Смак пізніх яблук Північний синап

Яблука сорту Північний синап мають високу дегустаційну оцінку — 4,6 при максимально можливих 5 балах. Смак плодів описується як освіжаючий, солодкий з приємною кислинкою.

Агротехніка вирощування яблуні Північний синап

В Україні всі позитивні якості виду розкриваються найбільш повно. Крім цього, в число можливих регіонів для культивування сорту входить Північ України, однак тут рекомендується вирощувати яблуні в стланцевій формі.

Врожайність яблуні

Яблуня жовта з рум'янцем "Північний синап"

 

 

Яблуні сорту Північний синап володіють середньою швидкоплідністю. Перший урожай можна отримати на 5-8 рік після посадки. На яблунях, щеплених на напівкарликових підщепах, плоди можуть з’явитися через 3-4 роки, а на карликових — вже на 2 рік. Після 20 років плодоношення знижується, стає різко періодичним, врожайні роки чергуються з часом слабкого врожаю. Особливо це стає помітно, якщо дерево не обрізати. Яблуні Північний синап можуть давати відмінний урожай.

Важливо! Загальна врожайність 1 дерева віком до 15 років при грамотному догляді може досягати 170 кг.

Стійкість яблуні до морозів

Яблуні сорту Північний синап вважаються морозостійкими. За цим показником вони лише трохи поступаються Антонівці звичайній. Дорослі дерева можуть переносити морози до — 35 ° С. У більш холодних регіонах можливі локальні пошкодження штамба і гілок, особливо у молодих екземплярів.

Стійкість яблуні до захворювань і шкідників

У яблунь сорту Північний синап немає яскраво вираженого імунітету до якого-небудь захворювання. Стійкість до парші та борошнистої роси середня. Для профілактики захворювань і появи шкідників дерева обов’язково потрібно обробляти спеціальними препаратами.

Період цвітіння і термін дозрівання яблуні

Цвіте Північний синап в травні, зазвичай починається процес в першій декаді. В цей час вся яблуня буває усипана червоними квітками з рожевими пелюстками, що виділяють тонкий медовий аромат. Цвітіння яблунь триває від 1 до 1,5 тижнів.

Період цвітіння яблуні "Північний синап"

Технічної стиглості яблука досягають в жовтні. Після зняття плоди слід витримати кілька тижнів, за цей час їх смак значно покращиться. Після цього урожай можна пустити в переробку або закласти на зберігання.

Важливо! Плоди, зняті раніше терміну, втрачають смакові якості і аромат, часто буріють і погано зберігаються.

Запилювачі яблуні

Сорт Північний синап є частково самоплідним. Для отримання високого врожаю присутність поруч запилювачів є обов’язковою. Для цієї посади добре підходять Антонівка звичайна, Меканіс, Орлик, Орловське зимове, Пам’ять воїну, Пепин шафранний, Слов’янка.

Транспортування і лежкість яблук при зберіганні

Сорт Північний синап відрізняється чудовою лежкістю і транспортабельністю, завдяки чому його часто вирощують в комерційних цілях. Зняті в стані технічної стиглості яблука можуть лежати без значної втрати товарних властивостей до півроку, якщо при цьому забезпечені оптимальні умови зберігання (температура 0-4 ° С і вологість близько 85%).

Плюси і мінуси вирощування сорту яблук Північний синап

За довгий час існування Північного синапу садівники накопичили величезний досвід роботи з ним. Позитивні і негативні властивості цих яблунь давно відомі, і їх обов’язково слід враховувати при виборі сорту для посадки на присадибній ділянці. Урожай яблук сорту Північний синап може зберігатися майже до середини наступного року.

Плюси і мінуси вирощування сорту яблук Північний синап - фото.

Плюси:

 1. Морозостійкість і посухостійкість.
 2. Висока врожайність.
 3. Швидкоплідність.
 4. Феноменальна лежкість і хороша транспортабельність врожаю.
 5. Відмінні смакові якості.
 6. Можливість використовувати урожай як для зберігання, так і для промислової переробки.
 7. Яблука довго не осипаються.

Мінуси:

 1. Великі габарити дерева, щепленого на рослу підщепу.
 2. Середня стійкість до захворювань.
 3. При високому врожаї багато дрібних плодів.
 4. Дуже пізня стиглість.
 5. При вирощуванні на північ від рекомендованих регіонів яблука не встигають набрати цукристості.
 6. Часткова самоплідність, для хорошого врожаю потрібні запилювачі.
 7. Вимогливість до регулярної обрізки і догляду.
 8. Хороші смакові якості з’являються тільки після тривалої витримки знятих яблук.
 9. Різка періодичність плодоношення.

Правила посадки яблуні в саду

Правила посадки яблуні Північний синап

Для посадки яблуні сорту Північний синап краще вибрати відкрите, добре освітлене місце. Бажано, щоб воно було захищене від холодного північного вітру. Ґрунтові води на ділянці не повинні підходити до поверхні ближче, ніж на 1 м. Потрібно враховувати, що доросла яблуня сорту Північний синап — потужне високе дерево з густою кроною, воно буде давати сильну тінь. Тому не варто садити його близько до будинку або інших сонцелюбних рослин.

Саджанці яблуні сорту Північний синап можна придбати в розплідниках, спеціалізованих магазинах для садівників або через Інтернет. Висаджувати їх на постійне місце найправильніше у вересні, тоді молоде деревце встигне прижитися до настання морозів і добре перенесе зиму. Якщо вік саджанця 2 роки і більше, то його можна садити і навесні, в квітні, відразу після того як розмерзнеться земля. Саджанці яблунь найкраще купувати в спеціальних розплідниках.

Ями для посадки яблунь краще підготувати заздалегідь, щоб земля встигла насититися повітрям. Вийнятий ґрунт зберігають, він надалі буде потрібний для засипки кореневої системи. У нього варто додати трохи суперфосфату і калійної солі, ці добрива допоможуть саджанцям швидше зміцніти в передзимовий період. Розміри посадкової ями повинні бути такими, щоб гарантовано вмістити всю кореневу систему молодої яблуні. Для саджанця-трилітки цілком достатньо глибини і діаметру 0,5-0,6 м.

Вирощування і догляд яблуні Північний синап

Сама посадка складається з декількох етапів:

 1. У дно посадкової ями поруч з її центром вбивають міцний кілок. Перший час він буде служити саджанцю опорою, інакше його може зламати вітром.
 2. За кілька годин перед посадкою коріння яблуні замочують у воді. Це дозволить їм швидше почати виконувати свої функції на новому місці.
 3. На дно ями насипають гірку землі і приміряють саджанець. Коренева шийка його після посадки не повинна бути заглиблена.
 4. Вирівнявши висоту саджанця, його встановлюють вертикально, розправляють коріння, потім засипають яму підготовленим ґрунтом, періодично ущільнюючи його, щоб не утворювалися порожнечі.
 5. Після повного заповнення ями ґрунтовим субстратом формують невеликий круговий валик із землі на відстані 0,5 м від штамба. Він затримає воду і не дасть їй розтектися.
 6. Останнім етапом проводиться рясний полив посадженого деревця, а прикореневу зону мульчують торфом. Саджанець підв’язується до опори.

Кореневу шийку при посадці яблуні НЕ заглиблюють.

Важливо! Якщо забивати опору після посадки, то великий ризик пошкодити коріння.

Догляд за яблунею сорту Північний синап

Коли збирати яблука Північний синап на зберігання

Яблуня сорту Північний синап потребує хорошого догляду. Обов’язково слід формувати зростаюче дерево, як правило, для цього використовується двоярусна схема. Регулярно потрібно проводити і санітарну обрізку, вичищаючи крону від сухих, зламаних і хворих гілок. При зниженні плодоносіння яблуню омолоджують, прибираючи частину старої деревини і переводячи зростання на один з молодих перспективних пагонів. Без обрізки дерево швидко «захаращується», урожай дрібніє і стає нерегулярним.

Полив яблуні Синап 

Спеціального поливу яблуня Північний синап не вимагає. Вона досить посухостійка, їй досить атмосферної вологи. У сильно посушливі періоди, а також під час зав’язування плодів можна організувати додатковий полив по 5-10 відер води на кожне доросле дерево. Обов’язково слід зробити таку процедуру пізньою осінню, після збору врожаю. Такий вологозарядковий полив зміцнить дерево і підвищить його морозостійкість.

До підгодівлі сорт Північний синап невимогливий. Якщо ґрунт бідний, то періодично в прикореневу зону варто внести перепрілий гній або перегній, закладаючи його під час осіннього перекопування пристовбурних кіл. У передзимовий період і ранньою весною слід проводити побілку штамбів. Це запобіжить появі морозобоїн, а також знизить ризик пошкодження кори гризунами та шкідниками.

Північний синап — пізньозимовий сорт яблуні

Коли збирати яблука Північний синап на зберігання

Стиглі яблука сорту Північний синап добре тримаються на гілці, тому знімати на зберігання їх можна тільки перед самими заморозками, у другій половині жовтня або навіть на початку листопада, якщо дозволяє погода. Для цієї мети відбирають тільки неушкоджені плоди. Весь інший урожай можна пускати в переробку. З яблук Північний синап виходять відмінне варення, джем, повидло.

Але насправді підготувати яблука на зимове зберігання — завдання не з легких. Може здатися, що досить скласти фрукти в ящик і опустити в підвал. Але це не так. Потрібно знати деякі секрети, які дозволять фруктам зберегтися довго. Більше про це читайте у нас в статті.

Висновок

Сорт яблуні Північний синап любить і цінує не одне покоління садівників. Деякі вважають його морально застарілим, віддаючи перевагу новим видам. Однак і зараз мало хто з них можуть скласти конкуренцію яблуням Північний синап в частині таких якостей як чудовий смак в поєднанні з чудовою лежкістю.

Відео: Короткий опис яблуні Північний Синап

Ще більше цікавої та корисної інформації про ваш сад та город ви можете знайти на нашому сайті xpert.com.ua

 

Яблуня Північний синап: характеристика та опис сорту з фото та відгуками